Oscar för bästa animerade kortfilm

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Nedan följer en lista över vinnare och nominerade av en Oscar för Bästa animerade kortfilm, (Academy Award for Animated Short Film). Priset har delats ut sedan Oscarsgalan 1932, och hette först Korta projekt (tecknat) ända fram till 1971, då priset bytte namn till Korta projekt (animerade filmer). Den senare titeln höll dock bara i 3 år innan priset åter igen bytte namn till dagens titel.

Det var i den här kategorin som Walt Disney vann 12 av sina 22 Oscar, inklusive en postum vinst 1968. Han vann samtliga Oscarsstatyetter i den här kategorin under 30-talet. Disneys Silly Symphonies och MGM:s Tom och Jerry har blivit nominerade flest gånger i den här kategorin, och har vunnit sju Oscars vardera. Fram till 1952 var det endast amerikanska filmer som nominerades.

Vinnare presenteras överst i fetstil och med gul färg, och de övriga nominerade följer under för samma år. Året visar när filmen kom och parentesen under på vilken oscarsgala de nominerades på.

1930-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
1932
(5:e)
Blommor och träd Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
Musse Pigg har kalas Walt Disney Productions, Columbia Pictures - Walt Disney
It's Got Me Again! Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. - Leon Schlesinger
1933
(6:e)
Tre små grisar Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
Uppåt väggarna Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
The Merry Old Soul Universal - Walter Lantz
1934
(7:e)
Haren och sköldpaddan Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
Holiday Land Screen Gems, Columbia Pictures - Charles Mintz
Jolly Little Elves Universal - Walter Lantz
1935
(8:e)
Tre ensamma kattungar Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
The Calico Dragon Harman-Ising, Metro-Goldwyn-Mayer - Hugh Harman och Rudolf Ising
Vem sköt Cock Robin? Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
1936
(9:e)
Kusinen från landet Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
The Old Mill Pond Harman-Ising, Metro-Goldwyn-Mayer - Hugh Harman och Rudolf Ising
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor Fleischer Studios, Paramount - Max Fleischer
1937
(10:e)
Den gamla kvarnen Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
Educated Fish Fleischer Studios, Paramount - Max Fleischer
The Little Match Girl Screen Gems, Columbia - Charles Mintz
1938
(11:e)
Tjuren Ferdinand Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
Den modige lilla skräddaren Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
Mamma gås i Hollywood Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
Kalle Anka blir scout Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
Hunky och Spunky Fleischer Studios, Paramount - Max Fleischer
1939
(12:e)
Den fula ankungen Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
Detouring America Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. - Leon Schlesinger
Peace on Earth Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby och Hugh Harman
Musse Pigg på jakt Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney

