USA i olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
USA i olympiska spelen
USA IOK-landskod

USA
Kommitté USA:s Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare 613 deltagare i 19 sporter
Fanbärare Dawn Staley (öppning)
Mia Hamm (avslutning)
Medaljsummering
Guld
35
Silver
39
Brons
27
Totalt
101
Placering
1
USA i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
USA i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014
USA i andra olympiska spel
1906

USA deltog i de olympiska sommarspelen 2004 i Aten.[1]

Medaljer[redigera | redigera wikitext]

Gold medal-2008OB.svg
Guld
Silver medal-2008OB.svg
Silver
Bronze medal-2008OB.svg
Brons
Totalt antal
medaljer
35 39 27 101

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Howard Bach,
Kevin Qi Han
Herrdubbel  CarsonJames (RSA)
W 15–3 15–9
 EriksenLundgaard Hansen (DEN)
L 15–3 15–9
Gick inte vidare

Basket[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Grupp B
Lag Vinster Förluster Poäng Första Tiebreaker
Särskiljning av lika lag
Andra Tiebreaker
Målgenomsnitt för lika lag
 Litauen 5 0 10
 Grekland 3 2 8 1-1 1.12
 Puerto Rico 3 2 8 1-1 0.98
 USA 3 2 8 1-1 0.92
 Australien 1 4 6
 Angola 0 5 5
15 augusti
20:00
 Puerto Rico 92–73  USA    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 11 560
Domare:
Zoran Šutulović (Serbien och Montenegro)
Vicente Bulto (Spanien)
Resultat efter kvart: 21–20, 28–7, 16–21, 27–25
Pts: Arroyo 24
Rebs: Ortiz 6
Asts: Arroyo 7
Pts: Duncan, Iverson 15 var
Rebs: Duncan 16
Asts: Duncan 4
17 augusti
22:15
 USA 77–71  Grekland    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 12 000
Domare:
Reynaldo Sanchez (Dominikanska republiken)
Vicente Bulto (Spanien)
Resultat efter kvart: 18–17, 19–14, 20–22, 20–18
Pts: Iverson 17
Rebs: Duncan 9
Asts: Marbury 6
Pts: Fotsis 22
Rebs: Papadopoulos 7
Asts: Papaloukas 6
19 augusti
14:30
 USA 89–79  Australien    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 12 000
Domare:
José Ronfini (Mexiko)
Giampaolo Cicoria (Italien)
Resultat efter kvart: 21–31, 26–20, 18–16, 24–12
Pts: Duncan 18
Rebs: Duncan 11
Asts: James, Marbury 5 var
Pts: Heal 17
Rebs: Andersen, Bogut 8
Asts: Heal 7
21 augusti
20:00
 Litauen 94–90  USA    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 12 000
Domare:
Reynaldo Sanchez (Dominikanska republiken)
Zoran Šutulović (Serbien och Montenegro)
Resultat efter kvart: 23–26, 21–23, 23–20, 27–21
Pts: Jasikevičius 28
Rebs: Štombergas 10
Asts: Jasikevičius 4
Pts: Jefferson 20
Rebs: Duncan 20
Asts: Marbury 3
23 augusti
14:30
 USA 89–53  Angola    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 12 000
Domare:
Pablo Estevez (Argentina)
Philippe Leemann (Schweiz)
Resultat efter kvart: 21–14, 23–12, 29–13, 14–14
Pts: Duncan 15
Rebs: Boozer 9
Asts: James 5
Pts: Monteiro 20
Rebs: Gomes 6
Asts: Monteiro, Moussa 2 var
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0
0 Spanien 094
0 USA 0102 0
0 USA 081
0 0 Argentina 089 0
0 Argentina 069
0 Grekland 064 0
0 Argentina 084
0 0 Italien 069
0 Litauen 095
0 Kina 075 0
0 Litauen 091 Bronsmatch
0 0 Italien 0100 0
0 Italien 083 0 USA 0104
0 Puerto Rico 070 0 0 Litauen 096

Damer[redigera | redigera wikitext]

Grupp B
Lag Vinster Förluster Poäng Första Tiebreaker
Särskiljning av lika lag
Andra Tiebreaker
Målgenomsnitt för lika lag
 USA 5 0 10
 Spanien 4 1 9 1-1 1.12
 Tjeckien 3 2 8
 Nya Zeeland 2 3 7
 Kina 1 4 6
 Sydkorea 0 5 5
14 augusti
14:30
 USA 99–47  Nya Zeeland    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 1 970
Domare:
Vladimir Ochrimenko (Ryssland)
Abdellilah Chlif (Marocko)
Resultat efter kvart: 28–13, 35–11, 16–15, 20–8
Pts: Cash 19
Rebs: Taurasi 9
Asts: Bird, Staley 3
Pts: Marino 13
Rebs: Loffhagen 7
Asts: Three players 1
16 augusti
14:30
 Tjeckien 61–80  USA    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 954
Domare:
Giampaolo Cicoria (Italien)
Shoko Sugura (Japan)
Resultat efter kvart: 21–18, 14–24, 15–23, 11–15
Pts: Klimešová 18
Rebs: Machová 5
Asts: Machová 5
Pts: Leslie 15
Rebs: Leslie 10
Asts: Staley 4
18 augusti
14:30
 Sydkorea 57–80  USA    Olympic Indoor Hall, Aten
Publik: 2 000
Domare:
Michael Aylen (Australien)
Dallas Pickering (Nya Zeeland)
Resultat efter kvart: 23–20, 9–19, 7–29, 18–12
Pts: Lee M 16
Rebs: Kim Y. 5
Asts: Kim Y., Lee M 3
Pts: Leslie 25
Rebs: Leslie, Thompson 7
Asts: Three players 3
20 augusti
14:30
 USA 71–58  Spanien    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 1 352
Domare:
Christos Christodoulou (Grekland)
Tatiana Steigerwald (Brasilien)
Resultat efter kvart: 19–16, 12–13, 19–12, 21–17
Pts: Leslie 19
Rebs: Leslie 9
Asts: Staley 6
Pts: Valdemoro 22
Rebs: Pascua 11
Asts: Palau 3
22 augusti
20:00
 Kina 62–100  USA    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 1 653
Domare:
Vladimir Ochrimenko (Ryssland)
Abreu Joao (Mozambique)
Resultat efter kvart: 13–27, 19–25, 13–23, 17–25
Pts: Ye 19
Rebs: Sui 6
Asts: Miao 3
Pts: Taurasi 19
Rebs: Griffith 11
Asts: Bird , Johnson 5
Slutspelsträd
Kvartsfinaler Semifinaler Final
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0
0 Australien 094
0 Nya Zeeland 055 0
0 Australien 088
0 0 Brasilien 075 0
0 Brasilien 067
0 Spanien 064 0
0 Australien 063
0 0 USA 074
0 USA 0100
0 Grekland 072 0
0 USA 066 Bronsmatch
0 0 Ryssland 062 0
0 Ryssland 070 0 Brasilien 062
0 Tjeckien 049 0 0 Ryssland 071

