Gujarati

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Gujarati
ગુજરાતી
Talas i Gujarat (Indien)
Antal talare 46 100 000
Status Mycket stabilt
Klassificering indoeuropeiskt
indoiranskt
indoariskt
Centrala zonen
Gujarati
Officiell status
Officiellt språk i Gujarat (Indien)
Språkmyndighet Ingen
Språkkoder
ISO 639-1 gu
ISO 639-2 guj
ISO 639-3 guj
SIL GUJ
Ungefärligt utbredningsområde

Gujarati (ગુજરાતી Gujarātī) är ett indoariskt språk som talas i den indiska delstaten Gujarat. Språket talas av ungefär 46 miljoner människor. Det var Mahatma Gandhis modersmål.

Alfabetet som används är specifikt för gujarati och är en variant av devanāgarī vilket används för bland andra sanskrit och hindi. Den tydligaste skillnaden mellan gujarati och devanāgarī är att gujarati saknar den linje som skär genom den övre delen av bokstäverna.

Språket härstammar liksom övriga indoariska språk från sanskrit. Det liknar mest punjabi och hindi och kan ses som en dialekt av det senare. Substantiven har tre genus till skillnad från hindi som bara har två. Vidare har de två numerus och tre kasus (nominativ, vokativ och lokativ). Övriga kasus bildas liksom i hindi med hjälp av postpositioner. Pronomen är i det närmaste identiska med hindis. Verben byggs upp av en verbstam följd av aspekt-, tempus/modus- samt kongruensmarkörer.

Skrift[redigera | redigera wikitext]

Liksom andra skriftsystem i Brahmifamiljen så är gujarati en abugida vilket innebär att varje konsonant har en medföljande vokal (i det här fallet [ə]). Vokalen kan ändras eller avlägsnas genom att konsonanten förses med diakritiska tecken.

Vokaler[redigera | redigera wikitext]

Fristående Med ક (k) ISO IPA Fristående Med ક (k) ISO IPA
a [ə] કા ā [ɑ]
કિ i [i] કી ī [i]
કુ u [u] કૂ ū [u]
કૃ r [ru]
કૅ â [æ] કે ē [e, ɛ]
કૉ ô [ɔ] કો ō [o]
કૈ ai [əj] કૌ au [əʋ]

Konsonanter[redigera | redigera wikitext]

Tecken ISO IPA Tecken ISO IPA Tecken ISO IPA Tecken ISO IPA Tecken ISO IPA
k [k] kh [kʰ] g [g] gh [gʱ] [ŋ]
c [tʃ] ch [tʃʰ] j [dʒ] jh [dʒʱ] ñ [ɲ]
[ʈ] ṭh [ʈʰ] [ɖ] ḍh [ɖʱ] [ɳ]
t [t] th [tʰ] d [d] dh [dʱ] n [n]
p [p] ph [pʰ] b [b] bh [bʱ] m [m]
y [j] r [ɾ] l [l] [ɭ] v [ʋ]
ś [ʃ] [ʃ] s [s] h [ɦ]

Källor[redigera | redigera wikitext]