Damdubbel i bordtennis vid olympiska sommarspelen 2000

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Bordennis vid
olympiska sommarspelen 2000
Table tennis pictogram.svg
Singel   herrar   damer  
Dubbel   herrar   damer  

Damernas dubbeltävling i bordtennis vid olympiska sommarspelen 2000 avgjordes mellan 17 och 25 september. Matcherna spelades i bäst av 5 set.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Dubbel, damer  Kina
Li Ju
Wang Nan
 Kina
Sun Jin
Yang Ying
 Sydkorea
Kim Moo-Kyo
Ryu Ji-Hae

Turneringen[redigera | redigera wikitext]

Kval[redigera | redigera wikitext]

Spelades 16 september
Egypten Shimaa Abdel Aziz & Bacinte Osman (EGY) 2 - 0 Kuba Leticia Suarez & Marisel Ramirez (CUB)
21-16 21-13
Nigeria Kehinde Okenla & Atisi Owoh (NGR) 2 - 0 Venezuela Luisana Perez & Fabiola Ramos (VEN)
21-14 21-14

Gruppspel[redigera | redigera wikitext]

Grupp A[redigera | redigera wikitext]

Spelades 16 september och 18 september
Australien Shirley Zhou & Miao Miao (AUS) 2 - 1 Österrike Judith Herczig & Jia Liu (AUT)
16-21 21-13 21-17
Australien Shirley Zhou & Miao Miao (AUS) 2 - 1 Kanada Lijuan Geng & Marie-Christine Roussy (CAN)
21-12 18-21 21-17
Österrike Judith Herczig & Jia Liu (AUT) 2 - 1 Kanada Lijuan Geng & Marie-Christine Roussy (CAN)
12-21 21-10 21-18
Spelare Vinster Förluster
Australien Shirley Zhou & Miao Miao (AUS) 2 0
Österrike Judith Herczig & Jia Liu (AUT) 1 1
Kanada Lijuan Geng & Marie-Christine Roussy (CAN) 0 2

Grupp B[redigera | redigera wikitext]

Spelades 16 september och 18 september
Japan Kazuko Naito & Rinko Sakata (JPN) 2 - 1 Australien Jian Fang Lay & Stella Zhou (AUS)
17-21 21-11 21-17
Litauen Ruta Garkauskaite & Jolanta Prusiene (LTU) 2 - 0 Japan Kazuko Naito & Rinko Sakata (JPN)
21-18 21-14
Litauen Ruta Garkauskaite & Jolanta Prusiene (LTU) 2 - 0 Australien Jian Fang Lay & Stella Zhou (AUS)
23-21 21-14
Spelare Vinster Förluster
Litauen Ruta Garkauskaite & Jolanta Prusiene (LTU) 2 0
Japan Kazuko Naito & Rinko Sakata (JPN) 1 1
Australien Jian Fang Lay & Stella Zhou (AUS) 0 2

Grupp C[redigera | redigera wikitext]

Spelades 16 september och 18 september
Tyskland Jie Schöpp & Qianhong Götsch (GER) 2 - 1 USA Jun Gao Chang & Michelle Do (USA)
21-9 22-24 21-18
USA Jun Gao Chang & Michelle Do (USA) 2 - 1 Kanada Xiao Xiao Wang & Chris Xu (CAN)
15-21 21-14 22-20
Tyskland Jie Schöpp & Qianhong Götsch (GER) 2 - 0 Kanada Xiao Xiao Wang & Chris Xu (CAN)
21-11 21-16
Spelare Vinster Förluster
Tyskland Jie Schöpp & Qianhong Götsch (GER) 2 0
USA Jun Gao Chang & Michelle Do (USA) 1 1
Kanada Xiao Xiao Wang & Chris Xu (CAN) 0 2

Grupp D[redigera | redigera wikitext]

