Tyskland i olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Tyskland i olympiska spelen
Tyskland IOK-landskod

GER
Kommitté Deutscher Olympischer Sportbund
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare 441 deltagare i 29 sporter
Fanbärare Ludger Beerbaum
Medaljsummering
Guld
13
Silver
16
Brons
20
Totalt
49
Placering
6
Tyskland i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956 - 1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Tyskland i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956 - 1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014
Tyskland i andra olympiska spel
Saar (protektorat) Saarland (1952)

Tyskland Tysklands förenade lag (1956-1964)
Tyskland Västtyskland (1968-1988)

Östtyskland Östtyskland (1968-1988)

Tyskland i olympiska sommarspelen 2004 bestod av 441 idrottare som blivit uttagna av Tysklands olympiska kommitté.[1]

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Björn Siegemund
Nicol Pitro
Mixeddubbel  Denney/Wilson-Smith (AUS)
W 15-5, 8-15, 15-4
 Robertson/Emms (GBR)
L 11-15, 4-15
Gick inte vidare
Juliane Schenk Damsingel  Hallam (GBR)
L 7-11, 11-6, 9-11
Gick inte vidare
Xu Huaiwen  Zhou (CHN)
L 11-9, 5-11, 2-11
Gick inte vidare
Nicole Grether
Juliane Schenk
Damdubbel  Edwards/Botts (RSA)
W 15-0, 15-0
 Jørgensen/Olsen (DEN)
L 12-15, 17-16, 5-15
Gick inte vidare
Björn Joppien Herrsingel  Salo (FIN)
W 14-17, 15-7, 15-11
 Susilo (SIN)
L 11-15, 6-15
Gick inte vidare

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Jie Schopp Damsingel BYE  Stefanova (ITA)
W 4-1
 Umemura (JPN)
L 2-4
Gick inte vidare
Nicole Struse BYE  Komwong (THA)
L 1-4
Gick inte vidare
Elke Wosik BYE  Lay (AUS)
W 4-2
 Niu (CHN)
L 3-4
Gick inte vidare
Nicole Struse
Elke Wosik
Damdubbel i.u. BYE  Li C/Li K (NZL)
L 1-4
Gick inte vidare
Timo Boll Herrsingel BYE  Chila (FRA)
W 4-1
 Schlager (AUT)
W 4-3
 Waldner (SWE)
L 1-4
Gick inte vidare
Jörg Roßkopf BYE  Krzeszewski (POL)
W 4-1
 Wang (CHN)
L 1-4
Gick inte vidare
Torben Wosik  Gueye (SEN)
W 4-0
 Keen (NED)
L 3-4
Gick inte vidare
Timo Boll
Zoltan Fejer-Konnerth
Herrdubbel i.u. BYE  Arai/Yuzawa (JPN)
W 4-0
 Lee/Ryu (KOR)
L 0-4
Gick inte vidare
Lars Hielscher
Jörg Roßkopf
i.u.  Hanashiro/Hoyama (BRA)
W 4-2
 Joo/Oh (KOR)
L 1-4
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Rustamhodza Rahimov Flugvikt BYE  Escandon (COL)
W 25-15
 Ambunda (NAM)
W 28-15
 Gamboa Toledano (CUB)
L 11-20
Gick inte vidare =3
Vitali Tajbert Fjädervikt  Brizuela (ARG)
W RSC
 Djelkhir (FRA)
W 40-26
 Franco (CUB)
W PTS 34-26
 Kim (PRK)
L 24-29
Gick inte vidare =3
Lukas Wilaschek Mellanvikt  Pittman (AUS)
W 24-23
 Mashkin (UKR)
L 24-34
Gick inte vidare
Sebastian Köber Supertungvikt BYE  Dildabekov (KAZ)
L 18-28
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Herrarnas fristil
Idrottare Gren Första omgången Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Davyd Bichinashvili 84 kg Pool 4
 Cobb (GUM)
W 10-0
 Romero (CUB)
L 0-3
2 Gick inte vidare
Sven Thiele 120 kg Pool 4
 Chintoan (ROU)
W 4-0
 Polatçı (TUR)
L 1-5
2 Gick inte vidare
Damernas fristil
Idrottare Gren Första omgången Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Brigitte Wagner 48 kg Pool 4
 Icho (JPN)
L TO
 Belisle (CAN)
W 4-3
2 5-8, semifinal
 Enkhjargal (MGL)
W TO
5-6, final
 Oorzhak (RUS)
L 1-3
6
Stéphanie Groß 63 kg Pool 1
 Zygouri (GRE)
L 1-4
 Eriksson (SWE)
W 3-0
2 5-8, semifinal
 Yanik (CAN)
L 4-1
Gick inte vidare
Anita Schätzle 72 kg Pool 1
 Gastl (AUT)
W 4-1
 Manyurova (RUS)
L TO
2 5-8, semifinal
 Vryoni (GRE)
W TO
5-6, final
 Nordhagen (CAN)
L PA
6
Grekisk-romersk
Idrottare Gren Första omgången Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Jurij Kohl 60 kg Pool 6
 Ai (CHN)
L 2-3
 Shevtsov (RUS)
L 0-7
3 Gick inte vidare
Jannis Zamanduridis 66 kg Pool 6
 Manukyan (KAZ)
L 2-3
 Wood (USA)
W 5-2
 Arkoudeas (GRE)
L 2-3
3 Gick inte vidare
Konstantin Schneider 74 kg Pool 5
 Babulfath (SWE)
W 4-0
 Shatskykh (UKR)
W TO
 Samurgashev (RUS)
L 3-8
2 Gick inte vidare
Mirko Englich 96 kg Pool 2
 Nozadze (GEO)
L 1-3
 Saldadze (UKR)
W 3-1
2 Gick inte vidare

