Individuell hoppning i ridsport vid olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Olympiska sommarspelen 2004
Ridsport Equestrian pictogram.svg
Individuell hoppning
Information
Datum 22-27 augusti
Deltagare 77
Arena Markopoulo Olympic Equestrian Centre
Olympic Rings black.svg Föregående Följande Olympic Rings black.svg
Sydney 2000 Peking 2008
Ridsport vid olympiska sommarspelen 2004
Individuellt Gren Lag
Detaljer Dressyr Detaljer
Detaljer Fälttävlan Detaljer
Detaljer Hoppning Detaljer

Lagtävlingen i hoppning i ridsport vid olympiska sommarspelen 2004 var en av sex ridsportgrenar som avgjordes under de olympiska sommarspelen 2004.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
Individuellt  Rodrigo Pessoa
Brasilien
 Chris Kappler
USA
 Marco Kutscher
Tyskland

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Kvalomgång[redigera | redigera wikitext]

Omgång 1[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Straff Total-
straff
Hopp Tid
1  Peter Wylde (USA) Fein Cera 0 0 0
 Juan Carlos García (ITA) Albin III 0 0 0
 Thomas Velin (DEN) Carnute 0 0 0
 Malin Baryard (SWE) Butterfly Flip 0 0 0
 Antonis Petris (GRE) Gredo la Daviere 0 0 0
 Peder Fredericson (SWE) Magic Bengtsson 0 0 0
 Grant Cashmore (NZL) Franklins Flyte 0 0 0
 Ludo Philippaerts (BEL) Parco 0 0 0
 Beezie Madden (USA) Authentic 0 0 0
 Wim Schröder (NED) Montreal 0 0 0
11  Ludger Beerbaum (GER) Goldfever 0 1 1
 Otto Becker (GER) Dobels Cento 0 1 1
 Cian O'Connor (IRL) Waterford Crystal 0 1 1
 McLain Ward (USA) Sapphire 0 1 1
 Bernardo Alves (BRA) Canturo 0 1 1
 Nick Skelton (GBR) Arko III 0 1 1
17  Kevin Babington (IRL) Carling King 0 2 2
18  Yuka Watanabe (JPN) Nike 0 3 3
19  Christian Ahlmann (GER) Cöster 4 0 4
 Chris Kappler (USA) Royal Kaliber 4 0 4
 Jos Lansink (BEL) Cumano 4 0 4
 Leopold van Asten (NED) Fleche Rouge 4 0 4
 Rolf-Göran Bengtsson (SWE) Mac Kinley 4 0 4
 Robert Smith (GBR) Mr Springfield 4 0 4
 Bruno Broucqsault (FRA) Dileme de Cephe 4 0 4
 Markus Fuchs (SUI) Tinka's Boy 4 0 4
 Stanny van Paesschen (BEL) O de Pomme 4 0 4
 Florian Angot (FRA) First de Launay 4 0 4
 Jessica Kürten (IRL) Castle Forbes Maike 4 0 4
 Gert-Jan Bruggink (NED) Joel 4 0 4
31  Eric Navet (FRA) Dollar du Murier 4 1 5
 Gerco Schröder (NED) Monaco 4 1 5
 Peter Eriksson (SWE) Cardento 4 1 5
 Fabio Crotta (SUI) Mme Pompadour M 4 1 5
 Bruno Chimirri (ITA) Landknecht 4 1 5
 Rodrigo Pessoa (BRA) Baloubet du Rouet 4 1 5
 Federico Sztyrle (ARG) Who Knows Lilly 4 1 5
