Schweiz i olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Schweiz i olympiska spelen
Schweiz IOK landskod

SUI
Kommitté Schweiz Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare 98 deltagare i 19 grenar
Fanbärare Roger Federer
Medaljsummering
Guld
1
Silver
1
Brons
3
Totalt
5
Placering
46
Schweiz i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012
Schweiz i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014

Schweiz i olympiska sommarspelen 2004 bestod av 98 idrottare som blivit uttagna av Schweizs olympiska kommitté.


Brottning[redigera | redigera wikitext]

Fristil[redigera | redigera wikitext]

Fristil, herrar 96 kg

Grekisk-romersk[redigera | redigera wikitext]

Grekisk-romersk stil, herrar 74 kg

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas terränglopp

Sauser abandoned the race on lap 3, after finishing lap 2 in 7th place.

Damernas terränglopp

Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas linjelopp

Herrarnas tempolopp

Damernas linjelopp

Damernas tempolopp

  • Karin Thürig
    • 31:54.89 (3:a totalt, 0:44.36 bakom) (Brons)
  • Priska Doppmann
    • 32:40.47 (9:a totalt, 1:28.94 bakom)

Bana[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas Madison

Damernas förföljelse

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Andre Bucher 800 meter 1:47.34 3 N/A Gick inte vidare
Christian Belz 5 000 meter 13:29.59 12 N/A Gick inte vidare
Viktor Röthlin Maraton N/A DNF -
Cedric El Idrissi 400 meter häck 49.44 6 N/A Gick inte vidare
Patric Suter Släggkastning 73.54 m 23 N/A Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Anita Bragger 800 meter 2:04.00 4 N/A Gick inte vidare
Corinne Muller Höjdhopp 1.89 m 23 N/A Gick inte vidare
Nadine Rohr Stavhopp 4.15 m 24 N/A Gick inte vidare
Marie Polli 20 kilometer gång N/A 1:37:53 39

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Värja, herrar

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Mångkamp, ind., herrar

  • Andreas Schweizer
    • Kval: 55.436 poäng (27:a totalt, kvalificerad)
      • Fristående: 8.787 poäng (72:a totalt, gick inte vidare)
      • Bygelhäst: 9.200 poäng (51:a totalt, gick inte vidare)
      • Ringar: 9.737 poäng (8:a totalt, kvalificerad)
      • Barr: 9.387 poäng (47:a totalt, gick inte vidare)
      • Räck: 9.225 poäng (57:a totalt, gick inte vidare)
      • Hopp: 9.100 poäng (endast ett hopp)
    • Final: 54.612 poäng (Fristående: 8.450 poäng, Bygelhäst: 9.062 poäng, Ringar: 9.675 poäng, Hopp: 9.225 poäng, Barr: 9.450 poäng, Räck: 8.750 poäng) (24:a totalt)
  • Christoph Schaerer
    • Kval: 27.037 poäng (88:a totalt, gick inte vidare)
      • Fristående: 8.787 poäng (72:a totalt, gick inte vidare)
      • Bygelhäst: 8.650 poäng (74:a totalt, gick inte vidare)
      • Barr: 8.737 poäng (69:a totalt, gick inte vidare)
      • Räck: 9.650 poäng (26:a totalt, gick inte vidare)

Ringar, herrar

Mångkamp, ind., damer

  • Melanie Marti
    • Kval: 27.037 poäng (88:a totalt, gick inte vidare)
      • Fristående: 9.050 poäng (49:a totalt, gick inte vidare)
      • Barr: 9.050 poäng (58:a totalt, gick inte vidare)
      • Bom: 8.525 poäng (66:a totalt, gick inte vidare)
      • Hopp: 9.112 poäng (endast ett hopp)

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas halv mellanvikt (-81 kg)

Herrarnas lättvikt (-57 kg)

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom

Herrarnas C-1 slalom

  • Ronnie Dürrenmatt
    • Kval: 206,46 (Åk 1: 103,91, 8:a totalt, Åk 2: 102,55, 6:a totalt, 8:a totalt, kvalificerad)
    • Semifinal: 102,52 (11:a totalt, gick inte vidare)

