Storbritannien i olympiska sommarspelen 1988

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Storbritannien i olympiska spelen
Storbritannien IOK-landskod

GBR
Kommitté British Olympic Association
Olympiska sommarspelen 1988 i Calgary
Deltagare 345 deltagare i 22 sporter
Fanbärare Ian Taylor
Medaljsummering
Guld
5
Silver
10
Brons
9
Totalt
24
Placering
15
Storbritannien i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Storbritannien i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014
Storbritannien i andra olympiska spel
1906

Storbritannien deltog i de olympiska sommarspelen 1988 med en trupp bestående av 345 deltagare, och landet tog totalt 24 medaljer.

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Lätt flugvikt

Flugvikt

Fjädervikt

Tungvikt

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Women's Individual Competition:

Men's Individual Competition:

Men's Team Competition:

  • Watson, Hallard och Priestman – Semifinal (→ Brons)

Women's Team Competition:

  • Franks, Edwards och Sutton – Kvartsfinal (→ 5:e plats)

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Damernas linjelopp

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas 100 meter

Herrarnas 200 meter

Herrarnas 400 meter

Herrarnas 800 meter

Herrarnas 1 500 meter

Herrarnas 5 000 meter

Herrarnas 10 000 meter

  • Eamonn Martin
    • First Round — 28:25,46
    • Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
  • Steve Binns
    • First Round — 28:52,88 (→ gick inte vidare)

Herrarnas maraton

  • Dave Long
    • Final — 2"16:18 (→ 21st place)

Herrarnas 400 meter häck

Herrarnas 4 x 400 meter stafett

Herrarnas 3 000 meter hinder

  • Mark Rowland
    • Heat — 8:31,40
    • Semifinal — 8:18,31
    • Final — 8:07,96 (→ Bronze Brons)
  • Eddie Wedderburn
    • Heat — 8:38,90
    • Semifinal — 8:28,62 (→ gick inte vidare)
  • Roger Hackney
    • Heat — 8:39,30
    • Semifinal — fullföljde inte (→ gick inte vidare)

Herrarnas spjutkastning

  • David Ottley
    • Kval — 80,98 m
    • Final — 76,96 m (→ 11:e plats)
  • Mick Hill
    • Kval — 77,20 m (→ gick inte vidare)

Herrarnas diskuskastning

Herrarnas släggkastning

  • Dave Smith
    • Kval — 69,12 m (→ gick inte vidare)
  • Mick Jones
    • Kval — 70,38 m (→ gick inte vidare)

Herrarnas kulstötning

Herrarnas längdhopp

  • Mark Forsythe
    • Kval — 7,77 m
    • Final — 7,54 m (→ 12:e plats)
  • John King
    • Kval — 7,57 m (→ gick inte vidare)

Herrarnas tiokamp

  • Daley Thompson — 8306 poäng (→ 4:e plats)
    • 100 meter — 10,62 s
    • Längd — 7,38 m
    • Kula — 15,02 m
    • Höjd — 2,03 m
    • 400 meter — 49,06 s
    • 110 m häck — 14,72 s
    • Diskus — 44,80 m
    • Stav — 4,90 m
    • Spjut — 64,04 m
    • 1 500 meter — 4:45,11 s
  • Alex Kruger — 7623 poäng (→ 24:e plats)
    • 100 meter — 11,30 s
    • Längd — 6,97 m
    • Kula — 12,23 m
    • Höjd — 2,15 m
    • 400 meter — 49,98 s
    • 110 m häck — 15,38 s
    • Diskus — 38,72 m
    • Stav — 4,60 m
    • Spjut — 54,34 m
    • 1 500 meter — 4:37,84 s
  • Greg Richards — 7237 poäng (→ 30:e plats)
    • 100 meter — 11,50 s
    • Längd — 7,09 m
    • Kula — 12,94 m
    • Höjd — 1,82 m
    • 400 meter — 49,27 s
    • 110 m häck — 15,56 s
    • Diskus — 42,32 m
    • Stav — 4,50 m
    • Spjut — 53,50 m
    • 1 500 meter — 4:53,85 s

Herrarnas 50 kilometer gång

Damernas 4 x 400 meter stafett

Damernas maraton

Damernas diskuskastning

Damernas spjutkastning

Damernas kulstötning

  • Judy Oakes
    • Kval – 18,34 m (→ gick inte vidare)

Damernas sjukamp

  • Kim Hagger
    • Slutligt resultat — 5975 poäng (→ 17:e plats)
  • Judy Simpson
    • Slutligt resultat — 1951 poäng (→ 29:e plats)

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas florett

Herrarnas florett, lag

Herrarnas värja

Herrarnas sabel

Damernas florett

Damernas florett, lag

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Judo[redigera | redigera wikitext]

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Konstsim[redigera | redigera wikitext]


Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Gruppspel
Lag Spelade W D L GF GA Poäng
 Västtyskland 5 4 1 0 13 3 9
 Storbritannien 5 3 1 1 12 5 7
 Indien 5 2 1 2 9 7 5
 Sovjetunionen 5 2 1 2 5 10 5
 Sydkorea 5 0 2 3 5 10 2
 Kanada 5 0 2 3 3 12 2
Slutspel
  Semifinal Final
28 september 1988
  Västtyskland  2  
  Nederländerna  1  
 
1 oktober 1988
      Västtyskland  1
    Storbritannien  3
Bronsmatch
28 september 1988 1 oktober 1988
  Australien  2   Australien  1
  Storbritannien  3     Nederländerna  3
Damer
Gruppspel
Lag Spelade W D L GF GA Poäng
 Nederländerna 3 3 0 0 9 2 6
 Storbritannien 3 1 1 1 4 7 3
 Argentina 3 1 0 2 2 3 2
 USA 3 0 1 2 4 7 1
Slutspel
  Semifinal Final
27 september 1988
  Nederländerna  2  
  Australien  3  
 
30 september 1988
      Nederländerna  3
    Storbritannien  1
Bronsmatch
27 september 1988 30 september 1988
  Sydkorea  2   Australien  2
  Storbritannien  0     Sydkorea  0

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Individuella tävlingen

Lagtävlingen

  • Phelps, Mahony och Brookhouse – 15276 poäng (→ Brons)

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas tvåa utan styrman

  • (→ Gold Guld)

Herrarnas tvåa med styrman

  • (→ Bronze Brons)

Herrarnas fyra utan styrman

  • P R Mulkerrins, J N S Berrisford, M A H Buckingham, S Peel
  • (→ 4:e plats)

Herrarnas fyra med styrman

  • (→ 4:e plats)

Herrarnas åtta med styrman

  • (→ 4:e plats)

Damernas dubbelsculler

  • S Andreae, A Gill
  • (→ 9:e plats)

Damernas tvåa utan styrman

  • A Bonner, K Thomas
  • (→ 8:e plats)

Damernas fyra med styrman

  • F Johnston, K Grose, J Gough, S Smith, A Norrish
  • (→ 6:e plats)

Referenser[redigera | redigera wikitext]