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Ilija Lupulesku Herrsingel  Papic (CHI)
W 4–0
 Crişan (ROM)
L 0–4
Gick inte vidare
Khoa Nguyen Herrsingel  Henzell (AUS)
L 1–4
Gick inte vidare
Mark Hazinski,
Ilija Lupulesku
Herrdubbel  Merotohun - Toriola (NIG)
W 4–0
 Chiang - Chuang (TPE)
L 2–4
Gick inte vidare N/A Gick inte vidare
Tawny Banh Damsingel  Yoon (KOR)
W 4–3
 Li (NZL)
L 1–4
Gick inte vidare
Jasna Fazlić Damsingel  Strbikova (CZE)
W 4–2
 Zhang (SIN)
L 1–4
Gick inte vidare
Gao Jun Damsingel Bye  Fukuhara (JPN)
L 0–4
Gick inte vidare
Tawny Banh,
Gao Jun
Damdubbel  Perez - Ramos (VEN)
W 4–0
 Kim BK - Kim KA (KOR)
L 0–4
Gick inte vidare N/A Gick inte vidare
Jasna Fazlić,
Whitney Ping
Damdubbel  Tan - Zhang (SIN)
L 0–4
Gick inte vidare N/A Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

The United States sent nine boxers to Athens. They claimed two medals, a gold and a bronze. Only two boxers lost their first bouts. Four made the quarterfinals, with two falling there, one falling in the semifinal, and the fourth taking the gold by going undefeated. The combined record of the nine Americans was 12-8. The U.S. was fifth in the boxing medal count.

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Rau'shee Warren Lätt flugvikt  Zou (CHN)
L 9 – 22
Gick inte vidare
Ronald Siler Flugvikt  Hore (AUS)
W 32 – 18
 Doniyorov (UZB)
L 22 – 45
Gick inte vidare
Vicente Escobedo Lättvikt  Mosquera (COL)
W (RSCOS)
 Huseynov (AZE)
L 18 – 36
Gick inte vidare
Vanes Martirosyan Weltervikt  Meskine (ALG)
W 45 – 20
 Aragón (CUB)
L 11 – 20
Gick inte vidare
Andre Dirrell Mellanvikt  Ha (CHN)
W 25 – 18
 Kassel (ALG)
W (RSCOS)
 Despaigne (CUB)
W 12 – 11
 Golovkin (KAZ)
L 18 – 23
Gick inte vidare 3
Andre Ward Lätt tungvikt Bye  Russo (ITA)
W 17 – 9
 Makarenko (RUS)
W 16 – 23
 Haydarov (UZB)
W 17 – 15
 Aripgadjiev (BLR)
W 20 – 13
1
Devin Vargas Tungvikt N/A  El Haddak (MAR)
W (RSCOS)
 Zuyev (BLR)
L 27 – 36
Gick inte vidare
Jason Estrada Supertungvikt N/A  Viney (NZL)
W 30 – 11
 López Núñez (CUB)
L 7 – 21
Gick inte vidare
Key
  • RSCOS – Referee stopped contest (Outscored)
  • RSCI – Referee stopped contest (Injured)

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas fristil
Idrottare Gren Första omgången Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Stephen Abas 55 kg  Tulbea (MDA)
W 6–1
 Montero (CUB)
W 4–3
 Li (CHN)
W 6–1
 Tanabe (JPN)
W 3–0
 Batirov (RUS)
L 1–9
2
Eric Guerrero 60 kg  Pürevbaatar (MGL)
L 1–3
 Pogosian (GEO)
L 1–3
Gick inte vidare
Jamill Kelly 66 kg  Asgarov (AZE)
W 3–2
 Bodişteanu (MDA)
W 3–0
Bye  Murtazaliev (RUS)
W 3–1
 Tedeyev (UKR)
L 3–1
2
Joe Williams 74 kg  Saghirashvili (IRI)
W 3–0
 Hajizadeh (GEO)
W 6–1
 Laliyev (KAZ)
L 2–3
Gick inte vidare
Cael Sanderson 84 kg  Kurugliyev (KAZ)
W 4–2
 Borchanka (BLR)
W 9–1
 Khodaei (IRI)
W 6–5
 Palacio (CUB)
W 3–2
 Moon (KOR)
W 3–1
1
Daniel Cormier 96 kg  Valach (AUT)
W 9–0
 Bartnicki (POL)
W 10–1
Bye  Gatsalov (RUS)
L 0–5
Bronze medal
 Heidari (IRI)
L 2–3
Kerry McCoy 120 kg  Miano-Petta (ITA)
W 7–0
 Mildzihov (KGZ)
W 4–0
 Mutalimov (KAZ)
L 1–4
Gick inte vidare
Damernas fristil
Idrottare Gren Första omgången Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Patricia Miranda 48 kg  Li (CHN)
W 8–5
 Oorzhak (RUS)
W 7–3
 Caripa (VEN)
W 11–1
 Merleni (UKR)
L 0–9
Bronsmatch
 Berthenet (FRA)
W 12–4
3
Tela O'Donnell 55 kg  Smirnova (RUS)
W (fall)
 Verbeek (CAN)
L 1–11
Gick inte vidare
Sara McMann 63 kg  Meng (CHN)
W (fall)
 Yanik (CAN)
L 2–5
 Zygouri (GRE)
W (fall)

 Icho (JPN)
L 2–3
2
Toccara Montgomery 72 kg  Hamaguchi (JPN)
L 4–8
 Zlateva (BUL)
W (fall)
Gick inte vidare
Grekisk-romersk
Idrottare Gren Första omgången Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Dennis Hall 55 kg  Švehla (CZE)
W 3–2
 Vakulenko (UKR)
L 0–3
Gick inte vidare
Jim Gruenwald 60 kg  Passos (POR)
W (fall)
 Diaconu (ROU)
L 1–3
Gick inte vidare
Gordon Wood 66 kg  Arkoudeas (GRE)
L 3–9
 Zamanduridis (GER)
L 2–5
 Manukyan (KAZ)
L 1–11
Gick inte vidare
Brad Vering 84 kg  Abdelfatah (EGY)
L 0–4
 Vakhtangadze (GEO)
W
Gick inte vidare
Steven Lowney 96 kg  Peña (CUB)
L 1–3
 Virág (HUN)
L 0–4
Gick inte vidare
Rulon Gardner 120 kg  Mikulski (POL)
W 3–0
 Mureiko (BUL)
W
 Mizgaitis (LTU)
W 3–0
Bye  Tsurtsumia (KAZ)
L 1–4
Bronsmatch
 Barzi (IRI)
W 3–0
3

