Juniorvärldsmästerskapen i orientering

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Juniorvärldsmästerskapen i orientering
Sport(er)orientering
Platshela världen
Tidpunktvanligtvis juli
År1990-
Geografisk omfattninghela världen
ArrangörInternationella orienteringsförbundet

Juniorvärldsmästerskapen i orientering hade premiär 1990. Sen dess blev det årligen evenemang runt om Europa var mest topp medtävlare befinner sig. År 2007 arrangerades tävlingen även i Australien.

Tävlingar[redigera | redigera wikitext]

År Datum Plats
1990 7–12 juli Älvsbyn, Sverige
1991 7–13 juli Berlin, Tyskland
1992 7–13 juli Jyväskylä, Finland
1993 7–10 juli Kastelruth, Italien
1994 12–16 juli Gdynia, Polen
1995 9–12 juli Horsens, Danmark
1996 8–14 juli Govora, Rumänien
1997 7–13 juli Leopoldsburg, Belgien
1998 13–18 juli Reims, Frankrike
1999 5–11 juli Varna, Bulgarien
2000 9–15 juli Nové Město na Moravě, Tjeckien
2001 9–15 juli Miskolc, Ungern
2002 7–14 juli Alicante, Spanien
2003 7–12 juli Põlva, Estland
2004 5–11 juli Gdańsk, Polen
2005 11–16 juli Tenero-Contra, Schweiz
2006 2–7 juli Druskininkai, Litauen
2007 7–15 juli Dubbo, Australien
2008 30–6 juli Göteborg, Sverige
2009 6–11 juli Trentino, Italien
2010 4–10 juli Ålborg, Danmark
2011 3–8 juli Wejherowo, Polen
2012 8–13 juli Košice, Slovakien
2013 30 juni–6 juli Hradec Králové, Tjeckien
2014 22–27 juli Borovets, Bulgarien
2015 4–10 juli Vinje, Norge
2016 10–18 juli Engadin, Schweiz
2017 9–16 juli Tampere, Finland
2018 8–15 juli Kecskemét, Ungern[1]
2019 6–12 juli Silkeborg, Danmark[2]
2020 28 juni–5 juli Turkiet[3]
2021 12–17 juli Portugal[4]
2022 juli Rumänien[5]

Medaljstatistik[redigera | redigera wikitext]

Till och med JVM 2019 28 olika länder vann någon typ av medalj. Topp tio presenteras i tabell nedan.

NrNationGuldSilverBronsTotalt
1Sverige Sverige455734136
2Finland Finland323038100
3Norge Norge32242783
4Schweiz Schweiz28153073
5Danmark Danmark17131242
6Tjeckien Tjeckien16251758
7Ryssland Ryssland1581336
8Polen Polen66416
9Ungern Ungern4239
10Rumänien Rumänien4015

Källor[redigera | redigera wikitext]

Fotnoter[redigera | redigera wikitext]