Spelades 16 september och 18 september
Nya Zeeland Karen Li & Chunli Li (NZL) 2 - 0 USA Tawny Banh & Jasna Reed (USA)
21-16 21-8
Tyskland Elke Schall & Nicole Struse (GER) 2 - 0 USA Tawny Banh & Jasna Reed (USA)
21-12 21-15
Tyskland Elke Schall & Nicole Struse (GER) 2 - 1 Nya Zeeland Karen Li & Chunli Li (NZL)
21-16 15-21 21-13
Spelare Vinster Förluster
Tyskland Elke Schall & Nicole Struse (GER) 2 0
Nya Zeeland Karen Li & Chunli Li (NZL) 1 1
USA Tawny Banh & Jasna Reed (USA) 0 2

Grupp E[redigera | redigera wikitext]

Spelades 16 september och 18 september
Rumänien Otilia Badescu & Mihaela Joana Steff (ROU) 2 - 0 Ryssland Oxana Kushch & Galina Melnik (RUS)
21-10 22-20
Ryssland Oxana Kushch & Galina Melnik (RUS) 2 - 0 Nigeria Kehinde Okenla & Atisi Owoh (NGR)
21-16 21-13
Rumänien Otilia Badescu & Mihaela Joana Steff (ROU) 2 - 0 Nigeria Kehinde Okenla & Atisi Owoh (NGR)
21-14 21-9
Spelare Vinster Förluster
Rumänien Otilia Badescu & Mihaela Joana Steff (ROU) 2 0
Ryssland Oxana Kushch & Galina Melnik (RUS) 1 1
Nigeria Kehinde Okenla & Atisi Owoh (NGR) 0 2

Grupp F[redigera | redigera wikitext]

Spelades 16 september och 18 september
Japan Ai Fujinuma & An Konishi (JPN) 2 - 1 Chile Silvia Morel Messina & Sofija Tepes Cancino (CHI)
17-21 21-14 21-19
Japan Ai Fujinuma & An Konishi (JPN) 2 - 1 Hongkong Ah Sim Song & Ching Wong (HKG)
21-19 12-21 21-12
Hongkong Ah Sim Song & Ching Wong (HKG) 2 - 0 Chile Silvia Morel Messina & Sofija Tepes Cancino (CHI)
21-17 21-19
Spelare Vinster Förluster
Japan Ai Fujinuma & An Konishi (JPN) 2 0
Hongkong Ah Sim Song & Ching Wong (HKG) 1 1
Chile Silvia Morel Messina & Sofija Tepes Cancino (CHI) 0 2

Grupp G[redigera | redigera wikitext]

Spelades 16 september och 18 september
Kroatien Tamara Boros & Eldijana Aganovic (CRO) 2 - 1 Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Hsiu-Li Tsui & Feng-Yun Yu (TPE)
23-25 21-18 21-10
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Hsiu-Li Tsui & Feng-Yun Yu (AUS) 2 - 0 Nigeria Bosede Kaffo & Funke Osonaike (NGR)
21-13 21-19
Kroatien Tamara Boros & Eldijana Aganovic (CRO) 2 - 0 Nigeria Bosede Kaffo & Funke Osonaike (NGR)
21-14 21-15
Spelare Vinster Förluster
Kroatien Tamara Boros & Eldijana Aganovic (CRO) 2 0
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Hsiu-Li Tsui & Feng-Yun Yu (TPE) 1 1
Nigeria Bosede Kaffo & Funke Osonaike (NGR) 0 2

Grupp H[redigera | redigera wikitext]