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Rankningsomgång 32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Poäng Seed Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Butch Johnson Individuellt 660 16  van der Hoff (NED)
L 135–145
Gick inte vidare
John Magera Individuellt 637 47  Wang (TPE)
L 144–159
Gick inte vidare
Vic Wunderle Individuellt 639 43  Sawaiyan (IND)
W 145–128
 Liu (TPE)
W 164–160
 Xue (CHN)
W 165–164
 Galiazzo (ITA)
L 108–109
Gick inte vidare
Butch Johnson,
John Magera,
Vic Wunderle
Lagtävling 1936 11 N/A  Sverige
W 246–242
 Italien
W 243–240
 Kinesiska Taipei
L 243–244
Brons
 Ukraina
L 235–237
4
Damer
Idrottare Gren Rankningsomgång 32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Poäng Seed Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Stephanie Arnold Individuellt 623 36  Jennison (AUS)
L 121–132
Gick inte vidare
Janet Dykman Individuellt 619 44  Williamson (GBR)
L 121–147
Gick inte vidare
Jennifer Nichols Individuellt 638 19  Puspitasari (POL)
W 160–141
 Berezhna (UKR)
W 163–160
 Yun (KOR)
L 162–168
Gick inte vidare
Stephanie Arnold,
Janet Dykman,
Jennifer Nichols
Lagtävling 1880 9 N/A  Grekland
L 227–230
Gick inte vidare 13

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Tid Placering
Jeremy Horgan-Kobelski Herrarnas terränglopp 2:25:28 21
Mary McConneloug Damernas terränglopp 2:06:12 9
Todd Wells Herrarnas terränglopp 2:24:37 19

Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Tid Placering
Tyler Hamilton Herrarnas linjelopp 5:41:56 18
Herrarnas tempolopp 57:31.74 1
George Hincapie Herrarnas linjelopp 5:41:56 24
Bobby Julich Herrarnas linjelopp 5:41:56 28
Herrarnas tempolopp 57:58.19 3
Levi Leipheimer Herrarnas linjelopp Fullföljde inte
Jason McCartney Herrarnas linjelopp Fullföljde inte
Damer
Idrottare Gren Tid Placering
Kristin Armstrong Damernas linjelopp 3:25:06 8
Dede Barry Damernas linjelopp 3:25:42 16
Damernas tempolopp 31:35.62 2
Christine Thorburn Damernas linjelopp 3:25:42 15
Damernas tempolopp 32:14.82 4

Bana[redigera | redigera wikitext]

Keirin
Idrottare Gren 1:a omgången Återkval 2:a omgången Final
Placering Placering Placering Placering
Marty Nothstein Herrarnas keirin 3 4 Gick inte vidare
Sprint
Idrottare Gren Kval Första omgången Återkval Kvartsfinaler Semifinaler Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
Jennie Reed Herrarnas sprint 11.622
61.951
9 Q  Muenzer (CAN)
L
 Grankovskaya (BUL)
L
Gick inte vidare
Adam Duvendeck,
Giddeon Massie,
Christian Stahl
Herrarnas lagsprint 45.742
59.026
11 Gick inte vidare N/A Gick inte vidare
Poänglopp
Idrottare Gren Poäng Placering
Erin Mirabella Damernas poänglopp 9 4
Colby Pearce Herrarnas poänglopp 23 14
Förföljelse
Idrottare Gren Kval Första omgången Final
Tid Placering Motståndare
Tid
Placering Motståndare
Tid
Placering
Erin Mirabella Damernas förföljelse 3:36.992 10 Gick inte vidare

Fotboll[redigera | redigera wikitext]

Damer
Nr Namn Klubb 2004 Födelsedatum Ålder Spelade Mål Y Y/R R
Målvakter
1 Briana Scurry Atlanta Beat 7 september 1971 32 6 0 1 0 0
18 Kristin Luckenbill Carolina Courage 28 maj 1979 25 0 0 0 0 0
Försvarare
14 Joy Fawcett San Diego Spirit 8 februari 1968 36 6 0 0 0 0
6 Brandi Chastain San Jose CyberRays 21 juli 1968 36 3 0 0 0 0
3 Christie Rampone New York Power 24 juni 1975 29 5 0 1 0 0
2 Heather Mitts Philadelphia Charge 9 juni 1978 26 2 0 0 0 0
15 Kate Markgraf Boston Breakers 23 augusti 1976 26 6 0 1 0 0
4 Cat Reddick University of North Carolina 10 februari 1982 22 5 0 0 0 0
Mittfältare
11 juliie Foudy San Jose CyberRays 23 januari 1971 33 6 0 1 0 0
13 Kristine Lilly Boston Breakers 22 juli 1971 33 6 3 1 0 0
7 Shannon Boxx New York Power 29 juni 1977 27 6 1 0 0 0
8 Angela Hucles San Diego Spirit 5 juli 1978 26 2 0 0 0 0
10 Aly Wagner Boston Breakers 10 augusti 1980 24 4 0 1 0 0
5 Lindsay Tarpley University of North Carolina 22 september 1983 20 6 1 0 0 0
Anfallare
9 Mia Hamm Washington Freedom 17 mars 1972 32 6 2 1 0 0
12 Cindy Parlow Atlanta Beat 8 maj 1978 26 2 0 1 0 0
16 Abby Wambach Washington Freedom 2 juni 1980 24 5 4 2 0 0
17 Heather O'Reilly University of North Carolina 2 januari 1985 19 4 1 0 0 0
Coach
aprilil Heinrichs 27 februari 1964 40
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Pts
 USA 3 2 1 0 6 1 +5 7
 Brasilien 3 2 0 1 8 2 +6 6
 Australien 3 1 1 1 2 2 0 4
 Grekland 3 0 0 3 0 11 −11 0
11 augusti 2004
18:00
 Grekland 0 – 3  USA Pankritio Stadium, Heraklio
Rapport Boxx Mål 14′
Wambach Mål 30′
Hamm Mål 82′
Publik: 15.757
Domare: Palqvist (Sverige)

14 augusti 2004
20:30
 USA 2 – 0  Brasilien Kaftanzoglio Stadium, Thessaloniki
Hamm Mål 58′ (str.)
Wambach Mål 77′
Rapport Publik: 17.123
Domare: Damkova (Tjeckien)

17 augusti 2004
20:30
 USA 1 – 1  Australien Kaftanzoglio Stadium, Thessaloniki
Lilly Mål 19′ Rapport Peters Mål 82′ Publik: 3.320
Domare: Ionescu (Rumänien)
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
                   
