Alfred Çapaliku

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Alfred Çapaliku, född den 28 juni 1952 i Shkodra i Albanien, är en albansk författare och poet, lärare i albansk litteratur på universitetet "Luigj Gurakuqi" i Shkodër.

Verk[redigera | redigera wikitext]

 • " Kënga e kantiereve " (poezi), Tiranë, (1976)
 • " Për njerëzit e punës " (poezi), Tiranë, (1980)
 • " Java pa ty " (poezi), Shkodër, (1995)
 • " At Vinçenc Prendushi " (monografi), Shkodër, (1996)
 • " Një javë me perralla " (prozë prë fëmijë), Shkodër, (1998)
 • " Bernardin Palaj " (monografi), Shkodër, (1999)
 • " Tregime për ty " (prozë), Shkodër, (1999)
 • " Muzikë në lëvizje " (poezi), Shkodër, (2000)
 • " Ufoja dhe lulet " (poezi për fëmijë), Shkodër, (2001)
 • " Gaspër Pali " (monografi), Shkodër, (2002)
 • " Alfabeti i munguar" (studime letrare) , Shkodër, (2003)
 • "Ese dhe studime letrare" (studime letrare, ese), Shkodër, (2005)

Se även[redigera | redigera wikitext]