Oscar för bästa kortfilm

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

Nedan följer en lista över vinnare och nominerade av Oscar i kategorin Bästa kortfilm, (Academy Award for Best Live Action Short Film). Priset delades för första gången ut på den femte Oscarsgalan. De första fyra åren delades priset upp i bästa kortfilm för komedi och nymodighet, men bytte därefter till enaktare, (kortfilm) och tvåaktare, (novellfilm). År 1936 och 1937 delades även en Oscar ut för bästa kortfilm i färg. Från 1957 till idag delas endast en Oscar ut för bästa kortfilm. Året gäller det året som filmerna kom ut, och parentesen under visar vilken Oscarsgala filmerna blev nominerade på.

1930-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
1932
(5:e)
Komedi
Pianoexpressen Hal Roach
The Loud Mouth Mack Sennett
Scratch-As-Catch-Can RKO Radio
Stout Hearts and Willing Hands
(Diskvalificerad; den här filmen var ursprungligen med bland de nominerade, men diskvalificerades i sista stund och ersattes med en annan film från RKO Radio, Scratch-As-Catch-Can. Det finns än idag ingen tydlig klarhet i varför filmen diskvalificerades.
RKO Radio
Nymodighet
Wrestling Swordfish Mack Sennett
Screen Souvenirs Paramount Publix
Swing High Metro-Goldwyn-Mayer
1933
(6:e)
Komedi
So This Is Harris! Lou Brock
Mister Mugg Warren Doane
A Preferred List Lou Brock
Nymodighet
Krakatoa Joe Rock
Menu Pete Smith
The Sea Education
1934
(7:e)
Komedi
La Cucaracha Kenneth Macgowan
Men in Black Jules White
What, No Men! Warner Bros.
Nymodighet
City of Wax Horace Woodard, Stacy Woodard
Bosom Friends Skibo Productions
Strikes and Spares Pete Smith
1935
(8:e)
Komedi
How to Sleep Jack Chertok
Oh, My Nerves Jules White
Tit for Tat Hal Roach
Nymodighet
Wings Over Everest Gaumont British och Skibo Productions
Audioscopiks Pete Smith
Camera Thrills Universal
1936
(9:e)
I färg
Give Me Liberty Warner Bros.
La Fiesta de Santa Barbara Lewis Lewyn
Popular Science J-6-2 Paramount
Enaktare
Bored of Education Hal Roach
Moscow Moods Paramount
Wanted – A Master Pete Smith
Tvåaktare
The Public Pays Metro-Goldwyn-Mayer
Double or Nothing Warner Bros.
Dummy Ache RKO Radio
1937
(10:e)
I färg
Penny Wisdom Pete Smith
The Man Without a Country Warner Bros.
Popular Science J-7-1 Paramount
Enaktare
The Private Life of the Gannets Skibo Productions
A Night at the Movies Metro-Goldwyn-Mayer
Romance of Radium Pete Smith
Tvåaktare
Torture Money Metro-Goldwyn-Mayer
Deep South RKO Radio
Should Wives Work? RKO Radio
1938
(11:e)
Enaktare
That Mothers Might Live Metro-Goldwyn-Mayer
The Great Heart Metro-Goldwyn-Mayer
Timber Toppers 20th Century-Fox
Tvåaktare
Declaration of Independence Warner Bros.
Swingtime in the Movies Warner Bros.
They're Always Caught Metro-Goldwyn-Mayer
1939
(12:e)
Enaktare
Busy Little Bears Paramount
Information Please RKO Radio
Prophet Without Honor Metro-Goldwyn-Mayer
Sword Fishing Warner Bros.
Tvåaktare
Sons of Liberty Warner Bros.
Drunk Driving Metro-Goldwyn-Mayer
Five Times Five RKO Radio

1940-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
1940
(13:e)
Enaktare
Quicker'n a Wink Pete Smith
London Can Take It! Warner Bros.
