Polen i olympiska sommarspelen 1980

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Polen i olympiska spelen
Polen IOK-landskod

POL
KommittéPolens olympiska kommitté
Olympiska sommarspelen 1980 i Moskva
Deltagare306 deltagare i 21 sporter
FanbärareCzesław Kwieciński
Medaljsummering
Guld
3
Silver
14
Brons
15
Totalt
32

Placering
10
Polen i olympiska sommarspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Polen i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Polen deltog i de olympiska sommarspelen 1980 med en trupp bestående av 306 deltagare, 232 män och 74 kvinnor, vilka deltog i 162 tävlingar i 21 sporter. Landet slutade på tionde plats i medaljligan, med tre guldmedaljer och 32 medaljer totalt.

Medaljer[redigera | redigera wikitext]

Medalj Namn Sport Gren
1 Bronisław Malinowski Friidrott Herrarnas 3 000 meter hinder
1 Władysław Kozakiewicz Friidrott Herrarnas 3 000 meter stavhopp
1 Jan Kowalczyk Ridsport Individuell hoppning
2 Paweł Skrzecz Boxning Lätt tungvikt
2 Władysław Stecyk Brottning Flugvikt, fristil
2 Józef Lipień Brottning Bantamvikt, grekisk-romersk stil
2 Andrzej Supron Brottning Lättvikt, grekisk-romersk stil
2 Jan Dołgowicz Brottning Mellanvikt, grekisk-romersk stil
2 Roman Bierła Brottning Tungvikt, grekisk-romersk stil
2 Czesław Lang Cykling Herrarnas linjelopp
2 Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
Marian Woronin
Krzysztof Zwoliński
Friidrott Herrarnas 4 x 100 meter stafett
2 Jacek Wszoła Friidrott Herrarnas höjdhopp
2 Tadeusz Ślusarski Friidrott Herrarnas stavhopp
2 Urszula Kielan Friidrott Damernas höjdhopp
2 Piotr Jabłkowski
Andrzej Lis
Leszek Swornowski
Ludomir Chronowski
Mariusz Strzałka
Fäktning Herrarnas lagtävling i värja
2 Wieslaw Hartmann
Jan Kowalczyk
Marian Kozicki
Janusz Bobik
Ridsport Lagtävlingen i hoppning
2 Malgorzata Dluzewska
Czeslawa Koscianska
Rodd Damernas tvåa (utan styrman)
3 Krzysztof Kosedowski Boxning Fjädervikt
3 Kazimierz Adach Boxning Lättvikt
3 Kazimierz Szczerba Boxning Weltervikt
3 Jerzy Rybicki Boxning Mellanvikt
3 Aleksander Cichoń Brottning Lätt tungvikt, fristil
3 Adam Sandurski Brottning Supertungvikt, fristil
3 Lucyna Langer Friidrott Damernas 100 meter häck
3 Adam Robak
Bogusław Zych
Lech Koziejowski
Marian Sypniewski
Fäktning Herrarnas lagtävling i florett
3 Barbara Wysoczańska Fäktning Damernas florett
3 Janusz Pawłowski Judo Halv lättvikt
3 Grzegorz Stellak
Adam Tomasiak
Grzegorz Nowak
Ryszard Stadniuk
Ryszard Kubiak
Rodd Herrarnas fyra med styrman
3 Agnieszka Czopek Simning Damernas 400m medley
3 Tadeusz Dembończyk Tyngdlyftning Herrarnas 56 kg
3 Marek Seweryn Tyngdlyftning Herrarnas 60 kg
3 Tadeusz Rutkowski Tyngdlyftning Herrarnas +110 kg

Basket[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Gruppspel
Lag Poäng Vinster Förluster PF PA PD
 Socialistiska federativa republiken Jugoslavien 6 3 0 328 249 +79
Olympic flag.svg Spanien 5 2 1 286 241 +45
 Polen 4 1 2 256 294 -38
 Senegal 3 0 3 196 282 -86

