Österrike i olympiska sommarspelen 2000

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Österrike i olympiska spelen
Österrike IOK-landskod

AUT
KommittéÖsterrikes olympiska kommitté
Olympiska sommarspelen 2000 i Sydney
Deltagare92 deltagare i 17 sporter
FanbärareWolfram Waibel
Medaljsummering
Guld
2
Silver
1
Brons
0
Totalt
3

Placering
32
Österrike i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Österrike i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Österrike deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 92 deltagare, 55 män och 37 kvinnor, och de tog totalt tre medaljer.[1]

Medaljer[redigera | redigera wikitext]

Guld Guld[redigera | redigera wikitext]

Silver Silver[redigera | redigera wikitext]

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas tempolopp

Herrarnas linjelopp

Bana[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas poänglopp

Herrarnas Madison

Damernas poänglopp

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas 100 meter

  • Martin Lachkovics
    1. Omgång 1 — 10.41 (gick inte vidare)
    2. Omgång 2 — 10.44 (gick inte vidare)

Herrarnas 200 meter

Herrarnas 110 meter häck

  • Elmar Lichtenegger
    1. Omgång 1 — 13.65
    2. Omgång 2 — 13.73
    3. Semifinal — 13.59 (gick inte vidare)

Herrarnas 3 000 meter hinder

Herrarnas spjutkastning

Herrarnas maraton

Herrarnas tiokamp

  • Klaus Ambrosch
    1. 100 m — 11.01
    2. 400 m — 50.23
    3. 100 m häck — 14.92
    4. 1 500 m — 04:40.94
    5. Kula — 15.30
    6. Diskus — 41.22
    7. Spjut — 67.94
    8. Längd — 7.17
    9. Höjd — 1.91
    10. Stav — 4.60
    • Poäng — 7917.00 (18:e plats)

Damernas 100 meter

Damernas 200 meter

Damernas 800 meter

  • Stephanie Graf
    1. Omgång 1 — 01:58.39
    2. Semifinal — 01:57.56
    3. Final — 01:56.64 (Silver)

Damernas 5 000 meter

Damernas kulstötning

Damernas höjdhopp

Damernas stavhopp

  • Doris Auer
    1. Kval — 4.30
    2. Final — 4.25 (9:e plats)

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas florett

Herrarnas värja

Herrarnas värja, lag

Damernas värja

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Damer
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
 Norge 4 4 0 0 101 72 +29 8
 Danmark 4 3 0 1 124 83 +41 6
 Österrike 4 2 0 2 131 90 +41 4
 Brasilien 4 1 0 3 100 133 -33 2
 Australien 4 0 0 4 59 137 -78 0
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
                   
         
  Sydkorea   35
 
  Brasilien   24  
  Sydkorea   29
 
    Danmark   31  
  Frankrike   26
 
  Danmark   28  
  Danmark   31
 
    Ungern   27
  Österrike   27
 
  Ungern   28  
  Ungern   28 Bronsmatch
 
    Norge   23  
  Norge   28   Sydkorea   21
  Rumänien   16     Norge   22
 

Judo[redigera | redigera wikitext]

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Sprint
Damer

Damernas K-1 500 m

  • Uschi Profanter
    1. Kvalheat — 01:56,118
    2. Semifinal — 01:55,626
    3. Final — 02:20,598 (8:e plats)
Slalom
Herrar

Herrarnas K-1 slalom

Damer

Damernas K-1 slalom

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Segling[redigera | redigera wikitext]

Mistral

  • Christoph Sieber
    1. Lopp 1 — 1
    2. Lopp 2 — 2
    3. Lopp 3 — 1
    4. Lopp 4 — (24)
    5. Lopp 5 — 1
    6. Lopp 6 — 10
    7. Lopp 7 — 7
    8. Lopp 8 — (23)
    9. Lopp 9 — 4
    10. Lopp 10 — 5
    11. Lopp 11 — 7
    12. Final — 38 (Guld)

Laser

  • Andreas Geritzer
    1. Lopp 1 — 2
    2. Lopp 2 — 11
    3. Lopp 3 — (38)
    4. Lopp 4 — 9
    5. Lopp 5 — 11
    6. Lopp 6 — 7
    7. Lopp 7 — 15
    8. Lopp 8 — 15
    9. Lopp 9 — (44) DNF
    10. Lopp 10 — 5
    11. Lopp 11 — 3
    12. Final — 78 (5:e plats)

Tornado

  • Roman Hagara and Hans Peter Steinacher
    1. Lopp 1 — 3
    2. Lopp 2 — 1
    3. Lopp 3 — 2
    4. Lopp 4 — 1
    5. Lopp 5 — 1
    6. Lopp 6 — 4
    7. Lopp 7 — 1
    8. Lopp 8 — 1
    9. Lopp 9 — 2
    10. Lopp 10 — (17) — DNC
    11. Lopp 11 — (17) — DNC
    12. Final — 16 (Guld)

Europajolle

  • Denise Cesky
    1. Lopp 1 — 22
    2. Lopp 2 — 22
    3. Lopp 3 — 6
    4. Lopp 4 — 9
    5. Lopp 5 — 15
    6. Lopp 6 — 9
    7. Lopp 7 — 14
    8. Lopp 8 — 16
    9. Lopp 9 — (26)
    10. Lopp 10 — (24)
    11. Lopp 11 — 21
    12. Final — 134 (20:e plats)

Simhopp[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas 3 m
Damernas 10 m
Damernas 10 m
Damernas 10 m parhoppning

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas triathlon

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/AUT/summer/2000/ Sports-reference.com (engelska)