20 augusti - Patras        
  Tyskland    2
23 augusti - Heraklio
  Nigeria    1  
  Tyskland    1
20 augusti - Thessaloniki
    USA    2  
  USA    2
26 augusti - Aten
  Japan    1  
  USA    2
20 augusti - Heraklio
    Brasilien    1
  Mexiko    0
23 augusti - Patras
  Brasilien    5  
  Sverige    0 Bronsmatch
20 augusti - Volos
    Brasilien    1  
  Sverige    2   Tyskland    1
  Australien    1     Sverige    0
26 augusti - Aten
Kvartsfinal
20 augusti 2004
18:00
 USA 2 – 1  Japan Kaftanzoglio Stadium, Thessaloniki
Lilly Mål 43′
Wambach Mål 59′
Rapport Yamamoto Mål 48′ Publik: 1.418
Domare: de Oliveira (Brasilien)

Semifinal
23 augusti 2004
18:00
 USA 2 – 1 (a.e.t.)  Tyskland Pankritio Stadium, Heraklio
Lilly Mål 33′
O'Reilly Mål 99′
Rapport Bachor Mål 90+2′ Publik: 5.165
Domare: Szokolai (Australien)

Final
26 augusti 2004  USA 2 – 1 (a.e.t.)  Brasilien Karaiskaki Stadium, Pireaus
21:00 Tarpley Mål 39′
Wambach Mål 112′
Rapport Pretinha Mål 73′ Publik: 10,416
Domare: Jenny Palmqvist (Sverige)

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Shawn Crawford 100 meter 10.02 1 Q 9.89 1 Q 10.07 1 Q 9.89 4
200 meter 20.55 1 Q 19.95 1 Q 20.05 1 Q 19.79 1
Justin Gatlin 100 meter 10.07 1 Q 9.96 1 Q 10.09 2 Q 9.85 1
200 meter 20.51 2 Q 20.03 1 Q 20.35 1 Q 20.03 3
Maurice Greene 100 meter 10.18 1 Q 9.93 1 Q 9.97 =2 Q 9.87 3
Bernard Williams 200 meter 20.29 1 Q 20.40 1 Q 20.18 2 20.01 2
Derrick Brew 400 meter 45.41 1 Q 45.41 1 Q N/A 44.42 3
Jeremy Wariner 400 meter 45.56 1 Q 44.87 1 Q N/A 44.01 1
Otis Harris 400 meter 45.11 1 Q N/A 44.99 2 Q 44.16 2
Jonathan Johnson 800 meter 1:45.31 1 Q N/A 1:50.10 8
Derrick Peterson 800 meter 1:47.60 4 N/A Gick inte vidare
Khadevis Robinson 800 meter 1:46.14 3 N/A Gick inte vidare
Charlie Gruber 1 500 meter 3:41.73 9 N/A Gick inte vidare
Grant Robison[2] 1 500 meter 3:41.73 9 N/A 3:41.73 12 Gick inte vidare
Alan Webb 1 500 meter 3:41.25 9 N/A Gick inte vidare
Tim Broe 5 000 meter 13:20.29 6 q N/A 13:33.06 11
Jonathon Riley 5 000 meter 13:38.79 14 N/A Gick inte vidare
Abdihakem Abdirahman 10 000 meter N/A 28:26.26 15
Dan Browne 10 000 meter N/A 28:14.53 12
Maraton N/A 2:27:17 65
Dathan Ritzenhein 10 000 meter N/A Did not finish
Alan Culpepper Maraton N/A 2:15:26 12
Meb Keflezighi Maraton N/A 2:11:29 2
Kevin Eastler 20 kilometer gång N/A 1:25:20 21
John Nunn 20 kilometer gång N/A 1:27:38 26
Tim Seaman 20 kilometer gång N/A 1:25:17 20
Curt Clausen 50 kilometer gång N/A 4:11:31 32
Philip Dunn 50 kilometer gång N/A 4:12:49 35
Allen Johnson 110 meter häck 13.45 =2 Q Fullföljde inte Gick inte vidare
Duane Ross 110 meter häck 13.39 2 Q 13.50 4 q 13.30 4 Gick inte vidare
Terrence Trammell 110 meter häck 13.51 5 q 13.34 3 Q 13.17 2 Q 13.18 2
Bennie Brazell 400 meter häck 48.57 2 Q N/A 48.19 2 Q 49.51 8
James Carter 400 meter häck 48.64 1 Q N/A 48.18 1 Q 48.58 4
Angelo Taylor 400 meter häck 48.79 1 Q N/A 48.72 4 Gick inte vidare
Anthony Famiglietti 3 000 meter hinder 8:31.59 8 N/A Gick inte vidare
Robert Gary 3 000 meter hinder 8:38.01 12 N/A Gick inte vidare
Daniel Lincoln 3 000 meter hinder 8:19.62 3 q N/A 8:16.86 11
Shawn Crawford,
Justin Gatlin,
Maurice Greene,
Coby Miller,
Darvis Patton
4 x 100 meter 38.02 1 Q N/A 38.08 2
Derrick Brew,
Otis Harris,
Andrew Rock,
Jeremy Wariner,
Darold Williamson,
Kelly Willie
4 x 400 meter 2:59.30 1 Q N/A 2:55.91 1
Fältgrenar och tiokamå
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Tora Harris Höjdhopp 2.15 17 Gick inte vidare
Matt Hemingway Höjdhopp 2.28 5 Q 2.34 2
Jamie Nieto Höjdhopp 2.28 1 Q 2.34 4
Walter Davis Längdhopp 7.80 12 Gick inte vidare
Tresteg 16.94 6 q 16.78 11
John Moffitt Längdhopp 8.17 2 Q 8.47 2
Dwight Phillips Längdhopp 8.31 1 Q 8.59 1
Kenta Bell Tresteg 16.98 5 q 16.90 9
Melvin Lister Tresteg 16.64 9 Gick inte vidare
Timothy Mack Stavhopp 5.70 6 Q 5.95 OR 1
Derek Miles Stavhopp 5.70 8 Q 5.75 7
Toby Stevenson Stavhopp 5.70 4 Q 5.90 2
John Godina Kulstötning 20.53 2 Q 20.19 9
Reese Hoffa Kulstötning 19.40 10 Gick inte vidare
Casey Malone Diskuskastning 63.27 3 Q 64.33 6
Jarred Rome Diskuskastning 61.55 7 Gick inte vidare
Ian Waltz Diskuskastning 58.97 11 Gick inte vidare
Breaux Greer Spjutkastning 87.25 1 Q 74.36 12
A. G. Kruger Släggkastning 69.38 16 Gick inte vidare
James Parker Släggkastning 75.04 12 Gick inte vidare
Bryan Clay Tiokamp N/A 8820 2
Tom Pappas Tiokamp Did not finish
Paul Terek Tiokamp N/A 7893 21
Tiokamp
Gren Bryan Clay Tom Pappas Paul Terek
Resultat Poäng Resultat Poäng Resultat Poäng
100 m (s) 10.44 989 10.80 906 10.92 878
Längdhopp (m) 7.96 1050 7.38 905 6.94 799
Kulstötning (m) 15.23 804 16.17 862 15.15 799
Höjdhopp (m) 2.06 859 2.03 831 1.94 749
400 m (s) 49.19 852 47.97 911 49.56 835
110 m häck (s) 14.13 958 14.18 951 15.12 835
Diskuskastning (m) 50.11 873 47.39 816 45.62 780
Stavhopp (m) 4.90 880 NM 5.30 1004
Spjutkastning (m) 69.71 885 Drog sig ur 50.62 598
1500 m (s) 4:41.65 670 Drog sig ur 4:50.36 616
Totalg 8820 Fullföljde inte 7893
Key
  • NM – No Mark / ingen notering

