Herrarnas lagtävling i florett i fäktning vid olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Fäktning vid
olympiska sommarspelen 2004
Fencing pictogram.svg
Värja   herrar   damer
Värja, lag herrar damer
Florett herrar   damer
Florett, lag herrar
Sabel herrar damer
Sabel, lag herrar

Herrarnas lagtävling i florett i de olympiska fäktningstävlingarna 2004 i Aten avgjordes den 21 augusti.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
Florett, lag
Flag of Italy (2003–2006).svg Italien
Andrea Cassarà
Salvatore Sanzo
Simone Vanni
Flag of the People's Republic of China.svg Kina
Dong Zhaozhi
Wang Haibin
Wu Hanxiong
Ye Chong
Flag of Russia.svg Ryssland
Renal Ganejev
Jurij Molttjan
Ruslan Nassibulline
Vjatjeslav Pozdnjakov

Result[redigera | redigera wikitext]

Träd[redigera | redigera wikitext]

Kvartsfinaler Semifinaler Final
                   
10:00        
 Flag of Italy (2003–2006).svg Italien   45
11:25
 Flag of Egypt.svg Egypten   20  
 Flag of Italy (2003–2006).svg Italien   45
10:00
   Flag of Russia.svg Ryssland   27  
 Flag of Russia.svg Ryssland   45
19:50
 Flag of France.svg Frankrike   38  
 Flag of Italy (2003–2006).svg Italien   45
10:00
   Flag of the People's Republic of China.svg Kina   42
 Flag of the People's Republic of China.svg Kina   45
11:25
 Flag of South Korea (1997–2011).svg Sydkorea   36  
 Flag of the People's Republic of China.svg Kina   45 Bronsmatch
10:00
   Flag of the United States.svg USA   35  
 Flag of the United States.svg USA   45  Flag of Russia.svg Ryssland   45
 Flag of Germany.svg Tyskland   43    Flag of the United States.svg USA   38
18:30
  Klassificeringsmatcher Femte plats
11:25
45
 
32
 
 
12:50
   
45
 
38
Sjunde plats
11:25 12:50
45
45
40
 
35

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Italien Italien 45 – 20 Egypten Egypten
Salvatore Sanzo 5 – 1 Mostafa Nagaty
Simone Vanni 5 – 1 Tamer Mohamed Tahoun
Andrea Cassarà 5 – 0 Mostafa Anwar
Simone Vanni 5 – 4 Mostafa Nagaty
Salvatore Sanzo 5 – 2 Mostafa Anwar
Andrea Cassarà 5 – 4 Tamer Mohamed Tahoun
Simone Vanni 5 – 4 Mostafa Anwar
Andrea Cassarà 5 – 0 Mostafa Nagaty
Salvatore Sanzo 5 – 4 Tamer Mohamed Tahoun
Ryssland Ryssland 45 – 38 Frankrike Frankrike
Jurij Molttjan 2 – 5 Loic Attelly
Ruslan Nassibulline 2 – 5 Brice Guyart
Renal Ganejev 3 – 3 Erwan le Pechoux
Ruslan Nassibulline 4 – 6 Erwan le Pechoux
Jurij Molttjan 12 – 6 Loic Attelly
Renal Ganejev 7 – 2 Brice Guyart
Ruslan Nassibulline 2 – 5 Erwan le Pechoux
Renal Ganejev 8 – 5 Loic Attelly
Juri Molttjan 5 – 1 Brice Guyart
Kina Kina 45 – 36 Sydkorea Sydkorea
Dong Zhaozhi 5 – 4 Ha Chang-Duk
Wang Haibin 5 – 1 Park Hee-Kyung
Wu Hanxiong 2 – 3 Choi Byung-Chul
Dong Zhaozhi 4 – 4 Park Hee-Kyung
Wu Hanxiong 9 – 4 Ha Chang-Duk
Wang Haibin 4 – 8 Choi Byung-Chul
Wu Hanxiong 6 – 4 Park Hee-Kyung
Dong Zhaozhi 3 – 3 Choi Byung-Chul
Wang Haibin 7 – 5 Ha Chang-Duk
USA USA 45 – 43 Tyskland Tyskland
Dan Kellner 5 – 2 Peter Joppich
Jonathan Tiomkin 5 – 6 Andre Wessels
Jedediah Dupree 5 – 2 Ralf Bissdorf
Jonathan Tiomkin 5 – 1 Peter Joppich
Dan Kellner 5 – 8 Ralf Bissdorf
Jedediah Dupree 5 – 3 Andre Wessels
Jonathan Tiomkin 5 – 4 Ralf Bissdorf
Jedediah Dupree 4 – 14 Peter Joppich
Dan Kellner 6 – 3 Andre Wessels

