IAAF World Athletics Final 2007

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

IAAF World Athletics Final 2007 ägde rum på Gottlieb-Daimler-Stadion i Stuttgart i Tyskland den 2223 september 2007.

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren 1:a Resultat 2:a Resultat 3:a Resultat
100 m Asafa Powell Jamaica Jamaica 9,83 CR Jaysuma Saidy Ndure Norge Norge 10,06 NR Michael Frater Jamaica Jamaica 10,11
200 m Jaysuma Saidy Ndure Norge Norge 19,89 NR Wallace Spearmon USA USA 20,18 Rodney Martin USA USA 20,27
400 m LaShawn Merritt USA USA 44,58 Tyler Christopher Kanada Kanada 44,87 Angelo Taylor USA USA 44,92
800 m Youssef Saad Kamel Bahrain Bahrain 1.45,61 CR Mbulaeni Mulaudzi Sydafrika Sydafrika 1.45,67 Belal Mansoor Ali Bahrain Bahrain 1.45,93
1 500 m Daniel Kipchirchir Komen Kenya Kenya 3.37,96 Mehdi Baala Frankrike Frankrike 3.38,35 Suleiman Kipses Simotwo Kenya Kenya 3.38,36
3 000 m Edwin Cheruiyot Soi Kenya Kenya 7.48,81 Joseph Ebuya Kenya Kenya 7.49,70 Mo Farah Storbritannien Storbritannien 7.49,89
5 000 m Edwin Cheruiyot Soi Kenya Kenya 13.38,16 Micah Kogo Kenya Kenya 13.39,91 Moses Ndiema Masai Kenya Kenya 13.39,96
3 000 m hinder Paul Kipsiele Koech Kenya Kenya 8.00,67 Richard Kipkemboi Mateelong Kenya Kenya 8.07,66 Brimin Kiprop Kipruto Kenya Kenya 8.11,05
110 m häck Dayron Robles Kuba Kuba 12,92 CR David Payne USA USA 13,08 Terrence Trammell USA USA 13,15
400 m häck Marek Plawgo Polen Polen 48,35 Kerron Clement USA USA 48,35 James Carter USA USA 48,36
Längdhopp Andrew Howe Italien Italien 8,35 Brian Johnson USA USA 8,16 Godfrey Khotso Mokoena Sydafrika Sydafrika 8,12
Tresteg Walter Davis USA USA 17,35 SB Aarik Wilson USA USA 17,34 Nelson Évora Portugal Portugal 17,30
Höjdhopp Donald Thomas Bahamas Bahamas 2,32 Stefan Holm Sverige Sverige 2,30 Linus Thörnblad Sverige Sverige 2,27
Stavhopp Brad Walker USA USA 5,91 Björn Otto Tyskland Tyskland 5,86 Steven Hooker Australien Australien 5,81
Kulstötning Reese Hoffa USA USA 20,98 Adam Nelson USA USA 20,95 Andrej Michnevitj Vitryssland Vitryssland 20,88
Diskuskastning Gerd Kanter Estland Estland 66,54 Virgilijus Alekna Litauen Litauen 65,94 Piotr Malachowski Polen Polen 65,35
Spjutkastning Tero Pitkämäki Finland Finland 88,19 Andreas Thorkildsen Norge Norge 85,06 Magnus Arvidsson Sverige Sverige 83,37
Släggkastning Ivan Tichon Vitryssland Vitryssland 82,05 Krisztián Pars Ungern Ungern 78,42 Koji Murofushi Japan Japan 77,95

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren 1:a Resultat 2:a Resultat 3:a Resultat
100 m Carmelita Jeter USA USA 11,10 Allyson Felix USA USA 11,15 Christine Arron Frankrike Frankrike 11,20
200 m Muriel Hurtis-Houairi Frankrike Frankrike 22,73 Debbie Ferguson-McKenzie Bahamas Bahamas 22,74 LaShauntea Moore USA USA 22,78
400 m Sanya Richards USA USA 49,27 WL Novlene Williams Jamaica Jamaica 50,12 Christine Ohuruogu Storbritannien Storbritannien 50,20
800 m Janeth Jepkosgei Kenya Kenya 1.57,87 CR Mayte Martínez Spanien Spanien 1.58,14 Marilyn Okoro Storbritannien Storbritannien 1.58,76 PB
1 500 m Maryam Yusuf Jamal Bahrain Bahrain 4.01,23 Jelena Soboleva Ryssland Ryssland 4.05,35 Sarah Jamieson Australien Australien 4.05,43
3 000 m Meseret Defar Etiopien Etiopien 8.27,24 CR Vivian Cheruiyot Kenya Kenya 8.28,66 PB Priscah Jepleting Cherono Kenya Kenya 8.29,06 PB
5 000 m Vivian Cheruiyot Kenya Kenya 14.56,94 Sylvia Jebiwott Kibet Kenya Kenya 14.57,37 PB Priscah Jepleting Cherono Kenya Kenya 14.58,97
3 000 m hinder Eunice Jepkorir Kenya Kenya 9.35,03 Roisin McGettigan Irland Irland 9.35,86 Cristina Casandra Rumänien Rumänien 9.36,38
100 m häck Michelle Perry USA USA 12,68 Josephine Onyia Spanien Spanien 12,70 Delloreen Ennis-London Jamaica Jamaica 12,72
400 m häck Anna Jesien Polen Polen 54,17 Jana Rawlinson Australien Australien 54,19 Melaine Walker Jamaica Jamaica 54,31
Längdhopp Tatjana Lebedeva Ryssland Ryssland 6,78 Grace Upshaw USA USA 6,64 Oksana Udmurtova Ryssland Ryssland 6,52
Tresteg Yargelis Savigne Kuba Kuba 14,78 Hrysopiyí Devetzí Grekland Grekland 14,75 Tatjana Lebedeva Ryssland Ryssland 14,72
Höjdhopp Blanka Vlašić Kroatien Kroatien 2,00 Antonietta Di Martino Italien Italien 1,97 Anna Tjitjerova Ryssland Ryssland 1.97
Stavhopp Jelena Isinbajeva Ryssland Ryssland 4,87 CR Monika Pyrek Polen Polen 4,82 PB Svetlana FeofanovaRyssland Ryssland 4,82 SB
Kulstötning Nadzeja OstaptjukVitryssland Vitryssland 20,45 CR Valerie Vili Nya Zeeland Nya Zeeland 20,40 Nadine Kleinert Tyskland Tyskland 19,36
Diskuskastning Franka Dietzsch Tyskland Tyskland 62,58 Věra Pospíšilová-Cechlová Tjeckien Tjeckien 62,04 Nicoleta Grasu Rumänien Rumänien 61,75
Spjutkastning Barbora Špotáková Tjeckien Tjeckien 67,12 NR Steffi Nerius Tyskland Tyskland 64,90 Christina Obergföll Tyskland Tyskland 62,47
Släggkastning Yipsi Moreno Kuba Kuba 73,76 Ivana Brkljacic Kroatien Kroatien 73,22 Clarissa Claretti Italien Italien 70,34

Källor[redigera | redigera wikitext]