Festivali i Këngës 44

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Festivali i Këngës 44
Datum
Semifinal 116 december 2005
Semifinal 217 december 2005
Final18 december 2005
Arrangemang
PlatsAlbanien Tirana, Albanien
ArenaPallati i Kongreseve
TV-bolagRTSH
ProgramledareSoni Malaj
Drini Zeqo
Bidrag
VinnareLuiz Ejlli
med "Zjarr e ftohtë"
Röstningssystem
50% jury
50% telefonröster
Antal bidrag34
Pausunderhållning
Mellanakt
Ledina Çelo
Festivali i Këngës
◄ 43Festivali i Këngës 200445 ►

Festivali i Këngës 44 var den 44:e upplagan av musiktävlingen Festivali i Këngës. Tävlingen ägde rum mellan den 16 och 18 december 2005 med två semifinaler (16 och 17 december) och en final den 18 december. För tredje gången användes tävlingen till att utse Albaniens representant i Eurovision Song Contest. 34 låtar deltog från början med 20 stycken som tog sig till finalen. Slutligen stod Luiz Ejlli som segrare med låten "Zjarr e ftohtë". Tvåa slutade Era Rusi med låten "Nuk je ëndërr" och trea slutade Evis Mula med "E dua këngën". I tävlingen meddelades endast de tre artister som slutade topp tre. I tävlingen användes dels en jury (50%) och dels folkets telefonröster (50%). I finalen gjorde föregående årets vinnare, Ledina Çelo, ett gästframträdande.

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Semifinal 1[redigera | redigera wikitext]

Nr Artist Låt Finalist
1 Besart Halimi Loja dashuri Nej
2 Sfinks Heshtje Nej
3 Rudi Qyteti im Nej
4 Edmond Mancaku Ish dashuri dhe jo mëkat Nej
5 Aurel Thëllimi Dhe kur kujtesa... Nej
6 Julian Lekoçaj Niki Nej
7 Erinda Dhima Për ju Ja
8 Edona Llalloshi Vetëm një puthje Ja
9 Tonin Marku Sytë e dashurisë Nej
10 Agim Poshka Nostalgji Ja
11 Evis Mula E dua këngën Ja
12 Mateus Frroku Ti ëngjëll, unë prometë Ja
13 Era Rusi Nuk je ëndërr Ja
14 Ermiona Lekbello Gjysëm ëndërr je o grua Nej
15 Erti Hizmo & Flaka Krelani Për ty Ja
16 Joe Artid Fejzo Zhurma e heshtjes Nej
17 Kozma Dushi Nuk plaken ëndrrat Ja

Semifinal 2[redigera | redigera wikitext]

Nr Artist Låt Finalist
1 Eri feat. Perfect Bliss Dumbade Ja
2 Sonida Mara Vjeshtë me ty Ja
3 Armando Dimi Mall Nej
4 Guximtar Rushani Lotë dashurie Nej
5 Yllka Kuqi Të gjeta Nej
6 Pandora Pritja Nej
7 Denisa Macaj & Entela Zhula Kur zemra prek një dashuri Ja
8 Sajmir Çili Hipokrizi Ja
9 Luiz Ejlli Zjarr e ftohtë Ja
10 Ingrid Jushi Po dhe jo Nej
11 Kujtim Prodani Theva kokën si pa dashur Ja
12 Albërie Hadërgjonaj Ah sikur kjo jetë Ja
13 Manjola Nallbani S'mjafton një jetë Ja
14 Marsida Saraçi Do të doja Ja
15 Anjeza Shahini Pse ndal Ja
16 Miriam Cani Shko Ja
17 Mariza Ikonomi & Erion Korini Edhe fati qan Ja

Final[redigera | redigera wikitext]

Finalen hölls den 18 december 2005 i Pallati i Kongreseve i Tirana. Efter att rösterna delats ut stod det klart att Luiz Ejlli vunnit tävlingen med låten "Zjarr e ftohtë". Tvåa slutade Era Rusi med "Nuk je ëndërr" och på tredje plats kom Evis Mula med "Ku t'a gjej unë këngën". Övriga resultat redovisades dock ej. Däremot fick Entela Zhula och Denisa Macaj ett ungdomspris.

Nr Artist Låt Plats
1 Kujtim Prodani Theva kokën si pa dashur ?
2 Manjola Nallbani S'mjafton një jetë ?
3 Edona Llalloshi Vetëm një puthje ?
4 Eri feat. Perfect Bliss Dumbade ?
5 Marsida Saraçi Do të doja ?
6 Mateus Frroku Ti ëngjëll, unë promete ?
7 Mariza Ikonomi & Erion Korini Edhe fati qan ?
8 Kozma Dushi Nuk plaken ëndrrat ?
9 Denisa Macaj & Entela Zhula Kur zemra prek një dashuri ?
10 Sonila Mara Vjeshtë me ty ?
11 Anjeza Shahini Pse ndal ?
12 Albërie Hadërgjonaj Ah sikur kjo jetë ?
13 Sajmir Çili Hipokrizi ?
14 Evis Mula E dua këngën 3
15 Luiz Ejlli Zjarr e ftohtë 1
16 Erti Hizmo & Flaka Krelani Për ty ?
17 Miriam Cani Shko ?
18 Era Rusi Nuk je ëndërr 2
19 Agim Poshka Nostalgji ?
20 Erinda Dhima Për ju ?

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]