Svenska inomhusmästerskapen i friidrott 2008

Från Wikipedia
(Omdirigerad från ISM i friidrott 2008)
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Svenska mästerskapen i friidrott inomhus 2008
2007
2009

Svenska inomhusmästerskapen i friidrott 2008 var uppdelat i

Tävlingen var det 43:e svenska inomhusmästerskapet.


Medaljörer, resultat[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
60 meter[1] Per Strandquist Malmö AI 6,81 Daniel Persson Malmö AI 6,81 Stefan Tärnhuvud Sundsvalls FI 6,82
200 meter[1] Alexander Nordkvist Huddinge AIS 21,73 Nil de Oliveira Huddinge AIS 22,00 Stefan Tärnhuvud Sundsvalls FI 22,22
400 meter[1] Andreas Mokdasi Hässelby SK 48,44 Joni Jaako GoIF Tjalve 48,57 Henrik Encke Hässelby SK 49,10
800 meter[1] Mattias Claesson Hässelby SK 1:48,95 Johan Klinteskog Hammarby IF 1:51,80 Fredrik Karlsson Hammarby IF 1:52,57
1 500 meter[1] Rizak Dirshe Malmö A 3:50,85 John Laselle Turebergs FK 3:52,96 Philip Aagaard Spårvägens FK 3:54,96
3 000 meter[1] Erik Sjöqvist Enhörna IF 8:08,50 Johan Wallerstein Malmö AI 8:10,59 Henrik Skoog Spårvägens FK 8:12,37
60 meter häck[1] Robert Kronberg IF Kville 7,72 Joakim Blaschke Spårvägens FK 8,00 Josua Gustafsson Ullevi FK 8,13
4 x 200 meter[1] IF Göta Fredrik Johansson,
Simon Johansson,
Johan Engberg,
Christian Sjöberg
1:28,00 Turebergs FK Sebastian Öberg,
Nil de Oliveira,
Fredrik Bergfors,
Fredrik Hallinder
1:29,42 Spårvägens FK Joakim Blaschke,
Fredrik Skoglund,
Juan Pettersson,
Thomas Nikitin
1:29,71
Höjdhopp[1] Stefan Holm Kils AIK 2,37 Linus Thörnblad Malmö AI 2,35 Mehdi Alkhatib SoIK Hellas 2,15
Stavhopp[1] Alhaji Jeng Örgryte IS 5,70 Jesper Fritz Malmö AI 5,55 Gustaf Hultgren Örgryte IS 5,23
Längdhopp[1] Michel Tornéus IFK Tumba 7,54 David Frykholm Malmö AI 7,31 Mattias Sunneborn Spårvägens FK 7,25
Tresteg[1] Anton Andersson Örgryte IS 16,18 Erik Eriksson SoIK Hellas 15,30 Mathias Ström Örgryte IS 15,25
Kula[1] Magnus Lohse Mölndals AIK 18,03 Mats Olsson Järvsö IF 17,19 Christian Ehrenborg Mölndals AIK 17,09
Viktkastning[1] Mattias Jons Hässelby SK 19,62 Robert Alneroth Gefle IF 18,00 Stellan Kjellander Malmö AI 17,46
Sjukamp[2] Björn Barrefors Hammarby IF 5 577 Samuel Lindén Falu IK 5 531 Daniel Almgren Hässelby SK 5 505

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
60 meter[1] Lena Berntsson Ullevi FK 7,32 Emma Rienas IF Göta 7,40 Julia Skugge Glanshammars IF 7,46
200 meter[1] Nina Runvik Malmö AI 24,14 Maria Gustafsson Råby-Rekarne FIF 24,21 Moa Hjelmer Spårvägens FK 24,50
400 meter[1] Josefin Magnusson Malmö AI 55,49 Jessica Samuelsson Hässelby SK 55,55 Pernilla Tornemark Malmö AI 55,63
800 meter[1] Sofia Öberg IFK Lidingö 2:08,71 Elin Wiik Hässelby SK 2:09,22 Vendela Mindelöf Hässelby SK 2:10,52
1 500 meter[1] Ulrika Johansson (Flodin) Rånäs 4H 4:27,53 Charlotta Fougberg Ullevi FK 4:29,44 Marlin Brown Spårvägens FK 4:32,37
3 000 meter[1] Ulrika Johansson (Flodin) Rånäs 4H 9:52,62 Flo Jonsson Spårvägens FK 10:02,12 Lilian Magnusson Spårvägens FK 10:02,39
60 meter häck[1] Lena Berntsson Ullevi FK 8,41 Elin Westerlund KA 2 IF 8,51 Ellen Sääw Stocksäters IF 8,56
4 x 200 meter[1] Malmö AI Nina Runvik,
Caroline Bertheau,
Pernilla Tornemark,
Josefin Magnusson
1:38,98 Spårvägens FK Lisa Rönnkvist,
Nuulu Ndiwabene,
Gladys Bamane,
Moa Hjelmer
1:39,36 Hammarby IF Tove Tengvall,
Fatima Makakala,
Sofia Hellberg Jonsén,
Ulrika Jakobsson
1:42,14
Höjdhopp[1] Emma Green Örgryte IS 1,98 Frida Brolin Råby-Rekarne FI 1,83 Jenny Isgren Spårvägens FK 1,83
Stavhopp[1] Maria Rendin Malmö AI 4,17 Fanny Berglund Göteborgs KIK 4,12 Hanna-Mia Persson Örgryte IS 4,17
Längdhopp[1] Erica Jarder Väsby IK 6,24 Nadja Casadei IFK Lidingö 5,99 Linda Berntsson Mölndals AIK 5,81
Tresteg[1] Izehi Ileso Ullevi FK 12,97 Sara Brankell Mölndals AIK 12,94 Anna Göransdotter Nilsson SoIK Hellas 12,93
Kula[1] Helena Engman Riviera FI 18,05 Catarina Andersson Hässelby SK 15,57 Linda-Marie Mårtensson Hässelby SK 14,21
Viktkastning[1] Tracey Andersson IFK Trelleborg 17,68 Marie Hilmersson Falu IK 17,64 Ellinor Forssander Hässelby SK 16,87
Femkamp[2] Jessica Samuelsson Hässelby SK 4 428 Nadja Casadei IFK Lidingö 4 190 Frida Linde Täby IS 3 891

Referenser[redigera | redigera wikitext]

Fotnoter[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ [a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab] ”Stora inne-SM 2008, resultat” (pdf). mai.se. Arkiverad från originalet den 14 april 2015. https://web.archive.org/web/20150414002300/http://www.mai.se/resultat/resultat_inne-sm_2008.pdf. Läst 11 april 2015. 
  2. ^ [a b] ”SM mångkamp 2008, resultat” (htm). lerumfriidrott.se. http://www.lerumfriidrott.se/resultat/08/080316.htm. Läst 6 april 2015.