 Danae Tsatsou (GRE) Roble Z 4 1 5
 Luciana Diniz (BRA) Mariachi 4 1 5
 Rossen Raitchev (BUL) Medoc II 4 1 5
 Sohn Bong-Gak (KOR) Cim Christo 4 1 5
42  Hwang Soon-Won (KOR) C.Chap 4 2 6
 Marion Hughes (IRL) Fortunus 4 2 6
 Eugenie Angot (FRA) Cigale du Taillis 4 2 6
 Woo Jung-Ho (KOR) Seven Up 4 2 6
 Steve Guerdat (SUI) Olympic 4 2 6
47  Gerardo Tazzer (MEX) Chanel 4 4 8
 Álvaro Alfonso de Miranda Neto (BRA) Countdown 23 8 0 8
 Vincenzo Chimirri (ITA) Delfi Platiere 8 0 8
 Martín Dopazo (ARG) Furka du Village 8 0 8
 Tadayoshi Hayashi (JPN) Swanky 8 0 8
 Grzegorz Kubiak (POL) Djane des Fontenis 8 0 8
 Marco Kutscher (GER) Montender 8 0 8
54  Federico Fernandez (MEX) Behomio 8 8 1 9
 Ramzy Al-Duhami (KSA) Fall Khaeer 8 1 9
 Lucas Werthein (ARG) Warren 8 1 9
 Christina Liebherr (SUI) No Mercy 8 1 9
58  Andre Sakakini (EGY) Casper 8 2 10
59  Ian Millar (CAN) Promise Me 8 3 11
60  Kamal Bahamdan (KSA) Casita 12 0 12
 Taizo Sugitani (JPN) Lamalushi 12 0 12
 Dirk Demeersman (BEL) Clinton 12 0 12
63  Daniel Meech (NZL) Diagonal 12 1 13
 Ibrahim Bisharat (JOR) Qwinto 12 1 13
 Hannah Mytilinaiou (GRE) Santana 12 1 13
66  Joo Jung-Hyun (KOR) Epsom Gesmeray 12 2 14
 Ryuichi Obata (JPN) Oliver Q 12 2 14
68  Vladimir Tuganov (RUS) Leroy Brown 12 3 15
69  Marcela Lobo (MEX) Joskin 12 4 16
 Guy Thomas (NZL) Madison 16 0 16
71  Roberto Arioldi (ITA) Dime de la Cour 16 1 17
72  Gustavo Hernández Leyva (MEX) Minotauro 16 3 19
73  Mark Watring (PUR) Sapphire 24 1 25
74  Bruce Goodin (NZL) Braveheart 24 4 28
75  Tim Amitrano (AUS) Mr Innocent 36 2 38
76  Emmanouela Athanassiades (GRE) Rimini Z Eliminerad 58
 Gregorio Werthein (ARG) Calwaro El Eliminerad 58

Omgång 2[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Straff Omgång 1
Straff
Total-
straff
Hopp Tid
1  Beezie Madden (USA) Authentic 0 0 0 0
2  Juan Carlos García (ITA) Albin III 0 1 0 1
 Ludger Beerbaum (GER) Goldfever 0 0 1 1
4  Kevin Babington (IRL) Carling King 0 1 2 3
5  Wim Schröder (NED) Montreal 4 0 0 4
 Antonis Petris (GRE) Gredo la Daviere 4 0 0 4
 Ludo Philippaerts (BEL) Parco 4 0 0 4
 Gert-Jan Bruggink (NED) Joel 0 0 4 4
 Chris Kappler (USA) Royal Kaliber 0 0 4 4
 Rolf-Göran Bengtsson (SWE) Mac Kinley 0 0 4 4
 Thomas Velin (DEN) Carnute 4 0 0 4
12  Rodrigo Pessoa (BRA) Baloubet du Rouet 0 0 5 5
13  Nick Skelton (GBR) Arko III 4 1 1 6
 Yuka Watanabe (JPN) Nike 0 3 3 6
 Otto Becker (GER) Dobels Cento 4 1 1 6
16  Florian Angot (FRA) First de Launay 4 0 4 8
