100 meter för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1988

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid
olympiska sommarspelen 1988
Athletics pictogram.svg
Löpning
100 m   herrar   damer
200 m herrar damer
400 m herrar damer
800 m herrar damer
1 500 m herrar damer
3 000 m damer
5 000 m herrar
10 000 m herrar damer
100 m häck damer
110 m häck herrar
400 m häck herrar damer
3 000 m hinder herrar
4 x 100 m stafett herrar damer
4 x 400 m stafett herrar damer
Långdistans
Maraton herrar damer
20 km gång herrar
50 km gång herrar
Hopp och kastgrenar
Längdhopp herrar damer
Tresteg herrar
Höjdhopp herrar damer
Stavhopp herrar
Kulstötning herrar damer
Diskus herrar damer
Spjutkastning herrar damer
Slägga herrar
Kombinerade grenar
Sjukamp damer
Tiokamp herrar

100 meter för herrar vid olympiska sommarspelen 1988 i Seoul avgjordes 23-24 september.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 meter Carl Lewis
 USA
9,92
(VR)
Linford Christie
 Storbritannien
9,97 Calvin Smith
 USA
9,99

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
  • q innebär avancemang utifrån total placering.
  • DNS innebär att personen inte startade.
  • DNF innebär att personen inte fullföljde.
  • DQ innebär diskvalificering.
  • NR innebär nationellt rekord.
  • OR innebär olympiskt rekord.
  • WR innebär världsrekord.
  • WJR innebär världsrekord för juniorer
  • AR innebär världsdelsrekord (area record)
  • PB innebär personligt rekord.
  • SB innebär säsongsbästa.

Final[redigera | redigera wikitext]

Placering Final Tid Noteringar
Med 1.png  Carl Lewis (USA) 9,92 WR OR Fick guld och världsrekord då Johnson diskades till följd av
positivt dopingbesked..
Med 2.png  Linford Christie (GBR) 9,97
Med 3.png  Calvin Smith (USA) 9,99
4.  Dennis Mitchell (USA) 10,04
5.  Robson da Silva (BRA) 10,11
6.  Desai Williams (CAN) 10,11
7.  Ray Stewart (JAM) 12,26
DQ  Ben Johnson (CAN) 9,79 Fråntogs guldmedalj och världsrekord då
dopingtestet var positivt.

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Placering Heat 1 Tid
1.  Carl Lewis (USA) 9,97
2.  Calvin Smith (USA) 10.15
3.  Ray Stewart (JAM) 10.18
4.  Desai Williams (CAN) 10.24
5.  Arnaldo da Silva (BRA) 10.32
6.  Olapade Adeniken (NGR) 10.33
7.  Mardi Lestari (INA) 10.39
8.  John Myles-Mills (GHA) 10.43


Placering Heat 2 Tid
1.  Ben Johnson (CAN) 10,03
2.  Linford Christie (GBR) 10.11
3.  Dennis Mitchell (USA) 10.23
4.  Robson da Silva (BRA) 10.24
5.  Attila Kovács (HUN) 10.31
6.  Juan Núñez (DOM) 10.35
7.  Isiaq Adeyanju (NGR) 10.60
 Vladimir Krilov (URS) DNS

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Placering Heat 1 Tid
1.  Linford Christie (GBR) 10,11
2.  Dennis Mitchell (USA) 10.13
3.  Ben Johnson (CAN) 10.17
4.  John Mair (JAM) 10.41
5.  Charles-Louis Seck (SEN) 10.42
6.  Li Tao (CHN) 10.53
7.  Kennedy Ondiek (KEN) 10.57
8.  Ousmane Diarra (MLI) 10.61


Placering Heat 2 Tid
1.  Desai Williams (CAN) 10,16
2.  Arnaldo da Silva (BRA) 10.25
3.  Vladimir Krilov (URS) 10.26
4.  Attila Kovács (HUN) 10.27
5.  Michele Lazazzera (ITA) 10.50
6.  Thierry Lauret (FRA) 10.51
7.  Zheng Chen (CHN) 10.72
8.  Chidi Imoh (NGR) 11.44