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Boxare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Henryk Pielesiak Lätt flugvikt BYE  Li Byong-Uk (PRK)
L 2-3
Gick inte vidare
Henryk Średnicki Flugvikt BYE  Webby Mwango  (ZAM)
W 5-0
 Viktor Miroshnichenko (URS)
L 0-5
Gick inte vidare
Ryszard Czerwinski Bantamvikt BYE  Firmin Abissi (BEN)
W KO-1
 Dumitru Cipere  (ROU)
L 0-5
Gick inte vidare
Krzysztof Kosedowski Fjädervikt BYE  Gu Young-Jo  (PRK)
W 5-0
 Dejan Marovic (YUG)
W 4-1
 Sidnei dal Rovere  (BRA)
W 5-0
 Adolfo Horta (CUB)
L WO
Gick inte vidare Bronze medal.svg
Kazimierz Adach Lättvikt i.u.  Bounphisith Songkhamphou (LAO)
W KO-1
 Omari Golaya (TAN)
W 5-0
 Florian Livadaru  (ROU)
W KO-1
 Ángel Herrera (CUB)
L 0-5
Gick inte vidare Bronze medal.svg
Bogdan Gajda Lätt weltervikt i.u.  Shadrach Odhiambo (SWE)
L 1-4
Gick inte vidare
Kazimierz Szczerba Weltervikt i.u.  Miroslav Pavlov  (TCH)
W KO-1
 Kebede Sahilu (ETH)
W 5-0
 Ionel Budusan (ROU)
W KO-1
 John Mugabi  (UGA)
L 2-3
Gick inte vidare Bronze medal.svg
Zygmunt Gosiewski Lätt mellanvikt i.u.  Armando Martínez (CUB)
L 0-5
Gick inte vidare
Jerzy Rybicki Mellanvikt i.u. BYE  Tarmo Uusivirta (FIN)
W KO-1
 Peter Odhiambo  (UGA)
W 5-0
 Viktor Savchenko (URS)
L INJ
Gick inte vidare Bronze medal.svg
Pawel Skrzecz Lätt tungvikt i.u.  Mohamed Bouchiche (ALG)
W WO
 Georgica Donici  (ROU)
W 4-1
 Ricardo Rojas (CUB)
W 3-2
 Slobodan Kacar (YUG)
L 1-4
Silver medal.svg
Ludwik Denderys Tungvikt i.u.  William Isangura  (TAN)
W KO-1
 Teófilo Stevenson (CUB)
L KO-3
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Fristil
Brottare Gren Elimineringsomgångar Final
Omgång 1
Resultat
Omgång 2
Resultat
Omgång 3
Resultat
Omgång 4
Resultat
Omgång 5
Resultat
Omgång 6
Resultat
Final
Resultat
Placering
Jan Falandys −48 kg  Claudio Pollio (ITA)
L 4-8
 Mohammad Aktar (AFG)
W 23-0
 Gheorghe Raşovan (ROU)
W T 1:47
 Mahabir Singh (IND)
W 14-5
 Jang Se-Hong  (PRK)
L 8-13
i.u. Gick inte vidare 4
Władysław Stecyk −52 kg  Petru Ciarnău (ROU)
W DQ 8:08
 Luis Ocaña  (CUB)
W 20-3
 Ashok Kumar (IND)
W 17-3
BYE  Lajos Szabó (HUN)
W DQ 8:13
 Anatoli Beloglazov (URS)
L T 0:57
 Nermedin Selimov (BUL)
W 6-5
Silver medal.svg
Wiesław Kończak −57 kg  Amrik Singh Gill (GBR)
W 24-3
 Cris Brown (AUS)
W 33-1
 Li Ho-Pyong (PRK)
L 5-9
 Sergei Beloglazov (URS)
L T 3:23
i.u. Gick inte vidare 6
Jan Szymański −62 kg  Miho Dukov  (BUL)
L T 5:27
 Adnan Kudmani  (SYR)
W T 2:18
 Raúl Cascaret (CUB)
L T 8:58
i.u. Gick inte vidare 9
Stanisław Chiliński −68 kg  Saipulla Absaidov (URS)
L T 5:34
 Said Admane (ALG)
W T 7:16
 Eberhard Probst (GDR)
L T 7:14
i.u. Gick inte vidare 12
Ryszard Ścigalski −74 kg  Ibrahim Juma (IRQ)
W T 2:45
 Isaie Tonye (CMR)
W T 1:58