1940-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
1940
(13:e)
The Milky Way Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby och Rudolph Ising
Tom får sparken Metro-Goldwyn-Mayer - Rudolph Ising
A Wild Hare Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. - Leon Schlesinger
1941
(14:e)
Pluto blir svartjuk Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
Boogie Woogie Bugle Boy of Company B Walter Lantz Productions, Universal - Walter Lantz
Hiawatha's Rabbit Hunt Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. - Leon Schlesinger
How War Came Screen Gems, Columbia - George Winkler
Julaftonsnatt Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
Konsert i tre byggsatser Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. - Leon Schlesinger
The Rookie Bear Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby och Rudolph Ising
Rhythm in the Ranks Paramount - George Pal
Superman Fleischer Studios, Paramount - Max Fleischer
Kalle Anka som moralens väktare Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
1942
(15:e)
Der Fuehrer's Face Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
All Out for 'V' Terrytoons, 20th Century Fox - Paul Terry
Blitz Wolf Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
Juke Box Jamboree Walter Lantz Productions, Universal - Walter Lantz
Pigs in a Polka Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. - Leon Schlesinger
Tulips Shall Grow Paramount - George Pal
1943
(16:e)
The Yankee Doodle Musen Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
The Dizzy Acrobat Walter Lantz Productions, Universal - Walter Lantz
The 500 Hats of Bartholomew Cubbins Paramount - George Pal
Greetings Bait Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. - Leon Schlesinger
Imagination Screen Gems, Columbia - Dave Fleischer
Reason and Emotion Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
1944
(17:e)
Musproblem Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
And to Think That I Saw It on Mulberry Street Paramount - George Pal
Dog, Cat and Canary Screen Gems, Columbia - Raymond Katz
Fish Fry Walter Lantz Productions, Universal - Walter Lantz
Jan Långben som halvback Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
My Boy, Johnny Terrytoons, 20th Century Fox - Paul Terry
Swooner Crooner Warner Bros. - Edward Selzer
1945
(18:e)
Quiet Please! Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
Kalle Anka och spargrisen Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
Jasper and the Beanstalk Paramount - George Pal
Life with Feathers Warner Bros. - Edward Selzer
Mighty Mouse in Gypsy Life Terrytoons, 20th Century Fox - Paul Terry
The Poet and Peasant Walter Lantz Productions, Universal - Walter Lantz
Rippling Romance Screen Gems, Columbia - Raymond Katz
1946
(19:e)
The Cat Concerto Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
Musical Moments from Chopin Walter Lantz Productions, Universal - Walter Lantz
John Henry and the Inky-Poo Paramount - George Pal
Musse Piggs och Plutos snyltgäster Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
Walky Talky Hawky Warner Bros. - Edward Selzer
1947
(20:e)
Tweetie Pie Warner Bros. - Edward Selzer
Galen i Piff och Puff Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
Dr. Jekyll and Mr. Mouse Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
Pluto sjunger falskt Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
Tubby the Tuba Paramount - George Pal
1948
(21:a)
The Little Orphan Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
Musse Piggs kelgris Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
Mouse Wreckers Warner Bros. - Edward Selzer
Robin Hoodlum UPA, Columbia - John Hubley och Raymond Katz
Kalle Anka och myrorna Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
1949
(22:a)
For Scent-imental Reasons Warner Bros. - Edward Selzer
Canary Row Warner Bros. (nominering tillbakadragen)
Hatch Up Your Troubles Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
The Magic Fluke UPA, Columbia - Stephen Bosustow
Leksakskriget Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney

1950-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
1950
(23:e)
Gerald McBoing-Boing United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
Jerry's Cousin Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
Trouble Indemnity United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
1951
(24:e)
The Two Mouseketeers Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
Det fåraktiga lejonet Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
Rooty Toot Toot United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
1952
(25:e)
Johann Mouse Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
Little Johnny Jet Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
Madeline United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
Pink and Blue Blues United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
The Romance of Transportation in Canada National Film Board of Canada - Colin Low
1953
(26:e)
Tut, Pip, Plong och Bom Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution - Walt Disney
Christopher Crumpet United Productions of America, Columbia- Stephen Bosustow
From A to Z-Z-Z-Z Warner Bros. - Edward Selzer
Kalle Anka och Nalle Björn Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
The Tell-Tale Heart United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
1954
(27:e)
When Magoo Flew United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
Crazy Mixed Up Pup Walter Lantz Productions, Universal-International - Walter Lantz
En svinaktig historia Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
Sandy Claws Warner Bros. - Edward Selzer
Touché, Pussy Cat! Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
1955
(28:e)
Speedy Gonzales Warner Bros. - Edward Selzer
Good Will to Men Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby, William Hanna och Joseph Barbera
The Legend of Rockabye Point Walter Lantz Productions, Universal-International - Walter Lantz
Kalle Ankas vilda jakt Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
1956
(29:e)
Magoo's Puddle Jumper United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
Gerald McBoing-Boing on Planet Moo United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
The Jaywalker United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
1957
(30:e)
Birds Anonymous Warner Bros. - Edward Selzer
One Droopy Knight Metro-Goldwyn-Mayer - William Hanna och Joseph Barbera
Tabasco Road Warner Bros. - Edward Selzer
Trees and Jamaica Daddy United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
The Truth About Mother Goose Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution - Walt Disney
1958
(31:a)
Knighty Knight Bugs Warner Bros. - John W. Burton
Paul Bunyan Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution - Walt Disney
Sidney's Family Tree Terrytoons, 20th Century Fox - William M. Weiss
1959
(32:a)
Moonbird Storyboard-Harrison - John Hubley och Faith Hubley
Mexicali Shmoes Warner Bros. - John W. Burton
Noah's Ark Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution - Walt Disney
The Violinist Pintoff Prods., Kingsley International - Ernest Pintoff

