Turkiet i olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Turkiet i olympiska spelen
Turkiet IOK-landskod

TUR
Kommitté Turkiets Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare 65 deltagare i 10 sporter
Fanbärare Ali Enver Adakan
Medaljsummering
Guld
3
Silver
3
Brons
5
Totalt
11
Placering
22
Turkiet i olympiska sommarspelen
1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012
Turkiet i olympiska vinterspelen
1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014

Turkiet i olympiska sommarspelen 2004 bestod av 64 idrottare som blivit uttagna av Turkiets olympiska kommitté.[1]

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Medalj Namn Sport Gren
1 Nurcan Taylan Tyngdlyftning Damernas 48 kg
1 Halil Mutlu Tyngdlyftning Herrarnas 56 kg
1 Taner Sağır Tyngdlyftning Herrarnas 77 kg
2 Atagün Yalçınkaya Boxning Lätt flugvikt
2 Şeref Eroğlu Brottning Herrarnas lättvikt grekisk-romersk stil
2 Bahri Tanrıkulu Taekwondo Herrarnas 80 kg
3 Mehmet Özal Brottning Herrarnas tungvikt grekisk-romersk stil
3 Aydın Polatçı Brottning Herrarnas supertungvikt fristil
3 Eşref Apak Friidrott Herrarnas släggkastning
3 Sedat Artuç Tyngdlyftning Herrarnas 56 kg
3 Reyhan Arabacıoğlu Tyngdlyftning Herrarnas 77 kg

Boxning[redigera | redigera wikitext]


Lätt flugvikt

Fjädervikt

Lättvikt

Lätt weltervikt

Weltervikt

Mellanvikt

Lätt tungvikt

Tungvikt

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Fristil, herrar 55 kg

Fristil, herrar 60 kg

Fristil, herrar 66 kg

Fristil, herrar 84 kg

Fristil, herrar 96 kg

Fristil, herrar 120 kg

Grekisk-romersk stil, herrar 55 kg

Grekisk-romersk stil, herrar 60 kg

Grekisk-romersk stil, herrar 66 kg

Grekisk-romersk stil, herrar 84 kg

Grekisk-romersk stil, herrar 96 kg

Grekisk-romersk stil, herrar 120 kg

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas individuella

Damernas individuella

Damernas lagtävling

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Selahattin Çobanoğlu 800 meter 6 1:47.83 6 Gick inte vidare 46
Fältgrenar och tiokamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Ercüment Olgundeniz Diskuskastning 58.17 26 Gick inte vidare
Eşref Apak Släggkastning 76.74 9 Q 79.51 Bronze medal icon.svg
Berk Tuna Tresteg Ingen notering Gick inte vidare
Damer
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Binnaz Uslu 800 meter 5 2:03.46 6 Gick inte vidare 22
Elvan Abeylegesse 1 500 meter 1 4:06.42 5 Q 1 4:07.10 4 Q 4:00.67 8 8
5 000 meter 2 14:54.80 2 Q 15:12.64 15 15
Tezeta Sürekli 5 000 meter 1 15:26.64 10 Gick inte vidare 19
Ebru Kavaklıoğlu 5 000 meter 1 15:52.39 14 Gick inte vidare 30
Lale Öztürk Maraton Fullföljde inte
Yeliz Ay 20 kilometer gång 1:36:02 33 33
Fältgrenar och sjukamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Candeğer Kılınçer Oğuz Höjdhopp 1.89 18 Gick inte vidare
Filiz Kadoğan Kulstötning 15.20 33 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – Sjukamp
Idrottare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Anzhela Atroshchenko Sjukamp 14.10
964
1.64
783
12.29
680
25.11
877
Startade inte DNF


Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas halv lättvikt (-66 kg)

Herrarnas tungvikt (+100 kg)

Herrarnas extra lättvikt (-48 kg)

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Ertuğrul İçingir Mistral 7 17 8 6 4 16 3 OCS 19 12 13 105 11
Ali Enver Adakan Finnjolle 2 15 8 10 22 11 10 21 16 24 9 124 16
Selim Kakış
Hasan Kaan Özgönenç
470 25 18 15 24 25 6 DSQ 24 19 5 13 174 24

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Kemal Muslubaş Laser 11 20 18 OCS 28 31 16 35 26 28 DNF 256 33

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Turkey at the 2004 Athina Summer Games. Sports Reference. Läst 8 december 2015.