Damer[redigera | redigera wikitext]

Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
LaTasha Colander 100 meter 11.31 1 Q 11.20 3 Q 11.18 4 Q 11.18 8
Gail Devers 100 meter 11.29 3 Q 11.31 4 q 11.22 7 Gick inte vidare
100 meter häck Fullföljde inte N/A Gick inte vidare
Lauryn Williams 100 meter 11.16 1 Q 11.03 1 Q 11.01 1 Q 10.96 2
Allyson Felix 200 meter 22.39 1 Q 22.69 1 Q 22.36 1 Q 22.18 2
Muna Lee 200 meter 22.57 1 Q 22.74 1 Q 22.69 4 Q 22.87 =7
LaShauntea Moore 200 meter 23.10 3 Q 22.96 3 q 22.93 6 Gick inte vidare
Monique Hennagan 400 meter 51.02 1 Q N/A 49.88 1 Q 49.97 4
Sanya Richards 400 meter 50.11 1 Q N/A 50.54 3 q 50.19 6
DeeDee Trotter 400 meter 50.56 2 Q N/A 50.14 2 Q 50.00 5
Hazel Clark 800 meter 2:05.67 5 N/A Gick inte vidare
Jearl Miles Clark 800 meter 2:01.33 2 Q N/A 1:58.71 3 q 1:57.27 6
Nicole Teter 800 meter 2:01.16 3 Q N/A 1:59.50 4 Gick inte vidare
Carrie Tollefson 1 500 meter 4:06.46 6 q N/A 4:08.55 9 Gick inte vidare
Shayne Culpepper 5 000 meter 15:40.02 13 N/A Gick inte vidare
Shalane Flanagan 5 000 meter 15:34.63 11 N/A Gick inte vidare
Marla Runyan 5 000 meter 15:24.88 9 N/A Gick inte vidare
Elva Dryer 10 000 meter N/A 32:18.16 19
Kate O'Neill 10 000 meter N/A 32:24.04 21
Colleen De Reuck Maraton N/A 2:46:30 39
Deena Kastor Maraton N/A 2:27:20 3
Jennifer Rhines Maraton N/A 2:43:52 34
Teresa Vaill 20 kilometer gång N/A 1:38:47 43
Joanna Hayes 100 meter häck 12.71 1 Q N/A 12.48 1 Q 12.37 OR 1
Melissa Morrison 100 meter häck 12.76 1 Q N/A 12.53 2 Q 12.56 3
Lashinda Demus 400 meter häck 54.66 2 Q N/A 54.32 5 Gick inte vidare
Sheena Johnson 400 meter häck 54.81 2 Q N/A 54.32 3 Q 53.83 4
Brenda Taylor 400 meter häck 54.72 2 Q N/A 55.02 4 Q 54.97 7
LaTasha Colander,
Marion Jones,
Angela Williams,
Lauryn Williams
4 x 100 meter 41.67 1 Q N/A Did not finish
Crystal Cox,
Monique Henderson,
Monique Hennagan,
Sanya Richards,
Moushaumi Robinson,
DeeDee Trotter
4 x 400 meter 3:23.79 1 Q N/A Disqualified[3]
Fältgrenar och sjukamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Amy Acuff Höjdhopp 1.95 4 Q 1.99 4
Chaunté Howard Höjdhopp 1.85 13 Gick inte vidare
Tisha Waller Höjdhopp 1.89 9 Gick inte vidare
Marion Jones Längdhopp Disqualified
Rose Richmond Längdhopp 6.46 8 Gick inte vidare
Grace Upshaw Längdhopp 6.68 6 Q 6.64 9
Tiombe Hurd Tresteg 13.98 13 Gick inte vidare
Yuliana Perez Tresteg 13.62 12 Gick inte vidare
Jillian Schwartz Stavhopp 4.30 11 Gick inte vidare
Kellie Suttle Stavhopp 4.15 12 Gick inte vidare
Laura Gerraughty Kulstötning 16.47 12 Gick inte vidare
Kristin Heaston Kulstötning 17.17 12 Gick inte vidare
Stephanie Brown Diskuskastning 58.54 11 Gick inte vidare
Aretha Hill Diskuskastning 58.82 10 Gick inte vidare
Seilala Sua Diskuskastning NM Gick inte vidare
Erin Gilreath Släggkastning 66.71 10 Gick inte vidare
Jackie Jeschelnig Släggkastning 62.23 20 Gick inte vidare
Anna Mahon Släggkastning 64.99 14 Gick inte vidare
Kim Kreiner Spjutkastning 52.18 21 Gick inte vidare
Shelia Burrell Sjukamp N/A 6296 4
Tiffany Lott-Hogan Sjukamp N/A 6066 20
Michelle Perry Sjukamp N/A 6124 14
Sjukamp
Gren Shelia Burrell Tiffany Lott-Hogan Michelle Perry
Resultat Poäng Resultat Poäng Resultat Poäng
100 m häck (s) 13.17 1099 13.13 1105 12.74 1164
Höjdhopp (m) 1.70 855 1.67 818 1.70 855
Kulstötning (m) 13.14 737 14.43 823 11.28 614
200 m (s) 24.06 975 24.99 888 22.91 1088
Längdhopp (m) 6.25 927 6.15 896 6.02 856
Spjutkastning (m) 47.69 815 45.84 780 38.36 636
800 m (s) 2:15.32 888 2:25.10 756 2:13.69 911
Totalt 6296 6066 6124
Key
  • DNF – Fullföljde inte
  • DNS – Startade inte
  • NM – Ingen notering

