Herrarnas lagtävling i sabel i fäktning vid olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Fäktning vid
olympiska sommarspelen 2004
Fencing pictogram.svg
Värja   herrar   damer
Värja, lag herrar damer
Florett herrar   damer
Florett, lag herrar
Sabel herrar damer
Sabel, lag herrar

Herrarnas lagtävling i sabel i de olympiska fäktningstävlingarna 2004 i Aten avgjordes den 19 augusti.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
Sabel, lag
 Frankrike
Julien Pillet
Damien Touya
Gael Touya
 Italien
Aldo Montano
Gianpiero Pastore
Luigi Tarantino
 Ryssland
Sergej Sjarikov
Aleksej Djatjenko
Stanislav Pozdnjakov
Aleksej Jakimenko

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Träd[redigera | redigera wikitext]

Kvartsfinaler Semifinaler Final
                   
11:15        
  Frankrike   45
12:30
  Kina   35  
  Frankrike   45
11:15
    USA   44  
  USA   45
19:40
  Ungern   43  
  Frankrike   45
11:15
    Italien   42
  Italien   45
12:30
  Ukraina   44  
  Italien   45 Bronsmatch
11:15
    Ryssland   42  
  Ryssland   45   Ryssland   45
  Grekland   22     USA   44
18:30
  Klassificeringsmatcher Femte plats
12:30
45
 
40
 
 
13:40
   
45
 
40
Sjunde plats
12:30 13:40
45
45
39
 
42

Inledande omgång[redigera | redigera wikitext]

Grekland Grekland 45 – 25 Algeriet Algeriet
Marios Basmatzian 5 – 2 Raouf Salim Bernaoui
Constantine Manetas 5 – 2 Nassim Islam Bernaoui
Jason Dourakos 5 – 2 Reda Benchehima
Marios Basmatzian 5 – 2 Nassim Islam Bernaoui
Jason Dourakos 5 – 2 Raouf Salim Bernaoui
Constantine Manetas 5 – 4 Reda Benchehima
Jason Dourakos 5 – 3 Nassim Islam Bernaoui
Marios Basmatzian 5 – 3 Reda Benchehima
Constantine Manetas 5 – 5 Raouf Salim Bernaoui

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Frankrike Frankrike 45 – 35 Kina Kina
Damien Touya 5 – 3 Zhou Hanming
Gael Touya 3 – 7 Chen Feng
Julien Pillet 4 – 5 Huang Yaojiang
Gael Touya 7 – 5 Zhou Hanming
Damien Touya 3 – 5 Huang Yaojiang
Julien Pillet 8 – 4 Chen Feng
Gael Touya 5 – 2 Huang Yaojiang
Julien Pillet 5 – 2 Zhou Hanming
Damien Touya 5 – 2 Chen Feng
USA USA 45 – 43 Ungern Ungern
Ivan Lee 3 – 5 Domonkos Ferjancsik
Keeth Smart 7 – 3 Balazs Lengyel
Jason Rogers 2 – 7 Zsolt Nemcsik
Ivan Lee 8 – 3 Balazs Lengyel
Jason Rogers 4 – 7 Domonkos Ferjancsik
Keeth Smart 1 – 5 Zsolt Nemcsik
Jason Rogers 7 – 5 Balazs Lengyel
Ivan Lee 6 – 5 Zsolt Nemcsik
Keeth Smart 7 – 3 Domonkos Ferjancsik
Italien Italien 45 – 44 Ukraina Ukraina
Luigi Tarantino 5 – 1 Vladislav Tretiak
Gianpiero Pastore 5 – 8 Vladimir Kalujny
Aldo Montano 5 – 4 Vladimir Lukasjenko
Gianpiero Pastore 5 – 5 Vladislav Tretiak
Luigi Tarantino 5 – 3 Vladimir Lukasjenko
Aldo Montano 5 – 3 Vladimir Kalujny
Gianpiero Pastore 5 – 9 Vladimir Lukasjenko
Aldo Montano 5 – 6 Vladislav Tretiak
Luigi Tarantino 5 – 5 Vladimir Kalujny
Ryssland Ryssland 45 – 22 Grekland Grekland
Sergej Sjarikov 4 – 5 Constantine Manetas
Stanislav Pozdnjakov 6 – 3 Jason Dourakos
Aleksej Djatjenko 5 – 3 Marios Basmatzian
Sergej Sjarikov 5 – 4 Jason Dourakos
Aleksej Djatjenko 5 – 0 Constantine Manetas
Stanislav Pozdnjakov 5 – 0 Marios Basmatzian
Aleksej Djatjenko 5 – 3 Jason Dourakos
Sergej Sjarikov 5 – 2 Marios Basmatzian
Stanislav Pozdnjakov 5 – 3 Constantine Manetas

