Portugal i olympiska sommarspelen 1988

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Portugal i olympiska spelen
Portugal IOK-landskod

POR
KommittéPortugals Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 1988 i Seoul
Deltagare64 deltagare i 14 sporter
FanbärareJoão Rebelo
Medaljsummering
Guld
1
Silver
0
Brons
0
Totalt
1

Placering
29
Portugal i olympiska sommarspelen
1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Portugal i olympiska vinterspelen
1952  1956-1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Portugal deltog i de olympiska sommarspelen 1988 med en trupp bestående av 64 deltagare, och totalt blev det ett guld.

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Flugvikt, grekisk-romersk stil

Grupp B:

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas individuella

Öppen omgång — 1176 poäng (→ 66:e plats, gick inte vidare)
Distans 90m 70m 50m 30m Totalt
Omgång 1 256 284 292 334 1176
Öppen omgång — 1160 poäng (→ 70:e plats, gick inte vidare)
Distans 90m 70m 50m 30m Totalt
Omgång 1 258 281 299 322 1160

Damernas individuella

Öppen omgång — 1213 poäng (→ 37:e plats, gick inte vidare)
Distans 90m 70m 50m 30m Totalt
Omgång 1 283 303 295 332 1213

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas 100 meter

Herrarnas 200 meter

  • Luís Barroso
    • Omgång 1 (heat 9) — 21,31 (→ 2:a)
    • Omgång 2 (heat 3) — 20,81 (→ 4:a, gick inte vidare)
  • Luís Cunha
    • Omgång 1 (heat 7) — 21,72 (→ 4:a, gick inte vidare)

Herrarnas 400 meter

  • Filipe Lomba
    • Omgång 1 (heat 2) — 47,57 (→ 5:a, gick inte vidare)

Herrarnas 800 meter

  • Álvaro Silva
    • Omgång 1 (heat 4) — 1:49,09 (→ 3:a)
    • Omgång 2 (heat 4) — 1:46,65 (→ 3:a)
    • Semifinal (heat 2) — 1:45,12 (→ 5:a, gick inte vidare)
  • António Abrantes
    • Omgång 1 (heat 3) — 1:49,01 (→ 4:a, gick inte vidare)

Herrarnas 1 500 meter

  • Mário Silva
    • Omgång 1 (heat 2) — 3:42,24 (→ 5:a)
    • Final — 3:38,77 (→ 9:a)

Herrarnas 5 000 meter

  • Domingos Castro
    • Omgång 1 (heat 1) — 13:47,91 (→ 4:a)
    • Semifinal — 13:22,44 (→ 1:a)
    • Final — 13:16,09 (→ 4:a)
  • Fernando Couto
    • Omgång 1 (heat 2) — 13:58,72 (→ 8:a, gick inte vidare)
  • José Regalo
    • Omgång 1 (heat 3) — 13:43,59 (→ 9:a)
    • Semifinal — 13:24,48 (→ 3:a)
    • Final — fullföljde inte

Herrarnas 10 000 meter

Herrarnas maraton

Herrarnas 20 kilometer gång

Herrarnas 50 kilometer gång

Herrarnas 110 meter häck

  • João Lima
    • Omgång 1 (heat 5) — 14,73 (→ 6:a, gick inte vidare)

Herrarnas 4 x 100 meter stafett

Herrarnas 4 x 400 meter stafett

Herrarnas längdhopp

Kvalomgång (group 1) — 6,99 (→ 15:a, gick inte vidare)
Försök 1 2 3
Resultat X 6,99 6,81

Herrarnas tresteg

Kvalomgång (group 1) — 15,60 (→ 16:a, gick inte vidare)
Försök 1 2 3
Resultat 15,51 15,60 15,47

Damernas 3 000 meter

Damernas 10 000 meter

  • Albertina Dias
    • Omgång 1 (heat 2) — 32:13.85 (→ 5:a)
    • Final — 32:07,13 (→ 10:a)
  • Albertina Machado
    • Omgång 1 (heat 1) — 31:52,04 (→ 7:a)
    • Final — 32:02,13 (→ 9:a)