Placering Heat 3 Tid
1.  Ray Stewart (JAM) 10,25
2.  Juan Núñez (DOM) 10.33
3.  Sven Matthes (GDR) 10.36
4.  Jean-Charles Trouabal (FRA) 10.41
5.  José Javier Arqués (ESP) 10.43
6.  Amadou M'Baye (SEN) 10.45
7.  Barrington Williams (GBR) 10.55
8.  Christian Haas (FRG) 10.57


Placering Heat 4 Tid
1.  Calvin Smith (USA) 10,16
2.  Olapade Adeniken (NGR) 10.30
3.  Andreas Berger (AUT) 10.34
4.  Emmanuel Tuffour (GHA) 10.37
5.  Talal Mansour (QAT) 10.38
6.  Patrick Stevens (BEL) 10.50
7.  Cheng Hsin-Fu (TPE) 10.54
8.  György Fetter (HUN) 10.55


Placering Heat 5 Tid
1.  Carl Lewis (USA) 9,99
2.  Robson da Silva (BRA) 10.24
3.  Isiaq Adeyanju (NGR) 10.32
4.  Pierfrancesco Pavoni (ITA) 10.33
5.  Vitalij Savin (URS) 10.36
6.  Koji Kurihara (JPN) 10.49
7.  István Tatár (HUN) 10.68
8.  Issa Alassane-Ousséni (BEN) 10.83


Placering Heat 6 Tid
1.  John Myles-Mills (GHA) 10,21
2.  Mardi Lestari (INA) 10.32
3.  Max Morinière (FRA) 10.37
4.  Ezio Madonia (ITA) 10.38
5.  Peter Wekesa (KEN) 10.43
6.  Sim Deok-Seop (KOR) 10.55
7.  Andrew Smith (JAM) 10.63
8.  Cai Jianming (CHN) 10.76

Försöksheat[redigera | redigera wikitext]

Placering Heat 1 Tid
1.  Robson da Silva (BRA) 10,37
2.  Ezio Madonia (ITA) 10.40
3.  Cheng Hsin-Fu (TPE) 10.48
4.  Thierry Lauret (FRA) 10.56
5.  Boevi Lawson (TOG) 10.59
6.  Leung Wing Kwong (HKG) 10.82
7.  Mohamed Fahd Al-Bishi (KSA) 10.85
8.  Jerry Jeremiah (VAN) 10.96


Placering Heat 2 Tid
1.  Calvin Smith (USA) 10,28
2.  Attila Kovács (HUN) 10.39
3.  Mardi Lestari (INA) 10.40
4.  Andrej Razin (URS) 10.58
5.  Henri Ndinga (CGO) 10.74
6.  Fabian Muyaba (ZIM) 10.75
7.  Moustafa Kamel Salmi (ALG) 11.08
8.  Markus Büchel (LIE) 11.21


Placering Heat 3 Tid
1.  Talal Mansour (QAT) 10,42
2.  Juan Núñez (DOM) 10.47
3.  Amadou M'Baye (SEN) 10.64
4.  Fabian Whymns (BAH) 10.70
5.  Neville Hodge (ISV) 10.73
6.  Francis Dove-Edwin (SLE) 10.89
7.  Alexandre Yougbare (BUR) 10.90
8.  Henrico Atkins (BAR) 11.01


Placering Heat 4 Tid
1.  Emmanuel Tuffour (GHA) 10,31
2.  Koji Kurihara (JPN) 10.46
3.  Andrew Smith (JAM) 10.49
4.  Zheng Chen (CHN) 10.51
5.  István Tatár (HUN) 10.52
6.  Christian Haas (FRG) 10.54
7.  John Hou (PNG) 10.96
8. Mall:Landsdata YMD 11.53


