4 x 100 meter stafett för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1988

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid
olympiska sommarspelen 1988
Athletics pictogram.svg
Löpning
100 m   herrar   damer
200 m herrar damer
400 m herrar damer
800 m herrar damer
1 500 m herrar damer
3 000 m damer
5 000 m herrar
10 000 m herrar damer
100 m häck damer
110 m häck herrar
400 m häck herrar damer
3 000 m hinder herrar
4 x 100 m stafett herrar damer
4 x 400 m stafett herrar damer
Långdistans
Maraton herrar damer
20 km gång herrar
50 km gång herrar
Hopp och kastgrenar
Längdhopp herrar damer
Tresteg herrar
Höjdhopp herrar damer
Stavhopp herrar
Kulstötning herrar damer
Diskus herrar damer
Spjutkastning herrar damer
Slägga herrar
Kombinerade grenar
Sjukamp damer
Tiokamp herrar

4 x 100 meter stafett för herrar vid olympiska sommarspelen 1988 i Seoul avgjordes den 30 september-1 oktober.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
4 x 100 meter  Sovjetunionen
Viktor Brizjin
Vladimir Krilov
Vladimir Muravjov
Vitalij Savin
38,19  Storbritannien
Elliot Bunney
John Regis
Mike McFarlane
Linford Christie
Clarence Callender*
38,28  Frankrike
Bruno Marie-Rose
Daniel Sangouma
Gilles Quenehervé
Max Morinière
38,40

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Final[redigera | redigera wikitext]

  • Hölls lördagen den 1 oktober 1988
Placering Nation Löpare Tid
Med 1.png  Sovjetunionen Viktor Brizjin
Vladimir Krylov
Vladimir Muravjov
Vitalij Savin
38,19
Med 2.png  Storbritannien Elliot Bunney
John Regis
Mike McFarlane
Linford Christie
38,28
Med 3.png  Frankrike Bruno Marie-Rose
Daniel Sangouma
Gilles Quénéhervé
Max Morinière
38,40
4.  Jamaica Christopher Faulknor
Gregory Meghoo
Clive Wright
John Mair
38,47
5.  Italien Ezio Madonia
Sandro Floris
Pierfrancesco Pavoni
Stefano Tilli
38,54
6.  Västtyskland Fritz Heer
Christian Haas
Peter Klein
Dirk Schweisfurth
38,55
7.  Kanada Desai Williams
Atlee Mahorn
Cyprian Enweani
Brian Morisson
38,93
8.  Ungern György Bakos
Laszlo Karaffa
István Tatar
Attila Kovács
39,19

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

  • Heat 1
Placering Nation Löpare Tid
1.  Frankrike Bruno Marie-Rose
Daniel Sangouma
Gilles Queneherve
Max Moriniere
38,49
2.  Storbritannien Elliot Bunney
John Regis
Mike McFarlane
Linford Christie
38.52
3.  Jamaica Christopher Faulknor
Gregory Meghoo
Clive Wright
John Mair
38.75
4.  Västtyskland Fritz Heer
Christian Haas
Peter Klein
Dirk Schweisfurth
38.75
5.  Japan Shinji Aoto
Kenji Yamauchi
Koji Kurihara
Susumu Takano
38.90
6.  Nigeria Victor Edet
Olapade Adeniken
Isiaq Adeyanju
Olatunji Olobia
39.05
7.  Sydkorea Nak-Kun Sung
Duk-Sup Shim
Bock-Sup Kim
Jae-Keun Chang
39.05
8.  Qatar Rashid Marzouq S. M. Al-Abdulla
Faraj Marzouqs. Abdulla
Saad Muftahmubarak
Talal Mansoor
41.19
  • Heat 2
Placering Nation Löpare Tid
1.  Sovjetunionen Viktor Brizjin
Vladimir Krilov
Vladimir Muravjov
Vitalij Savin
38,55
2.  Italien Ezio Madonia
Sandro Floris
Pierfrancesco Pavoni
Stefano Tilli
38.65
3.  Ungern György Bakos
Laszlo Karaffa
István Tatar
Attila Kovács
38.84
4.  Kanada Andrew Mowatt
Atlee Mahorn
Desai Williams
Brian Morisson
38.94
5.  Ghana John Myles-Mills
Eric Akogyiram
Salaam Gariba
Nelson Boateng
39.46
6.  Kenya Elkana Nyang'au
Kennedy Ondiek
Simon Kipkemboi
Peter Wekesa
39.47
 Kina Tao Li
Jianming Cai
Feng Li
Chen Zheng
DNF
 Portugal Arnaldo Abrantes
Pedro Curvelo
Pedro Agostinho
Luis Barroso
DSQ

