Cirkus Imago – en chans på miljonen
Utseende
| Cirkus Imago – en chans på miljonen | |
| Regissör | Morgan Alling |
|---|---|
| Producent | Helene Mohlin Leif Mohlin |
| Manus | Morgan Alling Harald Leander |
| Skådespelare | Morgan Alling Lindy Larsson Harald Leander |
| Originalmusik | Magnus Jarlbo |
| Fotograf | Klas Karterud |
| Klippning | Ulrika Rang |
| Produktionsbolag | Mint AB |
| Distribution | Folkets Bio AB |
| Land | Sverige |
| Språk | Svenska |
| IMDb SFDb | |
Cirkus Imago – en chans på miljonen är en svensk långfilm i regi av Morgan Alling. Den hade premiär den 6 februari 2015.[1] Filmen är en prequel till barnprogrammet Cirkus Imago (2009) och utspelar sig före hela serien
Rollista
[redigera | redigera wikitext]- Morgan Alling – Morgan
- Lindy Larsson – Machiavelli
- Harald Leander – direktören
- Anna Lagerkvist – Anna
- Dag Andersson – Dag
Om filmen
[redigera | redigera wikitext]Cirkus Imago – en chans på miljonen producerades av Helene och Leif Mohlin för produktionsbolaget Mint AB. Filmen regisserades av Morgan Alling som också skrev manus tillsammans med Harald Leander. Filmens öppningssekvens spelades in i Ystad i Skåne och resten av filmen i Äsperöd, också i Skåne. Fotograf var Klas Karterud och klippare Ulrika Rang. Musiken komponerades av Magnus Jarlbo.[2]
Referenser
[redigera | redigera wikitext]- ^ ”Cirkus Imago – en chans på miljonen”. Svensk Filmdatabas. http://sfi.se/sv/svensk-filmdatabas/Item/?itemid=80166&type=MOVIE&iv=Basic. Läst 24 januari 2015.
- ^ ”Cirkus Imago – en chans på miljonen”. IMDb.com. http://www.imdb.com/title/tt4054570/fullcredits?ref_=ttrel_sa_1. Läst 24 januari 2015.