1960-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
1960
(33:e)
Munro Rembrandt Films, Film Representations - Jules Feiffer och William L. Snyder
Elefantungen Goliath Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution - Walt Disney
High Note Warner Bros. - Chuck Jones
Mouse and Garden Warner Bros. - Friz Freleng
A Place in the Sun George K. Arthur-Go Pictures - Frantisek Vystrecil
1961
(34:e)
Surogat Zagreb Film, Herts-Lion International Corp. - Dušan Vukotić
Jan Långben på vattenskidor Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution - Walt Disney
Beep Prepared Warner Bros. - Chuck Jones
Nelly's Folly Warner Bros. - Chuck Jones
The Pied Piper of Guadalupe Warner Bros. - Friz Freleng
1962
(35:e)
The Hole Storyboard Inc., Brandon Films - John Hubley och Faith Hubley
Icarus Montgolfier Wright Format Films, United Artists - Jules Engel
Now Hear This Warner Bros. - David H. DePatie
Self Defense ... for Cowards Rembrandt Films, Film Representations - William L. Snyder
A Symposium on Popular Songs Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution - Walt Disney
1963
(36:e)
The Critic Pintoff-Crossbow Prods., Columbia - Ernest Pintoff
Automania 2000 Pathé Contemporary Films - John Halas
The Game (Igra) Rembrandt Films, Film Representations - Dušan Vukotic
My Financial Career National Film Board of Canada, Walter Reade-Sterling-Continental Distributing - Gerald Potterton
Pianissimo Cinema 16 - Carmen D'Avino
1964
(37:e)
The Pink Phink Mirisch Films, DePatie-Freleng Enterprises, United Artists - David H. DePatie och Friz Freleng
Christmas Cracker National Film Board of Canada, Favorite Films of California - Norman McLaren, Jeff Hale, Gerald Potterton och Grant Munro
How to Avoid Friendship Rembrandt Films, Film Representations - William L. Snyder
Nudnik No. 2 Rembrandt Films, Film Representations - William L. Snyder
1965
(38:e)
The Dot and the Line Sib Tower 12 Productions, Metro-Goldwyn-Mayer - Chuck Jones och Les Goldman
Clay or the Origin of Species Harvard University, Pathé Contemporary Films - Eli Noyes
The Thieving Magpie (La Gazza Ladra) Allied Artists - Emanuele Luzzati
1966
(39:e)
A Herb Alpert and the Tijuana Brass Double Feature Paramount - John Hubley och Faith Hubley
The Drag National Film Board of Canada, Favorite Films - Carlos Marchiori
The Pink Blueprint Mirisch Films, DePatie-Freleng Enterprises, United Artists - David H. DePatie och Friz Freleng
1967
(40:e)
The Box Fred Wolf Films, Brandon Films - Fred Wolf
Hypothese Beta Films Orzeaux, Pathé Contemporary Films - Jean-Charles Meunier
What on Earth! National Film Board of Canada, Columbia - Les Drew och Kaj Pindal
1968
(41:a)
Nalle Puh och den stormiga dagen Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution - Walt Disney (postum vinst)
The House That Jack Built National Film Board of Canada, Columbia - Ron Tunis
The Magic Pear Tree Fred Wolf Films, Bing Crosby Prods. - Jimmy Murakami
Windy Day Hubley Studios, Paramount - John Hubley och Faith Hubley
1969
(42:a)
It's Tough to Be a Bird Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution - Ward Kimball
Of Men and Demons Hubley Studios, Paramount - John Hubley och Faith Hubley
En marchant National Film Board of Canada, Columbia - Ryan Larkin