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Rankningsomgång 32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Poäng Seed Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Michael Frankenberg Individuellt 657 21  Nevmerzhitskiy (RUS)
W 140-135
 Cuddihy (AUS)
L 163-164
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Rankningsomgång 32-delsfinaler Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Poäng Seed Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Cornelia Pfohl Individuellt 638 18  Beaudet (CAN)
W 146-128
 Galinovskaya (RUS)
L 156-158
Gick inte vidare
Anja Hitzler 632 23  Gunay (TUR)
W 163-152
 Wu (TPE)
L 156-156 (8-9)
Gick inte vidare
Wiebke Nulle 620 40  Satir (TUR)
L 135-135 (7-10)
Gick inte vidare
Cornelia Pfohl
Anja Hitzler
Wiebke Nulle
Lagtävling 1890 6 i.u.  Ryssland
W 238-234
 Kinesiska Taipei
L 230-233
Gick inte vidare

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Tid Placering
Ivonne Kraft Damernas terränglopp 2:05:18 7
Sabine Spitz Damernas terränglopp 1:45:11 3
Carsten Bresser Herrarnas terränglopp 2:25:09 20
Lado Fumic Herrarnas terränglopp DNF x
Manuel Fumic Herrarnas terränglopp 2:20:29 8

Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Tid Placering
Andreas Klöden Herrarnas linjelopp DNF x
Michael Rich DNF x
Jan Ullrich 5:41:56 19
Jens Voigt 5:50:35 64
Erik Zabel 5:41:56 4
Michael Rich Herrarnas tempolopp 58:09.46 5
Jan Ullrich 59:02.04 7
Damer
Idrottare Gren Tid Placering
Judith Arndt Damernas linjelopp 3:24:31 2
Angela Brodtka DNF x
Trixi Worrack 3:25:42 25
Judith Arndt Damernas tempolopp 32:46.94 11
Trixi Worrack 33:05.72 15

Bana[redigera | redigera wikitext]

Keirin
Idrottare Gren 1:a omgången Återkval 2:a omgången Final
Placering Placering Placering Placering
Jens Fiedler Herrarnas keirin Omgång 1
7
Återkval
2 Q
Omgång 2
4
7-12-final
2
8
Tempolopp
Cyklist Gren Kval Matchomgång Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Carsten Bergemann Herrarnas tempolopp i.u. 1:02.551 8
Stefan Nimke i.u. 1:01.186 3
Guido Fulst
Katrin Meinke Damernas tempolopp i.u. 35.088 11
Sprint
Idrottare Gren Kval Första omgången Återkval Kvartsfinaler Semifinaler Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering
Katrin Meinke Damernas sprint 11.655
61.776 km/hr
11 Q
 Tsylinskaya (BLR)
L
 Hijgenaar (NED)
 Pendleton (GBR)
1 Q
 Meares (AUS)
L 0-2
Did not advance 5-8 klassificering
 Tsylinskaya (BLR)
 Krupeckaitė (LTU)
 Larreal (VEN)
2
6
Stefan Nimke Herrarnas sprint 11.338
63.503 km/hr
19 Q
 Bayley (AUS)
L
 Forde (BAR)
 Kwiatkowski (POL)
3
Gick inte vidare
René Wolff 10.230
70.381 km/hr
3 Q
 Yang (KOR)
W
BYE  Forde (BAR)
W
BYE  Zieliński (POL)
W 2-0
 Bos (NED)
L 0-2
Bronslopp
 Gané (FRA)
W 2-0
3
Jens Fiedler
Stefan Nimke
René Wolff
Herrarnas lagsprint 44.251 2 Q 43.955 1 Gold Medal Final
43.980
1 Robert Bartko
Guido Fulst
Herrarnas Madison i.u. 9 Points 4
Poänglopp
Idrottare Gren Poäng Placering
Herrarnas poänglopp i.u. 3 Extravarv
79 poäng
3
René Wolff Omgång 1
1 Q
Omgång 2
2 Q
Final
REL
5
Damernas poänglopp i.u. 5 poäng 9
Förföljelse
Idrottare Gren Kval Första omgången Final
Tid Placering Motståndare
Tid
Placering Motståndare
Tid
Placering
Robert Bartko Herrarnas förföljelse 4:18.991 6 Q 4:26.184 8 Gick inte vidare
Christian Lademann 4:26.760 11 Gick inte vidare
Robert Bartko
Guido Fulst
Christian Lademann
Leif Lampater
Herrarnas lagförföljelse 4:05.823 4 Q 4:03.785 4 Bronslopp
4:07.193
4

Fotboll[redigera | redigera wikitext]

