Miljard

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
1 000 000 000
Aritmetiska egenskaper
Primfaktorisering 29 · 59
Delare 1, 2, 4, 5, 8, 10, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 64, 80, 100, 125, 128, 160, 200, 250, 256, 320, 400, 500, 512, 625, 640, 800, 1000, 1250, 1280, 1600, 2000, 2500, 2560, 3125, 3200, 4000, 5000, 6250, 6400, 8000, 10000, 12500, 12800, 15625, 16000, 20000, 25000, 31250, 32000, 40000, 50000, 62500, 64000, 78125, 80000, 100000, 125000, 156250, 160000, 200000, 250000, 312500, 320000, 390625, 400000, 500000, 625000, 781250, 800000, 1000000, 1250000, 1562500, 1600000, 1953125, 2000000, 2500000, 3125000, 3906250, 4000000, 5000000, 6250000, 7812500, 8000000, 10000000, 12500000, 15625000, 20000000, 25000000, 31250000, 40000000, 50000000, 62500000, 100000000, 125000000, 200000000, 250000000, 500000000, 1000000000
Delarsumma 2497558338
Numeraler
Romerskt M
Binärt 111011100110101100101000000000
Ternärt 2120200200021010001
Kvarternärt 323212230220000
Kvinärt 4022000000000
Senärt 243121245344
Oktalt 7346545000
Duodecimalt 23AA93854
Hexadecimalt 3B9ACA00
Vigesimalt FCA0000
Basen 36 GJDGXS

En miljard (1 000 000 000 eller 109), ålderdomligt: milliard, är ett naturligt tal.

En miljard är 1 000 miljoner och skulle enligt mönstret från miljon och biljon hetat seskviljon från det latinska ordet för en och en halv, men den beteckningen har inte vunnit burskap.

amerikansk engelska – och sedan 1974 även på brittisk engelska – heter miljard "billion". Dessförinnan var en miljard en "milliard" och en biljon en "billion" i Storbritannien. För detaljer se långa och korta skalan för stora tal.

Miljard förkortas i tekniska sammanhang till G (giga), i allmänna sammanhang är förkortningen för miljard(er) md enligt Svenska språknämnden (Språkrådet). När miljard(er) nämns tillsammans med kr, skrivs förkortningarna ofta ihop, dvs mdkr.

Källor[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, 1,000,000,000, 11 maj 2013.

Se även[redigera | redigera wikitext]