Misstag (schack)

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Den här artikeln använder algebraisk schacknotation för att beskriva schackdragen.
abcdefgh
8
Chessboard480.svg
h8 svart kung
c7 svart bonde
g7 svart bonde
h7 svart bonde
a6 svart bonde
b5 svart bonde
d5 svart bonde
g5 svart drottning
a4 vit bonde
b4 vit bonde
d4 vit springare
e4 svart bonde
f4 svart torn
a3 vit löpare
c3 vit bonde
e3 vit drottning
h3 vit bonde
g2 vit löpare
a1 vit torn
d1 svart springare
g1 vit kung
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
W. So–A. Giri[1]
Ställning efter 34...Sd1
I partiet spelade vit blundern 35.Dc1??. Draget tillåter svart att fortsätta med 35...Dg3 36.Se2 Tf1+! 37.Kxf1 Df2# (dragalternativen är forcerade). Vit erkände sig besegrad efter draget 36...Tf1+.

Ett misstag, eller en ”blunder”, är i ett schackparti ett mycket dåligt drag, som oftast orsakas av ett förbiseende, antingen på grund av tidspress (se betänketid), övermod eller oförsiktighet. Präktigare misstag kallas ibland bortsättning, särskilt vid förlust av pjäs.

Vad som bedöms vara en blunder, snarare än ett ordinärt misstag, är i hög grad subjektivt. Ett dåligt drag från en nybörjare kan förklaras av bristande skicklighet, medan samma drag från en erfaren spelare kan betecknas som en blunder. I schacknotation märks en blunder vanligtvis med dubbla frågetecken, "??", efter draget, medan ett vanligt misstag betecknas med ett frågetecken, "?".

En metod för att undvika blundrar som tidigare rekommenderades är att skriva draget på sitt partiprotokoll i förväg. Under nedskrivningen kommer spelaren omedvetet tänka på dragets följder.[2][3] Denna vana var inte ovanlig till och med på stormästarnivå.[4] Metoden är dock förbjuden på vissa schackturneringar, enligt den internationella schackfederationen FIDE:s spelregler.[5] Den blev förbjuden år 2005, och FIDE krävde istället att draget skulle göras innan spelaren skrev ned det.[6][7] Reglerna tillämpas från 1 januari 2007 även av USA:s schackfederation (en ändring av regel 15A),[8] även om reglerna inte tillämpas av alla schackförbund.

Se även[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ So vs Giri, ChessGames.com
  2. ^ "När du har genomfört analysen av alla variationer och gått igenom alla grenar på analysträdet måste du först av allt skriva ned draget på partiprotokollet, innan du gör draget" Alexander Kotov, Think Like a Grandmaster, Chess Digest, 1971, pp. 73-74. (engelska)
  3. ^ Simon Webb, Chess for Tigers (3rd ed. 2005), pp. 121-22. (engelska)
  4. ^ Webb skrev om vanan, "Du har sett andra spelare göra så". Webb 2005, p. 121. (engelska)
  5. ^ FIDE:s schackregler gällande från den 1 juli 2005 Arkiverad 27 september 2007 hämtat från the Wayback Machine., Sveriges Schackförbund, sida 9, läst 2010-03-18
  6. ^ FIDE Laws of Chess Arkiverad 6 december 2006 hämtat från the Wayback Machine., se paragraf 8.1 om nedtecknande av dragen (engelska)
  7. ^ Redaktörerna för Chess for Tigers noterade att efter att författaren Webb hade lämnat sitt manuskript, fastställde FIDE nya regler som ”förbjöd en spelare att skriva ned dragen i förväg och krävde också att spelarens schackprotokoll skulle vara synligt för domaren under hela matchen". Webb 2005, p. 6. (engelska)
  8. ^ The United States Chess Federation Arkiverad 14 juli 2014 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)