Indonesien i olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Indonesien i olympiska spelen
Indonesien IOK landskod

INA
Kommitté Indonesiens Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Fanbärare Krisna Bayu
Medaljsummering
Guld
1
Silver
1
Brons
2
Totalt
4
Placering
48
Indonesien i olympiska sommarspelen
1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012

Indonesien i olympiska sommarspelen 2004 bestod av idrottare som blivit uttagna av Indonesiens olympiska kommitté.


Badminton[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Taufik Hidayat Herrsingel  Yamada (JPN)
W 15-8, 15-10
 Wong (MAS)
W 11-15, 15-7, 15-9
 Gade (DEN)
W 15-12, 15-12
 Ponsana (THA)
W 15-9, 15-2
Final
 Shon (KOR)
W 15-8, 15-7
1
Sony Dwi Kuncoro  Hashim (MAS)
W 15-6, 9-15, 15-8
 Andersen (NOR)
W 15-7, 15-6
 Park (KOR)
W 15-13, 15-4
 Shon (KOR)
L 6-15, 15-9, 9-15
Bronsmatch
 Ponsana (THA)
W 15-11, 17-16
3
Sigit Budiarto
Tri Kusharjanto
Herrdubbel  Łogosz/Mateusiak (POL)
L 11-15, 15-3, 8-15
Gick inte vidare
Luluk Hadiyanto
Alvent Yulianto
BYE  Lee/Yoo (KOR)
L 11-15, 10-15
Gick inte vidare
Eng Hian
Flandy Limpele
BYE  Clark/Robertson (GBR)
W 15-7, 15-12
 Kim Y/Yim (KOR)
W 15-1, 15-10
 Kim D/Ha (KOR)
L 8-15, 2-15
Bronsmatch
 Eriksen/Hansen (DEN)
W 15-13, 15-7
3
Jo Novita
Lita Nurlita
Damdubbel BYE  Yang/Zhang (CHN)
L 2-15, 15-6, 7-15
Gick inte vidare
Anggun Nugroho
Eny Widiowati
Mixeddubbel  Zuyev/Yakusheva (RUS)
W 12-15, 15-7, 15-5
 Chen/Zhao (CHN)
L 2-15, 3-15
Gick inte vidare
Nova Widianto
Vita Marissa
BYE  Blair/Munt (RUS)
W 15-8, 15-12
 Eriksen/Schjoldager (DEN)
L 12-15, 8-15
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Bonyx Yusak Saweho Flugvikt  Rżany (POL)
L 19-25
Gick inte vidare

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Rankningsomgång 32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Poäng Seed Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Lockoneco Individuellt 641 41  Frangilli (ITA)
L 141-153
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Rankningsomgång 32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Poäng Seed Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Rina Dewi Puspitasari Individuellt 616 46  Nichols (USA)
L 141-160
Gick inte vidare

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Bana[redigera | redigera wikitext]

Poänglopp
Idrottare Gren Poäng Placering
Santia Tri Kusuma Damernas poänglopp N/A DNF x

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Edy Jakariya 110 meter häck 14.11 NR 8 Gick inte vidare
Damer
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Supriyati Sutono 5 000 meter 16:34.14 19 N/A Gick inte vidare

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Krisna Bayu Mellanvikt (-90 kg)  Tsend-Ayush (MGL)
L 0001-0101
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Sarce Aronggear Damernas K-1 500 m 2:03.790 8 Gick inte vidare

Referenser[redigera | redigera wikitext]