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Jedediah Dupree Florett  El Azizi (ALG)
L 13–12
(preliminary match)
Gick inte vidare
Dan Kellner Florett  Gohy (BEL)
W 15–12
 Kruse (GBR)
L 14–15
Gick inte vidare
Weston Kelsey Värja  Tourchine (RUS)
L 11–15
Gick inte vidare
Ivan Lee Sabel  Pastore (ITA)
W 15–9
 Pozdnyakov (RUS)
L 9–15
Gick inte vidare
Cody Mattern Värja  Kovács (HUN)
L 6–15
Gick inte vidare
Jason Rogers Sabel  Tarantino (ITA)
L 3–15
Gick inte vidare
Keeth Smart Sabel  Touya (FRA)
W 15–11
 Montano (ITA)
L 7–15
Gick inte vidare
Soren Thompson Värja  Inostroza (CHI)
W 13–12
 Rota (ITA)
W 15–13
 Kolobkov (RUS)
L 11–15
Gick inte vidare
Jonathan Tiomkin Florett  Ben Aziza (TUN)
W 15–10
(preliminary match)
 Cassarà (ITA)
L 15–10
Gick inte vidare
Jedediah Dupree,
Dan Kellner,
Jonathan Tiomkin
Florett, lag N/A  Tyskland
W 45–43
 Kina
L 35–45
Bronze medal
 Ryssland
L 38–45
Weston Kelsey,
Cody Mattern,
Soren Thompson,
Jan Viviani
Värja, lag N/A  Frankrike
L 32–45
Gick inte vidare
Ivan Lee,
Jason Rogers,
Keeth Smart
Sabel, lag N/A  Ungern
W 45–43
 Frankrike
L 44–45
Bronze medal
 Ryssland
L 44–45
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Emily Jacobson Sabel  Chow (HKG)
W 15–11
 Perrus (FRA)
L 13–15
Gick inte vidare
Sada Jacobson Sabel Bye  Faez (CUB)
W 15–4
 Perrus (FRA)
W 15–11
 Tan (CHN)
L 12–15
Bronze medal
 Georghitoaia (ROU)
W 15–7
3
Kamara James Värja  Logounova (RUS)
L 11–15
Gick inte vidare
Erinn Smart Florett  González (VEN)
L 12–14
Gick inte vidare
Mariel Zagunis Sabel Bye  Hisage (JPN)
W 15–13
 Jemayeva (AZE)
W 15–11
 Georghitoaia (ROU)
W 15–7

 Tan (CHN)
W 15–9
1

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Redskap Kval Final
Fristående Bygelhäst Ringar Hopp Barr Räck Totalt Placering Totalt Placering
Jason Gatson Mångkamp, ind. DNS 9.225 9.525 DNS 9.712 9.337 37.799 73 Gick inte vidare
Fristående DNS N/A DNS -
Bygelhäst N/A 9.225 N/A 9.225 49
Ringar N/A 9.525 N/A 9.525 43
Hopp N/A DNS N/A DNS -
Barr N/A 9.712 N/A 9.712 10
Räck N/A 9.337 N/A 9.337 49
Morgan Hamm Mångkamp, ind. 9.725 9.700 DNS 9.500 DNS 9.737 38.662 67 Gick inte vidare
Fristående 9.725 N/A 9.725 4 Q 9.650 8
Bygelhäst N/A 9.700 N/A 9.700 11 Gick inte vidare
Ringar N/A DNS N/A DNS
Hopp N/A 9.500 N/A 9.500 26
Barr N/A DNS N/A DNS
Räck N/A 9.737 N/A 9.737 6 Q 9.787 4
Paul Hamm Mångkamp, ind. 9.725 9.737 9.512 9.575 9.762 9.750 58.061 1 Q 57.823 1
Fristående 9.725 N/A 9.725 4 Q 9.712 5
Bygelhäst N/A 9.737 N/A 9.737 6 Q 9.737 6
Ringar N/A 9.512 N/A 9.512 44 Gick inte vidare
Hopp N/A 9.575 N/A 9.575 18
Barr N/A 9.762 N/A 9.762 4 Q 9.737 7
Räck N/A 9.750 N/A 9.750 4 Q 9.812 2
Brett McClure Mångkamp, ind. 9.437 9.000 9.037 9.512 9.675 9.662 56.323 19 Q 57.248 9
Fristående 9.437 N/A 9.437 36 Gick inte vidare
Bygelhäst N/A 9.000 N/A 9.000 61
Ringar N/A 9.037 N/A 9.037 64
Hopp N/A 9.512 N/A 9.512 23
Barr N/A 9.675 N/A 9.675 19
Räck N/A 9.662 N/A 9.662 25
Blaine Wilson Mångkamp, ind. 9.700 DNS 9.625 9.512 9.687 8.862 47.386 53 Gick inte vidare
Fristående 9.700 N/A 9.700 9
Bygelhäst N/A DNS N/A DNS
Ringar N/A 9.625 N/A 9.625 27
Hopp N/A 9.512 N/A 9.512 23
Barr N/A 9.687 N/A 9.687 15
Räck N/A 8.862 N/A 8.862 67
Guard Young Mångkamp, ind. 9.700 9.212 9.612 9.450 9.637 DNS 47.611 50 Gick inte vidare
Fristående 9.700 N/A 9.700 9
Bygelhäst N/A 9.212 N/A 9.212 50
Ringar N/A 9.612 N/A 9.612 33
Hopp N/A 9.450 N/A 9.450 36
Barr N/A 9.637 N/A 9.637 23
Räck N/A DNS N/A DNS
Jason Gatson,
Morgan Hamm,
Paul Hamm,
Brett McClure,
Blaine Wilson,
Guard Young
Mångkamp, lag 38.850 37.874 38.274 38.099 38.836 38.486 230.419 2 Q 172.933 2
Damer
Idrottare Gren Redskap Kval Final
Fristående Hopp Barr Bom Totalt Placering Totalt Placering
Mohini Bhardwaj Mångkamp, ind. 9.525 9.337 9.487 9.350 37.699 8 Gick inte vidare
Fristående 9.525 N/A 9.525 8 Q 9.312 6
Hopp N/A 9.337 N/A 9.337 20 Gick inte vidare
Barr N/A 9.487 N/A 9.487 22
Bom N/A 9.350 9.350 19
Annia Hatch Mångkamp, ind. DNS 9.387 DNS DNS 9.387 94 Gick inte vidare
Fristående DNS N/A DNS
Hopp N/A 9.387 N/A 9.387 13 Q 9.481 2
Barr N/A DNS N/A DNS Gick inte vidare
Bom N/A DNS DNS
Terin Humphrey Mångkamp, ind. 9.225 DNS 9.625 9.512 28.362 67 Gick inte vidare
Fristående 9.225 N/A 9.225 34
Hopp N/A DNS N/A DNS
Barr N/A 9.625 N/A 9.625 6 Q 9.662 2
Bom N/A 9.512 9.512 10 Gick inte vidare
Courtney Kupets Mångkamp, ind. 9.400 9.350 9.637 9.550 37.937 4 Q 37.112 9
Fristående 9.400 N/A 9.400 19 Gick inte vidare
Hopp N/A 9.350 N/A 9.350 18
Barr N/A 9.637 N/A 9.637 5 Q 9.637 3
Bom N/A 9.550 9.550 8 Q 9.375 5
Courtney McCool Mångkamp, ind. 9.250 9.350 9.575 9.112 37.287 13 Gick inte vidare
Fristående 9.250 N/A 9.250 33
Hopp N/A 9.350 N/A 9.350 18
Barr N/A 9.575 N/A 9.575 11
Bom N/A 9.112 9.112 29
Carly Patterson Mångkamp, ind. 9.500 9.512 9.600 9.725 38.337 1 Q 38.387 1
Fristående 9.500 N/A 9.500 10 Gick inte vidare
Hopp N/A 9.512 N/A 9.512 =3
Barr N/A 9.600 N/A 9.600 8
Bom N/A 9.725 9.725 2 Q 9.775 2
Mohini Bhardwaj,
Annia Hatch,
Terin Humphrey,
Courtney Kupets,
Courtney McCool,
Carly Patterson
Mångkamp, lag 37.675 37.599 38.437 38.137 151.848 2 Q 113.584 2
Key
  • DNS – Startade inte

