USA i olympiska sommarspelen 1992

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
USA i olympiska spelen
USA IOK landskod

USA
Kommitté USA:s Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 1992 i Barcelona
Deltagare 545 deltagare i 28 grenar
Fanbärare Francie Larrieu Smith
Medaljsummering
Guld
37
Silver
34
Brons
37
Totalt
108
Placering
1
USA i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012
USA i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014
USA i andra olympiska spel
1906

USA deltog i de olympiska sommarspelen 1992 med en trupp bestående av 545 deltagare, vars medverkan resulterade i 108 medaljer.

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Baseboll[redigera | redigera wikitext]

Gruppspel

I gruppspelet mötte alla lag varandra och de fyra bästa lagen (Kuba, USA, Kinesiska Taipei och Japan) gick vidare.

Nation Segrar Förluster Tiebreaker
Kuba Kuba 7 0
Japan Japan 5 2
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Kinesiska Taipei 5 2 1-0
USA USA 5 2 0-1
Puerto Rico Puerto Rico 2 5 2-0
Dominikanska republiken Dominikanska republiken 2 5 1-2
Italien Italien 1 6 0-2
Spanien Spanien 1 6
Slutspel
  Semifinaler Final
4 augusti
 Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Kinesiska Taipei 5  
 Japan Japan 2  
 
5 augusti
     Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Kinesiska Taipei 1
   Kuba Kuba 11
4 augusti
 USA USA 1
 Kuba Kuba 6  

Basket[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Gruppspel
# Lag S V O F GM IM MS P
1  USA 5 5 0 0 579 350 +229 10
2  Kroatien 5 4 0 1 423 400 +23 9
3  Brasilien 5 2 0 3 420 463 −43 7
4  Tyskland 5 2 0 3 369 432 −63 7
5  Angola 5 1 0 4 324 392 −68 6
6  Spanien 5 1 0 4 398 476 −78 6
ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg Angola Brasilien Kroatien Spanien Tyskland USA
Angola  66–76 64–73 83–63 63–64 48–116
Brasilien  76–66 76–93 100–101 85–76 83–127
Kroatien  73–64 93–76 88–79 99–78 70–103
Spanien  63–83 101–100 79–88 74–83 81–122
Tyskland  64–63 76–85 78–99 83–74 68–111
USA  116–48 127–83 103–70 122–81 111–68
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
                   
       
  USA  115
  Puerto Rico  77  
  USA  127
    Litauen  76  
  Litauen  114
  Brasilien  96  
  USA  117
    Kroatien  85
  OSS  83
  Tyskland  76  
  OSS  74 Bronsmatch
    Kroatien  75  
  Kroatien  98   OSS  78
  Australien  65     Litauen  82
Damer
Gruppspel
Lag Vinster Förluster Poäng PF PA
 USA 3 0 6 318 181 +137
 Kina 2 1 5 205 226 -21
 Spanien 1 2 4 181 238 -57
 Tjeckoslovakien 0 3 3 183 242 -59
Kina Spanien Tjeckoslovakien USA
 Kina 66-63 72-70 67-93
 Spanien 63-66 59-58 59-114
 Tjeckoslovakien 70-72 58-59 55-111
 USA 93-67 114-59 111-55
Slutspel
  Semifinaler Final
  USA 73  
  Oberoende staters samvälde 79  
 
      Oberoende staters samvälde 76
    Kina 66


  Kuba 70
  Kina 109  

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Lätt flugvikt

Flugvikt

Bantamvikt

Fjädervikt

Lättvikt

Lätt weltervikt

Weltervikt

Lätt mellanvikt

Mellanvikt

Lätt tungvikt

Tungvikt

Supertungvikt

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Damernas individuella

Herrarnas individuella

Damernas lagtävling

  • Parker, O'Donnell och Block — Kvartsfinal, 8:e plats (1-1)

Herrarnas lagtävling

  • Barrs, Johnson och McKinney — Kvartsfinal, 6:e plats (1-1)

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Damernas linjelopp

Fotboll[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Gruppspel
  Spelade Vinster Oavgjorda Förluster Gjorda mål Insläppta mål Poäng
 Polen U23 3 2 1 0 7 2 5
 Italien U23 3 2 0 1 3 4 4
 USA U23 3 1 1 1 6 5 3
 Kuwait U23 3 0 0 3 1 6 0

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas 100 meter

  • Dennis Mitchell
    • Heat — 10:21
    • Kvartsfinal — 10:22
    • Semifinal — 10:10
    • Final — 10:04 Brons.svg Brons