Damer
Nr Namn Klubb 2004 Födelsedatum Ålder Spelade Mål Y Y/R R
Målvakter
1 Silke Rottenberg FCR Duisburg 25 januari 1972 32 5 0 0 0 0
18 Nadine Angerer 1. FFC Turbine Potsdam 10 november 1978 25 0 0 0 0 0
Försvarare
4 Steffi Jones 1. FFC Frankfurt 22 december 1972 31 5 1 0 0 0
13 Sandra Minnert SC 07 Bad Neuenahr 7 april 1973 31 3 0 0 0 0
2 Kerstin Stegeman FFC Heike Rheine 29 september 1977 26 5 0 0 0 0
15 Sonja Fuss FSV Frankfurt 5 november 1978 25 4 0 0 0 0
17 Ariane Hingst 1. FFC Turbine Potsdam 25 juli 1979 25 5 0 0 0 0
5 Sarah Günther Hamburger SV 25 januari 1983 21 3 0 0 0 0
Mittfältare
7 Pia Wunderlich 1. FFC Frankfurt 26 januari 1975 29 3 1 0 0 0
10 Renate Lingor 1. FFC Frankfurt 11 oktober 1975 28 5 2 0 0 0
3 Kerstin Garefrekes 1. FFC Frankfurt 4 september 1979 24 5 0 0 0 0
12 Navina Omilade 1. FFC Turbine Potsdam 3 november 1981 23 2 0 0 0 0
6 Viola Odebrecht 1. FFC Turbine Potsdam 11 februari 1983 21 5 0 0 0 0
Anfallare
9 Birgit Prinz 1. FFC Frankfurt 25 oktober 1977 26 5 5 0 0 0
16 Conny Pohlers 1. FFC Turbine Potsdam 16 november 1978 25 5 2 0 0 0
11 Martina Müller SC 07 Bad Neuenahr 18 april 1980 24 3 1 0 0 0
8 Petra Wimbersky 1. FFC Turbine Potsdam 9 november 1982 21 4 1 0 0 0
14 Isabell Bachor SC 07 Bad Neuenahr 10 juli 1983 21 3 1 1 0 0
Coach
Tina Theune-Meyer 4 november 1953 40
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Pts
 Tyskland 2 2 0 0 10 0 +10 6
 Mexiko 2 0 1 1 1 3 −2 1
 Kina 2 0 1 1 1 9 −8 1
11 augusti 2004
18:00
 Tyskland 8 – 0  Kina Pampeloponnisiako Stadium, Patras
Prinz Mål 13′21′73′88′
Wunderlich Mål 65′
Lingor Mål 76′ (str.)
Pohlers Mål 82′
Martina MüllerMüller Mål 90′
Rapport Publik: 14.657
Domare: Seitz (USA)
17 augusti 2004
18:00
 Tyskland 2 – 0  Mexiko Karaiskaki Stadium, Pireaus
Wimbersky Mål 20′
Prinz Mål 79′
Rapport Publik: 26.338
Domare: Szokolaia (Ungern)
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
                   
20 augusti - Patras        
  Tyskland    2
23 augusti - Heraklio
  Nigeria    1  
  Tyskland    1
20 augusti - Thessaloniki
    USA    2  
  USA    2
26 augusti - Aten
  Japan    1  
  USA    2
20 augusti - Heraklio
    Brasilien    1
  Mexiko    0
23 augusti - Patras
  Brasilien    5  
  Sverige    0 Bronsmatch
20 augusti - Volos
    Brasilien    1  
  Sverige    2   Tyskland    1
  Australien    1     Sverige    0
26 augusti - Aten

