Gymnastik vid olympiska sommarspelen 1992

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Gymnastik vid
olympiska sommarspelen 1992
Artistisk
Gymnastics (artistic) pictogram.svg

Mångkamp, lag   herrar   damer
Mångkamp, ind. herrar damer
Hopp herrar damer
Fristående herrar damer
Bygelhäst herrar
Ringar herrar
Barr herrar damer
Räck herrar
Bom damer
Rytmisk
Gymnastics (rhythmic) pictogram.svg
Individuellt damer
Gymnastics (artistic) pictogram.svg
Olympic rings with white rims.svg

Gymnastiken vid de olympiska sommarspelen 1992 i Barcelona bestod av 15 grenar fördelade på två olika discipliner, artistisk gymnastik och rytmisk gymnastik. Tävlingarna i artistisk gymnastik avgjordes i Palau Sant Jordi och tävlingarna i rytmisk gymnastik avgjordes i Palau dels Esports de Barcelona.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Artistisk gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
Mångkamp, lag[1]
detaljer
 OSS
Valerij Belenkij
Ihor Korobtjynskyj
Grigory Misutin
Vitalj Sjtjerba
Rustam Sjaripov
Aleksej Voropajev
 Kina
Guo Linyao
Li Chunyang
Li Dashuang
Li Ge
Li Jing
Li Xiaoshuang
 Japan
Yutaka Aihara
Takashi Chinen
Yoshiaki Hatakeda
Yukio Iketani
Masayuki Matsunaga
Daisuke Nishikawa
Mångkamp, ind.[2]
detaljer
 Vitalj Stjerbo
OSS
 Grigorj Misutin
OSS
 Valerij Belenkij
OSS
Fristående[3]
detaljer
 Li Xiaoshuang
Kina
 Yukio Iketani
Japan
Ingen utsedd
 Grigorj Misutin
OSS
Bygelhäst[4]
detaljer
 Vitalj Stjerbo
OSS
Ingen utsedd  Andreas Wecker
Tyskland
 Pae Gil-Su
Nordkorea
Ringar[5]
detaljer
 Vitalj Stjerbo
OSS
 Li Jing
Kina
 Andreas Wecker
Tyskland
 Li Xiaoshuang
Kina
Hopp[6]
detaljer
 Vitalj Stjerbo
OSS
 Grigorj Misutin
OSS
 Yoo Ok Ryul
Sydkorea
Barr[7]
detaljer
 Vitalj Sjtjerba
OSS
 Li Jing
Kina
 Ihor Korobtjynskyj
OSS
 Guo Linyao
Kina
 Masayuki Matsunaga
Japan
Räck[8]
detaljer
 Trent Dimas
USA
 Grigorj Misutin
OSS
Ingen utsedd
 Andreas Wecker
Tyskland

Damer[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
Mångkamp, lag[9]
detaljer
 OSS
Svetlana Boginskaja
Oksana Tjusovitina
Rozalia Galijeva
Elena Grudneva
Tatiana Gutsu
Tatiana Lysenko
 Rumänien
Cristina Bontaș
Gina Gogean
Vanda Hădărean
Lavinia Miloșovici
Maria Neculiță
Mirela Pașca
 USA
Wendy Bruce
Dominique Dawes
Shannon Miller
Betty Okino
Kerri Strug
Kim Zmeskal
Mångkamp, ind.[10]
detaljer
 Tatiana Gutsu
OSS
 Shannon Miller
USA
 Lavinia Miloșovici
Rumänien
Hopp[11]
detaljer
 Lavinia Miloșovici
Rumänien
Ingen utsedd  Tatiana Lysenko
OSS
 Henrietta Ónodi
Ungern
Barr[12]
detaljer
 Lu Li
Kina
 Tatiana Gutsu
OSS
 Shannon Miller
USA
Bom[13]
detaljer
 Tatiana Lysenko
OSS
 Lu Li
Kina
Ingen utsedd
 Shannon Miller
USA
Fristående[14]
detaljer
 Lavinia Miloșovici
Rumänien
 Henrietta Ónodi
Ungern
 Cristina Bontaș
Rumänien
 Shannon Miller
USA
 Tatiana Gutsu
OSS

Rytmisk gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
Individuellt[15]
detaljer
 Alexandra Timosjenko
OSS
 Carolina Pascual
Spanien
 Oxana Skaldina
OSS

Medaljtabell[redigera | redigera wikitext]

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1  OSS 10 5 5 20
2  Kina 2 4 2 8
3  Rumänien 2 1 2 5
4  USA 1 2 3 6
5  Ungern 1 1 0 2
6  Nordkorea 1 0 0 1
7  Tyskland 0 1 2 3
 Japan 0 1 2 3
9  Spanien 0 1 0 1
10  Sydkorea 0 0 1 1
Totalt 17 16 17 50

Källor[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ Sports-reference.com
  2. ^ Sports-reference.com
  3. ^ Sports-reference.com
  4. ^ Sports-reference.com
  5. ^ Sports-reference.com
  6. ^ Sports-reference.com
  7. ^ Sports-reference.com
  8. ^ Sports-reference.com
  9. ^ Sports-reference.com
  10. ^ Sports-reference.com
  11. ^ Sports-reference.com
  12. ^ Sports-reference.com
  13. ^ Sports-reference.com
  14. ^ Sports-reference.com
  15. ^ Sports-reference.com