AFC Champions League 2015

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
AFC Champions League 2015
AFC Champions LeagueXIII
Evenemangsfakta
Datum4 februari21 november 2015
ArrangörAFC
Deltagare
Antal lag49 från 21 länder
Statistik
Matcher143
Mål392 (2,7 per match)
Publik2 288 863 (16 006 per match)
Flest målBrasilien Ricardo Goulart (8 mål)
Bäste spelareBrasilien Ricardo Goulart
0
Förstaplats GuldKina Guangzhou Evergrande
Andraplats SilverFörenade Arabemiraten Al-Ahli
ArrowLeft.svg Föregående Följande ArrowRight.svg
2014 2016

AFC Champions League 2015 var den 13:e upplagan av det asiatiska kontinentala mästerskapet i fotboll för klubblag, AFC Champions League. 49 lag från 21 länder deltog i spel som avgjordes med tre omgångar; ett inledande kvalspel, följ av ett gruppspel om åtta grupper med fyra lag vardera (totalt 32 lag), samt ett sista avgörande utslagsspel med dubbelmöten.

Regerande mästare från 2014 var Western Sydney Wanderers från Australien. Laget lyckades ej kvalificera sig till utslagsspelet, då man slutade på tredje plats i grupp H.

Guangzhou Evergrande från Guangzhou, Kina, blev mästare efter att ha besegrat Al-Ahli från Dubai, Förenade Arabemiraten.[1]

Kvalomgångar[redigera | redigera wikitext]

Kvalomgång 1[redigera | redigera wikitext]

Östasiatiska zonen
Lag 1 Resultat Lag 2
Yadanarbon Myanmar 1–1 (e.f.)
(5–6 str.)
Singapore Warriors
Johor Darul Ta'zim Malaysia 2–1 (e.f.) Indien Bengaluru

Kvalomgång 2[redigera | redigera wikitext]

Västasiatiska zonen
Lag 1 Resultat Lag 2
Qadsia Kuwait 1–0 Jordanien Al-Wehdat
El Jaish Qatar 2–1 Oman Al-Nahda
Al Sadd Qatar 0–0 (e.f.)
(11–10 str.)
Bahrain Riffa
Östasiatiska zonen
Lag 1 Resultat Lag 2
Hanoi T&T Vietnam 4–0 Indonesien Persib Bandung
Chonburi Thailand 4–1 Hongkong Kitchee
Guangzhou R&F Kina 3–0 Singapore Warriors
Bangkok Glass Thailand 3–0 Malaysia Johor Darul Ta'zim

Playoff-omgången[redigera | redigera wikitext]

Västasiatiska zonen
Lag 1 Resultat Lag 2
Al-Ahli Saudiarabien 00002–1 (e.f.) Kuwait Qadsia
Naft Tehran Iran 1–0 Qatar El Jaish
Bunyodkor Uzbekistan 2–1 Förenade Arabemiraten Al Jazira
Al-Wahda Förenade Arabemiraten 4–4 (e.f.)
(4–5 str.)
Qatar Al Sadd
Östasiatiska zonen
Lag 1 Resultat Lag 2
Seoul Sydkorea 7–0 Vietnam Hanoi T&T
Kashiwa Reysol Japan 00003–2 (e.f.) Thailand Chonburi
Central Coast Mariners Australien 1–3 Kina Guangzhou R&F
Beijing Guoan Kina 3–0 Thailand Bangkok Glass

Gruppspel[redigera | redigera wikitext]

Grupp A[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Qatar Lekhwiya 6 4 1 1 9 5 +4 13
2 Iran Persepolis 6 4 0 2 7 7 0 12
3 Saudiarabien Al-Nassr 6 2 2 2 7 6 +1 8
4 Uzbekistan Bunyodkor 6 0 1 5 2 7 −5 1
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg Saudiarabien Uzbekistan Qatar Iran
Al-Nassr Saudiarabien 1–1 1–3 3–0
Bunyodkor Uzbekistan 0–1 0–1 0–1
Lekhwiya Qatar 1–1 1–0 3–0
Persepolis Iran 1–0 2–1 3–0

