Supertungvikt i boxning vid olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Boxning vid
olympiska sommarspelen 2008
Boxing pictogram.svg
Lätt flugvikt
Flugvikt
Bantamvikt
Fjädervikt
Lättvikt
Lätt weltervikt
Weltervikt
Mellanvikt
Lätt tungvikt
Tungvikt
Supertungvikt
Boxning
Olympic rings with white rims.svg

Supertungvikt i boxning vid de olympiska sommarspelen 2008 i Peking arrangerades i Arbetarhallen, Kina.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Supertungvikt Roberto Cammarelle
 Italien
Zhang Zhilei
 Kina
David Price
 Storbritannien
Vjatjeslav Glazkov
 Ukraina

Schema[redigera | redigera wikitext]

Datum Tid (kinesisk) Omgång
Onsdagen den 13 augusti 2008 20:45-22:45 8-delsfinaler
Måndagen den 18 augusti 2008 21:00-22:00 Kvartsfinaler
Fredagen den 22 augusti 2008 21:30-22:00 Semifinaler
Söndagen den 24 augusti 2008 16:30-16:50 Final

Matchträd[redigera | redigera wikitext]

Övre halvan[redigera | redigera wikitext]

  8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
 Ukraina Vjatjeslav Glazkov (UKR)  5  
 Kuba Robert Alfonso (CUB)  3      Ukraina Vjatjeslav Glazkov (UKR)  10  
 Algeriet Newfel Ouatah (ALG)  7      Algeriet Newfel Ouatah (ALG)  4  
 Venezuela José Payares (VEN)  5        Ukraina Vjatjeslav Glazkov (UKR)  WO
 Marocko Mohamed Amanissi (MAR)  0        Kina Zhang Zhilei (CHN) 
 Kina Zhang Zhilei (CHN)  15      Kina Zhang Zhilei (CHN)  12
 Australien Daniel Beahan (AUS)         Kazakstan Ruslan Myrsatajev (KAZ)  2    
 Kazakstan Ruslan Myrsatajev (KAZ)  RSC  


Nedre halvan[redigera | redigera wikitext]

  8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
 Italien Roberto Cammarelle (ITA)  13  
 Kroatien Marko Tomasović (CRO)  1      Italien Roberto Cammarelle (LTU)  9  
 Bulgarien Kubrat Pulev (BUL)  5      Colombia Óscar Rivas (COL)  5  
 Colombia Óscar Rivas (COL)  11        Italien Roberto Cammarelle (ITA)  RSC
 Ryssland Islam Timurziev (RUS)           Storbritannien David Price (GBR) 
 Storbritannien David Price (GBR)  RSC      Storbritannien David Price (GBR)  RSC
 Nigeria Onorede Ohwarieme (NGR)  1      Litauen Jaroslavas Jakšto (LTU)     
 Litauen Jaroslavas Jakšto (LTU)  11  

Finalister[redigera | redigera wikitext]

  Semifinaler Final
                           
  1  Ukraina Glazkov (UKR) WO  
4  Kina Zhilei (CHN)    
     Kina Zhilei (CHN)  
     Italien Cammarelle (ITA) RSC
3  Italien Cammarelle (ITA) RSC
  2  Storbritannien Price (GBR)