Rytmisk[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Tunnband Boll Käglor Band Totalt Placering Tunnband Boll Käglor Band Totalt Placering
Mary Sanders Individuellt 21.250 23.250 23.400 23.100 90.000 15 Gick inte vidare

Trampolin[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Jennifer Parilla Damer 52.70 14 Gick inte vidare

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Taraje Williams-Murray Extra lättvikt (-60 kg)  Yekutiel (ISR)
W 1010–0000
 Tsagaanbaatar (MGL)
L 0000–1000
Gick inte vidare  Shah (IND)
L 0000–1100
Gick inte vidare
Alex Ottiano Halv lättvikt (-66 kg)  Dzhafarov (RUS)
L 0001–0013
Gick inte vidare
Jimmy Pedro Lättvikt (-73 kg) Preliminary match
 Sadykov (KAZ)
W 1001–0000
 Lucenti (ARG)
W 1012–0000
 Lee (KOR)
L 0010–1100
Gick inte vidare  Laryukov (BLR)
W 0001–0000
 Bilodid (UKR)
W 0100–0001
 Neto (POR)
W 1010–0000
 Fernandes (FRA)
W 1110–0001
3
Rick Hawn Halv mellanvikt (-81 kg)  Ibragimov (KGZ)
W 0010–0001
 Krawczyk (POL)
L 0000–1000
Gick inte vidare  Ben Saleh (LBA)
W 1001–0000
 Azizov (AZE)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Brian Olson Mellanvikt (-90 kg)  Lama (CHI)
W 0120–0001
 Demontfaucon (FRA)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Rhadi Ferguson Halv tungvikt (-100 kg)  Hasaba (SYR)
W 1110–0001
 Jang (KOR)
L 0010–0011
Gick inte vidare  Moussima (CMR)
L 0001–0011
Gick inte vidare
Martin Boonzaayer Tungvikt (+100 kg)  Al-Ali (KUW)
W 1010–0000
 Pepic (AUS)
L 0000–1010
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Charlee Minkin Halv lättvikt (-52 kg)  Imbriani (GER)
L 0000–0001
Gick inte vidare
Ellen Wilson Lättvikt (-57 kg) Bye  Gravenstijn (NED)
L 0001–1011
Gick inte vidare  Cavazzuti (ITA)
L 0001–0011
Gick inte vidare
Ronda Rousey Halv mellanvikt (-63 kg)  Heill (AUT)
L 0000–0010
Gick inte vidare  Clark (GBR)
W 1000–0001
 Hong (PRK)
L 0001–0010
Gick inte vidare
Celita Schutz Mellanvikt (-70 kg)  Ueno (JPN)
L 0001–1000
Gick inte vidare  Sraka (SLO)
L 0000–0010
Gick inte vidare
Nicole Kubes Halv tungvikt (-78 kg)  Massyagina (KAZ)
W 1000–0000
 Lebrun (FRA)
L 0000–1011
Gick inte vidare Bye
 Silva (BRA)
L 0001–0200
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom
Kanotist Gren Inledande åk Semifinal Final
Åk 1 Åk 2 Totalt Placering Tid Placering Tid Placering
Chris Ennis, Jr. Herrarnas C-1 slalom 156.94 133.79 290.73 16 Gick inte vidare
Rebecca Giddens Damernas K-1 slalom 108.36 116.58 224.94 5 Q 107.56 5 Q 214.62 2
Brett Heyl Herrarnas K-1 slalom 95.68 96.61 192.29 5 Q 100.28 15 Gick inte vidare
Scott Parsons Herrarnas K-1 slalom 98.15 100.06 198.21 14 Q 96.82 9 Q 195.76 6
Joe Jacobi,
Matt Taylor
Herrarnas C-2 slalom 116.01 107.42 223.43 6 Q 111.14 7 Gick inte vidare
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Carrie Johnson Damernas K-1 500 m 1:57.708 5 Q 1:56.712 4 Gick inte vidare
Kathryn Colin,
Lauren Spalding
Damernas K-2 500 m 1:45.158 6 Q 1:46.786 7 Gick inte vidare
Kathryn Colin,
Carrie Johnson,
Marie Mijalis,
Lauren Spalding
Damernas K-4 500 m 1:36.994 5 Q 1:35.869 4 Gick inte vidare
Benjamin Lewis Herrarnas K-1 1000 m 3:43.052 7 Q 3:47.426 9 Gick inte vidare
Rami Zur Herrarnas K-1 500 m 1:40.349 2 Q 1:40.727 4 Gick inte vidare
Andrew Bussey,
Jeffrey Smoke
Herrarnas K-2 1000 m 3:17.268 7 Q 3:16.341 7 Gick inte vidare
Nathan Johnson,
Jordan Malloch
Herrarnas C-2 500 m 1:48.172 7 Q 1:46.424 8 Gick inte vidare
Herrarnas C-2 1000 m 3:50.735 7 Q 3:46.036 8 Gick inte vidare
Bartosz Wolski,
Rami Zur
Herrarnas K-2 500 m 1:31.893 4 Q 1:33.482 6 Gick inte vidare

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Alison Bartosik,
Anna Kozlova
Damernas duett 48.334 3 48.417 3 96.751 3 48.584 3 96.918 3
Alison Bartosik,
Tamara Crow,
Rebecca Jasontek,
Anna Kozlova,
Sara Lowe,
Lauren McFall,
Stephanie Nesbitt,
Kendra Zanotto
Damernas lagtävling 48.584 3 N/A 48.834 3 97.418 3

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Gren Idrottare Skytte Fäktning Simning Ridning Löpning Totalpoäng Placering
Score Points W/L Points Time Points Time Points Time Points
Herrarnas tävling Vakhtang Iagorashvili 171 988 W19 L12 916 2:09,11 1252 71.38 1172 10:13,95 948 5276 9
Herrarnas tävling Chad Senior 175 1036 W12 L19 720 2:02,39 1332 73.88 1004 09:35,76 1100 5192 13
Damernas tävling Anita Allen 168 952 W12 L19 720 2:31,16 1108 76.85 1172 11:09,00 1044 4996 18
Damernas tävling Mary Beth Iagorashvili 152 760 W16 L15 832 2:19,30 1252 74.94 1144 11:04,37 1064 5052 15