Spelades 16 september och 18 september
Sverige Åsa Svensson & Marie Svensson (SWE) 2 - 0 Egypten Shimaa Abdel Aziz & Bacinte Osman (EGY)
21-10 21-15
Vitryssland Tatyana Kostromina & Viktoria Pavlovich (BLR) 2 - 0 Egypten Shimaa Abdel Aziz & Bacinte Osman (EGY)
21-10 21-10
Vitryssland Tatyana Kostromina & Viktoria Pavlovich (BLR) 2 - 1 Sverige Åsa Svensson & Marie Svensson (SWE)
21-19 17-21 21-19
Par Vinster Förluster
Vitryssland Tatyana Kostromina & Viktoria Pavlovich (BLR) 2 0
Sverige Åsa Svensson & Marie Svensson (SWE) 1 1
Egypten Shimaa Abdel Aziz & Bacinte Osman (EGY) 0 2

Andra omgången[redigera | redigera wikitext]

Paren i den högra kolumnen stod över första omgången.


Spelades 19 september
Tyskland Elke Schall & Nicole Struse (GER) 0 - 3 Kina Wang Nan]] & Li Ju (CHN)
10-21 18-21 17-21
Kroatien Tamara Boros & Eldijana Aganovic (CRO) 3 - 2 Singapore Jun Hong Jing & Jia Wei Li (SIN)
21-16 15-21 9-21 27-25 25-23
Japan Ai Fujinuma & An Konishi (JPN) 0 - 3 Sydkorea Moo-Kyo Kim & Ji-Hye Ryu (KOR)
13-21 11-21 5-21
Rumänien Otilia Badescu & Mihaela Joana Steff (ROU) 3 - 0 Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Jing Chen & Jing Xu (TPE)
21-15 23-21 22-20
Tyskland Jie Schöpp & Qianhong Götsch (GER) 0 - 3 Ungern Csilla Batorfi & Krisztina Toth (HUN)
16-21 16-21 19-21
Vitryssland Tatyana Kostromina & Viktoria Pavlovich (BLR) 0 - 3 Sydkorea Eun-Sil Lee & Eun-Mi Suk (KOR)
21-4 21-14 21-15
Australien Shirley Zhou & Miao Miao (AUS) 3 - 2 Luxemburg Xia Lian Ni & Peggy Regenwetter (LUX)
16-21 21-13 19-21 21-18 21-13
Litauen Ruta Garkauskaite & Jolanta Prusiene (LTU) 0 - 3 Kina Yang Ying & Sun Jin (CHN)
21-5 17-21 10-21

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Spelades 20 september
Kina Wang Nan & Li Ju (CHN) 3 - 1 Kroatien Tamara Boros & Eldijana Aganovic (CRO)
21-23 21-14 21-12 21-5
Sydkorea Moo-Kyo Kim & Ji-Hye Ryu (KOR) 3 - 2 Rumänien Otilia Badescu & Mihaela Joana Steff (ROU)
21-18 20-22 21-14 23-25 21-19
Ungern Csilla Batorfi & Krisztina Toth (HUN) 3 - 0 Sydkorea Eun-Sil Lee & Eun-Mi Suk (KOR)
21-19 21-16 23-21
Kina Yang Ying & Sun Jin (CHN) 3 - 0 Australien Shirley Zhou & Miao Miao (AUS)
21-13 21-11 21-17

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Spelades 21 september
Kina Wang Nan & Li Ju (CHN) 3 - 2 Sydkorea Moo-Kyo Kim & Ji-Hye Ryu (KOR)
17-21 21-15 15-21 21-14 24-22
Kina Yang Ying & Sun Jin (CHN) 3 - 1 Ungern Csilla Batorfi & Krisztina Toth (HUN)
17-21 21-18 21-14 21-17

Bronsmatch[redigera | redigera wikitext]

Spelades 22 september
Sydkorea Moo-Kyo Kim & Ji-Hye Ryu (KOR) 3 - 2 Ungern Csilla Batorfi & Krisztina Toth (HUN)
21-18 21-19 22-24 19-21 21-19

Final[redigera | redigera wikitext]

Spelades 22 september
Kina Wang Nan & Li Ju (CHN) 3 - 0 Kina Yang Ying & Sun Jin (CHN)
21-18 21-11 21-11