 Pavel Pinigin (URS)
L T 7:11
 István Fehér (HUN)
W DQ 6:48
 Valentin Raychev (BUL)
L 4-9
i.u. Gick inte vidare 5
Henryk Mazur −82 kg  Ahmadjan Khashan (AFG)
W DQ 7:59
 Sören Claeson (SWE)
W 11-5
 Mohammad El-Oulabi (SYR)
W 15-6
 Magomedkhan Aratsilov (URS)
L T 5:49
 István Kovács (HUN)
L 4-7
i.u. Gick inte vidare 4
Aleksander Cichoń −90 kg  Amadou Diop  (SEN)
W T 3:58
 Jean-Claude Biloa (CMR)
W T 2:56
 Mick Pikos  (AUS)
W DQ 7:56
 Christophe Andanson  (FRA)
W 12-1
BYE  Sanasar Oganisyan (URS)
L 3-12
 Uwe Neupert (GDR)
L 2-6
Bronze medal.svg
Tomasz Busse −100 kg BYE  Satpal Singh (IND)
W 18-3
 Július Strnisko (TCH)
W 10-6
 Harald Büttner (GDR)
L 4-4*
 Ilya Mate (URS)
L 2-9
i.u. Gick inte vidare 5
Adam Sandurski +100 kg  Arturo Díaz (CUB)
W T 1:15
 Mathew Clempner (GBR)
W T 1:28
 Miguel Zambrano  (PER)
W T 2:06
 Andrei Ianko (ROU)
W T 5:01
 Soslan Andiyev (URS)
L 3-6
BYE  József Balla (HUN)
L 4-4*
Bronze medal.svg
Grekisk-romersk stil
Brottare Gren Elimineringsomgång Final
Omgång 1
Resultat
Omgång 2
Resultat
Omgång 3
Resultat
Omgång 4
Resultat
Omgång 5
Resultat
Omgång 6
Resultat
Final
Resultat
Placering
Roman Kierpacz −48kg  Ferenc Seres  (HUN)
L T 1:32
 Zhaksylyk Ushkempirov (URS)
L 10-13
i.u. Gick inte vidare 8
Stanisław Wróblewski −52kg  Nicu Gingă  (ROU)
L 6-7
 Abdulnasser El-Oulabi (SYR)
W 19-6
 Lajos Rácz (HUN)
L DQ 7:30
i.u. Gick inte vidare 6
Józef Lipień −57kg  Josef Krysta (TCH)
W 11-5
 Georgi Donev (BUL)
W T 7:17
BYE  Gyula Molnár (HUN)
W 10-4
 Mihai Boţilă (ROU)
W D 8:37
 Benni Ljungbeck (SWE)
W D 8:25
 Shamil Serikov (URS)
L 4-11
Silver medal.svg
Kazimierz Lipień −62kg  Stelios Mygiakis  (GRE)
L 2-4
 Lars Malmkvist (SWE)
W DQ 5:29
 Panaiot Kirov  (BUL)
L 3-5
i.u. Gick inte vidare 6
Andrzej Supron −68kg  Sakhidad Hamidi  (AFG)
W DQ 5:28
 Károly Gaál  (HUN)
W DQ 8:27
 Buyandelgeriin Bold (MGL)
W T 7:10
 Suren Nalbandyan (URS)
W 4-2
BYE  Lars-Erik Skiöld (SWE)
W T 3:08
 Ştefan Rusu (ROU)
L 2-3
Silver medal.svg
Wiesław Dziadura −74kg  Anatoly Bykov (URS)
L 5-6
 Gheorghe Minea  (ROU)
W 4-3
 Mikko Huhtala (FIN)
W 3-7
i.u. Gick inte vidare 9
Jan Dołgowicz −82kg  Ion Draica (ROU)
W D 7:06
 Jarmo Övermark (FIN)
W T 2:17
 Mohammad El-Oulabi (SYR)
W DQ 5:34
 Gennadi Korban (URS)
L 4-11
BYE i.u.  Pavel Pavlov (BUL)
W T 1:28
Silver medal.svg
'Czesław Kwieciński −90kg  Jamtsyn Bor (MGL)
W 11-3
 Frank Andersson  (SWE)
L 0-19
 Igor Kanygin (URS)
L 2-10
i.u. Gick inte vidare 11
Roman Bierła −100kg  Svend Studsgaard (DEN)
W DQ 5:58
 Georgios Pikilidis (GRE)
W DQ 5:27
 Vasile Andrei  (ROU)
W DQ 7:24
 Refik Memišević (YUG)
W 5-2
BYE i.u.  Georgi Raikov (BUL)
L D 7:52
Silver medal.svg
Marek Galiński +100 kg  Arturo Díaz (CUB)
L D 7:02
 Roman Codreanu (ROU)
L DQ 4:46
i.u. Gick inte vidare 8

