Argentina i olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Argentina i olympiska spelen
Argentina IOK-landskod

ARG
KommittéArgentinas Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
Deltagare152 deltagare i 22 sporter
FanbärareCarlos Espínola
Medaljsummering
Guld
2
Silver
0
Brons
4
Totalt
6

Placering
38:e
Argentina i olympiska sommarspelen
1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Argentina i olympiska vinterspelen
1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Argentina i olympiska sommarspelen 2004 bestod av 152 idrottare som blivit uttagna av Argentinas olympiska kommitté.[1]

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Medalj Namn Sport Gren
1 Guld Argentinas herrlandslag i basket Basket Herrarnas turnering
1 Guld Argentinas herrlandslag i fotboll Fotboll Herrarnas turnering
3 Brons Georgina Bardach Simning 400 m medley damer
3 Brons Paola Suárez
Patricia Tarabini
Tennis Dubbel Damer
3 Brons Argentinas damlandslag i landhockey Landhockey Damernas turnering
3 Brons Santiago Lange
Carlos Espínola
Segling Herrarnas Tornado

Basket[redigera | redigera wikitext]

Gruppspel
Lag Vinster Förluster Poäng Första Tiebreaker
Särskiljning av lika lag
 Spanien 5 0 10
 Italien 3 2 8 1-0
 Argentina 3 2 8 0-1
 Kina 2 3 7
 Nya Zeeland 1 4 6 1-0
 Serbien och Montenegro 1 4 6 0-1
15 augusti
16:45
 Argentina 83–82  Serbien och Montenegro    Olympic Indoor Hall, Aten
Publik: 10 500
Domare:
Virginijus Dovidavicius (Litauen)
José Carrión (Puerto Rico)
Resultat efter kvart: 27–15, 22–24, 12–20, 22–23
Pts: Ginóbili 27
Rebs: Wolkowyski 6
Asts: Ginóbili 3
Pts: Radmanović 21
Rebs: Dejan Tomašević 10
Asts: 3 players, 1 var
17 augusti
20:00
 Spanien 87–76  Argentina    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 12 000
Domare:
Lazaros Voreadis (Grekland)
Mike Homsy (Kanada)
Resultat efter kvart: 25–18, 10–22, 23–20, 29–16
Pts: Gasol 26
Rebs: Gasol 8
Asts: Calderón 5
Pts: Scola 28
Rebs: Scola 9
Asts: 3 players, 4 var
19 augusti
20:00
 Argentina 82–57  Kina    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 12 000
Domare:
Sean Corbin (USA)
Scott Buttler (Australien)
Resultat efter kvart: 22–14, 19–7, 24–18, 17–18
Pts: Nocioni 17
Rebs: Delfino, Nocioni 6 var
Asts: Scola, Sconochini 4 var
Pts: Yao Ming 15
Rebs: Yao Ming 7
Asts: Liu Wei 2
21 augusti
14:30
 Nya Zeeland 94–98  Argentina    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 8 000
Domare:
Virginijus Dovidavicius (Litauen)
Christos Christodoulou (Grekland)
Resultat efter kvart: 25–23, 17–24, 29–29, 23–22
Pts: Jones 25
Rebs: Book 6
Asts: Dickel 7
Pts: Scola 25
Rebs: Oberto 9
Asts: Montecchia, Oberto 5 var
23 augusti
20:00
 Italien 76–75  Argentina    Helliniko Indoor Arena, Aten
Publik: 12 000
Domare:
Lazaros Voreadis (Grekland)
Sean Corbin (USA)
Resultat efter kvart: 13–23, 22–13, 18–18, 23–21
Pts: Pozzecco 17
Rebs: Bulleri 6
Asts: Bulleri 4
Pts: Ginóbili, Scola 19 var
Rebs: Wolkowyski 7
Asts: Ginóbili 3
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0
0 Spanien 094
0 USA 0102 0
0 USA 081
0 0 Argentina 089 0
0 Argentina 069
0 Grekland 064 0
0 Argentina 084
0 0 Italien 069
0 Litauen 095
0 Kina 075 0
0 Litauen 091 Bronsmatch
0 0 Italien 0100 0
0 Italien 083 0 USA 0104
0 Puerto Rico 070 0 0 Litauen 096