 Christian Ahlmann (GER) Cöster 4 0 4 8
 Peder Fredericson (SWE) Magic Bengtsson 8 0 0 8
 Leopold van Asten (NED) Fleche Rouge 4 0 4 8
 Marco Kutscher (GER) Montender 0 0 8 8
 Malin Baryard (SWE) Butterfly Flip 8 0 0 8
 Markus Fuchs (SUI) Tinka's Boy 4 0 4 8
23  Peter Eriksson (SWE) Cardento 4 0 5 9
 Bernardo Alves (BRA) Canturo 8 0 1 9
 Christina Liebherr (SUI) No Mercy 0 0 9 9
 McLain Ward (USA) Sapphire 8 0 1 9
27  Eugenie Angot (FRA) Cigale du Taillis 4 0 6 10
28  Peter Wylde (USA) Fein Cera 12 0 0 12
 Grant Cashmore (NZL) Franklins Flyte 12 0 0 12
 Dirk Demeersman (BEL) Clinton 0 0 12 12
 Robert Smith (GBR) Mr Springfield 8 0 4 12
 Stanny van Paesschen (BEL) O de Pomme 8 0 4 12
33  Cian O'Connor (IRL) Waterford Crystal 12 0 1 13
 Fabio Crotta (SUI) Mme Pompadour M 8 0 5 13
 Jessica Kürten (IRL) Castle Forbes Maike 8 1 4 13
 Gerco Schröder (NED) Monaco 8 0 5 13
 Bruno Chimirri (ITA) Landknecht 8 0 5 13
38  Woo Jung-Ho (KOR) Seven Up 8 0 6 14
39  Hwang Soon-Won (KOR) C.Chap 8 1 6 15
40  Martín Dopazo (ARG) Furka du Village 8 0 8 16
 Álvaro Alfonso de Miranda Neto (BRA) Countdown 23 8 0 8 16
42  Rossen Raitchev (BUL) Medoc II 12 0 5 17
 Jos Lansink (BEL) Cumano 12 1 4 17
44  Luciana Diniz (BRA) Mariachi 12 1 5 18
45  Daniel Meech (NZL) Diagonal 4 2 13 19
46  Vincenzo Chimirri (ITA) Delfi Platiere 12 0 8 20
 Grzegorz Kubiak (POL) Djane des Fontenis 12 0 8 20
48  Federico Fernandez (MEX) Behomio 8 12 0 9 21
 Ian Millar (CAN) Promise Me 8 2 11 21
 Eric Navet (FRA) Dollar du Murier 16 0 5 21
51  Ibrahim Bisharat (JOR) Qwinto 8 1 13 22
52  Vladimir Tuganov (RUS) Leroy Brown 8 0 15 23
53  Kamal Bahamdan (KSA) Casita 12 0 12 24
54  Tadayoshi Hayashi (JPN) Swanky 16 1 8 25
55  Steve Guerdat (SUI) Olympic 20 0 6 26
 Sohn Bong-Gak (KOR) Cim Christo 16 5 5 26
 Ramzy Al-Duhami (KSA) Fall Khaeer 16 1 9 26
 Andre Sakakini (EGY) Casper 16 0 10 26
59  Roberto Arioldi (ITA) Dime de la Cour 8 2 17 27
 Joo Jung-Hyun (KOR) Epsom Gesmeray 12 1 14 27
61  Taizo Sugitani (JPN) Lamalushi 16 0 12 28
62  Guy Thomas (NZL) Madison 12 1 16 29
63  Hannah Mytilinaiou (GRE) Santana 24 2 13 39
64  Marcela Lobo (MEX) Joskin 20 5 16 41
65  Danae Tsatsou (GRE) Roble Z 32 7 5 44
66  Gustavo Hernández Leyva (MEX) Minotauro 32 1 19 52
67  Bruce Goodin (NZL) Braveheart 28 0 28 56
68  Mark Watring (PUR) Sapphire 36 3 25 64
69  Gregorio Werthein (ARG) Calwaro El 12 2 58 72
70  Emmanouela Athanassiades (GRE) Rimini Z 8 9 58 75
