Världsmästerskapet i handboll för herrar 1982

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Världsmästerskapet i handboll för herrar 1982
Världsmästerskapet i handboll för herrar
Evenemangsfakta
Datum23 februari7 mars 1982
ArrangörIHF
VärdlandVästtyskland Västtyskland
Deltagare
Nationer16
Flest målRumänien Vasile Stîngă (65)
0
Simple gold cup.svg Mästare Sovjetunionen (1:a titeln)
Simple silver cup.svg Tvåa SFR Jugoslavien
Simple bronze cup.svg Trea Polen
000Fyra Danmark
ArrowLeft.svg Föregående Följande ArrowRight.svg
1978 Danmark Schweiz 1986

Världsmästerskapet i handboll för herrar 1982 var det det tionde världsmästerskapet och spelades 23 februari-7 mars 1982 i det dåvarande Västtyskland.

Preliminär omgång[redigera | redigera wikitext]

Grupp A[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1  Sovjetunionen 3 3 0 0 99 52 +47 6
2  Västtyskland 3 2 0 1 59 52 +7 4
3  Tjeckoslovakien 3 1 0 2 68 62 +6 2
4  Kuwait 3 0 0 3 41 101 −60 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Kuwait Sovjetunionen Tjeckoslovakien Västtyskland
Kuwait 
Sovjetunionen  44–19 31–17
Tjeckoslovakien  33–12
Västtyskland  24–10 16–24 19–18

Grupp B[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1  Spanien 3 2 1 0 62 55 +7 5
2  Ungern 3 1 2 0 70 60 +10 4
3  Sverige 3 1 1 1 71 58 +13 3
4  Algeriet 3 0 0 3 50 80 −30 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Algeriet Spanien Sverige Ungern
Algeriet 
Spanien  19–15 23–20
Sverige  31–15
Ungern  30–20 20–20 20–20

Grupp C[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1  Östtyskland 3 2 1 0 63 51 +12 5
2  Polen 3 2 1 0 63 53 +10 5
3  Schweiz 3 1 0 2 47 47 0 2
4  Japan 3 0 0 3 52 74 −22 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Japan Polen Schweiz Östtyskland
Japan 
Polen  28–19 16–15
Schweiz  18–15
Östtyskland  28–18 19–19 16–14

Grupp D[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1  SFR Jugoslavien 3 2 0 1 78 61 +17 4
2  Rumänien 3 2 0 1 75 66 +9 4
3  Danmark 3 2 0 1 65 59 +6 4
4  Kuba 3 0 0 3 68 100 −32 0
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Danmark Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Kuba Rumänien
Danmark  19–18 28–21
SFR Jugoslavien  38–21 22–21
Kuba 
Rumänien  20–18 34–26

Huvudturneringen[redigera | redigera wikitext]

Lag som spelade i samma grupp i den preliminära omgången har resultatet med sig. Dessa resultat är skrivna i kursiv stil.

Grupp 1[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1  Sovjetunionen 5 5 0 0 130 85 +45 10
2  Polen 5 2 1 2 97 102 −5 5
3  Östtyskland 5 2 1 2 92 98 −6 5
4  Västtyskland 5 2 1 2 85 94 −9 5
5  Tjeckoslovakien 5 1 1 3 99 112 −13 3
6  Schweiz 5 0 2 3 76 88 −12 2
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Polen Schweiz Sovjetunionen Tjeckoslovakien Västtyskland Östtyskland
Polen  16–15
Schweiz 
Sovjetunionen  27–21 23–14 31–17 25–17
Tjeckoslovakien  23–24 17–17 24–21
Västtyskland  18–17 16–16 16–24 19–18 16–19
Östtyskland  19–19 16–14

Grupp 2[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1  SFR Jugoslavien 5 3 1 1 188 104 +84 7
2  Danmark 5 3 1 1 100 99 +1 7
3  Rumänien 5 3 0 2 116 105 +11 6
4  Spanien 5 2 1 2 112 111 +1 5
5  Ungern 5 0 4 1 98 103 −5 4
6  Sverige 5 0 1 4 103 125 −22 1
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Danmark Socialistiska federativa republiken Jugoslavien Rumänien Spanien Sverige Ungern
Danmark  19–18 23–22 21–20
SFR Jugoslavien  22–21 28–25 30–19
Rumänien  20–18 31–24 24–19
Spanien  22–20 23–20
Sverige 
Ungern  19–19 20–20 20–20 20–20

Placeringsmatcher[redigera | redigera wikitext]

Spel om trettonde- till sextondeplats[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag S V O F GM IM MS P
13  Kuba 3 2 1 0 80 71 +9 5
14  Japan 3 2 0 1 73 66 +7 4
15  Kuwait 3 0 2 1 72 85 −13 2
16  Algeriet 3 0 1 2 62 65 −3 1
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Algeriet Japan Kuba Kuwait
Algeriet  21–22 21–21
Japan  20–25
Kuba 
Kuwait  22–20 20–31 30–34

Match om elfteplats[redigera | redigera wikitext]

Sverige  25 – 17  Schweiz

Match om niondeplats[redigera | redigera wikitext]

Ungern  24 – 18  Tjeckoslovakien

Match om sjundeplats[redigera | redigera wikitext]

Västtyskland  19 – 15  Spanien

Match om femteplats[redigera | redigera wikitext]

Rumänien  24 – 21  Östtyskland

Match om tredjeplats[redigera | redigera wikitext]

Polen  23 – 22  Danmark

Final[redigera | redigera wikitext]

Sovjetunionen  000030 – 27  (e.fl.)  SFR Jugoslavien

Slutställning[redigera | redigera wikitext]

1  Sovjetunionen
2  SFR Jugoslavien
3  Polen
4  Danmark
5  Rumänien
6  Östtyskland
7  Västtyskland
8  Spanien
9  Ungern
10  Tjeckoslovakien
11  Sverige
12  Schweiz
13  Kuba
14  Japan
15  Kuwait
16  Algeriet

Skytteligan[redigera | redigera wikitext]

  1. Vasile Stinga 65 Rumänien
  2. Peter Kovacs 56 Ungern
  3. Erhard Wunderlich 40 Västtyskland
  4. Wladimir Below 39 Sovjetunionen
  5. Juan J Uria 35 Spanien
  6. Shinji Yamamoto 34 Japan, Roberto Casuso 34 Kuba och Frantisek Sulc 34 Tjeckoslovakien
  7. Jerzy Klempel 33 Polen

VM-profiler[redigera | redigera wikitext]