Grupp B[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Förenade Arabemiraten Al Ain 6 3 3 0 7 2 +5 12
2 Iran Naft Teheran 6 2 2 2 8 8 0 8
3 Uzbekistan Pachtakor 6 1 3 2 6 8 −2 6
4 Saudiarabien Al-Shabab 6 1 2 3 5 8 −3 5
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg Förenade Arabemiraten Saudiarabien Iran Uzbekistan
Al Ain Förenade Arabemiraten 0–0 3–0 1–1
Al-Shabab Saudiarabien 0–1 0–3 2–2
Naft Teheran Iran 1–1 2–1 1–1
Pachtakor Uzbekistan 0–1 0–2 2–1

Grupp C[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Saudiarabien Al-Hilal 6 4 1 1 9 4 +5 13
2 Qatar Al Sadd 6 3 1 2 9 9 0 10
3 Iran Foolad 6 1 3 2 2 4 −2 6
4 Uzbekistan Lokomotiv Tasjkent 6 1 1 4 10 13 −3 4
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg Saudiarabien Qatar Iran Uzbekistan
Al-Hilal Saudiarabien 2–1 2–0 3–1
Al Sadd Qatar 1–0 1–0 6–2
Foolad Iran 0–0 0–0 1–0
Lokomotiv Tasjkent Uzbekistan 5–0 1–2 1–1

Grupp D[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Saudiarabien Al-Ahli 6 3 3 0 11 7 +4 12
2 Förenade Arabemiraten Al-Ahli 6 2 2 2 8 8 0 8
3 Uzbekistan Nasaf 6 2 2 2 5 5 0 8
4 Iran Tractor Sazi 6 1 1 4 7 11 −4 4
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg Förenade Arabemiraten Saudiarabien Uzbekistan Iran
Al-Ahli Förenade Arabemiraten 3–3 0–0 3–2
Al-Ahli Saudiarabien 2–1 2–1 2–0
Nasaf Uzbekistan 0–1 0–0 2–1
Tractor Sazi Iran 1–0 2–2 1–2

Grupp E[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Japan Kashiwa Reysol 5 3 1 1 14 9 +5 10
2 Sydkorea Jeonbuk Hyundai Motors 6 3 2 1 14 6 +8 11
3 Kina Shandong Luneng Taishan 6 2 1 3 13 17 −4 7
4 Vietnam Becamex Bình Dương 6 1 1 4 6 15 −9 4
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg Vietnam Sydkorea Japan Kina
Becamex Bình Dương Vietnam 1–1 1–0 2–3
Jeonbuk Hyundai Motors Sydkorea 3–0 0–0 4–1
Kashiwa Reysol Japan 5–1 3–2 2–1
Shandong Luneng Taishan Kina 3–1 1–4 4–4

Grupp F[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Japan Gamba Osaka 6 3 1 2 10 7 +3 10
2 Sydkorea Seongnam 6 3 1 2 7 5 +2 10
3 Thailand Buriram United 6 3 1 2 12 7 +5 10
4 Kina Guangzhou R&F 6 1 1 4 3 13 −10 4
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg Thailand Japan Kina Sydkorea
Buriram United Thailand 1–2 5–0 2–1
Gamba Osaka Japan 1–1 0–2 2–1
Guangzhou R&F Kina 1–2 0–5 0–1
Seongnam Sydkorea 2–1 2–0 0–0

Grupp G[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Kina Beijing Guoan 6 3 2 1 6 3 +3 11
2 Sydkorea Suwon Samsung Bluewings 6 3 2 1 11 8 +3 11
3 Australien Brisbane Roar 6 2 1 3 7 9 −2 7
4 Japan Urawa Red Diamonds 6 1 1 4 5 9 −4 4
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg Kina Australien Sydkorea Japan
Beijing Guoan Kina 0–1 1–0 2–0
Brisbane Roar Australien 0–1 3–3 1–2
Suwon Samsung Bluewings Sydkorea 1–1 3–1 2–1
Urawa Red Diamonds Japan 1–1 0–1 1–2

Grupp H[redigera | redigera wikitext]

