Thailand i olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Thailand i olympiska spelen
Thailand IOK landskod

THA
Kommitté Thailands Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare 42 deltagare i 13 grenar
Fanbärare Paradorn Srichaphan
Medaljsummering
Guld
3
Silver
1
Brons
4
Totalt
8
Placering
25
Thailand i olympiska sommarspelen
1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012
Thailand i olympiska vinterspelen
2002  2006  2010  2014

Thailand i olympiska sommarspelen 2004 bestod 42 av idrottare som blivit uttagna av Thailands olympiska kommitté.


Badminton[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
(5) Sudket Prapakamol
Saralee Thungthongkam
Mixeddubbel Bye  Frederik Bergstrom
Johanna Persson (SWE)
L (3-15,17-14,3-15)
Gick inte vidare
Salakjit Ponsana Damsingel  Miho Tanaka (JPN)
W (11-7,5-11,11--8)
 (1) Gong Ruina (CHN)
L (8-11,3-11)
Gick inte vidare
Damdubbel Doubles  Denyse Julien
Anna Rice (CAN)
W (15-3,15-4)
 (8) Chikako Nakayama
Keiko Yoshitomi (JPN)
W (15-4,15-11)
 (1) Zhang Jiewen
Yang Wei (MAS)
L (2-15,4-15)
Gick inte vidare
Boonsak Ponsana Herrsingel  Chris Dednam (RSA)
W (15-1,15-0)
 (5) Lee Hyun-Il (KOR)
W (15-11,15-13)
 Ronald Susilo (SIN)
W (15-10,15-1)
 Taufik Hidayat (INA)
L (9-15,2-15)
 (8) Sony Dwi Kuncoro (INA)
L (11-15,16-17)
4:a
Pramote Teerawiwatana
Tesana Panvisvas
Herrsingel  Ashley Brehaut
Travis Denney (AUS)
W (15-3,15-9)
 (4) Choong Tan Fook
Lee Wan Wah (MAS)
L (10-15,13-15)
Gick inte vidare
Sudket Prapakamol
Patapol Ngernsrisuk
Herrdubbel  Anthony Clark
Nathan Robertson (GBR)
L (5-15,9-15)
Gick inte vidare

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Damsingel

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Suban Pannon Lätt flugvikt  Salim Salimov (BUL)
W 26:14
 Yan Bhartelemy Varela (CUB)
L 14:23
Gick inte vidare
Somjit Jongjohor Flugvikt  Kim Ki-Suk (KOR)
W 22:12
 Yuriorkis Gamboa Toledano (CUB)
L 21:26
Gick inte vidare
Worapoj Petchkoom Bantamvikt  Kim Won-Il (KOR)
W RSCOS
 Khavazhi Khatsigov (BEL)
W 33:18
 Nestor Bolum (NGR)
W 29:14
 Aghasi Mammadov (AZE)
W 27:19
 Guillermo Rigondeaux Ortiz (CUB)
L 13:22
Silver medal icon.svg
Somluck Kamsing Fjädervikt  Benoit Gaudet (CAN)
L 17:32
Gick inte vidare
Manus Boonjumnong Lätt weltervikt  Spyridon Ioannidis (GRE)
W 28:16
 Romeo Brin (PHI)
W 29:15
 Willy Blain (FRA)
W 20:8
 Ionut Gheorghe (ROM)
W 30:9
 Yudel Johnson Cedeno (CUB)
W 17:11
Gold medal icon.svg
Suriya Prasathinphimai Mellanvikt  Joseph Lubega (UGA)
W 30:21
 Javid Taghiyev (AZE)
W +19:19
 Oleg Mashkin (UKR)
W 28:22
 Gaydarbek Gaydarbekov (RUS)
L 18:24
Gick inte vidare Bronze medal icon.svg

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Damer
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering
Trecia Roberts 100 meter häck 13.80 34th Gick inte vidare 34:a
Fältgrenar och sjukamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Noengrothai Chaipetch Höjdhopp 1.89 21st Gick inte vidare 21:a
Juttaporn Krasaeyan Kulstötning 16.49 25:a Gick inte vidare 25:a


Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Värja, herrar

Sabel, herrar

Referenser[redigera | redigera wikitext]