Placering Heat 5 Tid
1.  Linford Christie (GBR) 10,19
2.  Max Morinière (FRA) 10.34
3.  Sven Matthes (GDR) 10.35
4.  Li Tao (CHN) 10.47
5.  Samuel Nchinda-Kaya (CMR) 10.60
6.  Lee Shiunn-Long (TPE) 10.69
7.  Bill Trott (BER) 10.69
8.  Frank Maziya (SWZ) 11.52


Placering Heat 6 Tid
1.  Chidi Imoh (NGR) 10,62
2.  Charles-Louis Seck (SEN) 10.64
3.  Issa Alassane-Ousséni (BEN) 10.72
4.  John Regis (GBR) 10.76
5.  Mothobi Kharitse (LES) 10.97
6.  Robert Loua (GUI) 11.20
7.  Samuel Birch (LBR) 11.68
 Pedro Agostinho (POR) DNF


Placering Heat 7 Tid
1.  Ray Stewart (JAM) 10,22
2.  Pierfrancesco Pavoni (ITA) 10.36
3.  Vitalij Savin (URS) 10.52
4.  György Fetter (HUN) 10.54
5.  Khaled Ibrahim Jouma (BRN) 10.80
6.  Muhammad Afzal (PAK) 10.91
7.  Claude Roumain (HAI) 11.22


Placering Heat 8 Tid
1.  Ben Johnson (CAN) 10,37
2.  Cai Jianming (CHN) 10.55
3.  Sim Deok-Seop (KOR) 10.56
4.  Carlos Moreno (CHI) 10.70
5.  Abdullah Salem Al-Khalidi (OMA) 10.90
6.  Mohamed Shah Jalal (BAN) 10.94
7.  Joseph Ssali (UGA) 10.95
8.  St. Clair Soleyne (ANT) 11.17


Placering Heat 9 Tid
1.  Desai Williams (CAN) 10,24
2.  Peter Wekesa (KEN) 10.50
3.  Olapade Adeniken (NGR) 10.56
4.  Eduardo Nava (MEX) 10.68
5.  Jailto Bonfim (BRA) 10.75
6.  Lindel Hodge (IVB) 10.79
7.  Visut Watanasin (THA) 10.88
8.  Arménio Fernandes (ANG) 10.92


Placering Heat 10 Tid
1.  Vladimir Krilov (URS) 10,34
2.  Arnaldo da Silva (BRA) 10.44
3.  Michele Lazazzera (ITA) 10.47
4.  Kennedy Ondiek (KEN) 10.51
5.  Takahiko Kasahara (JPN) 10.62
6.  Jimmy Flemming (ISV) 10.70
7.  Jihad Salame (LIB) 11.49
8.  Gilbert Bessi (MON) 11.55


Placering Heat 11 Tid
1.  Dennis Mitchell (USA) 10,37
2.  Isiaq Adeyanju (NGR) 10.45
3.  Ousmane Diarra (MLI) 10.53
4.  Oliver Daniels (LBR) 10.68
5.  Luís Cunha (POR) 10.80
6.  Evaristo Ortíz (DOM) 11.01
7.  Nguyễn Ðình Minh (VIE) 11.09
8.  Secundino Borabota (GEQ) 11.52


Placering Heat 12 Tid
1.  John Myles-Mills (GHA) 10,31
2.  Andreas Berger (AUT) 10.40
3.  Barrington Williams (GBR) 10.51
4.  Patrick Stevens (BEL) 10.51
5.  Enrique Talavera (ESP) 10.61
6.  Tomohiro Osawa (JPN) 10.71
7.  Dominique Canti (SMR) 11.11
8.  Ismail Asif Waheed (MDV) 11.49


Placering Heat 13 Tid
1.  Carl Lewis (USA) 10,14
2.  Jean-Charles Trouabal (FRA) 10.39
3.  José Javier Arqués (ESP) 10.44
4.  John Mair (JAM) 10.44
5.  Harouna Pale (BUR) 10.76
6.  Peauope Suli (TGA) 10.94
7.  Maloni Bole (FIJ) 11.19

Referenser[redigera | redigera wikitext]