71  Tim Amitrano (AUS) Mr Innocent 44 4 38 86
72  Gerardo Tazzer (MEX) Chanel Eliminerad
 Lucas Werthein (ARG) Warren Eliminerad
 Ryuichi Obata (JPN) Oliver Q Eliminerad
75  Bruno Broucqsault (FRA) Dileme de Cephe Avslutade
 Federico Sztyrle (ARG) Who Knows Lilly Avslutade
 Marion Hughes (IRL) Fortunus Avslutade

Omgång 3[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Straff Omgång 1+2
Straff
Total-
straff
Hopp Tid
1  Beezie Madden (USA) Authentic 0 0 0 0
2  Ludger Beerbaum (GER) Goldfever 0 0 1 1
3  Rolf-Göran Bengtsson (SWE) Mac Kinley 0 0 4 4
4  Nick Skelton (GBR) Arko III 0 0 6 6
5  Marco Kutscher (GER) Montender 0 0 8 8
 Gert-Jan Bruggink (NED) Joel 4 0 4 8
 Chris Kappler (USA) Royal Kaliber 4 0 4 8
 Kevin Babington (IRL) Carling King 4 1 3 8
9  Juan Carlos García (ITA) Albin III 8 0 1 9
10  Thomas Velin (DEN) Carnute 4 2 4 10
 Otto Becker (GER) Dobels Cento 4 0 6 10
12  Eugenie Angot (FRA) Cigale du Taillis 0 1 10 11
13  Antonis Petris (GRE) Gredo la Daviere 8 0 4 12
 Wim Schröder (NED) Montreal 8 0 4 12
 Peder Fredericson (SWE) Magic Bengtsson 4 0 8 12
 Malin Baryard (SWE) Butterfly Flip 4 0 8 12
17  Jessica Kürten (IRL) Castle Forbes Maike 0 0 13 13
18  Rodrigo Pessoa (BRA) Baloubet du Rouet 8 1 5 14
19  Christian Ahlmann (GER) Cöster 8 0 8 16
 Leopold van Asten (NED) Fleche Rouge 8 0 8 16
21  Florian Angot (FRA) First de Launay 8 1 8 17
 Christina Liebherr (SUI) No Mercy 8 0 9 17
 McLain Ward (USA) Sapphire 8 0 9 17
 Fabio Crotta (SUI) Mme Pompadour M 4 0 13 17
 Jos Lansink (BEL) Cumano 0 0 17 17
 Gerco Schröder (NED) Monaco 4 0 13 17
27  Bruno Chimirri (ITA) Landknecht 4 1 13 18
28  Peter Eriksson (SWE) Cardento 8 2 9 19
29  Daniel Meech (NZL) Diagonal 0 1 19 20
 Ludo Philippaerts (BEL) Parco 16 0 4 20
 Dirk Demeersman (BEL) Clinton 8 0 12 20
 Stanny van Paesschen (BEL) O de Pomme 8 0 12 20
33  Robert Smith (GBR) Mr Springfield 8 1 12 21
 Hwang Soon-Won (KOR) C.Chap 4 2 15 21
 Markus Fuchs (SUI) Tinka's Boy 12 1 8 21
36  Cian O'Connor (IRL) Waterford Crystal 8 1 13 22
37  Martín Dopazo (ARG) Furka du Village 8 0 16 24
 Yuka Watanabe (JPN) Nike 16 2 6 24
 Peter Wylde (USA) Fein Cera 12 0 12 24
40  Rossen Raitchev (BUL) Medoc II 8 0 17 25
41  Steve Guerdat (SUI) Olympic 0 2 26 28
 Álvaro Alfonso de Miranda Neto (BRA) Countdown 23 12 0 16 28
43  Woo Jung-Ho (KOR) Seven Up 16 0 14 30
44  Ian Millar (CAN) Promise Me 8 2 21 31
 Sohn Bong-Gak (KOR) Cim Christo 4 1 26 31
46  Vladimir Tuganov (RUS) Leroy Brown 8 1 23 32