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Bågskytt Gren Omgång 1 Omgång 2 Totalpoäng
Poäng Seed Poäng Seed Poäng Seed
Krzysztof Włosik Herrarnas individuella tävling 1178 19 1232 4 2410 10
Damer
Bågskytt Gren Omgång 1 Omgång 2 Totalpoäng
Poäng Seed Poäng Seed Poäng Seed
Maria Szeliga Damernas individuella tävling 1190 6 1175 8 2365 7
Jadwiga Wilejto 1165 11 1163 12 2328 11

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Cyklist Gren Tid Placering
Jan Jankiewicz Herrarnas linjelopp DNF
Czesław Lang 4:51:26,9 Silver medal.svg
Krzysztof Sujka 4:57:38,9 22
Tadeusz Wojtas 4:56:12,9 5
Stefan Ciekański
Jan Jankiewicz
Czesław Lang
Witold Plutecki
Herrarnas lagtempolopp 2:04:13,8 4

Bana[redigera | redigera wikitext]

1000m tempolopp
Cyklist Gren Tid Placering
Andrzej Michalak Herrarnas tempolopp 1:07,891 11
Sprint
Cyklist Gren Omgång 1 Återkval 1 Återkvalsfinal Omgång 2 Återkval 2 Omgång 3 Återkval 3 Kvartsfinal Semifinal Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
Benedykt Kocot Herrarnas sprint BYE  Tucker (AUS)
L
 Veldt (NED)
L
Gick inte vidare
Förföljelse
Cyklist Gren Kval Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Motståndare
Tid
Motståndare
Tid
Motståndare
Tid
Motståndare
Tid
Placering
Zbigniew Woźnicki Herrarnas förföljelse 4:53,53 12 Gick inte vidare
Marek Kulesza
Andrzej Michalak
Janusz Sałach
Zbigniew Woźnicki
Herrarnas lagförföljelse 4:28,38 9 Gick inte vidare

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Bana
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Bohdan Bułakowski Herrarnas 20 km gång i.u. 1:28:36,3 7
Herrarnas 50 km gång i.u. DNS
Leszek Dunecki Herrarnas 100 meter 10,42 2 Q 10,40 5 Gick inte vidare
Herrarnas 200 meter 21,30 2 Q 20,87 3 Q 20,82 3 Q 20,68 6
Zenon Licznerski Herrarnas 400 meter 21,36 4 Q 21,22 5 DNS Gick inte vidare
Bronisław Malinowski Herrarnas 3 000 meter hinder 8:29,8 1 Q i.u. 8:21,2 1 Q 8:09,7 Gold medal.svg
Bogusław Mamiński 8:24,0 3 Q i.u. 8:18,8 3 Q 8:19,5 7
Ryszard Marczak Herrarnas maraton i.u. DNF
Zbigniew Pierzynka Herrarnas maraton i.u. 2:20:03 26
Jerzy Pietrzyk Herrarnas 400 meter 47,18 5 Gick inte vidare
Jan Pusty Herrarnas 110 meter häck 13,84 2 Q i.u. 13,81 4 13,68 5
Stanisław Rola Herrarnas 50 km gång i.u. 4:07:07 7
Andrzej Sajkowski Herrarnas maraton i.u. DNF
Andrzej Stępień Herrarnas 400 meter 47,99 3 Q 46,31 5 DNS Gick inte vidare
Ryszard Szparak Herrarnas 400 meter häck 50,45 4 Q i.u. 50,41 6 Gick inte vidare
Krzysztof Wesołowski Herrarnas 3 000 meter hinder 8:35,6 4 Q i.u. 8:33,1 9 Gick inte vidare
Marian Woronin Herrarnas 100 meter 10,35 2 Q 10,27 2 Q 10,43 4 Q 10,46 7
Herrarnas 200 meter 21,63 1 Q 20,97 2 Q 20,75 3 Q 20,81 7
Krzysztof Zwoliński Herrarnas 100 meter 10,60 3 Q 10,54 7 Gick inte vidare
Mirosław Żerkowski Herrarnas 1 500 meter 3:39,2 5 Q i.u. 3:48,2 9 Gick inte vidare
Krzysztof Zwoliński
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
Marian Woronin
Herrarnas 4 x 100 meter stafett 38,83 2 Q i.u. 38,33 Silver medal.svg
Jan Pawłowicz
Jerzy Pietrzyk
Adam Starostka
Andrzej Stępień
Herrarnas 4 x 400 meter stafett 3:05,8 4 i.u. Gick inte vidare
Fält
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Dariusz Adamus Herrarnas spjutkastning 76,82 15 Gick inte vidare
Ireneusz Golda Herrarnas släggkastning 70,88 9 q 73,74 8
Zdzisław Hoffmann Herrarnas tresteg 15,35 16 Gick inte vidare
Stanisław Jaskułka Herrarnas längdhopp 8,07 3 Q 8,13 5
Andrzej Klimaszewski 7,76 14 Gick inte vidare
Mariusz Klimczyk Herrarnas stavhopp 5,40 1 Q 5,55 10
Władysław Kozakiewicz 5,40 5 Q 5,78 WR Gold medal.svg
Tadeusz Ślusarski 5,40 2 Q 5,65 Silver medal.svg
Janusz Trzepizur Herrarnas höjdhopp 2,21 11 Q 2,18 12
Jacek Wszola 2,21 8 Q 2,31 Silver medal.svg

