Sydkorea i olympiska sommarspelen 2000

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Sydkorea i olympiska spelen
Sydkorea IOK-landskod

KOR
KommittéSydkoreas Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2000 i Sydney
Deltagare281 deltagare i 26 sporter
FanbärareJeong Eun-Sun
Medaljsummering
Guld
8
Silver
10
Brons
10
Totalt
28

Placering
12:e
Sydkorea i olympiska sommarspelen
1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Sydkorea i olympiska vinterspelen
1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Sydkorea deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 281 deltagare, 175 män och 106 kvinnor, och de tog totalt 28 medaljer.[1]

Under öppningsceremonin tågade Sydkoreas och Nordkorea in gemensamt under en gemensam enighetsflagga. Dock tävlade de två nationerna var för sig under spelen.

Medaljer[redigera | redigera wikitext]

Guld Guld[redigera | redigera wikitext]

Silver Silver[redigera | redigera wikitext]

Brons Brons[redigera | redigera wikitext]

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Herrsingel

Herrdubbel

Damsingel

Damdubbel

Mixeddubbel

Baseboll[redigera | redigera wikitext]

I gruppspelet mötte alla lag varandra och de fyra bästa lagen (Kuba, USA, Sydkorea och Japan) gick vidare.

Nation Segrar Förluster Tiebreaker
Kuba Kuba 6 1 1-0
USA USA 6 1 0-1
Sydkorea Sydkorea 4 3 1-0
Japan Japan 4 3 1-0
Nederländerna Nederländerna 3 4
Italien Italien 2 5 1-0
Australien Australien 2 5 0-1
Sydafrika Sydafrika 1 6
Slutspel
Semifinaler Final
26 september
 Kuba Kuba 3  
 Japan Japan 0  
 
27 september
     Kuba Kuba 0
   USA USA 4
26 september
 USA USA 3
 Sydkorea Sydkorea 2  
Bronsmatch
27 september
Resultat
Sydkorea Sydkorea 3 - 1 Japan Japan

Basket[redigera | redigera wikitext]

Damer
Gruppspel
Lag Vinster Förluster PF PA Poäng
 USA 5 0 446 312 10
 Ryssland 3 2 398 325 8
 Sydkorea 3 2 343 296 8
 Polen 3 2 327 339 8
 Kuba 1 4 318 358 6
 Nya Zeeland 0 5 304 396 5
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0
0 Australien 076
0 Polen 048 0
0 Australien 064
0 0 Brasilien 052 0
0 Ryssland 067
0 Brasilien 068 0
0 Australien 054
0 0 USA 076
0 Frankrike 058
0 Sydkorea 069 0
0 Sydkorea 065 Bronsmatch
0 0 USA 078 0
0 USA 058 0 Brasilien 084
0 Slovakien 043 0 0 Sydkorea 073

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Lätt flugvikt

Flugvikt

Bantamvikt

Fjädervikt

Lätt weltervikt

Weltervikt

Lätt mellanvikt

Mellanvikt

Lätt tungvikt

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas individuella
Kim Chung-tae Oh Kyo-Moon Jang Yong-ho
32-delsfinal Besegrade Yehya Bundhun
Mauritus
169-141 Besegrade Dominic John Rebelo
Kenya
168-132 Besegrade Kuresa Tupua
Amerikanska Samoa
172-98
Åttondelsfinal Besegrade Ilario Di Buò
Italien
162-159 Besegrade Butch Johnson
USA
166-160 Besegrade Orbay Hasan
Turkiet
169-160
Sextondelsfinal Besegrade Michele Frangilli
Italien
169-166 Besegrade Masafumi Makiyama
Japan
166-160 Förlorade mot Baljinima Tsyrempilov
Ryssland
167-164
Kvartsfinal Förlorade mot Magnus Petersson
Sverige
112-111 Förlorade mot Victor Wunderle
USA
108-105 - - -
Damernas individuella
Mi-Jin Yun Nam-Soon Kim Soo-Nyung Kim
32-delsfinal Besegrade Erika Reyes Evaristo
Mexiko
168-157 Besegrade Thi Thi Win
Myanmar
167-134 Besegrade Margaret Tumusiime
Uganda
164-124
Sextondelsfinal Besegrade Anna Karaseva
Vitryssland
162-152 Besegrade Chia-Ling Wen
Kina-Taipei
162-158 Besegrade Melissa Jennison
Australien
164-159
Åttondelsfinal Besegrade Alison Williamson
Storbritannien
173-164 Besegrade Ying He
Kina
165-162 Besegrade Michelle Tremelling
Australien
168-158
Kvartsfinal Besegrade Natalia Bolotova
Ryssland
110-105 Besegrade Sayoko Kawauchi
Japan
114-110 Besegrade Joanna Nowicka
Polen
106-100
Semifinal Besegrade Soo-Nyung Kim
Sydkorea
107-105 Besegrade Ok Sil Choe
Nordkorea
114-107 Förlorade mot Mi-Jin Yun
Sydkorea
107-105
Final Besegrade Nam-Soon Kim
Sydkorea
107-106 Besegrade Mi-Jin Yun
Sydkorea
107-106 Besegrade Ok Sil Choe
Nordkorea
103-101
Guld Silver Brons