Nr Lag ( visa ) S V O F GM IM MS P
1 Kina Guangzhou Evergrande 6 3 1 2 9 9 0 10
2 Sydkorea Seoul 6 2 3 1 5 4 +1 9
3 Australien Western Sydney Wanderers 6 2 2 2 9 7 +2 8
4 Japan Kashima Antlers 6 2 0 4 10 13 −3 6
ArrowDown.svg Hemma \ Borta ArrowRight.svg Kina Japan Sydkorea Australien
Guangzhou Evergrande Kina 4–3 1–0 0–2
Kashima Antlers Japan 2–1 2–3 1–3
Seoul Sydkorea 0–0 1–0 0–0
Western Sydney Wanderers Australien 2–3 1–2 1–1

Slutspel[redigera | redigera wikitext]

Slutspelsträd[redigera | redigera wikitext]

  Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
                                             
Iran Persepolis 1 0 1  
Saudiarabien Al-Hilal 0 3 3  
  Saudiarabien Al-Hilal 4 2 6  
  Qatar Lekhwiya 1 2 3  
Qatar Al Sadd 1 2 3
Qatar Lekhwiya 2 2 4  
  Saudiarabien Al-Hilal 1 2 3  
Västra zonen
  Förenade Arabemiraten Al-Ahli 1 3 4  
Iran Naft Tehran (BM) 1 1 2  
Saudiarabien Al-Hilal 0 2 2  
  Iran Naft Tehran 0 1 1
  Förenade Arabemiraten Al-Ahli 1 2 3  
Förenade Arabemiraten Al-Ahli (BM) 0 3 3
Förenade Arabemiraten Al Ain 0 3 3  
  Förenade Arabemiraten Al-Ahli 0 0 0
  Kina Guangzhou Evergrande 0 1 1
Sydkorea Suwon Samsung Bluewings 2 2 4  
Japan Kashiwa Reysol (BM) 3 1 4  
  Japan Kashiwa Reysol 1 1 2
  Kina Guangzhou Evergrande 3 1 4  
Sydkorea Seongnam 2 0 2
Kina Guangzhou Evergrande 1 2 3  
  Kina Guangzhou Evergrande 2 0 2
Östra zonen
  Japan Gamba Osaka 1 0 1  
Sydkorea Jeonbuk Hyundai Motors 1 1 2  
Kina Beijing Guoan 1 0 1  
  Sydkorea Jeonbuk Hyundai Motors 0 2 2
  Japan Gamba Osaka 0 3 3  
Sydkorea Seoul 1 2 3
Japan Gamba Osaka 3 3 6  

Åttondelsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Västasiatiska zonen
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Al-Sadd Qatar 3–4 Qatar Lekhwiya 1–2 2–2
Persepolis Iran 1–3 Saudiarabien Al-Hilal 1–0 0–3
Al-Ahli Förenade Arabemiraten 00003–3 (BM) Förenade Arabemiraten Al-Ain 0–0 3–3
Naft Tehran Iran 00002–2 (BM) Saudiarabien Al-Ahli 1–0 1–2
Östasiatiska zonen
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Suwon Samsung Bluewings Sydkorea 00004–4 (BM) Japan Kashiwa Reysol 2–3 2–1
Jeonbuk Hyundai Motors Sydkorea 2–1 Kina Beijing Guoan 1–1 1–0
FC Seoul Sydkorea 3–6 Japan Gamba Osaka 1–3 2–3
Seongnam FC Sydkorea 2–3 Kina Guangzhou Evergrande 2–1 0–2

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Lottningen till kvartsfinalerna hölls den 18 juni 2015.

Västasiatiska zonen
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Al-Hilal Saudiarabien 6–3 Qatar Lekhwiya 4–1 2–2
Naft Tehran Iran 1–3 Förenade Arabemiraten Al-Ahli 0–1 1–2
Östasiatiska zonen
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Kashiwa Reysol Japan 2–4 Kina Guangzhou Evergrande 1–3 1–1
Jeonbuk Hyundai Motors Sydkorea 2–3 Japan Gamba Osaka 0–0 2–3

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Matcherna till semifinalerna var baserade på kvartsfinallottningen.

Västasiatiska zonen
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Al-Hilal Saudiarabien 3–4 Förenade Arabemiraten Al-Ahli 1–1 2–3
Östasiatiska zonen
Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Guangzhou Evergrande Kina 2–1 Japan Gamba Osaka 2–1 0–0

Final[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
Al-Ahli Förenade Arabemiraten 0–1 Kina Guangzhou Evergrande 0–0 0–1

Källor[redigera | redigera wikitext]