More About Nostradamus Metro-Goldwyn-Mayer
Siege RKO Radio
Tvåaktare
Teddy, the Rough Rider Warner Bros.
Eyes of the Navy Metro-Goldwyn-Mayer
Service with the Colors Warner Brothers
1941
(14:e)
Enaktare
Of Pups and Puzzles Metro-Goldwyn-Mayer
Army Champions Pete Smith
Beauty and the Beach Paramount
Down on the Farm Paramount
Forty Boys and a Song Warner Bros.
Kings of the Turf Warner Bros.
Sagebrush and Silver 20th Century-Fox
Tvåaktare
Main Street on the March! Metro-Goldwyn-Mayer
Alive in the Deep Woodward Productions
Forbidden Passage Metro-Goldwyn-Mayer
The Gay Parisian Warner Bros.
The Tanks Are Coming Warner Bros.
1942
(15:e)
Enaktare
Speaking of Animals and Their Families Paramount
Desert Wonderland 20th Century-Fox
Marines in the Making Pete Smith
United States Marine Band Warner Bros.
Tvåaktare
Beyond the Line of Duty Warner Bros.
Don't Talk Metro-Goldwyn-Mayer
Private Smith of the U.S.A. RKO Radio
1943
(16:e)
Enaktare
Amphibious Fighters Grantland Rice
Cavalcade of Dance Gordon Hollingshead
Champions Carry On Edmund Reek
Hollywood in Uniform Ralph Staub
Seeing Hands Pete Smith
Tvåaktare
Heavenly Music Jerry Bresler och Sam Coslow
Letter to a Hero Frederic Ullman
Mardi Gras Walter MacEwen
Women at War Gordon Hollingshead
1944
(17:e)
Enaktare
Who's Who in Animal Land Jerry Fairbanks
Blue Grass Gentlemen Edmund Reek
Jammin' the Blues Gordon Hollingshead
Movie Pests Pete Smith
Screen Snapshots' 50th Anniversary of Motion Pictures Ralph Staub
Lifeboat Glen MacWilliams
Tvåaktare
I Won't Play Gordon Hollingshead
Bombalera' Louis Harris
Main Street Today Jerry Bresler
1945
(18:e)
Enaktare
Stairway to Light Herbert Moulton och Jerry Bresler
Along the Rainbow Trail Edmund Reek
Screen Snapshots' 25th Anniversary Ralph Staub
Story of a Dog Gordon Hollingshead
White Rhapsody Grantland Rice
Your National Gallery Joseph O'Brien och Thomas Mead
Tvåaktare
Star in the Night Gordon Hollingshead
A Gun in His Hand Chester Franklin
The Jury Goes Round 'n' Round Jules White
The Little Witch George Templeton
1946
(19:e)
Enaktare
Facing Your Danger Gordon Hollingshead
Dive-Hi Champs Jack Eaton
Golden Horses Edmund Reek
Smart as a Fox Gordon Hollingshead
Sure Cures Pete Smith
Tvåaktare
A Boy and His Dog Gordon Hollingshead
College Queen George Templeton
Hiss and Yell Jules White
The Luckiest Guy in the World Jerry Bresler
1947
(20:e)
Enaktare
Good-Bye Miss Turlock Herbert Moulton
Brooklyn, U.S.A. Thomas Mead
Moon Rockets Jerry Fairbanks
Now You See It Pete Smith
So You Want to Be in Pictures Gordon Hollingshead
Tvåaktare
Climbing the Matterhorn Irving Allen
Champagne for Two Harry Grey
Fight of the Wild Stallions Thomas Mead
Give Us the Earth Herbert Morgan
A Voice is Born Ben Blake
1948
(21:a)
Enaktare
Människor i stad Edmund Reek
Annie Was a Wonder Herbert Moulton
Cinderella Horse Gordon Hollingshead
So You Want to Be on the Radio Gordon Hollingshead
You Can't Win Pete Smith
Tvåaktare
Pälssälarnas ö (Seal Island) Walt Disney
Calgary Stampede Gordon Hollingshea
Going to Blazes Herbert Morgan
Samba Mania Harry Grey