Damernas maraton

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas värja

  • José Bandeira — 67:e plats
    • Round 1 (pool 15) — 5 matcher, 1 vinst (→ 5:e plats, gick inte vidare)
  1. Cezary Siess (POL) (→ förlorade med 5:3)
  2. Rafael Di Tella (ARG) (→ förlorade med 5:5)
  3. Arwin Kardolus (NED) (→ förlorade med 5:3)
  4. Arnd Schmitt (FRG) (→ förlorade med 5:1)
  5. Alfredo Bogarin Arzamendia (PAR) (→ vann med 5:3)
  • Óscar Pinto — 74:e plats
    • Round 1 (pool 2) — 4 matcher, 0 vinster (→ 5:e plats, gick inte vidare)
  1. Andre Kuhn (SUI) (→ förlorade med 5:3)
  2. Roberto Lazzarini (BRA) (→ förlorade med 5:2)
  3. Stéphane Ganeff (NED) (→ förlorade med 5:1)
  4. Sandro Cuomo (ITA) (→ förlorade med 5:0)
  • Roberto Durão — 60:e plats
    • Omgång 1 (pool 3) — 4 matcher, 1 vinst (→ 4:e plats)
  1. Jean Michel Henry (FRA) (→ förlorade med 5:1)
  2. Robert Marx (USA) (→ vann med 5:5)
  3. Il-Hee Lee (KOR) (→ förlorade med 5:3)
  4. Fernando Pena (ESP) (→ förlorade med 5:2)
    • Omgång 2 (pool 12) — 4 matcher, 0 vinster (→ 5:e plats, gick inte vidare)
  1. Stephen Trevor (USA) (→ förlorade med 5:2)
  2. Mauricio Rivas (COL) (→ förlorade med 5:2)
  3. Johannes Nagele (AUT) (→ förlorade med 5:2)
  4. Stefan Joos (BEL) (→ förlorade med 5:1)

Herrarnas florett

  • José Bandeira — 55:e plats
    • Round 1 (pool 12) — 5 matcher, 1 vinst (→ 5:e plats, gick inte vidare)
  1. Andrea Borella (ITA) (→ förlorade med 5:2)
  2. Shaopei Lao (CHN) (→ förlorade med 5:2)
  3. Chung Man Lee (HKG) (→ vann med 5:2)
  4. Thierry Soumagne (BEL) (→ förlorade med 5:1)
  5. Stephen Angers (CAN) (→ förlorade med 5:1)

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk

Herrarnas individuella mångkamp

Subdivision 1 (Grupp 4)
Omgång Fristående Bygelhäst Ringar Hopp Barr Räck Totalt
Ia 9,300 9,450 8,700 8,800 9,200 9,200 54,650 109,600
Ib 9,200 9,600 9,250 9,150 9,400 8,350 54,950

Damernas individuella mångkamp

Subdivision 1 (Grupp 3)
Omgång Hopp Barr Bom Fristående Totalt
Ia 9,300 9,375 8,775 9,175 36,625 73,025
Ib 9,575 9,275 8,400 9,150 36,400
Rytmisk

Damernas individuella mångkamp, rytmisk

Inledande omgång
Rep Ring Käglor Tunnband Totalt
9,350 9,100 9,200 9,400 37,050

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas extra lättvikt

  • Renato Santos
Pool B
    • 1/32-final — Bye
    • 1/16-final — Carlos Sotillo (ESP) (→ vann med kiken-gachi)
    • 1/8-final — Zhang Guojun (CHN) (→ förlorade med yusei-gachi, gick inte vidare)
Pool A

Herrarnas mellanvikt

Pool A
    • 1/32-final — Bye
    • 1/16-final — Neil Adams (GBR) (→ förlorade med ippon, gick inte vidare)

Damernas halv mellanvikt

Pool B

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas K-1 500 m

  • José Garcia
    • Inledande omgång (heat 2) — 1:57,83 (→ 6:a)
    • Återkval 2 — DSQ

Herrarnas K-1 1000 m

  • José Garcia
    • Inledande omgång (heat 1) — 3:44,53 (→ 4:a)
    • Återkval 1 — 3:51,14 (→ 1:a)
    • Semifinal — 3:44,00 (→ 4:a, gick inte vidare)

Herrarnas K-2 1000 m

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Individuella tävlingen

Gren Ridning Fäktning Simning Skytte Löpning Totalt
Poäng 910 677 1236 802 1219 4844

Lagtävlingen

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Individuell hoppning

Kval Tid Straff Poäng Placering
Hinder Tid Totalt
Omgång 1 107,44 0 0,00 0,00 69,50 1:a
Omgång 2 98,05 20 1,00 21,00 25,00 ?
Totalt 20 1,00 21,00 94,50 26:a
Kval Tid Straff Poäng Placering
Hinder Tid Totalt
Omgång 1 106,24 24 0,00 24,00 33:a

Segling[redigera | redigera wikitext]

Starbåt

Lopp 1 2 3 4 5 6 7 Totalt Nettopoäng
Placering 16:e 13:e 8:e 16:e 14:e 16:e 12:e
Poäng 22 19 14 22 20 22 18 137 115

Herrarnas division II

Lopp 1 2 3 4 5 6 7 Totalt Nettopoäng
Placering 23:e 26:e 14:e 15:e 9:e 23:e 12:e
Poäng 29 32 20 21 15 29 18 164 132

Referenser[redigera | redigera wikitext]