Damernas lagtävling

  • Yun, Kim, och Kim — final, guld (4-0)

Herrarnas lagtävling

  • Kim, Oh, och Jang — final, guld (4-0)

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas terränglopp

Bana[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas poänglopp

Herrarnas keirin

  • In-Young Eum
    • Första omgången — Heat — 2; plats — 3
    • Återkval — Heat — 2; plats — 4 (gick inte vidare)

Fotboll[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Nr Namn Födelsedatum Klubb
Målvakter
1 Choi Hyun 7 november 1978 (40 år) Sydkorea Chungang University
18 Kim Yong-Dae 11 oktober 1979 (39 år) Sydkorea Yonsei University
Försvarare
3 Park Jae-Hong 10 november 1978 (40 år) Sydkorea Myongji University
5 Sim Jae-Won 11 mars 1977 (42 år) Sydkorea Busan I'Cons
13 Park Dong-Hyuk 18 april 1979 (40 år) Sydkorea Korea University
14 Kang Chul 2 november 1971 (47 år) Sydkorea Bucheon SK
15 Cho Se-Kwon 26 juni 1978 (41 år) Sydkorea Korea University
Mittfältare
2 Park Ji-Sung 25 februari 1981 (38 år) Japan Kyoto Purple Sanga
4 Park Jin-Sub 11 mars 1977 (42 år) Sydkorea Sangmu FC
6 Kim Do-Kyun 13 januari 1977 (42 år) Sydkorea Ulsan Hyundai Horangi
8 Ko Jong-Su 30 oktober 1978 (40 år) Sydkorea Suwon Samsung Bluewings
10 Lee Chun-Soo 9 juli 1981 (38 år) Sydkorea Korea University
12 Lee Young-Pyo 23 april 1977 (42 år) Sydkorea Anyang LG Cheetahs
16 Kim Sang-Sik 17 december 1976 (42 år) Sydkorea Seongnam Ilhwa Chunma
17 Choi Tae-Uk 13 mars 1981 (38 år) Sydkorea Anyang LG Cheetahs
19 Song Chong-Gug 20 februari 1979 (40 år) Sydkorea Yonsei University
Anfallare
7 Choi Chul-Woo 30 november 1977 (41 år) Sydkorea Ulsan Hyundai Horangi
9 Kim Do-Hoon 21 juli 1970 (49 år) Sydkorea Jeonbuk Hyundai Motors
11 Lee Dong-Gook 29 april 1979 (40 år) Sydkorea Pohang Steelers
Gruppspel
Lag S V O F GM IM MS P
Flag of Chile.svg Chile 3 2 0 1 7 3 +4 6
Flag of Spain.svg Spanien 3 2 0 1 6 3 +3 6
Flag of South Korea.svg Sydkorea 3 2 0 1 2 3 −1 6
Flag of Morocco.svg Marocko 3 0 0 3 1 7 −6 0

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas 800 meter

Herrarnas 400 meter häck

Herrarnas spjutkastning

Herrarnas längdhopp

Herrarnas höjdhopp

Herrarnas 20 kilometer gång

Herrarnas maraton

Damernas kulstötning

Damernas spjutkastning

Damernas 20 kilometer gång

Damernas maraton

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas florett

Herrarnas värja

Herrarnas värja, lag

Herrarnas sabel

Damernas florett

Damernas värja

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
 Ryssland 5 4 0 1 129 121 +8 8
 Tyskland 5 3 1 1 128 113 +15 7
 SFR Jugoslavien 5 3 0 2 130 127 +3 6
 Egypten 5 3 0 2 122 115 +7 6
 Sydkorea 5 1 1 3 128 131 –3 3
 Kuba 5 0 0 5 128 158 –30 0
Damer
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
 Sydkorea 4 4 0 0 131 100 +31 8
 Ungern 4 2 1 1 119 106 +13 5
 Frankrike 4 2 0 2 90 93 -3 4
 Rumänien 4 1 1 2 99 101 -2 3
 Angola 4 0 0 4 98 137 -39 0
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
                   
         
 Flag of South Korea (1997–2011).svg Sydkorea   35
 
 Flag of Brazil.svg Brasilien   24  
 Flag of South Korea (1997–2011).svg Sydkorea   29
 