Snow Capers Thomas Mead
1949
(22:a)
Enaktare
Aquatic House Party Jack Eaton
Roller Derby Girl Justin Herman
So You Think You're Not Guilty Gordon Hollingshead
Spills and Chills Walton C. Ament
Water Trix Pete Smith
Tvåaktare
Van Gogh Gaston Diehl och Robert Haessens
Boy and the Eagle William Lasky
Chase of Death Irving Allen
The Grass is Always Greener Gordon Hollingshead
Snow Carnival Gordon Hollingshead

1950-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
1950
(23:e)
Enaktare
Grandad of Races Gordon Hollingshead
Blaze Busters Robert Youngson
Wrong Way Butch Pete Smith
Tvåaktare
Bäverdalen (In Beaver Valley) Walt Disney
Grandma Moses Falcon Films
My Country 'Tis of Thee Gordon Hollingshead
1951
(24:e)
Enaktare
World of Kids Robert Youngson
Ridin' the Rails Jack Eaton
The Story of Time Robert G. Leffingwell
Tvåaktare
I vår Herres hage (Nature's Half Acre) Walt Disney
Balzac Les Films Du Compass
Danger Under the Sea Thomas Mead
1952
(25:e)
Enaktare
Light in the Window: The Art of Vermeer Boris Vermont
Athletes of the Saddle Jack Eaton
Desert Killer Gordon Hollingshead
Neighbours Norman McLaren
Royal Scotland Crown Film Unit
Tvåaktare
Sjöfåglar (Water Birds) Walt Disney
Bridge of Time London Films
Devil Take Us Herbert Morgan
Thar She Blows! Gordon Hollingshead
1953
(26:e)
Enaktare
The Merry Wives of Windsor Overture Johnny Green
Christ among the Primitives Vincenzo Lucci-Chiarissi
Herring Hunt National Film Board of Canada
Joy of Living Boris Vermont
Wee Water Wonders Jack Eaton
Tvåaktare
I björnskogen (Bear Country) Walt Disney
Benjamin och jag Walt Disney
Return to Glennascaul Mayer Kingsley, Inc.
Vesuvius Express Otto Lang
Winter Paradise Cedric Francis
1954
(27:e)
Enaktare
This Mechanical Age Robert Youngson
The First Piano Quartette Otto Lang
The Strauss Fantasy Johnny Green
Tvåaktare
A Time Out of War Denis Sanders och Terry Sanders
Beauty and the Bull' Cedric Francis
Jet Carrier Otto Lang
Siam Walt Disney
1955
(28:e)
Enaktare
Survival City Edmund Reek
Gadgets Galore Robert Youngson
3rd Ave. El Carson Davidson
Three Kisses Justin Herman
Tvåaktare
The Face of Lincoln Wilbur T. Blume
24-Hour Alert Cedric Francis
The Battle of Gettysburg Dore Schary
On the Twelfth Day George K. Arthur
Switzerland Walt Disney
1956
(29:e)
Enaktare
Crashing the Water Barrier Konstantin Kalser
I Never Forget a Face Robert Youngson
Time Stood Still Cedric Francis
Tvåaktare
Den skräddarsydda rocken (The Bespoke Overcoat) Romulus Films
Cow Dog Larry Lansburgh
The Dark Wave John Healy
Samoa Walt Disney
1957
(30:e)
The Wetback Hound Walt Disney ProductionsLarry Lansburgh
A Chairy Tale National Film Board of CanadaNorman McLaren
City of Gold National Film Board of CanadaTom Daly
Foothold on Antarctica World Wide PicturesJames Carr
Portugal Walt Disney ProductionsBen Sharpsteen
1958
(31:a)
Grand Canyon Walt Disney ProductionsWalt Disney
Journey Into Spring British Transport FilmsIan Ferguson
The Kiss John Hayes (som John Patrick Hayes)
Snows of Aorangi New Zealand Screen Board
T Is for Tumbleweed James A. Lebenthal
