Hoppa till innehållet

Bågskytte vid olympiska sommarspelen 1980

Från Wikipedia
Archery
Herrarnas tävling

Bågskytte vid olympiska sommarspelen 1980 höll i Trade Unions Olympic Sports Centre (distriktet Krylatskoye, Moskva). Bågskyttetävlingarna höll på mellan 30 juli och 2 augusti. Herrar och damer tävlade båda i individuella klasser. Samma system som vid olympiska sommarspelen 1976 hölls. För första gången i den olympiska bågskyttehistorien fick den vinnande damen bättre poäng än den vinnande herren.

Klass Guld Silver Brons
Individuellt, herrar

Detaljer...

Finland Tomi Poikolainen (FIN) Sovjetunionen Boris Isachenko (URS) Giancarlo Ferrari (ITA)
Individuellt, damer

Detaljer...

Sovjetunionen Keto Losaberidze (URS) Sovjetunionen Natalya Butuzova (URS) Finland Paivi Meriluoto (FIN)

Medaljtabell

[redigera | redigera wikitext]
Medaljfördelning
Placering Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Sovjetunionen Sovjetunionen 1 2 0 3
2 Finland Finland 1 0 1 2
3 Italien 0 0 1 1
PlaceringNamnNationPoängresultat runda 1Ranking runda 1Poängresultat runda 2Ranking runda 2Totalt poäng
1Tomi PoikolainenFinland Finland12205123522455
2Boris IsachenkoSovjetunionen Sovjetunionen12178123512452
3Giancarlo Ferrari Italien12159123432449
4Mark BlenkarneStorbritannien Storbritannien12242122262446
5Bela NagyUngern Ungern12251122182446
6Vladimir YesheyevSovjetunionen Sovjetunionen122231210102432
7Kyoesti LaasonenFinland Finland1212101207112419
8Martinus ReniersNederländerna Nederländerna120512121392418
9Robert CogniauxBelgien Belgien121871196132414
10Krzysztof WłosikPolen Polen117819123242410
11Zoran MatkovićSocialistiska federativa republiken Jugoslavien Jugoslavien118716122352410
12Göran BjerendalSverige Sverige118717122172408
13Dennis SavoryStorbritannien Storbritannien122041187162407
14Sante Spigarelli Italien1205131200122405
15Andrei BerkiRumänien Rumänien1200151189152389
16Andre BraunLuxemburg Luxemburg121861168202386
17Willy van den BosscheBelgien Belgien1210111174182384
18Romeo FrigoSchweiz Schweiz1171211193142364
19Niamtseren BiambasurenMongoliet Mongoliet1178201183172361
20Rolf SvenssonSverige Sverige1184181173192357
21Peter MittererÖsterrike Österrike1169231167212336
22Kim Gye-YongNordkorea Nordkorea1203141128262331
23Tserendorjin DagvadorjMongoliet Mongoliet1171221147232318
24Frantisek HadasTjeckoslovakien Tjeckoslovakien1148251157222305
25Mihai BirzuRumänien Rumänien1146261134242280
26Scott DumbrellAustralien Australien1142271129252271
27Renato EmilioBrasilien Brasilien1139281125272264
28Istvan BalaszUngern Ungern1123291118282241
29Antonio VazquezSpanien Spanien1149241091322240
30Petyo KishevBulgarien Bulgarien1117301116292233
31William SwordsIrland Irland1106321106312212
32Patrick JoppSchweiz Schweiz1077341113302190
33Francisco PeraltaSpanien Spanien1111311070352181
34David Campbell MilneZimbabwe Zimbabwe1088331058362146
35Juan WedelCosta Rica Costa Rica1075351071342146
36Jorge MurilloCosta Rica Costa Rica1041361086332127
37James ConroyIrland Irland1017371041372058
38Leo PortelliMalta Malta86038947381807
PlaceringNamnNationPoängresultat runda 1Ranking runda 1Poängresultat runda 2Ranking runda 2Totalt poäng
1Keto LosaberidzeSovjetunionen Sovjetunionen12571123412491
2Natalya ButuzovaSovjetunionen Sovjetunionen12512122632477
3Paivi MeriluotoFinland Finland12173123222449
4Zdenka PadevetovaTjeckoslovakien Tjeckoslovakien12064119952405
5Gwang Sun-ONordkorea Nordkorea11955120642401
6Catherina FlorisNederländerna Nederländerna11867119662382
7Maria SzeligaPolen Polen11906117582365
8Lotti TschanzSchweiz Schweiz118481162132346
9Terene DonovanAustralien Australien1172101171102343
10Franca Capetta Italien116412117872342
11Jadwiga WilejtoPolen Polen1165111163122328
12Judit KovacsUngern Ungern1155131168112323
13Aurora ChinRumänien Rumänien117491145172319
14Capita JussilaFinland Finland1140151158152298
15Carole ToyAustralien Australien1123171162142285
16Anna-Lisa BerglundSverige Sverige1140141143182283
17Sok Chang-SukNordkorea Nordkorea1119181150162269
18Erika UlrichSchweiz Schweiz106927117192240
19Hazel GreeneIrland Irland1123161106222229
20Jitka DolejsiTjeckoslovakien Tjeckoslovakien1102211117202219
21Margit SzobiUngern Ungern1082261134192216
22Gillian PattersonStorbritannien Storbritannien1114191102232216
23Chagdar BiambasurenMongoliet Mongoliet1108201108212216
24Terezia PredaRumänien Rumänien1097221098262195
25Christine HarrisStorbritannien Storbritannien1087241100252187
26Arci KempnerBrasilien Brasilien1084251102242186
27Tzvetanka StoytchevaBulgarien Bulgarien1089231055292144
28Joanna AgiusMalta Malta1052291067272119
29Tsedendorj BazarsurenMongoliet Mongoliet1053281059282112