1970-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
1970
(43:e)
Is It Always Right to Be Right? Stephen Bosustow Prods., Schoenfeld Films - Lee Mishkin
The Further Adventures of Uncle Sam: Part Two Haboush Company, Goldstone Films - Robert Mitchell och Dale Case
The Shepherd Cameron Guess and Associates, Brandon Films - Cameron Guess
1971
(44:e)
The Crunch Bird Maxwell-Petok, Petrovich Prods., Regency Films - Ted Petok
Evolution National Film Board of Canada, Columbia - Michael Mills
The Selfish Giant Potterton Prods., Pyramid Films - Peter Sander och Gerald Potterton
1972
(45:e)
A Christmas Carol American Broadcasting Company - Richard Williams
Kama Sutra Rides Again Lion International Films - Bob Godfrey
Tup Tup Zagreb Film, Corona Cinematografica, Manson Distributing - Nedeljko Dragic
1973
(46:e)
Frank Film Frank Mouris Prod. - Frank Mouris
The Legend of John Henry Bosustow-Pyramid Films - Nick Bosustow och David Adams
Pulcinella Luzzati-Gianini Prod. - Emanuele Luzzati och Guilo Gianini
1974
(47:e)
Closed Mondays Lighthouse Productions - Will Vinton och Bob Gardiner
The Family That Dwelt Apart National Film Board of Canada - Yvon Mallette och Robert Verrall
Hunger National Film Board of Canada - Peter Foldes och René Jodoin
Voyage to Next Hubley Studio - John Hubley och Faith Hubley
Winnie the Pooh and Tigger Too Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution - Wolfgang Reitherman
1975
(48:e)
Great Grantstern, British Lion Films - Bob Godfrey
Kick Me Swarthe Productions - Robert Swarthe
Monsieur Pointu National Film Board of Canada - René Jodoin, Bernard Longpré och André Leduc
Sisyphus Hungarofilms - Marcell Jankovics
1976
(49:e)
Leisure Film Australia - Suzanne Baker
Dedalo Cineteam Realizzazioni - Manfredo Manfredi
The Street National Film Board of Canada - Caroline Leaf och Guy Glover
1977
(50:e)
The Sand Castle National Film Board of Canada - Co Hoedeman
Bead Game National Film Board of Canada - Ishu Patel
A Doonesbury Special Hubley Studio - John Hubley (Postum nominering), Faith Hubley och Garry Trudeau
Jimmy the C Motionpicker Production - James Picker, Robert Grossman och Craig Whitaker
1978
(51:a)
Special Delivery National Film Board of Canada - Eunice Macauley och John Weldon
Oh My Darling Nico Crama Productions - Nico Crama
Rip Van Winkle Will Vinton/Billy Budd - Will Vinton
1979
(52:a)
Every Child National Film Board of Canada - Derek Lamb
Dream Doll Godfrey Films, Zagreb Film, Halas and Batchelor, Film Wright - Bob Godfrey och Zlatko Grgic
It's so Nice to Have a Wolf Around the House AR&T Productions, Learning Corporation of America - Paul Fierlinger

