Generationsroman

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Generationsroman är ett begrepp inom litteraturen som brukar användas om böcker som dels porträtterar en speciell tidsanda, men som ändå även lyckas porträttera en tidlöshet[1]. Begreppet är inte etablerat inom litteraturvetenskapen men används ofta ändå, i synnerhet i litteraturrecensioner och i baksidestexter[2].

Begreppet syftar ofta på romaner om unga vuxna som identifierar sig själva som vilsekomna i en stor värld, såsom till exempel Jack av Ulf Lundell, Räddaren i nöden av J. D. Salinger och Hey Princess av Mats Jonsson.[2] Även andra romaner – exempelvis Maken av Gun-Britt Sundström[3] – som skildrar en tidsepok på en speciell plats kan falla inom begreppets ramar.

Ofta är dessa böcker författarens romandebut, eller åtminstone står boken för något nytt i litteraturen. Ibland beskrivs generationsroman som en typiskt "manlig" berättargenre och ofta med anspråk på att vara mer trogen sin tid än andra texter.[4]

Exempel på generationsromaner[redigera | redigera wikitext]

Årtalen i listningen är för utgivning på originalspråket.

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ [a b] ”Räddaren i nöden”. www.ne.se. https://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/r%C3%A4ddaren-i-n%C3%B6den. Läst 13 september 2020. 
  2. ^ [a b] ”Hey Princess”. Ordfront Förlag. https://ordfrontforlag.se/ordfront_bok/hey-princess-2/. Läst 13 september 2020. 
  3. ^ [a b] ”Gun-Britt Sundström”. www.ne.se. https://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/gun-britt-sundstr%C3%B6m. Läst 13 september 2020. 
  4. ^ Hemmilär, Olavi (7 augusti 2007). ”Generationsromanen en manlig genre”. dt.se. https://www.dt.se/artikel/generationsromanen-en-manlig-genre. Läst 13 september 2020. 
  5. ^ ”Ernst Glaeser”. www.ne.se. https://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/ernst-glaeser. Läst 13 september 2020. 
  6. ^ ”Knud Sønderby”. www.ne.se. https://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/knud-sonderby. Läst 13 september 2020. 
  7. ^ ”Carl Bang”. www.ne.se. https://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/carl-bang. Läst 13 september 2020. 
  8. ^ ”Det hände då 21 oktober”. st.nu. 21 oktober 2009. https://www.st.nu/artikel/det-hande-da-21-oktober-1. Läst 14 september 2020. 
  9. ^ ”Joakim Groth”. www.ne.se. https://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/joakim-groth. Läst 13 september 2020. 
  10. ^ ”Ulf Lundell”. www.ne.se. https://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/ulf-lundell. Läst 13 september 2020. 
  11. ^ Gustavsson, Philip (2010). Sex, drugs & rock n’ roll. Uppsala universitet. sid. 3. https://www.diva-portal.org/smash/get/diva2:406175/FULLTEXT01.pdf. Läst 13 september 2020 
  12. ^ ”Joakim Groth”. www.ne.se. https://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/joakim-groth. Läst 13 september 2020. 
  13. ^ ”Erlend Loe”. www.ne.se. https://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/erlend-loe. Läst 13 september 2020. 
  14. ^ ”Zoë Jenny”. www.ne.se. https://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/zoe-jenny. Läst 13 september 2020. 
  15. ^ ”Stephen King”. www.ne.se. https://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/stephen-king. Läst 13 september 2020. 
  16. ^ ”Kjell Westö”. www.ne.se. https://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/kjell-west%C3%B6. Läst 13 september 2020.