1959
(32:a)
The Golden Fish Jacques-Yves Cousteau
Between the Tides British Transport FilmsIan Ferguson
Mysteries of the Deep Walt Disney ProductionsWalt Disney
The Running, Jumping and Standing-Still Film Peter Sellers
Skyscraper Tishman Realty & ConstructionShirley Clarke, Willard Van Dyke och Irving Jacoby

1960-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
1960
(33:e)
Day of the Painter Ezra R. Baker
The Creation of Woman Charles F. Schwep och Ismail Merchant
Islands of the Sea Walt Disney ProductionsWalt Disney
A Sport Is Born ParamountLeslie Winik
1961
(34:e)
Seawards the Great Ships Templar Film Studios
Ballon Vole (Play Ball!) Ciné-Documents
The Face of Jesus Dr. John D. Jennings
Rooftops of New York Robert Gaffney
Very Nice, Very Nice National Film Board of Canada
1962
(35:e)
Heureux Anniversaire (Happy Anniversary) Pierre Étaix och Jean-Claude Carrière
Big City Blues Martina Huguenot van der Linden och Charles Huguenot van der Linden
The Cadillac Robert Clouse
The Cliff Dwellers (ursprungligen betitlad som One Plus One) Hayward Anderson
Pan Herman van der Horst
1963
(36:e)
Sista minuten (La rivière du hibou) Paul De Roubaix och Marcel Ichac
The Concert Ezra Baker
The Home Made Car James Hill
Six-Sided Triangle Christopher Miles
That's Me Walker Stuart
1964
(37:e)
Casals Conducts: 1964 Edward Schreiber
Help! My Snowman's Burning Down Carson Davidson
The Legend of Jimmy Blue Eyes Robert Clouse
1965
(38:e)
Le Poulet (The Chicken) Claude Berri
Fortress of Peace Lothar Wolff
Skaterdater Marshal Backlar och Noel Black
Snow British Transport FilmsGeoffrey Jones och Edgar Anstey
Time Piece Jim Henson
1966
(39:e)
Wild Wings British Transport FilmsEdgar Anstey
Turkey the Bridge Derek Williams
The Winning Strain Leslie Winik
1967
(40:e)
A Place to Stand Christopher Chapman
Paddle to the Sea National Film Board of CanadaJulian Biggs
Sky over Holland John Ferno
Stop, Look and Listen Metro-Goldwyn-MayerLen Janson och Chuck Menville
1968
(41:a)
Robert Kennedy Remembered Charles Guggenheim
The Dove George Coe, Sidney Davis och Anthony Lover
Duo (Pas de deux) National Film Board of Canada
Prelude John Astin
1969
(42:a)
The Magic Machines Joan Keller Stern
Blake National Film Board of CanadaDoug Jackson
People Soup Marc Merson

1970-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
1970
(43:e)
The Resurrection of Broncho Billy John Longenecker
Shut Up...I'm Crying Robert Siegler
Sticky My Fingers...Fleet My Feet John Hancock
1971
(44:e)
Sentinels of Silence Manuel Arango och Robert Amram
Good Morning Denny Evans och Ken Greenwald
The Rehearsal Stephen F. Verona
1972
(45:e)
Norman Rockwell's World... An American Dream Richard Barclay
Frog Story Ron Satlof och Ray Gideon
Solo David Adams
1973
(46:e)
The Bolero Allan Miller och William Fertik
Clockmaker Richard Gayer
Life Times Nine Pen Densham och John Watson
1974
(47:e)
One-Eyed Men Are Kings Paul Claudon och Edmond Sechan
Climb Dewitt Jones
The Concert Julian Chagrin och Claude Chagrin
Planet Ocean George V. Casey