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Alexander Kosenkow 100 meter 10.28 4 q 10.24 6 Gick inte vidare
Sebastian Ernst 200 meter 20.47 1 Q 20.36 3 Q 20.63 5 Gick inte vidare
Till Helmke 20.73 5 q 20.76 4 Gick inte vidare
Tobias Unger 20.65 2 Q 20.30 3 Q 20.54 4 Q 20.64 7
Ingo Schultz 400 meter 45.88 2 Q i.u. 46.23 7 Gick inte vidare
Rene Herms 800 meter 1:45.83 2 Q i.u. 1:47.68 8 Gick inte vidare
Wolfram Müller 1 500 meter 3:46.75 9 i.u. Gick inte vidare
Jerome Crews 110 meter häck 13.83 7 Gick inte vidare
Mike Fenner 13.53 3 Q 13.53 5 Gick inte vidare
Andre Höhne 20 kilometer gång i.u. 1:21:56 8
Andreas Erm 50 kilometer gång i.u. DSQ x
Andre Höhne i.u. DNF x
Ronny Ostwald
Tobias Unger
Alexander Kosenkow
Till Helmke
4 x 100 meter 38.64 6 i.u. Gick inte vidare
Ingo Schultz
Kamghe Gaba
Ruwen Faller
Bastian Swillims
4 x 400 meter 3:02.77 3 Q i.u. 3:02.22 7
Fältgrenar och tiokamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Roman Fricke Höjdhopp 2.20 26 Gick inte vidare
Lars Börgeling Stavhopp 5.70 1 Q 5.75 6
Danny Ecker 5.70 7 Q 5.75 5
Tim Lobinger 5.70 12 Q 5.55 11
Nils Winter Längdhopp 7.52 31 Gick inte vidare
Andreas Pohle Tresteg 16.29 31 Gick inte vidare
Charles Friedek NM x Gick inte vidare
Ralf Bartels Kulstötning 20.65 3 Q 20.26 8
Peter Sack 19.09 28 Gick inte vidare
Detlef Bock 18.89 33 Gick inte vidare
Lars Riedel Diskuskastning 64.20 3 q 62.80 7
Torsten Schmidt 63.40 6 q 61.18 9
Michael Möllenbeck 59.79 20 Gick inte vidare
Markus Esser Släggkastning 77.49 5 q 72.51 11
Karsten Kobs 76.69 11 q 76.30 8
Christian Nicolay Spjutkastning 79.77 16 Gick inte vidare
Peter Esenwein 78.41 20 Gick inte vidare
Boris Henry DNS x Gick inte vidare
Herrar
Kombinerade grenar - Tiokamp
Friidrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Stefan Drews Resultat 10.87 7.38 13.07 1.88 48.51 14.01 40.11 5.00 51.53 4:34.21 7926 19
Poäng 890 905 672 696 885 973 667 910 611 717
Dennis Leyckes Resultat 11.05 7.05 12.84 1.91 DNS Did not finish
Poäng 850 826 657 723 x
Florian Schönbeck Resultat 10.90 7.30 14.77 1.88 50.30 14.34 44.41 5.00 60.89 4:38.82 8077 12
Poäng 883 886 776 696 801 931 755 910 751 688
Damer
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Sina Schielke 100 meter 11.46 6 Gick inte vidare
Claudia Gesell 800 meter 2:03.87 4 i.u. Gick inte vidare
Irina Mikitenko 5 000 meter 15:02.16 6 q i.u. 15:03.36 7
Sabrina Mockenhaupt 10 000 meter i.u. 32:00.85 15
Kirsten Bolm 100 meter häck 12.85 4 q i.u. DNF x Gick inte vidare
Nadine Hentschke 13.36 6 i.u. Gick inte vidare
Juliane Sprenger-Afflerbach 13.28 6 i.u. Gick inte vidare
Stephanie Kampf 400 meter häck DNS x i.u. Gick inte vidare
Ulrike Urbansky 55.15 3 q i.u. 56.44 7 Gick inte vidare
Ulrike Maisch Maraton i.u. DNF x
Luminita Zaituc i.u. 2:36:45 18
Melanie Seeger 20 kilometer gång i.u. 1:29:52 5
Sabine Zimmer i.u. 1:31:59 16
Sina Schielke
Marion Wagner
Birgit Rockmeier
Katja Wakan
4 x 100 meter 43.64 6 i.u. Gick inte vidare
Claudia Hoffmann
Claudia Marx
Jana Neubert
Grit Breuer
4 x 400 meter 3:27.75 4 i.u. Did not advance
Fältgrenar och sjukamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Caroline Hingst Stavhopp 4.30 22 Gick inte vidare
Floé Kühnert 4.15 =24 Gick inte vidare
Silke Spiegelburg 4.40 15 q 4.20 =13
Bianca Kappler Längdhopp 6.69 8 Q 6.66 9
Nadine Beckel Kulstötning 17.11 22 Gick inte vidare
Nadine Kleinert 18.65 5 Q 19.59 2
Astrid Kumbernuss 17.89 15 Gick inte vidare
Franka Dietzsch Diskuskastning 58.12 27 Gick inte vidare
Andrea Bunjes Släggkastning 70.73 6 Q 68.40 11
Betty Heidler 69.81 8 Q 72.73 NR 4
Susanne Keil 66.35 21 Gick inte vidare
Steffi Nerius Spjutkastning 62.14 5 Q 65.82 2
Christina Obergföll 60.41 15 Gick inte vidare
Annika Suthe 58.70 21 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – Sjukamp
Idrottare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Karin Ertl Resultat 13.52 1.73 13.92 24.71 6.03 44.45 2:18.68 6095 17
Poäng 1047 891 789 914 859 753 842
Sonja Kesselschläger Resultat 13.38 1.76 14.53 25.23 6.42 42.99 2:15.21 6287 6
Poäng 1068 928 829 866 981 725 890
Claudia Tonn Resultat 13.90 1.82 11.92 24.84 6.35 41.12 2:10.77 6155 12
Poäng 993 1003 656 902 959 689 953

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Jörg Fiedler Värja BYE  Schmid (GER)
L 12-15
Gick inte vidare
Sven Schmid BYE  Fiedler (GER)
W 15-12
 Wang (CHN)
L 11-15
Gick inte vidare
Daniel Strigel BYE  Imre (HUN)
W 15-13
 Karyuchenko (UKR)
W 15-12
 Wang (CHN)
L 14-15
Gick inte vidare
Jörg Fiedler
Sven Schmid
Daniel Strigel
Värja, lag i.u.  Kina
W 39-32
 Frankrike
L 44-45
Bronsmatch
 Ryssland
W 37-29
3
Ralf Bißdorf Florett BYE  Ganeyev (RUS)
L 11-15
Gick inte vidare
Peter Joppich BYE  Nagaty (EGY)
W 15-10
 Choi (KOR)
W 15-10
 Guyart (FRA)
L 12-15
Gick inte vidare
André Weßels BYE  Park (KOR)
L 13-15
Gick inte vidare
Ralf Bißdorf
Peter Joppich
André Weßels
Simon Senft
Florett, lag i.u.  USA
L 43-45
5-8 klassificering
 Sydkorea
W 45-40
Final
 Frankrike
L 38-45
6
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Claudia Bokel Värja BYE  Sidiropoulou (GRE)
W 15-10
 Duplitzer (GER)
L 13-14
Gick inte vidare
Imke Duplitzer BYE  Kim M (KOR)
W 15-9
 Bokel (GER)
W 14-13
 Nisima (FRA)
L 14-15
Gick inte vidare
Britta Heidemann BYE  Espinosa (COL)
W 15-3
 Mincza-Nébald (HUN)
L 10-11
Gick inte vidare
Claudia Bokel
Imke Duplitzer
Britta Heidemann
Värja, lag i.u.  Grekland
W 33-32
 Frankrike
W 33-32
Final
 Ryssland
L 28-34
2
Simone Bauer Florett i.u.  Ohayon (ISR)
W 15-10
 Gruchała (POL)
L 9-15
Gick inte vidare
Susanne König Sabel i.u.  Bond-Williams (GBR)
L 13-15
Gick inte vidare

