En fyra för tre
En fyra för tre | |
Originaltitel | En fyra för tre |
---|---|
Genre | Situationskomedi Komedi |
Antal avsnitt | 43 |
Längd (per avsnitt) | 25 minuter |
Antal säsonger | 4 |
Land | Sverige |
Språk | Svenska |
Produktion | |
Produktionsbolag | Mastiff |
Producent | Raymond Ek[1] |
Sändning | |
Originalkanal | TV4 |
Originalvisning | 1996–1999 |
Bildformat | 4:3 |
Ljudformat | Stereo |
Externa länkar | |
IMDb |
En fyra för tre var en svensk TV-serie som gick mellan 1996–1999.
Handling[redigera | redigera wikitext]
Serien utspelar sig i Uppsala och kretsar kring ett äldre par, Lennart och Maggan, som hyr ut övervåningen i sitt hus till två unga tjejer, Jessica och Kristin. Dagen efter en blöt fest hittar de studenten Tobias som ligger och sover i flickornas badkar. Tobias saknar eget boende och får erbjudande av tjejerna att flytta in hos dem. Den gnällige hyresvärden Lennart vill först inte tillåta Tobias att flytta in, eftersom han inte vill ha "några sexorgier" i huset. När Jessica ljuger för Lennart och säger att Tobias är homosexuell och inte alls intresserad av tjejerna får han flytta in i lägenheten, men det gäller för både Tobias och tjejerna att hålla sig till planen, vilket blir en del av seriens största konflikter. Maggan får dock veta att Tobbe inte är homosexuell, men snäll som hon är, lovar hon att hålla det hemligt för Lennart. Mitt i röran dyker Tobbes kompis Lasse upp ibland och ställer till det för Tobbe.
Om serien[redigera | redigera wikitext]
De olika avsnitten byggde på situationskomedi och motsättningar mellan ungdomarna och det äldre paret. Björn Gustafson spelade den knarrige Lennart med vandrande pinnar som stort intresse. Birgitta Andersson spelade hans levnadsglada och sexfixerade hustru Margareta, som alltid är beredd att försvara ungdomarna vid krissituationer.
De tre ungdomarna spelades av Lina Perned, Anna Jacobsson och Göran Gillinger.
Serien sändes i fyra omgångar 1996-1999. I fjärde omgången flyttade Lennart och Margareta. Trion fick då tampas med den nya hyresvärden Bjarne spelad av Göran Ragnerstam. Serien är baserad på den amerikanska serien Three's Company, som i sin tur är baserad på den brittiska serien Man About the House; och är nästan helt ordagrant översatt från sin amerikanska förlaga.
Hela serien har släppts på dvd av Scanbox.
Skådespelare[redigera | redigera wikitext]
- Björn Gustafson - Lennart Björk
- Birgitta Andersson - Margareta Björk
- Lina Perned - Kristin Asplund
- Anna Jacobsson - Jessica Persson
- Göran Gillinger - Tobias Hultgren
- Robin Stegmar - Lasse
- Göran Ragnerstam - Bjarne Torstensson/studierektorn
- Vanna Rosenberg - Lisa Bergqvist
Avsnitt[redigera | redigera wikitext]
Säsong 1[redigera | redigera wikitext]
|
Säsong 2[redigera | redigera wikitext]
|
Säsong 3[redigera | redigera wikitext]
|
Säsong 4[redigera | redigera wikitext]
|
Referenser[redigera | redigera wikitext]
- ^ En fyra för tre, eftertexter.[källa från Wikidata]