Herrarnas 800 meter

Herrarnas 5 000 meter

  • Bob Kennedy
    • Heat — 13:35.76
    • Final — 13:39.72 (→ 12:e plats)

Herrarnas 10 000 meter

  • Todd Williams
    • Heat — 28:26.32
    • Final — 28:29.38 (→ 10:e plats)

Herrarnas 4 x 400 meter stafett

Herrarnas maraton

Herrarnas 20 kilometer gång

Herrarnas 50 kilometer gång

Herrarnas 400 meter häck

  • Kevin Young
    • Heat — 48.76
    • Semifinal — 47.63
    • Final — 46.78 (→ Med 1.png Guld)
  • David Patrick
    • Heat — 49.56
    • Semifinal — 48.47
    • Final — 49.26 (→ 8:e plats)
  • McClinton Neal
    • Heat — 49.13
    • Semifinal — 48.71 (→ gick inte vidare)

Herrarnas längdhopp

  • Carl Lewis
    • Kval — 8.68 m
    • Final — 8.67 m (→ Med 1.png Guld)
  • Mike Powell
    • Kval — 8.14 m
    • Final — 8.64 m (→ Med 2.png Silver)
  • Joe Greene
    • Kval — 7.90 m
    • Final — 8.34 m (→ Med 3.png Brons)

Herrarnas tresteg

  • Mike Conley
    • Kval — 17.23 m
    • Final — 18.17 m (→ Med 1.png Guld)

Herrarnas spjutkastning

  • Tom Pukstys
    • Kval — 81.16 m
    • Final — 76.72 m (→ 10:e plats)

Herrarnas släggkastning

  • Lance Deal
    • Kval — 77.00 m
    • Final — 76.84 m (→ 7:e plats)
  • Jud Logan
    • Kval — 78.40 m
    • Final — DSQ (→ no ranking)

Herrarnas diskuskastning

Herrarnas kulstötning

  • Mike Stulce
    • Kval — 20.18 m
    • Final — 21.70 m (→ Med 1.png Guld)
  • Jim Doehring
    • Kval — 20.53 m
    • Final — 20.96 m (→ Med 2.png Silver)
  • Ron Backes
    • Kval — 19.71 m
    • Final — 19.75 m (→ 10:e plats)

Damernas 800 meter

  • Joetta Clark
    • Heat — 1:59.62
    • Semifinal — 1:58.22
    • Final — 1:58.06 (→ 7:e plats)
  • Julie Jenkins
    • Heat — 1:59.96
    • Semifinal — 2:06.53 (→ gick inte vidare)

Damernas 10 000 meter

Damernas 400 meter häck

  • Janeene Vickers
    • Heat — 55.24
    • Semifinal — 54.67
    • Final — 54.31 (→ Med 3.png Brons)
  • Tonja Buford
    • Heat — 56.35
    • Semifinal — 55.04 (→ gick inte vidare)

Damernas 10 kilometer gång

Damernas maraton

Damernas längdhopp

  • Sharon Couch
    • Heat — 6.64 m
    • Final — 6.66 m (→ 6:e plats)

Damernas höjdhopp

  • Tanya Hughes
    • Kval — 1.92 m
    • Final — 1.88 m (→ 11:e plats)
  • Sue Rembao
    • Kval — 1.90 m (→ gick inte vidare)

Damernas diskuskastning

  • Penny Neer
    • Kval — 55.44 m (→ gick inte vidare)

Damernas spjutkastning

  • Donna Mayhew
    • Kval — 61.24 m
    • Final Round — 55.68 m (→ 12:e plats)
  • Paula Berry
    • Kval — 49.00 m (→ gick inte vidare, 23:e plats)

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas florett

Herrarnas värja

Herrarnas sabel

Herrarnas sabel, lag

Damernas florett

Damernas florett, lag

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Damer
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
 OSS 3 3 0 0 77 56 +21 6
 Tyskland 3 2 0 1 86 61 +25 4
 USA 3 1 0 2 55 76 −21 2
 Nigeria 3 0 0 3 56 81 −25 0
Resultat  OSS Tyskland USA Nigeria
 OSS 28–22 23–16 26–18
Tyskland  22–28 26–24 22–16
USA  16–23 24–26 22–18
Nigeria  18–26 16–22 18–22


Judo[redigera | redigera wikitext]

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas individuella tävling

Herrarnas lagtävling

  • Michael Gostigian
  • Rob Stull
  • James Haley

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]