Herrarnas tiokamp

Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 100H DT PV JT 1500 m Final Rank
Dariusz Ludwig Resultat 11,35 7,51 13,22 2,08 50,55 15,38 45,82 4,80 58,38 4:29,70 7978 6
Poäng 721 923 685 925 781 809 797 1005 741 591
Janusz Szczerkowski Resultat 11,22 7,38 14,06 2,00 49,64 14,57 44,74 4,90 45,22 4:44,90 7822 10
Poäng 752 897 732 857 821 896 777 1028 567 495

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Individuellt[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Event Gruppomgång I Gruppomgång II Elimineringsomgång I Elimineringsomgång II Återkval omgång I Återkval omgång II Återkval Final Final
Motståndare
Resultat
Placering Motståndare
Resultat
Placering Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Lech Koziejowski Herrarnas florett  Haertter (GDR)
 Harper (GBR)
 Betancourt Scull (CUB)
14 Q  Romankov (URS)
 Pietruszka (FRA)
 Harper (GBR)
 Ganeff (BEL)
 Demeny (HUN)
5 Q  Behrens (GDR)  Romankov (URS) Gick inte vidare  Kotzmann (GER)  Pietruszka (FRA)  Smirnov (URS)
 Jolyot (FRA)
 Romankov (URS)
 Ruziev (URS)
 Kuki (ROU)
5
Adam Robak Herrarnas florett  Smirnov (URS)
 Szelei (HUN)
 Hamou (ALG)
 Haddad (LIB)
5 Q  Ruziev (URS)
 Jolyot (FRA)
 Haertter (GDR)
 Cervi (ITA)
 Roca Carbonell (ESP)
2 Q  Ruziev (URS) Gick inte vidare  Haertter (GDR)  Szelei (HUN) Gick inte vidare 9
Bogusław Zych Herrarnas florett  Kuki (ROM)
 Behrens (GDR)
 Favier Sando (CUB)
 Al-Ahmed (KUW)
12 Q  Smirnov (URS)
 Szelei (HUN)
 Kotzmann (GER)
 Gonzalez Xiques (CUB)
 Flament (FRA)
16 Q  Smirnov (URS) Gick inte vidare  Pietruszka (FRA) Gick inte vidare 13

Lag[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Event Elimineringsomgång Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Placering Motståndare
Resultat
Placering Motståndare
Resultat
Placering
Piotr Jabłkowski
Andrzej Lis
Leszek Swornowski
Ludomir Chronowski
Mariusz Strzałka
Herrarnas lagtävling i värja  Kuba
W 12-4
 Sovjetunionen
L 5-7
2 Q  Sverige
W 8-6
 Rumänien
W 8-4
 Frankrike
L 4-8
Silver medal.svg
Adam Robak
Lech Koziejowski
Bogusław Zych
Marian Sypniewski
Herrarnas lagtävling i florett  Kuwait
W 15-1
 Östtyskland
W 9-5
1 Q  Ungern
W 9-7
 Sovjetunionen
L 7-9
 Östtyskland
W 9-5
Bronze medal.svg
Tadeusz Piguła
Leszek Jabłonowski
Jacek Bierkowski
Andrzej Kostrzewa
Marian Sypniewski
Herrarnas lagtävling i sabel  Östtyskland
W 9-7
 Bulgarien
W 9-7
1 Q  Rumänien
W 9-7
 Italien
L 5-10
 Ungern
L 6-9
4

Damer[redigera | redigera wikitext]