The Violin Andrew Welsh och George Pastic
1975
(48:e)
Angel and Big Joe Bert Salzman
Conquest of Light Louis Marcus
Dawn Flight Lawrence M. Lansburgh och Brian Lansburgh
A Day in the Life of Bonnie Consolo Barry Spinello
Doubletalk Alan Beattie
1976
(49:e)
In the Region of Ice Andre Guttfreund och Peter Werner
Kudzu Marjorie Anne Short
The Morning Spider Julian Chagrin och Claude Chagrin
Nightlife Claire Wilbur och Robin Lehman
Number One Dyan Cannon och Vince Cannon
1977
(50:e)
I'll Find a Way National Film Board of Canada - Beverly Shaffer och Yuki Yoshida
The Absent-Minded Waiter William E. McEuen
Floating Free Jerry Butts
Notes on the Popular Arts Saul Bass
Spaceborne Philip Dauber
1978
(51:a)
Teenage Father Taylor Hackford
A Different Approach Jim Belcher och Fern Field
Mandy's Grandmother Andrew Sugerman
Strange Fruit Seth Pinsker
1979
(52:a)
Board and Care Sarah Pillsbury och Ron Ellis
Bravery in the Field National Film Board of CanadaRoman Kroitor och Stefan Wodoslawsky
Oh Brother, My Brother Carol Lowell och Ross Lowell
The Solar Film Saul Bass och Michael Britton
Solly's Diner Harry Mathias, Jay Zukerman och Larry Hankin

1980-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
1980
(53:e)
The Dollar Bottom Lloyd Phillips
Fall Line Bob Carmichael och Greg Lowe
A Jury of Her Peers Sally Heckel
1981
(54:e)
Violet Paul Kemp och Shelley Levinson
Couples and Robbers Christine Oestreicher
First Winter John N. Smith
1982
(55:e)
A Shocking Accident Christine Oestreicher
Ballet Robotique Bob Rogers
The Silence Michael Toshiyuki Uno och Joseph Benson
Split Cherry Tree Jan Saunders
Sredni Vashtar Andrew Birkin
1983
(56:e)
Boys and Girls Janice L. Platt
Goodie-Two-Shoes Ian Emes
Overnight Sensation Jon N. Bloom
1984
(57:e)
Up Mike Hoover
The Painted Door Michael MacMillan och Janice L. Platt
Tales of Meeting and Parting Sharon Oreck och Lesli Linka Glatter
1985
(58:e)
Molly's Pilgrim Jeffrey D. Brown och Chris Pelzer
Graffiti Dianna Costello
Rainbow War Bob Rogers
1986
(59:e)
Precious Images Chuck Workman
Exit Stefano Reali och Pino Quartullo
Love Struck Fredda Weiss
1987
(60:e)
Ray's Male Heterosexual Dance Hall Jonathan Sanger och Jana Sue Memel
Making Waves Ann Wingate
Shoeshine Robert A. Katz
1988
(61:a)
The Appointments of Dennis Jennings Dean Parisot och Steven Wright
Cadillac Dreams Matia Karrell och Abbee Goldstein
Gullah Tales George deGolian och Gary Moss
1989
(62:a)
Work Experience James Hendrie
Amazon Diary Robert Nixon
The Childeater Jonathan Tammuz

1990-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
1990
(63:e)
The Lunch Date Adam Davidson
Bronx Cheers Raymond De Felitta och Matthew Gross
Dear Rosie Peter Cattaneo och Barnaby Thompson
Senzeni Na? (What Have We Done?) Bernard Joffa och Anthony E. Nicholas
12:01 PM Hillary Ripps och Jonathan Heap
1991
(64:e)
Session Man Seth Winston och Rob Fried
Birch Street Gym Stephen Kessler och Thomas R. Conroy
Last Breeze of Summer David Massey
1992
(65:e)
Omnibus Sam Karmann
Contact Jonathan Darby och Jana Sue Memel
Cruise Control Matt Palmieri