1980-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
1980
(53:e)
The Fly PannóniaFilm, Budapest - Ferenc Rófusz
All Nothing Société Radio-Canada - Frédéric Back
History of the World in Three Minutes Flat Michael Mills Productions Ltd. - Michael Mills
1981
(54:e)
Crac Société Radio-Canada - Frédéric Back
The Creation Will Vinton Productions - Will Vinton
The Tender Tale of Cinderella Penguin National Film Board of Canada - Janet Perlman
1982
(55:e)
Tango Film Polski - Zbigniew Rybczyński
The Great Cognito Will Vinton Productions - Will Vinton
Snögubben Snowman Enterprises Ltd., Channel 4 - Dianne Jackson
1983
(56:e)
Sundae in New York Motionpicker Production - Jimmy Picker
Musse Piggs julsaga Walt Disney Productions, Buena Vista Distribution - Burny Mattinson
Sound of Sunshine - Sound of Rain Hallinan Plus - Eda Hallinan
1984
(57:e)
Charade Michael Mills Productions, Sheridan College - Jon Minnis
Doctor De Soto Sporn Animation - Morton Schindel och Michael Sporn
Paradise National Film Board of Canada - Ishu Patel
1985
(58:e)
Anna & Bella The Netherlands - Børge Ring
The Big Snit National Film Board of Canada - Richard Condie och Michael J.F. Scott
Second Class Mail National Film & Television School - Alison Snowden
1986
(59:e)
A Greek Tragedy CineTe pvba - Linda Van Tulden och Willem Thijsen
The Frog, The Dog and The Devil New Zealand National Film Unit - Bob Stenhouse, Hugh MacDonald och Martin Townsend
Luxo Jr. Pixar - John Lasseter och William Reeves
1987
(60:e)
Mannen som planterade träd Canadian Broadcasting Corporation - Frédéric Back
George and Rosemary National Film Board of Canada - Eunice Macaulay, Alison Snowden och David Fine
Your Face Bill Plympton
1988
(61:a)
Tin Toy Pixar - John Lasseter och William Reeves
The Cat Came Back National Film Board of Canada - Cordell Barker
Technological Threat Kroyer Films - Bill Kroyer
1989
(62:a)
Balance Wolfgang och Christoph Lauenstein
The Cow Aleksandr Petrov
The Hill Farm Mark Baker

1990-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
1990
(63:e)
Creature Comforts Aardman Animations, Channel 4 - Nick Park
Wallace & Gromit: Osten är slut Aardman Animations, National Film & Television School - Nick Park
Grasshoppers Bruno Bozzetto
1991
(64:e)
Manipulation Daniel Greaves
Blackfly National Film Board of Canada - Christopher Hinton
Strings National Film Board of Canada - Wendy Tilby
1992
(65:e)
Mona Lisa Descending a Staircase Joan C. Gratz
Adam Aardman Animations - Peter Lord
Reci, Reci, Reci... Michaela Pavlátová
The Sandman Paul Berry
Screen Play Barry Purves
1993
(66:e)
Wallace & Gromit: Fel brallor Aardman Animations, BBC - Nick Park
Blindscape National Film & Television School - Stephen Palmer
The Mighty River Société Radio-Canada - Frédéric Back och Hubert Tison
Small Talk Bob Godfrey och Kevin Baldwin
The Village Mark Baker
1994
(67:e)
Bob's Birthday Snowden Fine Animation, National Film Board of Canada, Channel 4 - Alison Snowden och David Fine
The Big Story Tim Watts och David Stoten
The Janitor Vanessa Schwartz
The Monk and the Fish Michael Dudok de Wit
Triangle Erica Russell
1995
(68:e)
Wallace & Gromit: A Close Shave Aardman Animations, BBC - Nick Park
The Chicken From Outer Space Stretch Films, Hanna-Barbera, Cartoon Network - John Dilworth
The End Alias Systems Corporation - Chris Landreth och Robin Barger
Gagarin Alexiy Kharitidi
Runaway Brain Walt Disney Animation Studios - Chris Bailey
1996
(69:e)
Quest Tyron Montgomery och Thomas Stellmach
Canhead Timothy Hittle
La Salla National Film Board of Canada - Richard Condie
Wat's Pig Aardman Animations, Channel 4 - Peter Lord
1997
(70:e)
Geris spel Pixar - Jan Pinkava
Famous Fred TVC London - Joanna Quinn
Rusalka Aleksandr Petrov
Redux Riding Hood Walt Disney Television Animation - Steve Moore
La Vieille dame et les pigeons (The Old Lady and the Pigeons) Les Armateurs - Sylvain Chomet
1998
(71:a)
Bunny Blue Sky Studios - Chris Wedge
The Canterbury Tales S4C, BBC Wales, HBO -Christopher Grace och Jonathan Myerson
Jolly Roger Astley Baker Davies, Silver Bird Productions, Channel 4 - Mark Baker
More Bad Clams Productions, Swell Productions - Mark Osborne och Steven B. Kalafer
Når livet går sin vej Karsten Kiilerich och Stefan Fjeldmark
1999
(72:a)
The Old Man and the Sea Aleksandr Petrov
3 Misses CineTe - Paul Driessen
Humdrum Aardman Animations, Canal+, Channel 4 - Peter Peake
My Grandmother Ironed the King's Shirts Studio Magica, National Film Board of Canada - Torill Kove
When the Day Breaks National Film Board of Canada - Wendy Tilby och Amanda Forbis

