Bantamvikt i fristil för herrar i brottning vid olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Brottning vid
olympiska sommarspelen 2004
Wrestling pictogram.svg
Fristil
Flugvikt     damer
Bantamvikt   herrar  
Fjädervikt herrar
Lättvikt herrar damer
Weltervikt herrar
Mellanvikt herrar damer
Tungvikt herrar damer
Supertungvikt herrar
Grekisk-romersk stil
Bantamvikt   herrar  
Fjädervikt herrar
Lättvikt herrar
Weltervikt herrar
Mellanvikt herrar
Tungvikt herrar
Supertungvikt herrar
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings without rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen bantamvikt vid olympiska sommarspelen 2008 avgjordes den 27-28 augusti i Aten i Ano Liossia Olympic Hall.


Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Bantamvikt Mavlet Batirov
 Ryssland
Stephen Abas
 USA
Chikara Tanabe
 Japan

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar[redigera | redigera wikitext]

  • EF — Vinst genom förverkande, förloraren ej plancerad
  • E2 — Båda brottarna diskvalificerade för brott mot reglerna
  • EV — Diskvalifikation från samtliga tävlingar för brott mot reglerna
  • EX — 3 varningar eller brott mot reglerna
  • PA — Skada/uteblivande
  • PO — Vinst efter poäng, förloraren utan teknik-poäng
  • PP — Vinst efter poäng, förloraren med teknik-poäng
  • SP — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren hade poäng
  • ST — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • TO — Vinst efter fall
  • KP — Klassificeringspoäng
  • TP — Tekniska poäng

Utslagningsronder[redigera | redigera wikitext]

Grupp 1[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
Flag of the United States.svg Stephen Abas (USA) 2 2 0 6 10
Flag of Cuba.svg René Montero (CUB) 2 1 1 4 8
Flag of Moldova.svg Ghenadie Tulbea (MDA) 2 0 2 1 1
Poäng KP
Flag of Moldova.svg Ghenadie Tulbea (MDA) 0–5 Flag of Cuba.svg René Montero (CUB) 0–3 PO
Flag of the United States.svg Stephen Abas (USA) 6–1 Flag of Moldova.svg Ghenadie Tulbea (MDA) 3–1 PP
Flag of Cuba.svg René Montero (CUB) 3–4 Flag of the United States.svg Stephen Abas (USA) 1–3 PP

Grupp 2[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
Flag of the People's Republic of China.svg Li Zhengyu (CHN) 2 2 0 6 13
Flag of Bulgaria.svg Radoslav Velikov (BUL) 2 1 1 5 19
Flag of South Africa.svg Shaun Williams (RSA) 2 0 2 2 6
Poäng KP
Flag of Bulgaria.svg Radoslav Velikov (BUL) 13–2 Flag of South Africa.svg Shaun Williams (RSA) 4–1 SP
Flag of the People's Republic of China.svg Li Zhengyu (CHN) 8–6 Flag of Bulgaria.svg Radoslav Velikov (BUL) 3–1 PP
Flag of South Africa.svg Shaun Williams (RSA) 4–5 Flag of the People's Republic of China.svg Li Zhengyu (CHN) 1–3 PP

Grupp 3[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
Flag of South Korea (1997–2011).svg Kim Hyo-Sub (KOR) 2 1 1 4 8
Flag of Mongolia.svg Bayaraagiin Naranbaatar (MGL) 2 1 1 4 9
Flag of Iran.svg Babak Nourzad (IRI) 2 1 1 3 6
Poäng KP
Flag of Iran.svg Babak Nourzad (IRI) 0–6 Flag of Mongolia.svg Bayaraagiin Naranbaatar (MGL) 0–3 PO
Flag of South Korea (1997–2011).svg Kim Hyo-Sub (KOR) 4–6 Flag of Iran.svg Babak Nourzad (IRI) 1–3 PP
Flag of Mongolia.svg Bayaraagiin Naranbaatar (MGL) 3–4 Flag of South Korea (1997–2011).svg Kim Hyo-Sub (KOR) 1–3 PP

Grupp 4[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
Flag of Japan.svg Chikara Tanabe (JPN) 2 2 0 6 9
Flag of Azerbaijan.svg Namiq Abdullayev (AZE) 2 1 1 4 8
Flag of India.svg Yogeshwar Dutt (IND) 2 0 2 2 5
Poäng KP
Flag of Japan.svg Chikara Tanabe (JPN) 5–2 Flag of Azerbaijan.svg Namiq Abdullayev (AZE) 3–1 PP
Flag of India.svg Yogeshwar Dutt (IND) 3–4 Flag of Japan.svg Chikara Tanabe (JPN) 1–3 PP
Flag of Azerbaijan.svg Namiq Abdullayev (AZE) 6–2 Flag of India.svg Yogeshwar Dutt (IND) 3–1 PP