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Italien Italien 45 – 27 Ryssland Ryssland
Andrea Cassarà 5 – 2 Jurij Molttjan
Salvatore Sanzo 4 – 8 Renal Ganejev
Simone Vanni 6 – 2 Ruslan Nassibulline
Andrea Cassarà 5 – 4 Renal Ganejev
Simone Vanni 5 – 0 Jurij Molttjan
Salvatore Sanzo 5 – 3 Vjatjeslav Pozdnjakov
Simone Vanni 5 – 3 Renal Ganejev
Andrea Cassarà 5 – 3 Vjatjeslav Pozdnjakov
Salvatore Sanzo 5 – 2 Juri Molttjan
Kina Kina 45 – 35 USA USA
Dong Zhaozhi 5 – 3 Dan Kellner
Wang Haibin 3 – 7 Jonathan Tiomkin
Wu Hanxiong 7 – 4 Jedediah Dupree
Dong Zhaozhi 5 – 3 Jonathan Tiomkin
Wu Hanxiong 5 – 4 Dan Kellner
Wang Haibin 5 – 4 Jedediah Dupree
Wu Hanxiong 5 – 7 Jonathan Tiomkin
Dong Zhaozhi 5 – 0 Jedediah Dupree
Wang Haibin 5 – 3 Dan Kellner

Klassificeringsmatcher[redigera | redigera wikitext]

Frankrike Frankrike 45 – 32 Egypten Egypten
Loic Attelly 5 – 2 Mostafa Nagaty
Jean-Noël Ferrarri 5 – 5 Tamer Mohamed Tahoun
Brice Guyart 5 – 6 Tarek Madgy
Jean-Noël Ferrarri 5 – 1 Mostafa Nagaty
Loic Attelly 5 – 1 Tarek Madgy
Brice Guyart 5 – 7 Tamer Mohamed Tahoun
Jean-Noël Ferrarri 5 – 1 Tarek Madgy
Brice Guyart 5 – 5 Mostafa Nagaty
Loic Attelly 5 – 4 Tamer Mohamed Tahoun
Tyskland Tyskland 45 – 40 Sydkorea Sydkorea
Ralf Bissdorf 3 – 5 Choi Byung-Chul
Peter Joppich 7 – 2 Park Hee-Kyung
Andre Wessels 5 – 6 Ha Chang-Duk
Ralf Bissdorf 5 – 4 Park Hee-Kyung
Andre Wessels 5 – 2 Choi Byung-Chul
Peter Joppich 5 – 5 Ha Chang-Duk
Andre Wessels 5 – 0 Park Hee-Kyung
Ralf Bissdorf 5 – 12 Ha Chang-Duk
Peter Joppich 5 – 4 Choi Byung-Chul

Sjunde plats[redigera | redigera wikitext]

Sydkorea Sydkorea 45 – 35 Egypten Egypten
Choi Byung-Chul 5 – 3 Mostafa Nagaty
Ha Chang-Duk 5 – 4 Tamer Mohamed Tahoun
Kim Woon-Sung 5 – 1 Tarek Madgy
Ha Chang-Duk 5 – 5 Mostafa Nagaty
Choi Byung-Chul 5 – 4 Tarek Madgy
Kim Woon-Sung 5 – 3 Tamer Mohamed Tahoun
Ha Chang-Duk 5 – 3 Tarek Madgy
Kim Woon-Sung 5 – 3 Mostafa Nagaty
Choi Byung-Chul 5 – 9 Tamer Mohamed Tahoun

Femte plats[redigera | redigera wikitext]

Frankrike Frankrike 45 – 38 Tyskland Tyskland
Loic Attelly 5 – 2 Andre Wessels
Jean-Noël Ferrarri 5 – 1 Peter Joppich
Brice Guyart 5 – 4 Simon Senft
Jean-Noël Ferrarri 5 – 8 Andre Wessels
Loic Attelly 5 – 3 Simon Senft
Brice Guyart 5 – 4 Peter Joppich
Jean-Noël Ferrarri 5 – 7 Simon Senft
Brice Guyart 5 – 4 Andre Wessels
Loic Attelly 5 – 5 Peter Joppich

Bronsmatch[redigera | redigera wikitext]

Ryssland Ryssland 45 – 38 USA USA
Renal Ganejev 4 – 5 Dan Kellner
Jurij Molttjan 4 – 5 Jonathan Tiomkin
Vjatjeslav Pozdnjakov 7 – 3 Jedediah Dupree
Renal Ganejev 4 – 7 Jonathan Tiomkin
Vjatjeslav Pozdnjakov 6 – 4 Dan Kellner
Jurij Molttjan 5 – 5 Jedediah Dupree
Vjatjeslav Pozdnjakov 5 – 3 Jonathan Tiomkin
Renal Ganejev 5 – 5 Jedediah Dupree
Jurij Molttjan 5 – 1 Dan Kellner

Final[redigera | redigera wikitext]

Italien Italien 45 – 42 Kina Kina
Salvatore Sanzo 2 – 5 Ye Chong
Simone Vanni 8 – 2 Dong Zhaozhi
Andrea Cassarà 3 – 8 Wu Hanxiong
Simone Vanni 7 – 3 Ye Chong
Salvatore Sanzo 5 – 2 Wu Hanxiong
Andrea Cassarà 5 – 3 Dong Zhaozhi
Simone Vanni 5 – 7 Wu Hanxiong
Andrea Cassarà 5 – 4 Ye Chong
Salvatore Sanzo 5 – 8 Dong Zhaozhi


Källor[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]