Herrarnas K-1 slalom

  • Michael Kurt
    • Kval: 186,79 (Åk 1: 94,30, 4:a totalt, Åk 2: 92,49, 1:a totalt, 1:a totalt, kvalificerad)
    • Semifinal: 103,20 (20:a totalt, gick inte vidare)

Damernas K-1 slalom

  • Nagwa El Desouki
    • Kval: 228,65 (Åk 1: 118,38, 12:a totalt, Åk 2: 110,27, 5:a totalt, 10:a totalt, kvalificerad)
    • Semifinal: 113,24 (9:a totalt, kvalificerad)
    • Final: 111,80 (Totalt: 225,04, 6:a totalt)
Sprint

Herrarnas K-1 500 m

  • Simon Faeh
    • Heat: 1:42,415 (7:a i heat 3, gick till semifinal)
    • Semifinal: 1:41,039 (5:a i semifinal 2, gick inte vidare, 15:a totalt)

Herrarnas K-1 1000 m

  • Simon Faeh
    • Heat: 3:41,392 (6:a i heat 2, gick till semifinal)
    • Semifinal: 3:37,569 (8:a i semifinal 1, 17:a totalt)

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Damernas duett

  • Magdalena Brunner och Belinda Schmid
    • Inledande teknisk rutin: 90,667 poäng (11:a totalt)
    • Inledande fri rutin: 92,000 poäng (Totalt: 91.334 poäng, 11:a totalt, kvalificerad)
    • Final, fri rutin: 92,167 poäng (Totalt: 91.418 poäng, 10:a totalt)

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas tävling

  • Niklaus Bruenisholz
    • 5184 poäng (14:e totalt)
      • Skytte: 180 poäng (1096 poäng)
      • Fäktning: 14 W, 17 L (776 poäng, Totalt: 1872 poäng)
      • Simning: 2:09,12 (1252 poäng, Totalt: 3124 poäng)
      • Ridning: 67.88 poäng (1004 poäng, Totalt: 4128 poäng)
      • Löpning: 9:46,75 (1056 poäng, Totalt: 5184 poäng)

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Dressyr[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Häst Gren Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Fristil Totalt
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Silvia Iklé Salieri CH Individuell dressyr 67,042 28 Q 69,101 18 Gick inte vidare
Christian Pläge Regent 66,667 30 Gick inte vidare
Daniel Ramseier Palladio 63,250 45 Gick inte vidare
Jasmien Sanche-Burger Mr G de Lully Drog sig ur Gick inte vidare
Silvia Iklé
Christian Pläge
Daniel Ramseier
Jasmien Sanche-Burger
Se ovan Lagtävling i dressyr i.u. 65,653 10

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Marisa Cortesi Peppermint III Individuell fälttävlan 48,40 26 111,00 159,40 68 12,00 171,40 58 Gick inte vidare 171,40 58
Jennifer Eicher Agent Mulder 65,00 57 0,00 65,00 =33 12,00 77,00 =33 Gick inte vidare 77,00 =33

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Kval Final Totalt
Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång A Omgång B
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Fabio Crotta Mme Pompadour M Individuell hoppning 5 =31 8 13 =33 Q 4 17 =21 Q 16 =36 Gick inte vidare
Steve Guerdat Olympic 4 =19 4 8 =16 Q 13 21 =33 Q Gav upp Gick inte vidare
Markus Fuchs Tinka's Boy 6 =42 20 26 =55 Q 2 28 =41 Gick inte vidare
Christina Liebherr No Mercy 9 =54 0 9 =23 Q 8 17 =21 Q 8 =12 Q 9 17 14 17 14
Fabio Crotta
Markus Fuchs
Steve Guerdat
Christina Liebherr
Se ovan Lagtävling i hoppning i.u. 12 =4 Q 14 26 5 26 5

Referenser[redigera | redigera wikitext]