Svenska mästerskapen i längdskidåkning 2006

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Svenska mästerskapen i längdskidåkning 2006
PlatsLuleå och Boden


SM i längdåkning 2006 arrangerades i Luleå och Boden i Norrbotten. Mästerskapet fick ett starkt startfält då alla landslagsåkare både på herr- och damsidan ställde upp, exempelvis Anna Dahlberg, Björn Lind, Mathias Fredriksson, Anders Södergren och Thobias Fredriksson. Landslagsåkarna Emelie Öhrstig och Lina Andersson lämnade dock återbud på grund av sjukdom.

Program[redigera | redigera wikitext]

(Boden - Pagla Skidstadion)

Fredag 24 mars[redigera | redigera wikitext]

  • Officiell träning
  • Officiell invigning

Lördag 25 mars[redigera | redigera wikitext]

  • Damernas Dubbel jakt (7,5 km K + 7,5 km F)
  • Herrarnas Dubbel jakt (15 km K + 15 km F)

Söndag 26 mars[redigera | redigera wikitext]

  • Damernas stafett 3*5km F
  • herrarnas stafett 3*10 km F

Måndag 27 mars[redigera | redigera wikitext]

  • Press-sponosor-lagledar SM

Tisdag 28 mars[redigera | redigera wikitext]

  • Damernas Team sprint
  • Herrarnas Team sprint

Onsdag 29 mars[redigera | redigera wikitext]

Reservdag

(Luleå - Stadion Kronan)

Torsdag 30 mars[redigera | redigera wikitext]

Damernas 10 km K Herrarnas 15 km K

Fredag 31 mars[redigera | redigera wikitext]

Reservdag

(Luleå - Centrum, Norra hamn)

Lördag 1 April[redigera | redigera wikitext]

  • Damernas sprint
  • Herrarnas sprint

(Luleå - Stadion Kronan)

Söndag 2 April[redigera | redigera wikitext]

  • Damernas 30 km F
  • Herrarnas 50 km F

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Nr Datum Disciplin Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg
1 25 mars 2006 7,5 km (k) + 7,5 km (F) D Maria Rydqvist (Östersund SK) Anna Dahlberg (Åsarna IK) Ida Olofsson (Åsarna IK)
2 25 mars 2006 15 km (k) + 15km (F) H Mathias Fredriksson (Östersund SK) Anders Södergren (Östersund SK) Johan Olsson (Åsarna IK)
3 26 mars 2006 3x5 km fristil damer Åsarna IK
Anna Dahlberg
Ida Olofsson
Jenny Olsson
Östersund SK
Ingrid Wikman
Sara Lindborg
Maria Rydqvist
IFK Mora
Sofia Bleckur
Jenny Limby
Elin Ek
4 26 mars 2006 3x10 km fristil herrar Östersund SK
Mathias Fredriksson
Anders Södergren
Thobias Fredriksson
IFK Umeå
Lars Carlsson
Jörgen Brink
Anders Högberg
Falun/Borlänge SK
Mikael Östberg
Fredrik Östberg
Håkan Lövström
5 28 mars 2006 Team sprint fristil damer Åsarna IK
Ida Ingemarsdotter
Anna Dahlberg
Piteå Elit
Kina Swidén
Susanne Nyström
Vansbro AIK
Ulrika Persson
Anna-Karin Strömstedt
6 28 mars 2006 Team sprint fristil herrar Åsarna IK
Fredrik Persson
Mats Larsson
Östersund SK
Jerry Harlin
Thobias Fredriksson
Falun/Borlänge SK
Fredrik Östberg
Mikael Östberg
7 30 mars 2006 10 km (K) D Elin Ek (IFK Mora) Britta Norgren (Sollefteå SK) Anna-Karin Strömstedt (Vansbro AIK)
8 30 mars 2006 15 km (K) H Anders Södergren (Östersund SK) Mathias Fredriksson (Östersund SK) Mats Larsson (Åsarna IK)
9 1 april 2006 Sprint (F) D Anna Dahlberg (Åsarna IK) Britta Norgren (Sollefteå SK) Anna-Karin Strömstedt (Vansbro AIK)
10 1 april 2006 Sprint (F) H Thobias Fredriksson (Östersund SK) Peter Larsson (Hudiksvall IF) Mikael Östberg (Falun/Borlänge SK)
11 2 april 2006 30 km (F) D Maria Rydqvist (Östersund SK) Elin Ek (IFK Mora) Susanne Nyström (Piteå Elit)
12 2 april 2006 50 km (F) H Anders Södergren (Östersund SK) Mats Larsson (Åsarna IK) Johan Olsson (Åsarna IK)

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]