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Mångkamp, ind.
Idrottare Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Thomas Andergassen i.u. 9.712 9.587 i.u. 9.537 i.u. i.u. Gick inte vidare
Matthias Fahrig 9.475 i.u. 9.000 9.212 9.562 i.u. Gick inte vidare
Fabian Hambüchen 9.637 9.075 8.537 9.475 9.600 9.737 Q 56.061 21 Q 9.472 8.287 8.512 9.412 9.387 9.750 54.823 23
Robert Juckel 9.175 9.425 9.550 9.237 i.u. 9.687 i.u. Gick inte vidare
Sven Kwiatkowski 9.362 9.087 9.075 9.462 9.362 9.487 55.835 24 Gick inte vidare
Sergei Pfeifer 9.400 9.575 9.587 9.150 9.150 9.125 55.987 23 Q 9.312 9.025 9.587 9.087 9.162 9.212 55.385 21
Lagtotal 37.874 37.799 37.799 37.324 37.711 38.473 226.980 8 Q Se nedan
Mångkamp, lag: final
Idrottare Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB
Thomas Andergassen i.u. 9.625 9.237 i.u. 9.225 i.u. 167.372 8
Matthias Fahrig 8.400 i.u. i.u. 9.562 i.u. 9.225
Fabian Hambüchen 8.837 i.u. i.u. 9.425 9.512 9.775
Robert Juckel i.u. 9.437 9.612 i.u. i.u. 9.700
Sven Kwiatkowski i.u. i.u. i.u. 9.375 9.275 i.u.
Sergei Pfeifer 9.275 8.700 9.175 i.u. i.u. i.u.
Totals 26.512 27.762 28.024 28.362 28.012 28.700
Individuella finaler
Gymnast Redskap Poäng Placering
Fabian Hambüchen Räck 9.700 7
Damer
Mångkamp, lag
Idrottare Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
V UB BB F V UB BB F
Lisa Brüggemann 9.100 9.250 8.837 8.612 35.799 41 Gick inte vidare
Yvonne Musik 9.125 8.887 8.562 9.037 35.611 45 Gick inte vidare

Rytmisk[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Tunnband Boll Käglor Band Totalt Placering Tunnband Boll Käglor Band Totalt Placering
Lisa Ingildeeva Individuellt 22.825 22.900 22.150 19.650 87.525 19 Gick inte vidare

|align=center colspan=6|Gick inte vidare

Trampolin[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Anna Dogonadze Damer 27.30 39.40 66.70 2 Q 39.60 1
Henrik Stehlik Herrar 28.10 41.00 69.10 1 Q 40.80 3

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Nr Pos. Namn Födelsedatum (ålder) Klubb
1 MV Fritz, HenningHenning Fritz 21 september 1974 (29 år) Tyskland THW Kiel
2 VB Hens, PascalPascal Hens 26 mars 1980 (24 år) Tyskland HSV Hamburg
4 P Dragunski, MarkMark Dragunski 22 december 1970 (33 år) Tyskland VfL Gummersbach
5 VY Kretzschmar, StefanStefan Kretzschmar 17 februari 1973 (31 år) Tyskland SC Magdeburg
7 VB Immel, Jan OlafJan Olaf Immel 14 mars 1976 (28 år) Tyskland SG Wallau-Massenheim
8 P Schwarzer, ChristianChristian Schwarzer 23 oktober 1969 (34 år) Tyskland TBV Lemgo
9 P Petersen, Klaus-DieterKlaus-Dieter Petersen 6 november 1968 (35 år) Tyskland THW Kiel
10 VB von Behren, FrankFrank von Behren 28 september 1976 (27 år) Tyskland VfL Gummersbach
11 HB Zerbe, VolkerVolker Zerbe 30 juni 1968 (36 år) Tyskland TBV Lemgo
12 MV Ramota, ChristianChristian Ramota 14 april 1973 (31 år) Tyskland TBV Lemgo
13 MB Baur, MarkusMarkus Baur 22 januari 1971 (33 år) Tyskland TBV Lemgo
14 HB Zeitz, ChristianChristian Zeitz 18 november 1980 (23 år) Tyskland THW Kiel
15 VY Jansen, TorstenTorsten Jansen 23 december 1976 (27 år) Tyskland HSV Hamburg
18 VB Stephan, DanielDaniel Stephan 3 augusti 1973 (31 år) Tyskland TBV Lemgo
19 HY Kehrmann, FlorianFlorian Kehrmann 26 juni 1977 (27 år) Tyskland TBV Lemgo
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
 Frankrike 5 5 0 0 135 108 +27 10
 Ungern 5 4 0 1 132 124 +8 8
 Tyskland 5 3 0 2 139 110 +29 6
 Grekland 5 2 0 3 117 130 –13 4
 Brasilien 5 1 0 4 105 133 –28 2
 Egypten 5 0 0 5 110 133 –23 0
Slutspel
Quarter-finals Semi-finals Gold medal final
                   
