Ryttar-VM 2002

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Ryttar-VM 2002
Datum 10 september — 22 september 2002
Grenar 15 grenar i 7 sporter
Arrangör FEI
RFHE
Deltagare
Nationer 48
Värdskap
Land  Spanien
Plats Jerez de la Frontera
Arena Estadio Municipal de Chapín

Ryttar-VM 2002 hölls i Jerez de la Frontera, Spanien från 11 september till 22 september 2002. Det var det fjärde samlade Ryttar-VM som anordnades av FEI. Ryttare och kuskar från 48 länder gjorde upp om medaljerna i 15 grenar i sju sporter. Jerez de la Frontera valdes som arrangörsstad 1997. Efter den första succén med Stockholm 1990 så hade arrangemanget för det två efterföljande världsmästerskapen i Rom och Haag kantats av stora arrangörsproblem där de ursprungliga arrangörerna drog sig ur. Framtiden för konceptet med ett samlat världsmästerskap var hotad om även 2002 års världsmästerskap skulle drabbas av problem. Den spanska arrangörsorganisationen lyckades med att genomföra mästerskapen utan problem och i enlighet med budgeten. Reining gjorde sin debut som ny gren och distansritten återkom efter uppehållet i Rom.[1] Fotbollsarenan Estadio Municipal de Chapín var huvudarena där dressyren och banhoppningen avgjordes.

Grenar[redigera | redigera wikitext]

Dressyr Körning Distansritt Fälttävlan Banhoppning Reining Voltige
Individuell Individuell Individuell Individuell Individuell Individuell Herrar individuell
Damer individuell
Lag Lag Lag Lag Lag Lag Lag

Medaljer[redigera | redigera wikitext]

Den slutgiltiga medaljfördelningen blev följande:[2]

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell hoppning
detaljer
Dermot Lennon
Liscalgot
 Irland Eric Navet
Dolla du Murier Hts de
 Frankrike Peter Wylde
Fein Cera
 USA
Lag hoppning
detaljer
 Frankrike
Eric Levallois Diamont de Semilly Ecolit
Reynald Angot Tlaloc M
Gilles Bertran de Balanda Crocus Graverie
Eric Navet Dollar du Murier hts de Seine
 Sverige
Peter Eriksson VDL Cardento 933
Royne Zetterman Richmont Park
Helena Lundbäck Utfors Mynta
Malin Baryard H&M Butterfly Flip
 Belgien
Philippe Lejeune Nabab de Reve
Stanny van Paesschen O de Pomme
Peter Postelmans Oleander
Jos Lansink AK Caridor Z


Dressyr[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell dressyr
detaljer
Nadine Capellmann
Farbenfroh
 Tyskland Beatriz Ferrer-Salat
Beauvalais
 Spanien Ulla Salzgeber
Rusty 47
 Tyskland
Lag dressyr
detaljer
 Tyskland
Nadine Capellmann Farbenroth
Ulla Salzgeber Rusty
Klaus Husenberth Piccolino
Ann-Kathrin Linsenhoff Renoir-Unicef
 USA
Deborah Mcdonald Brentine
Lisa Wilcox Relevant
Susan Blinks Flim Flam
Guenter Seidel Nikolaus 7
 Spanien
Beatriz Ferrer-Salat Beauvalais
Rafael Soto Andrade Invasor
Juan Antonio Jimenz Cobo Guizo
Ignacio Rambla Algarin Granadero

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell fälttävlan
detaljer
Jean Teulère
Espoire
 Frankrike Jeanette Brakewell
Over To You
 Storbritannien Piia Pantsu
Ypäjä Karuso
 Finland
Lag fälttävlan
detaljer
 USA
John Williams Carrick
Kimberly Vinoski Winsome Adante
David O'Connor Giltedge
Amy Tryon Poggio II
 Frankrike
Cédric LYARD Fine Merveille
Jean TEULÈRE Espoir de la Mare
Jean-Luc FORCE Crocus Jacob
Didier Courrèges Free Style Ene HN
 Storbritannien
Jeanette Brakewell Over To You
Pippa Funnell Supreme Rock
William Fox-Pitt Tamarillo
Leslie Law Shear H20


Körning[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell körning
detaljer
Ysbrand Chardon  Nederländerna Christoph Sandmann  Tyskland Tomas Eriksson  Sverige
Lag körning
detaljer
 Nederländerna
Ysbrand Chardon
Mark Weusthof
Ton Monhemius
 USA
Tucker Johnson
Chester Weber
James Fairclough
 Tyskland
Christoph Sandmann
Rainer Duen
Michael Freund


Distansritt[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell distansritt
detaljer
Ahmed bin Mohd al Maktoum
Bowman
 Förenade Arabemiraten Antonio Rosi
Alex Raggio di Sole
 Italien Sunny Demedy
Castlebar Treaty
 Frankrike
Lag distansritt
detaljer
 Frankrike
Emmanuelle Bellefroid Antinea de Nau
Jean-Philippe Frances Djellab*HN
Sunny Demedy Fifi du Bagnas
Maya Killa Perringerard Varoussa
 Italien
Roberto Busi Al Jasir
Antonio Rosi Alex Raggio di Sole
Fausto Fiorucci Faris Jabar
Mario Cutolo Zyad el Asii
 Australien
Kristie Mcgaffin Castelbar Macleod
Penelope Toft Bremervale Justice
Margaret Wade Castelbar Treaty
Susan Crockett Jonah

Reining[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell reining
detaljer
Shawn Flarida
San Jo Freckless
 USA Tom McCutcheon
Conquistador Whiz
 USA Shawna Sapergia
Pretty Much Eagle
 Kanada
Lag reining
detaljer
 USA
Tom Mccutcheon Conquistador Whiz
Scott Mccutcheon Inwhizable
Shawn Flarida San Jo Freckless
Craig Schmersal Tidal Wave Jack
 Kanada
François Gauthier Ghost Buster Baby
Jason Grimshaw Listo Pollito Lena
Shawna Sapergia Pretty Much Eagle
Patrice St-Onge Slip Me Another Kiss
 Italien
Dario Carmignani Frozen Sailor
Adriano Meacci Jodi Tamara
Nic Cordioli RS Little Red Jaba
Marco Manzi Spanish Snapper


Voltige[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Individuell voltige herrar
detaljer
Matthias Lang  Frankrike Gero Meyer  Tyskland Devon Maitozo  USA
Individuell voltige damer
detaljer
Nadia Zülow  Tyskland Rikke Laumann  Danmark Ines Juckstow  Tyskland
Lag voltige
detaljer
 Tyskland  Schweiz  Sverige


Källor[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”Jerez de la Frontera”. FEI. http://history.fei.org/node/137. Läst 21 maj 2014. 
  2. ^ ”WEG 2002 Results”. FEI. http://history.fei.org/node/151. Läst 21 maj 2014. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]