2000-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
2000
(73:e)
Father and Daughter Michaël Dudok de Wit
Periwig Maker Ideal Standard Film - Steffen Schäffler och Annette Schäffler
Rejected Bitter Films - Don Hertzfeldt
2001
(74:e)
For the Birds Pixar - Ralph Eggleston
Fifty Percent Grey Ruairí Robinson och Seamus Byrne
Give Up Yer Aul Sins Brown Bag Films - Cathal Gaffney och Darragh O'Connell
Strange Invaders National Film Board of Canada - Cordell Barker
Stubble Trouble Calabash Animation - Joseph E. Merideth
2002
(75:e)
The ChubbChubbs! Sony Pictures Imageworks, Columbia - Jacquie Barnbrook, Eric Armstrong och Jeff Wolverton
The Cathedral Tomek Baginski
Mike's New Car Pixar - Pete Docter och Roger Gould
Mt. Head Kōji Yamamura
Das Rad Film Academy Baden-Württemberg - Chris Stenner, Arvid Uibel och Heidi Wittlinger
2003
(76:e)
Harvie Krumpet Australian Film Commission, Film Victoria, SBS Independent - Adam Elliot
Boundin' Pixar - Bud Luckey
Gone Nutty Blue Sky Studios - Carlos Saldanha och John C. Donkin
Nibbles Christopher Hinton
Destino Walt Disney Animation Studios - Dominique Monféry och Roy E. Disney
2004
(77:e)
Ryan National Film Board of Canada - Chris Landreth
Birthday Boy Australian Film Television and Radio School - Sejong Park och Andrew Gregory
Gopher Broke Blur Studio - Jeff Fowler och Tim Miller
Guard Dog Bill Plympton
Lorenzo Walt Disney Animation Studios - Mike Gabriel Baker Bloodworth
2005
(78:e)
The Moon and the Son: An Imagined Conversatio John Canemaker och Peggy Stern
Badgered National Film & Television School - Sharon Colman
The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello 3d Films Pty Ltd., Australian Film Commission, Film Victoria, SBS Independent - Anthony Lucas
9 UCLA Animation Workshop, Thinkart Films - Shane Acker
Enmansorkester Pixar - Andrew Jimenez och Mark Andrews
2006
(79:e)
Den danske dikteren Torill Kove - Mikrofilm AS, National Film Board of Canada
Upplyft Pixar - Gary Rydstrom
The Little Matchgirl Walt Disney Animation Studios - Roger Allers och Don Hahn
Maestro Géza M. Tóth
No Time for Nuts Blue Sky Studios - Chris Renaud och Michael Thurmeier
2007
(80:e)
Peter and the Wolf Se-ma-for, BreakThru Films - Suzie Templeton och Hugh Welchman
Even Pigeons Go to Heaven BUF - Samuel Tourneux och Simon Vanesse
I Met the Walrus Josh Raskin
Madame Tutli-Putlid National Film Board of Canada - Chris Lavis och Maciek Szczerbowski
My Love Aleksandr Petrov
2008
(81:a)
La Maison en Petits Cubes Robot Communications - Kunio Katō
Lavatory – Lovestory Melnitsa Animation Studio - Konstantin Bronzit
Oktapodi Gobelins L'Ecole de L'Image - Emud Mokhberi och Thierry Marchand
Presto Pixar - Doug Sweetland
This Way Up Nexus Productions - Alan Smith och Adam Foulkes
2009
(82:a)
Logorama H5, Autour de Minuit Productions - Nicolas Schmerkin
Granny O'Grimm's Sleeping Beauty Brown Bag Films - Nicky Phelan och Darragh O'Connell
French Roast Fabrice Joubert
The Lady and the Reaper Kandor Graphics - Javier Recio
A Matter of Loaf and Death Aardman Animations - Nick Park