Grupp 5[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
Flag of Ukraine.svg Oleksandr Zacharuk (UKR) 2 2 0 6 7
Flag of Belarus (1995–2012).svg Herman Kantoyeu (BLR) 2 1 1 4 7
Flag of Kazakhstan.svg Baurzhan Orazgaliyev (KAZ) 2 0 2 2 2
Poäng KP
Flag of Ukraine.svg Oleksandr Zacharuk (UKR) 3–1 Flag of Kazakhstan.svg Baurzjan Orazgalijev (KAZ) 3–1 PP
Flag of Belarus (1995–2012).svg Herman Kantoyeu (BLR) 3–4 Flag of Ukraine.svg Oleksandr Zacharuk (UKR) 1–3 PP
Flag of Kazakhstan.svg Baurzjan Orazgalijev (KAZ) 1–4 Flag of Belarus (1995–2012).svg Herman Kantoyeu (BLR) 1–3 PP

Grupp 6[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
Flag of Russia.svg Mavlet Batirov (RUS) 2 2 0 7 23
Flag of Uzbekistan.svg Dilsjod Mansurov (UZB) 2 1 1 5 12
Flag of Afghanistan.svg Bashir Ahmad Rahmati (AFG) 2 0 2 0 0
Poäng KP
Flag of Afghanistan.svg Bashir Ahmad Rahmati (AFG) 0–11 Flag of Uzbekistan.svg Dilsjod Mansurov (UZB) 0–4 ST
Flag of Russia.svg Mavlet Batirov (RUS) 20–0 Flag of Afghanistan.svg Bashir Ahmad Rahmati (AFG) 4–0 ST
Flag of Uzbekistan.svg Dilsjod Mansurov (UZB) 1–3 Flag of Russia.svg Mavlet Batirov (RUS) 1–3 PP

Grupp 7[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Spelade Vunna Förlorade KP TP
Flag of Greece.svg Amiran Kardanof (GRE) 3 3 0 10 17
Flag of North Korea.svg O Song-Nam (PRK) 3 2 1 8 8
Flag of Armenia.svg Martin Berberijan (ARM) 3 1 2 5 9
Flag of Turkey.svg Harun Doğan (TUR) 3 0 3 1 3
Poäng KP
Flag of North Korea.svg O Song-Nam (PRK) 3–4 Flag of Greece.svg Amiran Kardanof (GRE) 1–3 PP
Flag of Armenia.svg Martin Berberijan (ARM) 5–3 Flag of Turkey.svg Harun Doğan (TUR) 3–1 PP
Flag of North Korea.svg O Song-Nam (PRK) 5–2 Flag of Armenia.svg Martin Berberijan (ARM) 3–1 PP
Flag of Greece.svg Amiran Kardanof (GRE) 10–0 Flag of Turkey.svg Harun Doğan (TUR) 4–0 ST
Flag of North Korea.svg O Song-Nam (PRK) Flag of Turkey.svg Harun Doğan (TUR) 4–0 PA
Flag of Greece.svg Amiran Kardanof (GRE) 3–2 Flag of Armenia.svg Martin Berberijan (ARM) 3–1 PP

Utslagningsträd[redigera | redigera wikitext]

  Kvartsfinaler Semifinaler Final
 Flag of the United States.svg Stephen Abas (USA)  6  
 Flag of the People's Republic of China.svg Li Zhengyu (CHN)  1      Flag of the United States.svg Stephen Abas (USA)  3  
 Flag of South Korea (1997–2011).svg Kim Hyo-Sub (KOR)  0      Flag of Japan.svg Chikara Tanabe (JPN)  0  
 Flag of Japan.svg Chikara Tanabe (JPN)  10        Flag of the United States.svg Stephen Abas (USA)  1
 Flag of Ukraine.svg Oleksandr Zacharuk (UKR)  0        Flag of Russia.svg Mavlet Batirov (RUS)  9
 Flag of Russia.svg Mavlet Batirov (RUS)  4      Flag of Russia.svg Mavlet Batirov (RUS)  7
           Flag of Greece.svg Amiran Kardanof (GRE)  1     Bronsmatch
       
 Flag of Japan.svg Chikara Tanabe (JPN)  7
 Flag of Greece.svg Amiran Kardanof (GRE)  0
  5:e plats
                           
  1  Flag of the People's Republic of China.svg Li Zhengyu (CHN) 6
4  Flag of South Korea (1997–2011).svg Kim Hyo-Sub (KOR) 4

Källor[redigera | redigera wikitext]