1 500 meter för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1988

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid
olympiska sommarspelen 1988
Athletics pictogram.svg
Löpning
100 m   herrar   damer
200 m herrar damer
400 m herrar damer
800 m herrar damer
1 500 m herrar damer
3 000 m damer
5 000 m herrar
10 000 m herrar damer
100 m häck damer
110 m häck herrar
400 m häck herrar damer
3 000 m hinder herrar
4 x 100 m stafett herrar damer
4 x 400 m stafett herrar damer
Långdistans
Maraton herrar damer
20 km gång herrar
50 km gång herrar
Hopp och kastgrenar
Längdhopp herrar damer
Tresteg herrar
Höjdhopp herrar damer
Stavhopp herrar
Kulstötning herrar damer
Diskus herrar damer
Spjutkastning herrar damer
Slägga herrar
Kombinerade grenar
Sjukamp damer
Tiokamp herrar

1 500 meter för herrar vid olympiska sommarspelen 1988 i Los Angeles avgjordes den 1 oktober.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
1 500 meter Peter Rono
 Kenya
3.35,96 Peter Elliott
 Storbritannien
3.36,15 Jens-Peter Herold
 Östtyskland
3.36,21

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Final[redigera | redigera wikitext]

Placering Final Tid
Med 1.png  Peter Rono (KEN) 3.35,96
Med 2.png  Peter Elliott (GBR) 3.36,15
Med 3.png  Jens-Peter Herold (GDR) 3.36,21
4.  Steve Cram (GBR) 3:36.24
5.  Steve Scott (USA) 3:36.99
6.  Han Kulker (NED) 3:37.08
7.  Kipkoech Cheruiyot (KEN) 3:37.94
8.  Marcus O'Sullivan (IRL) 3:38.39
9.  Mario Silva (POR) 3:38.77
10.  Jeff Atkinson (USA) 3:40.80
11.  Joseph Chesire (KEN) 3:40.82
12.  Omer Khalifa (SUD) 3:41.07


Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

  • Hölls fredagen den 30 september 1988
Placering HEAT 1 Tid
1.  Kipkoech Cheruiyot (KEN) 3:38.09
2.  Steve Cram (GBR) 3:38.30
3.  Peter Elliott (GBR) 3:38.56
4.  Han Kulker (NED) 3:39.06
5.  Jeff Atkinson (USA) 3:39.12
6.  Joseph Chesire (KEN) 3:39.17
7.  Mogens Guldberg (DEN) 3:39.86
8.  Remi Geoffroy (FRA) 3:40.96
9.  Rachid Kram (ALG) 3:41.39
10.  Spyros Spyrou (CYP) 3:43.49
 Abdelmajide Moncif (MAR) DNF
 Peter Wirz (SUI) DNF
 Joaquim Cruz (BRA) DNS


Placering HEAT 2 Tid
1.  Steve Scott (USA) 3:38.20
2.  Peter Rono (KEN) 3:38.25
3.  Omer Khalifa (SUD) 3:38.40
4.  Mario Silva (POR) 3:38.56
5.  Jens-Peter Herold (GDR) 3:38.59
6.  Marcus O'Sullivan (IRL) 3:47.98
7.  Markus Hacksteiner (SUI) 3:47.99
8.  Mark Deady (USA) 3:48.03
9.  Steve Crabb (GBR) 3:51.60
10.  Mbiganyi Thee (BOT) 4:01.92
11.  Gennaro Di Napoli (ITA) 4:12.79
12.  Mostafa Lachal (MAR) 4:15.94
 Saïd Aouita (MAR) DNS

Referenser[redigera | redigera wikitext]