Österrike i olympiska sommarspelen 1980

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Österrike i olympiska spelen
Österrike IOK-landskod

AUT
KommittéÖsterrikes olympiska kommitté
Olympiska sommarspelen 1980 i Moskva
Deltagare83 deltagare
FanbärareKarl Ferstl
Medaljsummering
Guld
1
Silver
2
Brons
1
Totalt
4

Placering
21
Österrike i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Österrike i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Österrike deltog i de olympiska sommarspelen 1980 med en trupp bestående av 83 deltagare, 64 män och 19 kvinnor, vilka deltog i 51 tävlingar i 16 sporter. Landet slutade på tjugoförsta plats i medaljligan, med en guldmedalj och fyra medaljer totalt.

Medaljer[redigera | redigera wikitext]

Guld Guld[redigera | redigera wikitext]

Silver Silver[redigera | redigera wikitext]

Brons Brons[redigera | redigera wikitext]

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Robert Pfitscher 75 kg bye  Viktor Savchenko (URS)
2-RSC
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas fristil
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Omgång 5 Sista omgången
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Bartholomäus Brötzner 74 kg  Valentin Raychev (BUL)
Förlust genom fall
 Marin Pîrcalabu (ROU)
Förlust genom fall
Gick inte vidare
Günter Busarello 82 kg  István Kovács (HUN)
3-3
 Mohammad El-Oulabi (SYR)
Vinst genom passivitet
 Ismail Abilov (BUL)
Förlust genom passivitet
Gick inte vidare
Herrarnas grekisk-romersk
Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Omgång 5 Sista omgången
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Herbert Nigsch 57 kg  Antonino Caltabiano (ITA)
Förlust genom passivitet
 Benni Ljungbeck (SWE)
Förlust genom passivitet
Gick inte vidare
Reinhard Hartmann 68 kg  Lars-Erik Skiöld (SWE)
Förlust genom fall
bye  Khaled El-Khaled (SYR)
Vinst genom passivitet
 Stefan Rusu (ROU)
Förlust genom fall
Gick inte vidare
Franz Pitschmann 90 kg  Petre Dicu (ROU)
Förlust genom passivitet
 Jamtsyn Bor (MGL)
Vinst genom fall
 Frank Andersson (SWE)
Förlust genom fall
Gick inte vidare

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Individuellt, herrar

  • Peter Mitterer
    • Första omgången — 1 169 poäng
    • Andra omgången — 1 167 poäng
    • Totalt — 2 336 poäng (21:a plats)

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas linjelopp

Herrarnas lagtempolopp

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas 1 500 meter

  • Robert Nemeth
    • Heat — 3:38,3
    • Semifinal — 3:40,8 (→ gick inte vidare)

Herrarnas 5 000 meter

  • Dietmar Millonig
    • Heat — 13:45,7
    • Semifinal — 13:29,4
    • Final — 13:23,3 (→ 6:e plats)

Herrarnas maraton

Herrarnas 3 000 meter hinder

  • Wolfgang Konrad
    • Heat — 8:35,3
    • Semifinal — 8:25,0 (→ gick inte vidare)

Herrarnas 20 km gång

Herrarnas längdhopp

Herrarnas tiokamp

Judo[redigera | redigera wikitext]

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Damernas turnering

  • Matcher[1]
    • Förlorade mot Indien (0-2)
    • Slog Sovjetunionen (2-0)
    • Slog Polen (3-0)
    • Förlorade mot Tjeckoslovakien (0-5)
    • Förlorade mot Zimbabwe (1-4) (5:e plats)

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas individuella tävling

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Theurer i finalen.

Individuell dressyr

  • Elisabeth Theurer på hästen Mon Cherie
    • Kval — 1 623 poäng
    • Final — 1 370 poäng (Med 1.png Guld)

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Segling[redigera | redigera wikitext]

Seglare Gren Lopp Nettopoäng Slutlig placering
1 2 3 4 5 6 7
Wolfgang Mayrhofer Flying Dutchman 1 6 7 11 2 2 10 46,7 Silver medal.svg
Hubert Porkert
Hermann Kupfner
Tornado 2 7 6 RET 7 7 8 67,7 7
Hubert Raudaschl
Karl Ferstl
Starbåt 1 4 DSQ 3 2 1 9 31,7 Silver medal.svg

Simhopp[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas 3 m
  • Niki Stajkovic
    • Slutligt resultat — 521,040 poäng (12:e plats)
  • Ken Grove
    • Slutligt resultat — 491,940 poäng (15:e plats)
  • Michael Worisch
    • Slutligt resultat — 452,430 poäng (21:e plats)
Herrarnas 10 m
  • Niki Stajkovic
    • Slutligt resultat — 725,145 poäng (8:e plats)
  • Ken Grove
    • Slutligt resultat — 447,120 poäng (12:e plats)

Simning[redigera | redigera wikitext]

Skytte[redigera | redigera wikitext]

Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Tre tyngdlyftare i tre viktklasser tävlade för Österrike i sommarspelen 1980.[2]

Tävlande Viktklass Ryck Stöt Total Placering
Walter Legel 67,5 kg 120 150 270 16
Franz Strizik 100 kg 0 0 0 DNF
Vinzenz Hörtnagl 110 kg 170 202,5 372,5 5

Källor[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Hockey at the 1980 Moskva Summer Games:Women's Hockey Round-Robin. Sports Reference. Läst 11 maj 2015.
  2. ^ The Official Report of the Games of the XXII Olympiad Moscow 1980 Volume Three.PDF. s. 329-341. Läst 26 maj 2015.