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Dressyr[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Häst Gren Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Fristil Totalt
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Robert Dover Kennedy Individuell dressyr 71,625 9 Q 74,040 6 Q 78,475 7 74,713 6
Debbie McDonald Brentina 73,375 5 Q 74,760 4 Q 78,825 6 75,653 4
Guenter Seidel Aragon 69,500 16 Q 71,040 13 Q 73,800 13 71,447 14
Lisa Wilcox Relevant 5 68,792 18 Gick inte vidare
Robert Dover
Debbie McDonald
Guenter Seidel
Lisa Wilcox
Se ovan Lagtävling i dressyr i.u. 71,500 3

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Darren Chiacchia Windfall II Individuell fälttävlan 44,60 15 0,00 44,60 12 8,00 # =52,60 12 Q 8,00 60,60 12 60,60 12
Julie Richards Jacob Two Two 65,40 # 57 1,60 # 67,00 # 36 0,00 67,00 # =23 Gick inte vidare 67,00 # =23
Kimberly Severson Winsome Andante 36,20 5 0,00 36,20 3 5,00 41,20 2 Q 4,00 45,20 2 45,20 2
Amy Tryon Poggio II 50,60 # 30 1,20 # 51,80 # 22 0,00 51,80 11 Q 0,00 51,80 6 51,80 6
John Williams Carrick 47,60 24 1,20 48,80 =19 12,00 # 60,80 # 21 Gick inte vidare 60,80 # 21
Darren Chiacchia
Julie Richards
Kimberly Severson
Amy Tryon
John Williams
Se ovan Lagtävling i fälttävlan 128,40 4 1,20 129,60 =3 5,00 145,60 3 i.u. 145,60 3

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Kval Final Totalt
Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång A Omgång B
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Chris Kappler Royal Kaliber Individuell hoppning 4 =19 0 4 =5 Q 4 8 =5 Q 4 =4 Q 4 8 =2 8 2
Beezie Madden Authentic 0 =1 0 0 1 Q 0 0 1 Q 12 =30 Gick inte vidare
McLain Ward Sapphire 1 =11 8 9 =23 Q 8 17 =21 Q 8 =12 Q Retired
Peter Wylde Fein Cera 0 =1 12 12 =28 Q 12 24 =37 Gick inte vidare
Chris Kappler
Beezie Madden
McLain Ward
Peter Wylde
Se ovan Lagtävling i hoppning i.u. 8 =1 Q 20 28 =2 28 1

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Artour Samsonov
Luke Walton
Tvåa utan styrman 7:11,81 3 SA/B BYE 6:32,51 4 FB 6:30,49 11
Aquil Abdullah
Henry Nuzum
Dubbelsculler 6:52,34 3 SA/B BYE 6:14,69 3 FA 6:36,86 6
Greg Ruckman
Steve Tucker
Lättvikts-dubbelsculler 6:20,00 2 R 6:19,35 2 SA/B 6:21,46 4 FB 6:45,20 7
Garrett Klugh
Wolfgang Moser
Jamie Schroeder
Michael Wherley
Fyra utan styrman 6:30,01 4 R 5:58,13 2 SA/B 5:56,78 6 FB 5:52,55 10
Sloan Duross
Ben Holbrook
Kent Smack
Brett Wilkinson
Scullerfyra 5:50,61 4 R 5:46,54 1 SA/B 5:46,65 5 FB 6:07,83 11
Matt Smith
Paul Teti
Pat Todd
Steve Warner
Lättvikts-fyra utan styrman 5:54,68 3 SA/B BYE 6:01,84 6 FB 6:22,24 9
Chris Ahrens
Wyatt Allen
Dan Beery
Peter Cipollone (styrman)
Matt Deakin
Joseph Hansen
Beau Hoopman
Jason Read
Bryan Volpenhein
Åtta med styrman 5:19,85 VR 1 FA BYE i.u. 5:42,48 1
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Jennifer Devine Singelsculler 7:55,15 2 R 7:35,91 2 SA/B/C 7:53,65 4 FB 7:33,69 9
Sarah Jones
Kate Mackenzie
Tvåa utan styrman 7:53,78 5 R 7:15,95 4 FB i.u. 7:13,71 9
Stacey Borgman
Lisa Schlenker
Lättvikts-dubbelsculler 7:04,01 4 R 6:54,12 2 SA/B 6:54,16 4 FB 7:23,40 7
Hilary Gehman
Michelle Guerette
Danika Holbrook
Kelly Salchow
Scullerfyra 6:18,63 2 R 6:25,39 4 FA i.u. 6:39,67 5
Alison Cox
Caryn Davies
Megan Dirkmaat
Kate Johnson
Laurel Korholz
Samantha Magee
Anna Mickelson
Lianne Nelson
Mary Whipple (styrman)
Åtta med styrman 5:56,55 VR 1 FA BYE i.u. 6:19,56 2

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Peter Wells Mistral 22 20 23 16 22 29 27 24 30 28 31 241 28
Kevin Hall Finnjolle 11 6 13 17 16 14 13 9 9 17 7 115 11
Kevin Burnham
Paul Foerster
470 1 8 2 15 9 4 3 7 18 4 22 71 1
Paul Cayard
Phil Trinter
Starbåt 1 6 15 10 3 6 1 15 6 8 16 71 5

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Lanee Beashel Mistral 13 16 9 18 17 13 6 14 19 15 5 126 16
Meg Galliard Europajolle 9 11 13 9 3 13 11 16 9 19 19 113 14
Isabelle Kinsolving
Katie McDowell
470 12 16 3 12 9 2 18 17 8 1 4 84 5
Carol Cronin
Liz Filter
Nancy Haberland
Yngling 2 10 16 9 15 10 1 15 7 1 OCS 86 10

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Mark Mendelblatt Laser 2 14 20 6 6 10 29 22 16 6 i.u. 9 115 8
Pete Spaulding
Tim Wadlow
49er 7 8 5 OCS 9 9 8 3 1 13 7 3 10 11 1 10 92 5
John Lovell
Charlie Ogletree
Tornado 2 2 1 6 9 9 6 7 1 2 i.u. 10 45 2

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/USA/summer/2004/ Sports-reference.com (engelska)
  2. ^ Robison advanced to the semifinals after the Jury of Appeal ruled that he was obstructed during the heats. Official Olympic Report
  3. ^ The United States originally won this event in 3:19.01, but were disqualified after Crystal Cox admitted to using anabolic steroids from 2001 to 2004. Jamaica gains Athens Olympics women's 4x400m silver, The Jamaica Observer, March 16, 2010.

Se även[redigera | redigera wikitext]