Försöksheat[redigera | redigera wikitext]

  • Heat 1
Placering Nation Löpare Tid
1.  Frankrike Bruno Marie-Rose
Daniel Sangouma
Gilles Queneherve
Max Moriniere
38,87
2.  Nigeria Victor Edet
Olapade Adeniken
Isiaq Adeyanju
Olatunji Olobia
39.15
3.  Italien Ezio Madonia
Sandro Floris
Pierfrancesco Pavoni
Stefano Tilli
39.20
4.  Sydkorea Nak-Kun Sung
Duk-Sup Shim
Bock-Sup Kim
Jae-Keun Chang
39.61
5.  Kina-Taipei Cheng Hsin-Fu
Lee Shiunn-Long
Nai Hui-Fang
Wu Chin-Jing
40.40
6.  Uganda Moses Musonge
Joseph Ssali
John Goville
Mike Okot
41.39
7.  Maldiverna Ismail Asif Waheed
Ibrahim Manik
Abdul Razzak Aboobakur
Mohamed Hanim
44.31
  • Heat 2
Placering Nation Löpare Tid
1.  Sovjetunionen Viktor Brizjin
Vladimir Krylov
Vladimir Muravjov
Vitalij Savin
38,82
2.  Västtyskland Fritz Heer
Christian Haas
Peter Klein
Dirk Schweisfurth
39.01
3.  Ghana John Myles-Mills
Eric Akogyiram
Salaam Gariba
Nelson Boateng
39.13
4.  Kina Tao Li
Jianming Cai
Feng Li
Chen Zheng
39.67
5.  Qatar Rashid Marzouq S. M. Al-Abdulla
Faraj Marzouqs. Abdulla
Saad Muftahmubarak
Talal Mansoor
40.05
6.  Republiken Kongo Armand Biniakounou
Hygien-Nicaise Lombocko
Henri Ndinga
Pierre Ndinga
41.26
 Senegal Joseph Diaz
Amadou M'Baye
Babacar Pouye
Ibrahima Tamba
DSQ
 Indonesien Mardi Lestari
Kresno Eko Pambudi
Elieser Wattebosi
Mohamed Yusuf
DNF
  • Heat 3
Placering Nation Löpare Tid
1.  Kanada Andrew Mowatt
Atlee Mahorn
Desai Williams
Brian Morisson
39,41
2.  Jamaica Christopher Faulknor
Gregory Meghoo
Clive Wright
John Mair
39.53
3.  Japan Shinji Aoto
Kenji Yamauchi
Koji Kurihara
Susumu Takano
39.70
4.  Kenya Elkana Nyang'au
Kennedy Ondiek
Simon Kipkemboi
Peter Wekesa
40.30
5.  Thailand Supas Tiprod
Visut Watanasin
Anuwat Sermsiri
Chainarong Wangganont
40.57
6.  Nederländska Antillerna St. Clair Soleyne
Alfred Browne
Howard Lindsay
Larry Millers
41.18
7.  Sierra Leone Francis Keita
Horace Dove-Edwin
Benjamin Grant
Felix Sandy
41.19
 Spanien Florencio Gascón
Enrique Talavera
Valentín Rocandio
José Javier Arqués
DNF
  • Heat 4
Placering Nation Löpare Tid
1.  Ungern György Bakos
Laszlo Karaffa
István Tatar
Attila Kovács
39,12
2.  Storbritannien Elliot Bunney
John Regis
Mike McFarlane
Linford Christie
39.17
3.  Portugal Arnaldo Abrantes
Pedro Curvelo
Pedro Agostinho
Luis Barroso
39.61
4.  Mexiko Herman Adam
Eduardo Nava
Antonio Ruíz
Miguel Elizondo
40.31
5.  Benin Fortune Ogouchi
Patrice Mahoulikponto
Dossou Vignissy
Issa Alassane-Ousséni
41.52
6.  Bangladesh Mohamed Shah Alam
Shahanuddin Choudhury
Mohamed Hossain Milzer
Mohamed Shah Jalal
41.78
 USA Dennis Mitchell
Albert Robinson
Calvin Smith
Lee McNeill
DSQ

Referenser[redigera | redigera wikitext]