The Lady in Waiting Christian Taylor
Swan Song Kenneth Branagh och David Parfitt
1993
(66:e)
Schwarzfahrer (Black Rider) Pepe Danquart
Down on the Waterfront Stacy Title och Jonathan Penner
The Dutch Master Susan Seidelman och Jonathan Brett
Partners Peter Weller och Jana Sue Memel
The Screw (La Vis) Didier Flamand
1994
(67:e)
Delad vinst: Franz Kafka's It's a Wonderful Life Peter Capaldi och Ruth Kenley-Letts
Delad vinst: Trevor Peggy Rajski och Randy Stone
Kangaroo Court Sean Astin och Christine Astin
On Hope JoBeth Williams och Michele McGuire
Syrup Paul Unwin och Nick Vivian
1995
(68:e)
Änkemannen och kärleken (Lieberman in Love) Christine Lahti och Jana Sue Memel
Brooms Luke Cresswell och Steve McNicholas
Duke of Groove Griffin Dunne och Thom Colwell
Little Surprises Jeff Goldblum och Tikki Goldberg
Tuesday Morning Ride Dianne Houston och Joy Ryan
1996
(69:e)
Dear Diary David Frankel och Barry Jossen
De Tripas, Corazon Antonio Urrutia
Ernst & Lyset Kim Magnusson och Anders Thomas Jensen
Esposados Juan Carlos Fresnadillo
Wordless Bernadette Carranza och Antonello De Leo
1997
(70:e)
Visas and Virtue Chris Tashima och Chris Donahue
Dance Lexie Dance Pearse Moore och Tim Loane
It's Good to Talk Roger Goldby och Barney Reisz
Sweethearts? Birger Larsen och Thomas Lydholm
Wolfgang Kim Magnusson och Anders Thomas Jensen
1998
(71:a)
Valgaften (Election Night) Kim Magnusson och Anders Thomas Jensen
Culture Will Speck och Josh Gordon
Holiday Romance Alexander Jovy och JJ Keith
La Carte Postale (The Postcard) Vivian Goffette
Victor Simon Sandquist och Joel Bergvall
1999
(72:a)
My Mother Dreams the Satan's Disciples in New York Barbara Schock och Tamara Tiehel
Bror, Min Bror (Teis and Nico) Henrik Ruben Genz och Michael W. Horsten
Killing Joe Mehdi Norowzian och Steve Wax
Kleingeld (Small Change) Marc-Andreas Bochert och Gabriele Lins
Stora & små mirakel Marcus Olsson

2000-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
2000
(73:e)
Quiero ser (I want to be ...) Florian Gallenberger
By Courier Peter Riegert och Ericka Frederick
One Day Crossing Joan Stein och Christina Lazaridi
Seraglio Gail Lerner och Colin Campbell
Uma Historia de Futebol (A Soccer Story) Paulo Machline
2001
(74:e)
The Accountant Ray McKinnon och Lisa Blount
Copy Shop Virgil Widrich
Gregor's Greatest Invention Johannes Kiefer
Meska Sprawa (A Man Thing) Sławomir Fabicki och Bogumil Godfrejow
Speed for Thespians Kalman Apple och Shameela Bakhsh
2002
(75:e)
En äkta dansk (Der er en yndig mand) Martin Strange-Hansen
Fait D'Hiver Dirk Beliën och Anja Daelemans
J'Attendrai Le Suivant... (I'll Wait for the Next One...) Philippe Orreindy och Thomas Gaudin
Inja (Dog) Steven Pasvolsky och Joe Weatherstone
Johnny Flynton Lexi Alexander och Alexander Buono
2003
(76:e)
Two Soldiers Aaron Schneider och Andrew J. Sacks
Die Rote Jacke (The Red Jacket) Florian Baxmeyer
Most (The Bridge) Bobby Garabedian och William Zabka
Squash Lionel Bailliu
(A) Torzija Stefan Arsenijević
2004
(77:e)
Wasp Andrea Arnold
Everything in This Country Must Gary McKendry