         
  Kroatien   33
 
  Grekland   27  
  Kroatien   33
 
    Ungern   31  
  Sydkorea   25
 
  Ungern   30  
  Kroatien   26
 
    Tyskland   24
  Tyskland   32
 
  Spanien   30  
  Tyskland   21 Bronze medal final
 
    Ryssland   15  
  Frankrike   24   Ungern   26
  Ryssland   26     Ryssland   28
 

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Oliver Gussenberg Extra lättvikt (-60 kg)  Novikau (BLR)
W 1010-0100
 Nomura (JPN)
L 0000-1000
Gick inte vidare Omgång 1
 Lara (DOM)
W 0012-0000
Omgång 2
 Albarracín (ARG)
W 1000-0000
Omgång 3
 Choi (KOR)
L 0000-1110
Gick inte vidare
Florian Wanner Halv mellanvikt (-81 kg)  Boissard (DOM)
W 1001-0000
 Benikhlef (ALG)
W 1002-0000
 Hontyuk (UKR)
L 0000-1020
Gick inte vidare Omgång 2
 Belgaïd (MAR)
W 0013-0001
Omgång 3
 Azizov (AZE)
L 0000-1000
Gick inte vidare
Gerhard Dempf Mellanvikt (-90 kg)  Huizinga (NED)
L 0000-1000
Gick inte vidare
Michael Jurack Halv tungvikt (-100 kg)  Iliadis (GRE)
W 1000-0000
 Despaigne (CUB)
W 1001-0000
 Lemaire (FRA)
W 0020-0012
 Jang (KOR)
L 0000-1001
i.u. Bronsmatch
 Miraliyev (AZE)
W 1030-0001
=3
Andreas Tölzer Tungvikt (+100 kg)  Suzuki (JPN)
L 0010-0120
Gick inte vidare Omgång 1
 Papaioannou (GRE)
W 0200-0000
Omgång 2
 Rybak (BLR)
W 1000-0000
Omgång 3
 van der Geest (NED)
L 0000-1000
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Julia Matijass Extra lättvikt (-48 kg) BYE  Lepage (CAN)
W 1100-0000
 Ye (KOR)
W 1000-0000
 Jossinet (FRA)
L 0000-1000
i.u. Bronsmatch
 Karagiannopoulou (GRE)
W 1000-0000
3
Raffaella Imbariani Halv lättvikt (-52 kg)  Minkin (USA)
W 0001-0000
 Tselaridou (GRE)
W 1002-0000
 Xian (CHN)
L 0221-0010
Gick inte vidare Omgång 2
 Souakri (ALG)
L 0001-0110
Gick inte vidare
Yvonne Bönisch Lättvikt (-57 kg)  Fernández (ESP)
W 0121-0011
 García (PUR)
W 1000-0000
 Kusakabe (JPN)
W 0200-0000
 Gravenstijn (NED)
W 1000-0000
i.u. Final
 Kye (PRK)
W 0011-0010
1
Anna von Harnier Halv mellanvikt (-63 kg)  Chisholm (CAN)
L 0001-1000
Gick inte vidare
Annett Böhm Mellanvikt (-70 kg) BYE  Qin (CHN)
W 1011-0001
 Roberge (CAN)
W 0011-0000
 Bosch (NED)
L 0000-0110
i.u. Bronsmatch
 Jacques (BEL)
W 1000-0000
3
Uta Kuehnen Halv tungvikt (-78 kg) BYE  Laborde (CUB)
L 0001-0011
Gick inte vidare
Sandra Köppen Tungvikt (+78 kg)  Polavder (SLO)
W 1010-0000
 Chalá (ECU)
L 0001-0010
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Stefan Pfannmöller Herrarnas C-1 slalom 205.88 7 Q 96.99 3 Q 94.57 191.56 3
Marcus Becker
Stefan Henze
Herrarnas C-2 slalom 215.56 5 Q 106.32 4 Q 104.66 210.98 2
Christian Bahmann
Michael Senft
230.59 9 Q 107.01 6 Q 106.44 213.45 4
Jens Ewald Herrarnas K-1 slalom 250.09 25 Gick inte vidare
Thomas Schmidt 190.64 3 Q 95.11 5 Q 97.82 192.93 5
Jennifer Bongardt Damernas K-1 slalom 212.20 1 Q 107.36 3 Q 130.30 237.66 9
Mandy Planert 225.77 6 Q 122.61 14 Gick inte vidare
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Katrin Wagner Damernas K-1 500 m 1:53.234 2 QS 1:52.630 1 QF 1:52.557 4
Birgit Fischer
Carolin Leonhardt
Damernas K-2 500 m 1:39.588 1 QF BYE 1:39.533 2
Birgit Fischer
Maike Nollen
Katrin Wagner
Carolin Leonhardt
Damernas K-4 500 m 1:31.606 1 QF BYE 1:34.340 1
Andreas Dittmer Herrarnas C-1 500 m 1:49.146 1 QF BYE 1:46.383 1
Herrarnas C-1 1000 m 3:52.922 1 QF BYE 3:46.721 2
Christian Gille
Tomasz Wylenzek
Herrarnas C-2 500 m 1:40.128 1 QF BYE 1:40.802 5
Herrarnas C-2 1000 m 3:30.059 1 QF BYE 3:41.802 1
Lutz Altepost Herrarnas K-1 500 m 1:38.859 3 QS 1:39.643 2 QF 1:39.647 6
Björn Goldschmidt Herrarnas K-1 1000 m 3:31.310 4 QS 3:29.561 2 QF 3:34.381 8
Ronald Rauhe
Tim Wieskötter
Herrarnas K-2 500 m 1:28.866 1 QF BYE 1:27.040 1
Jan Schäfer
Marco Herszel
Herrarnas K-2 1000 m 3:11.627 3 QF BYE 3:20.548 6
Andreas Ihle
Mark Zabel
Björn Bach
Stefan Ulm
Herrarnas K-4 1000 m 2:52.678 3 QF BYE 2:58.659 2

Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Coach: Bernhard Peters

  1. Clemens Arnold (GK)
  2. Christian Schulte (GK)
  3. Philipp Crone
  4. Eike Duckwitz
  5. Björn Michel
  6. Sascha Reinelt
  7. Christoph Eimer
  8. Björn Emmerling
  1. Sebastian Biederlack
  2. Tibor Weißenborn
  3. Florian Kunz (c)
  4. Timo Weß
  5. Christoph Bechmann
  6. Christopher Zeller
  7. Matthias Witthaus
  8. Justus Scharowsky
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Pts
 Spanien 5 3 2 0 14 3 +11 11
 Tyskland 5 3 2 0 15 6 +9 11
 Pakistan 5 3 0 2 19 8 +11 9
 Sydkorea 5 2 2 1 17 8 +9 8
 Storbritannien 5 1 0 4 9 21 −12 3
 Egypten 5 0 0 5 2 30 −28 0
Slutspel
  Semifinaler Final
25 augusti 2004
  Nederländerna  3  
  Tyskland  2  
 
27 augusti 2004
      Nederländerna  1
    Australien (a.e.t.)  2
Bronsmatch
25 augusti 2004 27 augusti 2004
  Spanien  3   Tyskland (a.e.t.)  4
  Australien  6     Spanien  3
Damer
Olympiasieger-2004-Deutschland.jpg

Coach: Markus Weise

  1. Tina Bachmann
  2. Denise Klecker
  3. Mandy Haase
  4. Nadine Ernsting-Krienke
  5. Caroline Casaretto
  6. Natascha Keller
  7. Silke Müller
  8. Marion Rodewald (c)
  9. Heike Lätzsch
  10. Fanny Rinne
  11. Louisa Walter (GK)
  12. Anke Kühn
  13. Badri Latif
  14. Julia Zwehl (GK)
  15. Sonja Lehmann
  16. Franziska Gude
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Pts
 Nederländerna 4 4 0 0 14 5 +9 12
 Tyskland 4 2 0 2 6 10 −4 6
 Sydkorea 4 1 1 2 9 8 +1 4
 Australien 4 1 1 2 6 5 +1 4
 Sydafrika 4 1 0 3 5 12 −7 3
Slutspel
  Semifinaler Final
24 augusti 2004
  Nederländerna (p.s.)  2 (4)  
  Argentina  2 (2)  
 
26 augusti 2004
      Nederländerna  1
    Tyskland  2
Bronsmatch
24 augusti 2004 26 augusti 2004
  Kina  0 (3)   Argentina  1
  Tyskland (p.s.)  0 (4)     Kina  0

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Skytte Fäktning Simning Ridning Löpning Totalpoäng Placering
Resultat Poäng Resultat Poäng Resultat Poäng Straff Poäng Resultat Poäng
Steffen Gebhardt Herrarnas tävling 183 1132 13-18 748 2:12,84 1208 112 1088 10:08,81 968 5144 17
Eric Walther 168 952 16-15 832 2:02,03 1336 84 1116 9:39,36 1084 5320 7
Kim Raisner Damernas tävling 178 1072 16-15 832 2:18,16 1264 84 1116 11:13,21 1028 5312 5

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Dressyr[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Häst Gren Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Fristil Totalt
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Heike Kemmer Bonaparte Individuell dressyr 71,292 =10 Gick inte vidare
Ulla Salzgeber Rusty 78,208 1 Q 74,840 3 Q 83,450 2 78,833 2
Martin Schaudt Weltall 73,417 4 Q 70,600 14 Q 64,950 15 69,656 15
Hubertus Schmidt Wansuela Suerte 72,330 8 Q 73,440 7 Q 78,875 5 74,883 5
Heike Kemmer
Ulla Salzgeber
Martin Schaudt
Hubertus Schmidt
Se ovan Lagtävling i dressyr i.u. 74,563 1