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Frankrike Frankrike 45 – 44 USA USA
Damien Touya 3 – 5 Ivan Lee
Gael Touya 7 – 3 Keeth Smart
Julien Pillet 4 – 7 Jason Rogers
Gael Touya 6 – 2 Ivan Lee
Damien Touya 5 – 4 Jason Rogers
Julien Pillet 5 – 8 Keeth Smart
Gael Touya 5 – 3 Jason Rogers
Julien Pillet 5 – 6 Ivan Lee
Damien Touya 5 – 6 Keeth Smart
Italien Italien 45 – 42 Ryssland Ryssland
Luigi Tarantino 4 – 5 Sergej Sjarikov
Gianpiero Pastore 3 – 5 Stanislav Pozdnjakov
Aldo Montano 4 – 5 Aleksej Yakimenko
Gianpiero Pastore 4 – 5 Sergej Sjarikov
Luigi Tarantino 8 – 5 Aleksej Yakimenko
Aldo Montano 7 – 4 Stanislav Pozdnjakov
Gianpiero Pastore 4 – 6 Aleksej Yakimenko
Aldo Montano 5 – 5 Sergej Sjarikov
Luigi Tarantino 6 – 2 Stanislav Pozdnjakov

Klassificeringsmatcher[redigera | redigera wikitext]

Ungern Ungern 45 – 40 Kina Kina
Zsolt Nemcsik 5 – 0 Wang Jingzhi
Kende Fodor 5 – 3 Huang Yaojiang
Domonkos Ferjancsik 4 – 12 Chen Feng
Kende Fodor 4 – 5 Wang Jingzhi
Zsolt Nemcsik 7 – 3 Chen Feng
Domonkos Ferjancsik 5 – 6 Huang Yaojiang
Kende Fodor 5 – 2 Chen Feng
Domonkos Ferjancsik 5 – 3 Wang Jingzhi
Zsolt Nemcsik 5 – 6 Huang Yaojiang
Ukraina Ukraina 45 – 39 Grekland Grekland
Vladimir Lukasjenko 4 – 5 Constantine Manetas
Oleg Shturbabin 0 – 5 Jason Dourakos
Vladimir Kalujny 5 – 3 Marios Basmatzian
Vladimir Lukasjenko 5 – 4 Jason Dourakos
Vladimir Kalujny 5 – 2 Constantine Manetas
Oleg Shturbabin 5 – 4 Marios Basmatzian
Vladimir Kalujny 5 – 5 Jason Dourakos
Vladimir Lukasjenko 5 – 5 Marios Basmatzian
Oleg Shturbabin 5 – 10 Constantine Manetas

Sjunde plats[redigera | redigera wikitext]

Kina Kina 45 – 42 Grekland Grekland
Wang Jingzhi 2 – 5 Constantine Manetas
Huang Yaojiang 5 – 5 Dimitris Costakos
Chen Feng 8 – 4 Marios Basmatzian
Wang Jingzhi 3 – 6 Dimitris Costakos
Chen Feng 3 – 5 Constantine Manetas
Huang Yaojiang 9 – 4 Marios Basmatzian
Chen Feng 3 – 6 Dimitris Costakos
Wang Jingzhi 5 – 5 Marios Basmatzian
Huang Yaojiang 7 – 2 Constantine Manetas

Femte plats[redigera | redigera wikitext]

Ungern Ungern 45 – 40 Ukraina Ukraina
Zsolt Nemcsik 5 – 4 Oleg Shturbabin
Kende Fodor 5 – 5 Vladimir Kalujny
Domonkos Ferjancsik 5 – 3 Vladimir Lukasjenko
Kende Fodor 5 – 6 Oleg Shturbabin
Zsolt Nemcsik 5 – 4 Vladimir Lukasjenko
Domonkos Ferjancsik 5 – 6 Vladimir Kalujny
Kende Fodor 5 – 6 Vladimir Lukasjenko
Domonkos Ferjancsik 5 – 4 Oleg Shturbabin
Zsolt Nemcsik 5 – 2 Vladimir Kalujny

Bronsmatch[redigera | redigera wikitext]

Ryssland Ryssland 45 – 44 USA USA
Sergej Sjarikov 3 – 5 Keeth Smart
Stanislav Pozdnjakov 7 – 1 Jason Rogers
Aleksej Yakimenko 5 – 4 Ivan Lee
Sergej Sjarikov 4 – 10 Jason Rogers
Aleksej Yakimenko 5 – 5 Keeth Smart
Stanislav Pozdnjakov 5 – 5 Ivan Lee
Aleksej Yakimenko 4 – 5 Jason Rogers
Sergej Sjarikov 2 – 5 Ivan Lee
Stanislav Pozdnjakov 10 – 4 Keeth Smart

Final[redigera | redigera wikitext]

Frankrike Frankrike 45 – 42 Italien Italien
Julien Pillet 4 – 5 Luigi Tarantino
Damien Touya 3 – 5 Gianpiero Pastore
Gael Touya 6 – 5 Aldo Montano
Julien Pillet 7 – 2 Gianpiero Pastore
Gael Touya 5 – 1 Luigi Tarantino
Damien Touya 5 – 11 Aldo Montano
Gael Touya 5 – 4 Gianpiero Pastore
Julien Pillet 4 – 7 Aldo Montano
Damien Touya 6 – 2 Luigi Tarantino

Källor[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]