2010-talet[redigera | redigera wikitext]

År Film Producent(er)
2010
(83:e)
The Lost Thing Shaun Tan och Andrew Ruhemann
Day & Night Teddy Newton
Gruffalon Jakob Schuh och Max Lang
Let's Pollute Geefwee Boedoe
Madagascar, a Journey Diary Bastien Dubois
2011
(84:e)
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore William Joyce och Brandon Oldenburg
Dimanche Patrick Doyon
La Luna Enrico Casarosa
A Morning Stroll Grant Orchard och Sue Goffe
Wild Life Wendy Tilby och Amanda Forbis
2012
(85:e)
Paperman John Kahrs
Adam and Dog Minkyu Lee
Fresh Guacamole PES
Head over Heels Timothy Reckart och Fodhla Cronin O'Reilly
The Longest Daycare David Silverman
2013
(86:e)
Mr Hublot Laurent Witz och Alexandre Espigares
Feral Daniel Sousa och Dan Golden
Get a Horse! Lauren MacMullan och Dorothy McKim
Kvastresan Max Lang och Jan Lachauer
Possessions Shuhei Morita
2014
(87:e)
Feast Patrick Osborne och Kristina Reed
The Bigger Picture Daisy Jacobs och Christopher Hees
The Dam Keeper Robert Kondo och Dice Tsutsumi
Me and My Moulton Torill Kove
A Single Life Joris Oprins
2015
(88:e)
Bear Story Pato Escala Pierart och Gabriel Osorio Vargas
Prolouge Imogen Sutton och Richard Williams
Sanjay's Super Team Nicole Paradis Grindle och Sanjay Patel
We Can't Live Without Cozmos Konstantin Bronzit
World of Tomorrow Don Hertzfeldt
2016
(89:e)
Piper Alan Barillaro och Marc Sondheimer
Blind Vaysha Theodore Ushev
Borrowed Time Andrew Coats och Lou Hamou-Lhadj
Pear Cider and Cigarettes Robert Valley och Cara Speller
Pearl Patrick Osborne
2017
(90:e)
Dear Basketball Glen Keane och Kobe Bryant
Garden Party Victor Caire och Gabriel Grapperon
Lou Dave Mullins och Dana Murray
Negative Space Max Porter och Ru Kuwahata
Rysliga rim Jakob Schuh och Jan Lachauer
2018
(91:a)
Bao Domee Shi och Becky Neiman
Animal Behaviour Alison Snowden och David Fine
Late Afternoon Louise Bagnall och Nuria González Blanco
One Small Step Andrew Chesworth och Bobby Pontillas
Weekends Trevor Jimenez

Se även[redigera | redigera wikitext]