Svenska mästerskapen i längdskidåkning 2010

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Svenska mästerskapen i längdskidåkning 2010
PlatsPiteå och Skellefteå
2009
2011

Svenska mästerskapen i längdskidåkning 2010 arrangerades i Piteå vid Lindbäck Byggs skidstadion 20-24 januari 2010, och senare i Skellefteå.

Program[redigera | redigera wikitext]

Längdskidåkning, Piteå
Herrar Damer
20 januari 2010 Sprintstafett Fristil 20 januari 2010 Sprintstafett Fristil
21 januari 2010 Skiathlon (15 km K+15 km F) Masstart 21 januari 2010 Skiathlon (7,5 km K+7,5 km F) Masstart
23 januari 2010 Sprint Klassisk stil 23 januari 2010 Sprint Klassisk stil
24 januari 2010 15 km Fristil Intervallstart 24 januari 2010 10 km Fristil Intervallstart

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Damer[redigera | redigera wikitext]

Sprintstafett[redigera | redigera wikitext]

Medalj Tävlande Klubb
Guld Mia Eriksson, Charlotte Kalla IFK Tärendö
Silver Emma Wikén, Ida Ingemarsdotter Åsarna IK
Brons Eva Svensson, Anna Haag IFK Mora SK
4 Sofia Bleckur, Susanne Nyström IFK Mora SK
5 Lina Andersson, Magdalena Pajala Piteå SK

Dubbeljakt[redigera | redigera wikitext]

Medalj Tävlande Klubb Tid
Guld Anna Haag IFK Mora 40.30,7
Silver Charlotte Kalla IFK Tärendö 40.41,2
Brons Ida Ingemarsdotter Åsarna IK 42.35,7
4 Sofia Bleckur IFK Mora 42.57,2
5 Mia Eriksson IFK Tärendö 43.22,8
6 Eva Svensson IFK Mora 43.23,0
7 Britta Norgren Sollefteå SK 43.27,5
8 Emma Wikén Åsarna IK 43.32,8

Sprint[redigera | redigera wikitext]

Datum: 23 januari 2010

Medalj Tävlande Klubb
Guld Magdalena Pajala Piteå Elit SK
Silver Charlotte Kalla IFK Tärendö
Brons Britta Norgren Sollefteå SK
4 Anna Haag IFK Mora
5 Lina Andersson Piteå Elit SK
6 Eva Svensson IFK Mora
  Kvartsfinaler Semifinaler Final
                           
1  Charlotte Kalla Q
10  Eva Svensson Q
11  Annika Löfström   Semifinal 1
20  Linda Danvind-Malm   1  Charlotte Kalla Q
21  Anja Ahnberg 4  Anna Haag Q
30  Amanda Matsson   7  Ingrid Vikman  
4  Anna Haag Q   10  Eva Svensson LL  
7  Ingrid Vikman Q 15  Mia Eriksson
14  Emma Eriksson   12  Lina Korsgren (LL)
17  Kristina Strandberg 2:an i QF3 & 1:a tid
24  Erica Ahnberg
27  Terese Andersson A-final
5  Britta Norgren Q 1  Charlotte Kalla
6  Ida Ingemarsdotter DNS 2  Magdalena Pajala
15  Mia Eriksson Q   4  Anna Haag  
16  Sanna Hallberg   5  Britta Norgren  
25  Jennie Jirhed 3  Lina Andersson (LL)
26  Maria Sundström 10  Eva Svensson (LL)
2  Magdalena Pajala Q
9  Sofia Bleckur Q
12  Lina Korsgren LL   Semifinal 2
19  Ida Indahl   2  Magdalena Pajala Q
22  Emma Sjölander 3  Lina Andersson LL
29  Lisa K Svensson   5  Britta Norgren Q  
3  Lina Andersson Q   8  Linn Sömskar
8  Linn Sömskar Q 9  Sofia Bleckur
13  Jennie Öberg LL   13  Jennie Öberg (LL)
18  Karin Nilsson 1:an i QF3 & 2:a tid
23  Sofie Jonsson
28  Catrin Fjällström


Q - Kvalificerad för nästa omgång; LL - Kvalificerad för nästa omgång på tid

10 km fristil[redigera | redigera wikitext]

Medalj Tävlande Klubb Tid
Guld Charlotte Kalla IFK Tärendö 25.15,9
Silver Anna Haag IFK Mora 25.57,5
Brons Britta Norgren Sollefteå SK 27.15,6
4 Sofia Bleckur IFK Mora 27.33,1
5 Emma Wikén Åsarna IK 27.36,0
6 Kristina Strandberg IFK Hedemora SK 27.38,1
7 Hanna Seppas Eksjö 27.49,8
8 Mia Eriksson IFK Tärendö 27.54,9

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Sprintstafett[redigera | redigera wikitext]

Medalj Tävlande Klubb
Guld Mats Larsson, Teodor Peterson Åsarna IK
Silver Fredrik Byström, Robin Bryntesson Sollefteå SK
Brons Gustav Hall, Adam Johansson IFK Mora SK
4 Anders Svanebo, Magnus Engström Stockvik
5 Joakim Engström, Rickard Andreasson IFK Mora SK

Dubbeljakt[redigera | redigera wikitext]

Medalj Tävlande Klubb Tid
Guld Marcus Hellner Gellivare SK 1:12:03.8
Silver Daniel Richardsson Hudiksvalls IF 1:12:48.3
Brons Emil Jönsson Årsunda IF 1:13:20.4
4 Anders Södergren Östersunds SK 1:13:22
5 Rikard Andreasson IFK Mora SK 1:14:16.9
6 Martin Johansson IFK Mora SK 1:14:17.4
7 Jens Eriksson Dala-Floda IF 1:14:43.8
8 Mathias Fredriksson Axa SC 1:14:47.3

Sprint[redigera | redigera wikitext]

Medalj Tävlande Klubb
Guld Emil Jönsson Årsunda IF
Silver Mats Larsson Åsarna IK
Brons Teodor Peterson Åsarna IK
4 Jörgen Brink Hudiksvalls IF
5 Thobias Fredriksson Axa SC
6 Daniel Richardsson Hudiksvalls IF

Datum: 23 januari 2010

15 km fristil[redigera | redigera wikitext]

Medalj Tävlande Klubb Tid
Guld Marcus Hellner Gellivare Skidallians IK 35.11,7
Silver Daniel Rickardsson Hudiksvalls IF 35.21,5
Brons Johan Olsson Åsarna IK 35.26,8
4 Anders Södergren Östersund SK 35.37,8
5 Jörgen Brink Hudiksvalls IF 35.46,7
6 Anders Svanebo Stockvik SF 35.48,2
7 Fredrik Karlsson Eksjö 36.11,7
8 Håkan Löfström Falu IK 36.17,2

Källor[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]