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Liu Song Herrsingel Flag of Japan.svg Arai (JPN)
W 4–1
Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Grujić (SCG)
W 4–1
Flag of South Korea (1997–2011).svg Joo (KOR)
L 0–4
Gick inte vidare
Pablo Tabachnik Herrsingel Flag of Nigeria.svg Toriola (NGR)
L 1–4
Gick inte vidare
Liu Song
Pablo Tabachnik
Herrdubbel Flag of Greece.svg Gionis/Kreanga (GRE)
L 1–4
Gick inte vidare

Boxning[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Daniel Brizuela Fjädervikt Flag of Germany.svg Tajbert (GER)
L (RSC)
Gick inte vidare

Cykling[redigera | redigera wikitext]

Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Tid Placering
Carlos Franco Gennero Herrarnas terränglopp LAP (–3 varv) 44
Jimena Florit Damernas terränglopp 2:08:42 12

Bana[redigera | redigera wikitext]

Omnium
Cyklist Gren Poäng Varv Placering
Juan Curuchet Herrarnas poänglopp 23 (–3) 13
Juan Curuchet
Walter Pérez
Herrarnas Madison 5 (–1) 9

Fotboll[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Nr Namn Födelsedatum Ålder Matcher Mål 10px 10px10px 10px
Målvakter
1 Wilfredo Caballero 28.09.1981 22 0 0 0 0 0
18 Germán Lux 07.06.1982 22 6 0 1 0 0
Försvarare
2 Roberto Ayala 14.04.1973 31 6 0 1 0 0
6 Gabriel Heinze 19.04.1978 26 6 1 1 0 0
14 Clemente Rodríguez 31.07.1981 23 4 0 0 0 0
4 Fabricio Coloccini 22.01.1982 22 6 0 1 0 0
3 Nicolás Burdisso 12.04.1981 23 3 0 0 0 0
21 Leandro Fernández 30.01.1983 21 0 0 0 0 0
Mittfältare
11 Kily González 04.08.1974 30 6 1 2 0 0
16 Luis González 19.01.1981 23 6 1 0 0 0
15 Andrés D’Alessandro 15.04.1981 23 6 1 1 0 0
13 Nicolás Medina 17.02.1982 22 3 0 1 0 0
5 Javier Mascherano 08.06.1984 20 6 0 0 0 0
Anfallare
8 César Delgado 18.08.1981 23 6 2 1 0 0
12 Mauro Rosales 24.02.1981 23 6 1 0 0 0
17 Mariano González 05.05.1981 23 3 0 1 0 0
9 Luciano Figueroa 19.05.1981 23 0 0 0 0 0
7 Javier Saviola 11.12.1981 22 3 1 0 0 0
10 Carlos Tévez 05.02.1984 20 6 8 0 0 0
Coach
Marcelo Bielsa 21.06.1955 49
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Pts
Flag of Argentina.svg Argentina 3 3 0 0 9 0 +9 9
Flag of Australia.svg Australien 3 1 1 1 6 3 +3 4
Flag of Tunisia.svg Tunisien 3 1 1 1 4 5 −1 4
Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Serbien och Montenegro 3 0 0 3 3 14 −11 0
11 augusti 2004 Flag of Argentina.svg Argentina 6 – 0 Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Serbien och Montenegro Pampeloponnisiako Stadium, Patras
20:30 Rapport Publik: 14 675
Domare: Carlos Batres (Guatemala)

14 augusti 2004 Flag of Argentina.svg Argentina 2 – 0 Flag of Tunisia.svg Tunisien Pampeloponnisiako Stadium, Patras
20:30 Rapport Publik: 5 512
Domare: Éric Poulat (Frankrike)

17 augusti 2004 Flag of Argentina.svg Argentina 1 – 0 Flag of Australia.svg Australien Karaiskaki Stadium, Pireaus
20:30 Rapport Publik: 26 338
Domare: Essam Abd El Fatah (Egypten)
Slutspel
Kvartsfinaler Semifinaler Final
                   