Individuellt[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Event Gruppomgång I Gruppomgång II Elimineringsomgång I Elimineringsomgång II Återkval omgång I Återkval omgång II Återkval Final Final
Motståndare
Resultat
Placering Motståndare
Resultat
Placering Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Barbara Wysoczanska Damernas florett  Belova (URS)
2:5
 Ardeleanu (ROU)
5:4
 Alfonso (CUB)
5:3
 Borghs (BEL)
4:5
18 Q  Belova (URS)
5:0
 Gaudin (FRA)
5:2
 Janke (GDR)
5:0
 Rodríguez (VEN)
5:3
 Ferguson (AUS)
5:1
1 Q  Sidorova (URS)
 Trinquet (FRA) Gick inte vidare  Trinquet (FRA)
5:1
 Gaudin (HUN)
2:5
 Stahl (ROU)
2:5
 Gaudin (FRA)
5:3
 Vaccaroni (ITA)
5:0
Bronze medal.svg
Delfina Skąpska Damernas florett  Gaudin (FRA)
2:5
 Gilyazova (URS)
5:3
 Font (CUB)
5:4
 Borghs (BEL)
5:3
7 Q  Gilyazova (URS)
2:5
 Niklaus (GDR)
5:1
 Brouquier (FRA)
5:2
 Font (CUB)
5:2
 Moldovan (ROU)
5:3
4 Q  Lokšová (TCH) Gick inte vidare  Brouquier (FRA)  Schwarczenberger (HUN)  Trinquet (FRA) Gick inte vidare 7
Jolanta Królikowska Damernas florett  Vaccaroni (ITA)
4:5
 Lokšová (TCH)
4:5
 Hertramf (GDR)
1:5
 Schwarczenberger (HUN)
1:5
 Smith (AUS)
5:2
30 Gick inte vidare 30

Lag[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Event Elimineringsomgång Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Placering Motståndare
Resultat
Placering Motståndare
Resultat
Placering
Delfina Skąpska
Agnieszka Dubrawska
Jolanta Królikowska
Barbara Wysoczańska
Kamilla Składanowska
Damernas lagtävling i florett  Ungern
L 6-10
 Storbritannien
W 12-4
1 Q  Kuba
W 9-7
 Sovjetunionen
L 3-9
 Ungern
L 7-9
4

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Gruppspel
Rank Lag Pld W D L GF GA Poäng Östtyskland Ungern Olympic flag for Spain Polen Olympic flag for Denmark Kuba
1.  Östtyskland 5 4 1 0 108 92 9 X 14:14 21:17 22:21 24:20 27:20
2.  Ungern 5 3 2 0 96 88 8 14:14 X 20:17 20:20 16:15 26:22
3.  Spanien 5 2 1 2 102 106 5 17:21 17:20 X 24:22 20:19 24:24
4.  Polen 5 2 1 2 123 97 5 21:22 20:20 22:24 X 26:12 34:19
5.  Danmark 5 1 0 4 96 104 2 20:24 15:16 19:20 12:26 X 30:18
6.  Kuba 5 0 1 4 103 141 1 20:27 22:26 24:24 19:34 18:30 X

Judo[redigera | redigera wikitext]