 Vincenzo Chimirri (ITA) Delfi Platiere 12 0 20 32
48  Grant Cashmore (NZL) Franklins Flyte 20 1 12 33
49  Luciana Diniz (BRA) Mariachi 16 0 18 34
50  Kamal Bahamdan (KSA) Casita 12 0 24 36
51  Taizo Sugitani (JPN) Lamalushi 8 1 28 37
 Grzegorz Kubiak (POL) Djane des Fontenis 16 1 20 37
 Joo Jung-Hyun (KOR) Epsom Gesmeray 8 2 27 37
54  Federico Fernandez (MEX) Behomio 8 16 1 21 38
55  Ibrahim Bisharat (JOR) Qwinto 20 0 22 42
56  Roberto Arioldi (ITA) Dime de la Cour 20 1 27 48
57  Ramzy Al-Duhami (KSA) Fall Khaeer 28 0 26 54
58  Marcela Lobo (MEX) Joskin 16 1 41 58
 Guy Thomas (NZL) Madison 28 1 29 58
60  Hannah Mytilinaiou (GRE) Santana 20 6 39 65
61  Bernardo Alves (BRA) Canturo Eliminerad
62  Eric Navet (FRA) Dollar du Murier Avslutade
 Tadayoshi Hayashi (JPN) Swanky Avslutade
 Andre Sakakini (EGY) Casper Avslutade
 Danae Tsatsou (GRE) Roble Z Avslutade
 Gustavo Hernández Leyva (MEX) Minotauro Avslutade
 Bruce Goodin (NZL) Braveheart Avslutade
 Mark Watring (PUR) Sapphire Avslutade
 Gregorio Werthein (ARG) Calwaro El Avslutade
 Emmanouela Athanassiades (GRE) Rimini Z Avslutade
 Tim Amitrano (AUS) Mr Innocent Avslutade

Sista omgången[redigera | redigera wikitext]

Omgång A[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Straff Total-
straff
Hopp Tid
1  Jessica Kürten (IRL) Castle Forbes Maike 0 0 0
 Nick Skelton (GBR) Arko III 0 0 0
3  Daniel Meech (NZL) Diagonal 0 1 1
4  Cian O'Connor (IRL) Waterford Crystal 4 0 4
 Ludo Philippaerts (BEL) Parco 4 0 4
 Wim Schröder (NED) Montreal 4 0 4
 Thomas Velin (DEN) Carnute 4 0 4
 Chris Kappler (USA) Royal Kaliber 4 0 4
 Marco Kutscher (GER) Montender 4 0 4
10  Sohn Bong-Gak (KOR) Cim Christo 4 1 5
11  Bruno Chimirri (ITA) Landknecht 4 2 6
12  Joo Jung-Hyun (KOR) Epsom Gesmeray 8 0 8
 Taizo Sugitani (JPN) Lamalushi 8 0 8
 Vincenzo Chimirri (ITA) Delfi Platiere 8 0 8
 Ian Millar (CAN) Promise Me 8 0 8
 Álvaro Alfonso de Miranda Neto (BRA) Countdown 23 8 0 8
 Martín Dopazo (ARG) Furka du Village 8 0 8
 Hwang Soon-Won (KOR) C.Chap 8 0 8
 Robert Smith (GBR) Mr Springfield 8 0 8
 Dirk Demeersman (BEL) Clinton 8 0 8
 McLain Ward (USA) Sapphire 8 0 8
 Christina Liebherr (SUI) No Mercy 8 0 8
 Rodrigo Pessoa (BRA) Baloubet du Rouet 8 0 8
 Peder Fredericson (SWE) Magic Bengtsson 8 0 8
 Otto Becker (GER) Dobels Cento 8 0 8
 Juan Carlos García (ITA) Albin III 8 0 8
 Kevin Babington (IRL) Carling King 8 0 8
 Rolf-Göran Bengtsson (SWE) Mac Kinley 8 0 8
 Ludger Beerbaum (GER) Goldfever 8 0 8