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kval Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Andreas Dibowski Little Lemon Individuell fälttävlan 45,40 # 19 3,60 # 49,00 # 21 4,00 53,00 13 Q 10,00 63,00 14 63,00 14
Bettina Hoy Ringwood Cockatoo 32,00 =3 3,60 # 35,60 2 14,00 # 49,60 8 Q 6,00 55,60 9 55,60 9
Ingrid Klimke Sleep Late 41,00 9 0,00 41,00 6 Gav upp Gick inte vidare
Frank Ostholt Air Jordan 41,40 10 1,60 43,00 9 11,00 54,00 # 14 Gick inte vidare 54,00 14
Hinrich Romeike Marius 44,40 # 15 0,80 45,20 # 13 0,00 45,20 5 Q 6,00 51,20 5 51,20 5
Andreas Dibowski
Bettina Hoy
Ingrid Klimke
Frank Ostholt
Hinrich Romeike
See above Lagtävling i fälttävlan 114,40 3 2,40 119,60 6 15,00 147,80 6 i.u. 147,80 4

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Kval Final Totalt
Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång A Omgång B
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Christian Ahlmann Cöster Individuell hoppning 4 =19 4 8 =16 Q 8 16 =19 Gick inte vidare
Otto Becker Dobels Cento 1 =11 5 6 =13 Q 4 10 =10 Q 8 =12 Q 13 21 =19 21 =19
Ludger Beerbaum Goldfever 1 =11 0 1 =2 Q 0 1 2 Q 8 =12 Q 12 20 =16 20 DSQ
Marco Kutscher Montender 8 =47 0 8 =16 Q 0 8 =5 Q 4 =4 Q 5 9 3 9 3
Christian Ahlmann
Otto Becker

Ludger Beerbaum
Marco Kutscher
Se ovan Lagtävling i hoppning i.u. 9 1 Q 12 21 3 21 3

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Marcel Hacker Single sculls 7:17,55 1 SA/B/C BYE 6:55,98 3 FB 6:47,26 7
Jan Herzog
Tobias Kühne
Tvåa utan styrman 7:14,16 4 R 6:28,40 1 SA/B 6:25,47 1 FA 6:46,50 6
Rene Bertram
Christian Schreiber
Dubbelsculler 6:58,22 4 R 6:16,94 3 SA/B 6:20,70 5 FB 6:14,97 9
Manuel Brehmer
Ingo Euler
Lättvikts-dubbelsculler 6:25,22 3 R 6:21,57 3 SC/D 6:23,22 1 FC 6:45,62 13
Bernd Heidicker
Philipp Stüer
Sebastian Thormann
Jochen Urban
Fyra utan styrman 6:33,14 3 SA/B BYE 5:54,45 4 FB 5:48,52 7
Marco Geisler
Robert Sens
Stephan Volkert
André Willms
Scullerfyra 5:43,17 1 SA/B BYE 5:42,85 2 FA 6:07,04 5
Andreas Bech
Stefan Locher
Martin Müller-Fackle
Axel Schuster
Lättvikts-fyra utan styrman 5:52,68 3 SA/B BYE 6:03,08 5 FB 6:23,28 11
Jan-Martin Bröer
Jörg Dießner
Thorsten Engelmann
Stephan Koltzk
Michael Ruhe
Sebastian Schulte
Enrico Schnabel
Ulf Siemes
Peter Thiede (styrman)
Åtta med styrman 5:27,72 3 R 5:33,07 2 FA i.u. 5:49,43 4
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Katrin Rutschow-Stomporowski Singelsculler 7:35,20 1 SA/B BYE 7:30,82 1 FA 7:18,12 1
Maren Derlien
Sandra Goldbach
Tvåa utan styrman 7:44,00 3 R 7:11,30 2 FA i.u. 7:20,20 6
Britta Oppelt
Peggy Waleska
Dubbelsculler 7:28,89 1 FA BYE i.u. 7:02,78 2
Claudia Blasberg
Daniela Reimer
Lättvikts-dubbelsculler 6:52,47 1 SA/B BYE 6:53,43 3 FA 6:57,33 2
Kathrin Boron
Kerstin El Qalqili
Meike Evers
Manuela Lutze
Scullerfyra 6:16,49 1 FA BYE i.u. 6:29,29 1
Silke Günther
Elke Hipler
Britta Holthaus
Anja Pyritz
Annina Ruppel (cox)
Susanne Schmidt
Maja Tucholke
Nicole Zimmermann
Lenka Wech
Åtta med styrman 5:59,75 3 R 6:06,86 2 FA i.u. 6:21,99 5

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Toni Wilhelm Mistral 27 26 25 29 17 31 29 OCS 20 21 OCS 260 30
Michael Fellmann Finnjolle 14 11 12 2 9 17 19 19 25 21 3 127 17
Felix Krabbe
Lucas Zellmer
470 17 16 10 11 5 19 10 23 8 11 7 114 11
Alexander Hagen
Jochen Wolfram
Starbåt 6 17 13 8 15 11 7 13 13 12 12 110 16

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Amelie Lux Mistral 18 17 15 8 8 9 10 2 6 6 6 87 7
Petra Niemann Europajolle 12 8 10 10 7 10 8 5 13 16 13 96 10
Monika Leu
Stefanie Rothweiler
470 13 15 8 1 18 4 11 10 20 15 14 109 15
Anna Höll
Veronika Lochbrunner
Kristin Wagner
Yngling 9 8 2 12 1 7 15 5 11 13 8 76 6

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Marcus Baur
Max Groy
49er 9 2 1 8 14 16 15 11 16 2 12 6 5 14 20 1 116 9
Roland Gäbler
Gunnar Struckmann
Tornado 6 8 15 3 13 10 13 9 10 11 i.u. 11 94 11

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/GER/summer/2004/ Sports-reference.com (engelska)