Men
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Återkval 1 Återkval 2 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Marian Donat Herrarnas extra lättvikt  João Fernandes Vitor De Mendonca (POR)
L 0000-0100
Gick inte vidare
Janusz Pawłowski Herrarnas halv lättvikt  Imre Gelencser (URS)
W 0100-0000
 Gerardo Padilla (MEX)
W 0010-0000
 Djibril Sambou (SEN)
W 1000-0000
 Tsendiin Damdin (MGL)
L 0000-0010
BYE  Yves Delvingt (FRA)
W 1000-0000
Bronze medal.svg
Edward Alkśnin Herrarnas lättvikt  Anelson Guerra (URS)
W 1000-0000
 Halldór Gudbjornsson (ISL)
W 1000-0000
 Neil Adams (GBR)
L 0000-1000
BYE  Michael Picken (AUS)
W 0010-0000
 Karl-Heinz Lehmann (GDR)
L 0000-0001
5
Jarosław Brawata Herrarnas halv mellanvikt  Berkane Lakhdar Adda (ALG)
L 0001-1000
Gick inte vidare
Krzysztof Kurczyna Herrarnas mellanvikt  Marcus Carew (AUS)
W 0010-0000
 Aleksandrs Jackevičs (URS)
L 0000-0001
Gick inte vidare
Dariusz Nowakowski Herrarnas halv tungvikt  Tengiz Khubuluri (URS)
L 0000-0100
BYE  Daniel Radu (ROU)
L 0000-1000
Gick inte vidare 9
Wojciech Reszko Herrarnas tungvikt BYE  Angelo Parisi (FRA)
L 0000–0010
BYE  Vladimír Kocman (TCH)
L 0000-0001
Gick inte vidare 7
Herrarnas öppna klass  András Ozsvár (HUN)
L 0000–0001
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Sprint[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Kanotist Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Marek Łbik Herrarnas C-1 500 meter 1:55,60 3 Q i.u. BYE 1:55,90 5
Herrarnas C-1 1000 meter 4:13,34 5 q i.u. 4:20,87 4 Gick inte vidare
Marek Wisła
Jerzy Dunajski
Herrarnas C-2 500 meter 1:45,67 1 Q i.u. BYE 1:45,10 4
Marek Dopierała
Jan Pinczura
Herrarnas C-2 1000 meter 3:58,77 6 q i.u. 3:55,99 3 Q 3:53,01 6
Grzegorz Śledziewski Herrarnas K-1 500 meter 1:47,17 3 Q BYE 1:47,31 4 Gick inte vidare
Waldemar Merk Herrarnas K-1 1000 meter 3:48,82 4 R 3:52,27 3 Q 3:58,35 5 Gick inte vidare
Waldemar Merk
Zdzisław Szubski
Herrarnas K-2 500 meter 1:41,24 3 Q BYE 1:37,45 3 Q 1:37,20 7
Krzysztof Lepianka
Andrzej Klimaszewski
Herrarnas K-2 1000 meter 3:31,80 5 R 3:33,31 4 Gick inte vidare
Ryszard Oborski
Grzegorz Kołtan
Daniel Wełna
Grzegorz Śledziewski
Herrarnas K-4 1000 meter 3:09,92 2 Q i.u. BYE 3:16,33 4
Damer
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Ewa Kamińska-Eichler Damernas K-1 500 meter 1:59,75 1 Q BYE 2:01,23 5
Ewa Kamińska-Eichler
Ewa Wojtaszek
Damernas K-2 500 meter 1:52,14 3 Q BYE 1:51,31 7

Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Lag Spelade W D L GF GA Poäng
 Spanien 5 4 1 0 33 3 9
 Indien 5 3 2 0 39 6 8
 Sovjetunionen 5 3 0 2 30 11 6
 Polen 5 2 1 2 19 15 5
 Kuba 5 1 0 4 7 42 2
 Tanzania 5 0 0 5 3 54 0
Damer
Placering Lag Spelade W D L GF GA Poäng
1  Zimbabwe 5 3 2 0 13 4 8
2  Tjeckoslovakien 5 3 1 1 10 5 7
3  Sovjetunionen 5 3 0 2 11 5 6
4  Indien 5 2 1 2 9 6 5
5  Österrike 5 2 0 3 6 11 4
6  Polen 5 0 0 5 0 18 0

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Skytte
(10 m luftpistol)
Fäktning
(värja en stöt)
Simning
(200 m fristil)
Ridning
(hoppning)
Löpning
(3000 m)
Totalpoäng Placering
Poäng Poäng Poäng Poäng Poäng
Marek Bajan Individuellt 1100 844 890 1244 1069 5147 18
Jan Olesiński 1038 818 978 1160 1225 5219 11
Janusz Pyciak-Peciak 1070 844 978 1172 1204 5268 6
Marek Bajan
Jan Olesiński
Janusz Pyciak-Peciak
Lag 3208 2506 2846 3576 3498 15634 4

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Dressyr[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Kval Final Totalt
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Elżbieta Morciniec Sum Herrarnas individuella tävling i dressyr 954 13 Gick inte vidare
Wanda Wąsowska Damask 930 14 Gick inte vidare
Jozef Zagor Helios 1061 11 Q 804 10 804 10
Elżbieta Morciniec
Wanda Wąsowska
Jozef Zagor
Se ovan Herrarnas lagtävling i dressyr 2945 4 i.u. 2945 4