30  Jos Lansink (BEL) Cumano 12 0 12
 Leopold van Asten (NED) Fleche Rouge 12 0 12
 Malin Baryard (SWE) Butterfly Flip 12 0 12
 Gert-Jan Bruggink (NED) Joel 12 0 12
 Beezie Madden (USA) Authentic 12 0 12
35  Vladimir Tuganov (RUS) Leroy Brown 12 1 13
36  Fabio Crotta (SUI) Mme Pompadour M 16 0 16
 Antonis Petris (GRE) Gredo la Daviere 16 0 16
 Eugenie Angot (FRA) Cigale du Taillis 16 0 16
39  Yuka Watanabe (JPN) Nike 12 5 17
40  Luciana Diniz (BRA) Mariachi 20 0 20
 Grant Cashmore (NZL) Franklins Flyte 20 0 20
 Florian Angot (FRA) First de Launay 20 0 20
43  Rossen Raitchev (BUL) Medoc II 20 1 21
44  Grzegorz Kubiak (POL) Djane des Fontenis 24 0 24
45  Kamal Bahamdan (KSA) Casita 24 1 25
46  Markus Fuchs (SUI) Tinka's Boy Avslutade

Omgång B[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Straff Omgång A
Straff
Total-
straff
Hopp Tid
1  Cian O'Connor (IRL) Waterford Crystal 0 0 4 4
2  Rodrigo Pessoa (BRA) Baloubet du Rouet 0 0 8 8
 Chris Kappler (USA) Royal Kaliber 4 0 4 8
4  Marco Kutscher (GER) Montender 4 1 4 9
5  Robert Smith (GBR) Mr Springfield 4 0 8 12
 Dirk Demeersman (BEL) Clinton 4 0 8 12
 Peder Fredericson (SWE) Magic Bengtsson 4 0 8 12
 Kevin Babington (IRL) Carling King 4 0 8 12
 Rolf-Göran Bengtsson (SWE) Mac Kinley 4 0 8 12
 Ludo Philippaerts (BEL) Parco 8 0 4 12
11  Thomas Velin (DEN) Carnute 8 1 4 13
 Nick Skelton (GBR) Arko III 12 1 0 13
13  Daniel Meech (NZL) Diagonal 12 1 1 14
14  Christina Liebherr (SUI) No Mercy 8 1 8 17
15  Sohn Bong-Gak (KOR) Cim Christo 12 1 5 18
16  Taizo Sugitani (JPN) Lamalushi 12 0 8 20
 Juan Carlos García (ITA) Albin III 8 4 8 20
 Ludger Beerbaum (GER) Goldfever 12 0 8 20
19  Otto Becker (GER) Dobels Cento 12 1 8 21
 Jessica Kürten (IRL) Castle Forbes Maike 20 1 0 21
21  Bruno Chimirri (ITA) Landknecht 16 1 6 23
22  Hwang Soon-Won (KOR) C.Chap 16 0 8 24
23  Martín Dopazo (ARG) Furka du Village 16 1 8 25
24  Ian Millar (CAN) Promise Me 20 2 8 30
25  Joo Jung-Hyun (KOR) Epsom Gesmeray Eliminerad
 Vincenzo Chimirri (ITA) Delfi Platiere Eliminerad
 Álvaro Alfonso de Miranda Neto (BRA) Countdown 23 Eliminerad
 Wim Schröder (NED) Montreal Eliminerad
29  McLain Ward (USA) Sapphire Avslutade
Hoppning om silver[redigera | redigera wikitext]
Ryttare Häst Straff Tid (sek)
1  Rodrigo Pessoa (BRA) Baloubet du Rouet 4 49.42
2  Chris Kappler (USA) Royal Kaliber Avslutade

Referenser[redigera | redigera wikitext]


Externa länkar[redigera | redigera wikitext]