Little Terrorist Ashvin Kumar
7:35 de la Mañana (7:35 in the Morning) Nacho Vigalondo
Two Cars, One Night Taika Waititi och Ainsley Gardiner
2005
(78:e)
Six Shooter Martin McDonagh
Ausreisser (The Runaway) Ulrike Grote
Cashback Sean Ellis och Lene Bausager
The Last Farm Rúnar Rúnarsson och Thor S. Sigurjónsson
Our Time Is Up Rob Pearlstein och Pia Clemente
2006
(79:e)
West Bank Story Ari Sandel
Binta Y La Gran Idea (Binta and the Great Idea) Javier Fesser och Luis Manso
Éramos Pocos (One Too Many) Borja Cobeaga
Helmer & Son Søren Pilmark och Kim Magnusson
The Saviour Peter Templeman och Stuart Parkyn
2007
(80:e)
Le Mozart des Pickpockets Philippe Pollet-Villard
At Night Christian E. Christiansen och Louise Vesth
Il Supplente (The Substitute) Andrea Jublin
Tanghi Argentini Guido Thys och Anja Daelemans
The Tonto Woman Daniel Barber och Matthew Brown
2008
(81:a)
Spielzeugland (Toyland) Jochen Alexander Freydank
Auf der Strecke (On the Line) Reto Caffi
Manon on the Asphalt Elizabeth Marre och Olivier Pont
New Boy Steph Green och Tamara Anghie
The Pig Tivi Magnusson och Dorte Høgh
2009
(82:a)
The New Tenants Joachim Back och Tivi Magnusson
Teis and Nico' (The Door) Juanita Wilson och James Flynn
Istället för Abrakadabra Patrik Eklund och Mathias Fjellström
Kavi Gregg Helvey
Miracle Fish Luke Doolan och Drew Bailey

2010-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
2010
(83:e)
God of Love Luke Matheny
The Confession Tanel Toom
The Crush Michael Creagh
Na Wewe Ivan Goldschmidt
Wish 143 Ian Barnes
2011
(84:e)
Vi möts igen, min vän (The Shore) Terry George och Oorlagh George
Pentecost Peter McDonald och Eimear O'Kane
Raju Max Zähle och Stefan Gieren
Time Freak Andrew Bowler och Gigi Causey
Tuba Atlantic Hallvar Witzø
2012
(85:e)
Curfew Shawn Christensen
Asad Bryan Buckley och Mino Jarjoura
Buzkashi Boys Sam French och Ariel Nasr
Dood van een Schaduw (Death of a Shadow) Tom Van Avermaet och Ellen De Waele
Henry Yan England
2013
(86:e)
Helium Anders Walter och Kim Magnusson
Aquel no era yo (That Wasn't me) Esteban Crespo
Avant que de tout perde (Just Before Losing Everything) Xavier Legrand och Alexandre Gavras
Är det jag som skall sköta allt? (Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa?) Selma Vilhunen och Kirsikka Saari
The Voorman Problem Mark Gill och Baldwin Li
2014
(87:e)
The Phone Call Mat Kirkby och James Lucas
Aya Oded Binnun och Mihal Brezis
Boogaloo och Graham Michael Lennox och Ronan Blaney
Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak) Hu Wei och Julien Féret
Parvaneh Talkhon Hamzavi och Stefan Eichenberger
2015
(88:e)
Stutterer Serena Armitage och Benjamin Cleary
Alles Wird Gut (Everything Will Be Okay) Patrick Vollrath
Ave Maria Eric Dupont och Basil Khalil
Day One Henry Hughes
Shok Jamie Donoughue
2016
(89:e)
Mindenki (Sing) Kristóf Deák och Anna Udvardy
Ennemis Intérieurs Selim Azzazi
La Femme et le TGV Timo von Gunten och Giacun Caduff
Silent Nights Aske Bang och Kim Magnusson
Timecode Juanjo Giménez

Se även[redigera | redigera wikitext]