   Flag of Denmark.svg Danmark   31  
 Flag of France.svg Frankrike   26
 
 Flag of Denmark.svg Danmark   28  
 Flag of Denmark.svg Danmark   31
 
   Flag of Hungary.svg Ungern   27
 Flag of Austria.svg Österrike   27
 
 Flag of Hungary.svg Ungern   28  
 Flag of Hungary.svg Ungern   28 Bronsmatch
 
   Flag of Norway.svg Norge   23  
 Flag of Norway.svg Norge   28  Flag of South Korea (1997–2011).svg Sydkorea   21
 Flag of Romania.svg Rumänien   16    Flag of Norway.svg Norge   22
 

Judo[redigera | redigera wikitext]

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Sprint

Herrarnas K-1 500 m

Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Coach: Jeon Jae-Hong

  1. Kim Yoon (GK)
  2. Ji Seung-Hwan
  3. Seo Jong-Ho
  4. Kim Chel-Hwan
  5. Kim Yong-Bae
  6. Han Hyung-Bae
  7. Kim Kyung-Seok
  8. Kim Jung-Chul
  9. Song Seung-Tae
  10. Kang Keon-Wook (c)
  11. Hwang Jong-Hyun
  12. Lim Jung-Woo
  13. Jeon Jong-Ha
  14. Jeon Hong-Kwon
  15. Yeo Woon-Kon
  16. Lim Jong-Chun (GK)
Gruppspel
Lag Spelade W D L GF GA Poäng
Flag of Australia.svg Australien 5 3 2 0 12 6 11
Flag of South Korea (1997–2011).svg Sydkorea 5 2 2 1 9 7 8
Flag of India.svg Indien 5 2 2 1 9 7 8
Flag of Argentina.svg Argentina 5 1 2 2 13 13 5
Flag of Poland.svg Polen 5 1 2 2 12 14 4
Flag of Spain.svg Spanien 5 0 2 3 7 15 2
Slutspel
  Semifinaler Final
28 september 2000
0
 
1
 
 
30 september 2000
   
3 (4)
 
3 (5)
Bronsmatch
28 september 2000 30 september 2000
0 (5)
3
0 (4)
 
6
Damer

Coach: Park Shin

  1. Park Yong-Sook (GK)
  2. Lee Sun-Hwa
  3. Kim Eun-Jin
  4. Kim Mi-Hyun
  5. Shin Mi-Kyung
  6. Bang Jin-Hyuk
  7. Kim Seong-Eun
  8. Kim Soo-Jung
  9. Oh Seung-Shin
  10. Kim Myung-Ok (c)
  11. Lee Eun-Young
  12. Jung Hang-Joo (GK)
  13. Park Eun-Kyung
  14. Cho Bo-Ra
  15. Yoo Hee-Joo
  16. Oh Ko-Woon
Gruppspel
Lag Spelade W D L GF GA Poäng
Flag of Australia.svg Australien 4 3 1 0 9 3 10
Flag of Argentina.svg Argentina 4 2 0 2 5 6 6
Flag of Spain.svg Spanien 4 1 2 1 2 3 5
Flag of the United Kingdom.svg Storbritannien 4 1 1 2 5 5 4
Flag of South Korea (1997–2011).svg Sydkorea 4 0 2 2 4 8 2

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Segling[redigera | redigera wikitext]

470

  • Dae-Young Kim and Sung-Ahn Jung
    • Lopp 1 — 16
    • Lopp 2 — 16
    • Lopp 3 — 13
    • Lopp 4 — 10
    • Lopp 5 — 16
    • Lopp 6 — 17
    • Lopp 7 — 13
    • Lopp 8 — (30) DNF
    • Lopp 9 — (20)
    • Lopp 10 — 12
    • Lopp 11 — 12
    • Final — 125 (15:e plats)

Mistral

  • Soon-Ahn Ju
    • Lopp 1 — 12
    • Lopp 2 — 11
    • Lopp 3 — 6
    • Lopp 4 — 16
    • Lopp 5 — (18)
    • Lopp 6 — 14
    • Lopp 7 — 16
    • Lopp 8 — 14
    • Lopp 9 — 7
    • Lopp 10 — (19)
    • Lopp 11 — 14
    • Final — 110 (13:e plats)

Laser

  • Ho-Kon Kim
    • Lopp 1 — 23
    • Lopp 2 — 15
    • Lopp 3 — 26
    • Lopp 4 — 28
    • Lopp 5 — (34)
    • Lopp 6 — (37)
    • Lopp 7 — 28
    • Lopp 8 — 20
    • Lopp 9 — 15
    • Lopp 10 — 7
    • Lopp 11 — 19
    • Final — 181 (26:e plats)

Simhopp[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Hoppare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Kwon Kyung-min Herrarnas 3 m 318,45 34 Gick inte vidare
Yoo Chang-joon Herrarnas 10 m 331,05 29 Gick inte vidare
Cho Dae-don Herrarnas 10 m 319,53 32 Gick inte vidare

Damer[redigera | redigera wikitext]

Hoppare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Choi Hye-jin Damernas 10 m 187,17 39 Gick inte vidare

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Herrsingel

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/KOR/summer/2000/ Sports-reference.com (engelska)