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Mirosław Szłapka Chutor Herrarnas individuella tävling i fälttävlan 52,40 3 184,40 236,80 6 5,00 241,80 6 241,80 6
Jacek Wierzchowiecki Bastion 43,00 1 368,80 411,80 14 0,00 411,80 13 411,80 13
Jacek Daniluk Len 49,20 2 DQ DNF DNS DNF AC
Stanisław Jasiński Hangar 55,80 10 DQ DNF DNS DNF AC
Mirosław Szłapka
Jacek Wierzchowiecki
Jacek Daniluk
Stanisław Jasiński
Se ovan Herrarnas lagtävling i fälttävlan 144,60 1 DNF AC DNF AC DNF

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Kval Final
Straff Placering Straff Placering Straff Placering
Marian Kozicki Bremen Herrarnas individuella tävling i hoppning 12,00 7 12,50 10 24,50 8
Jan Kowalczyk Artemor 4,00 1 4,00 1 8,00 Gold medal.svg
Wiesław Hartman Norton 4,00 1 12,00 8 16,00 6
Marian Kozicki
Jan Kowalczyk
Janusz Bobik
Wiesław Hartman
Se ovan Herrarnas lagtävling i hoppning 32,00 2 24,00 3 56,00 Silver medal.svg

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Roddare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Wiesław Kujda
Piotr Tobolski
Dubbelsculler 7:01,79 2 R 6:47,38 2 Q i.u. 6:39,66 6
Andrzej Skowroński
Zbigniew Andruszkiewicz
Ryszard Burak
Stanisław Wierzbicki
Scullerfyra 6:27,24 6 R 6:16,69 5 FB i.u. 5:58,63 7
Mirosław Jarzembowski
Mariusz Trzciński
Henryk Trzciński
Marek Niedziałkowski
Fyra utan styrman 6:55,28 5 R 6:30,26 4 FB i.u. 6:22,31 8
Grzegorz Stellak
Adam Tomasiak
Grzegorz Nowak
Ryszard Stadniuk
Ryszard Kubiak
Fyra med styrman 6:47,61 2 R 6:32,28 1 Q i.u. 6:22,52 Bronze medal.svg
Paweł Borkowski
Wiesław Kujda
Grzegorz Stellak
Adam Tomasiak
Grzegorz Nowak
Mirosław Kowalewski
Ryszard Stadniuk
Władysław Beszterda
Ryszard Kubiak
Åtta med styrman 6:00,43 3 R 5:47,35 3 FB i.u. DNS
Damer
Roddare Gren Heat Återkval Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Beata Dziadura Singelsculler 4:02,11 2 Q 3:49,06 3 Q 3:51,45 6
Hanna Jarkiewicz
Janina Klucznik
Dubbelsculler 3:34,11 1 Q BYE 3:27,25 5
Małgorzata Dłużewska
Czesława Kościańska
Tvåa utan styrman 3:56,08 1 Q BYE 3:30,95 Silver medal.svg
Bogusława Kozłowska-Tomasiak
Mariola Abrahamczyk
Maria Kobylińska
Aleksandra Kaczyńska
Maria Dzieża
Scullerfyra 3:27,95 3 R 3:22,75 4 Q 3:20,95 5
Urszula Niebrzydowska
Ewa Lewandowska
Wanda Piątkowska
Beata Kamuda
Jolanta Modlińska
Teresa Soroka
Krystyna Ambros
Wiesława Kiełsznia
Grażyna Różańska
Åtta med styrman 3:25,15 3 R 3:24,04 4 3:24,04 6

Segling[redigera | redigera wikitext]

Seglare Gren Lopp Nettopoäng Slutlig placering
1 2 3 4 5 6 7
Ryszard Skarbinski Finnjolle 7 17 8 6 6 9 3 71,1 7
Leon Wróbel
Tomasz Stocki
470 1 9 7 4 1 11 12 53,0 5
Andrzej Iwinski
Ludwik Raczynski
Flying Dutchman 11 DSQ 7 10 9 11 12 96,0 11
Bogdan Kramer
Jarogniew Krüger
Tornado 9 9 9 9 10 8 9 89,0 9
Tomasz Holc
Zbigniew Malicki
Starbåt 11 10 10 9 DNF DNF 3 89,7 12
Jan Bartosik
Jerzy Wujecki
Zdzislaw Kotla
Soling 8 6 4 8 9 9 8 76,7 9

Simhopp[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Hoppare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Roman Godzinski Herrarnas 3 m 462,48 19 Gick inte vidare
Damer
Hoppare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Ewa Kucinska Damernas 10 m 308,88 13 Gick inte vidare

Källor[redigera | redigera wikitext]