21 augusti– Pireaus        
 Flag of Mali.svg Mali   0
24 augusti– Pireaus
 Flag of Italy (2003–2006).svg Italien   1  
 Flag of Italy (2003–2006).svg Italien   0
21 augusti– Patras
   Flag of Argentina.svg Argentina   3  
 Flag of Argentina.svg Argentina   4
28 augusti– Aten
 Flag of Costa Rica.svg Costa Rica   0  
 Flag of Argentina.svg Argentina   1
21 augusti– Heraklion
   Flag of Paraguay (1990–2013).svg Paraguay   0
 Flag of Iraq (2004–2008).svg Irak   1
24 augusti– Thessaloniki
 Flag of Australia.svg Australien   0  
 Flag of Iraq (2004–2008).svg Irak   1 Bronsmatch
21 augusti– Thessaloniki
   Flag of Paraguay (1990–2013).svg Paraguay   3  
 Flag of Paraguay (1990–2013).svg Paraguay   3  Flag of Italy (2003–2006).svg Italien   1
 Flag of South Korea (1997–2011).svg Sydkorea   2    Flag of Iraq (2004–2008).svg Irak   0
27 augusti– Thessaloniki

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Fältgrenar och tiokamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Juan Ignacio Cerra Släggkastning 72,53 26 Gick inte vidare
Marcelo Pugliese Diskuskastning 56,06 31 Gick inte vidare
Kombinerade grenar - Tiokamp
Friidrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Santiago Lorenzo Resultat 11,10 7,03 13,22 1,85 49,34 15,38 40,22 4,50 58,36 4:23,08 7592 24
Poäng 838 821 681 670 845 804 669 760 713 791
Damer
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Final
Resultat Placering
Sandra Torres Maraton 2:54:48 55
Fältgrenar och sjukamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Jennifer Dahlgren Släggkastning 59,52 43 Gick inte vidare
Alejandra García Stavhopp 4,40 12 q 4,20 =13
Romina Maggi Spjutkastning 48,58 43 Gick inte vidare
Solange Witteveen Höjdhopp 1,89 23 Gick inte vidare

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Damer
Fäktare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Alejandra Carbone Florett BYE Flag of Japan.svg Sugawara (JPN)
L 6–15
Gick inte vidare

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk[redigera | redigera wikitext]

Damer
Mångkamp, lag
Idrottare Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
V UB BB F V UB BB F
Celeste Carnavale Mångkamp, ind. 8,362 9,050 8,325 8,525 34,262 56 Gick inte vidare

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren 32-delsfinal Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Miguel Albarracín Extra lättvikt (-60 kg) BYE Flag of Seychelles.svg Labrosse (SEY)
W 1001–0001
Flag of Mexico.svg Aburto (MEX)
W 1000–0002
Flag of Japan.svg Nomura (JPN)
L 0000–0001
Gick inte vidare*
Jorge Lencina Halv lättvikt (-66 kg) BYE Flag of Japan.svg Uchishiba (JPN)
L 0000–1011
Gick inte vidare*
Rodrigo Lucenti Lättvikt (-73 kg) BYE Flag of the United States.svg Pedro (USA)
L 0000–1001
Gick inte vidare
Ariel Sganga Halv mellanvikt (-81 kg) BYE Flag of Switzerland.svg Aschwanden (SUI)
W 1000–0002
Flag of Greece.svg Iliadis (GRE)
L (forfeit)
Gick inte vidare*
Eduardo Costa Gramajo Mellanvikt (-90 kg) BYE Flag of Venezuela (1954–2006).png Camacho (VEN)
W 1101–0000
Flag of Ukraine.svg Grekov (UKR)
W 0112–0001
Flag of Japan.svg Izumi (JPN)
L 0000–0001
Gick inte vidare*
Andrés Loforte Halv tungvikt (-100 kg) BYE Flag of Egypt.svg El Gharbawy (EGY)
L 0001–0002
Gick inte vidare
Orlando Baccino Tungvikt (+100 kg) BYE Flag of Belarus (1995–2012).svg Rybak (BLR)
L 0000–1001
Gick inte vidare

* Gick till återkval

Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Daniela Krukower Halv mellanvikt (-63 kg) BYE Flag of South Korea (1997–2011).svg Lee (KOR)
W 0001–0000
Flag of France.svg Décosse (FRA)
W 0001–0000
Flag of Japan.svg Tanimoto (JPN)
L 0000–1000
Gick inte vidare*
Elizabeth Copes Mellanvikt (-70 kg) BYE Flag of Greece.svg Kourtelesi (GRE)
W 1021–0000
Flag of the Netherlands.svg Bosch (NED)
L 0000–1000
Gick inte vidare*

* Gick till återkval

Återkval
Athlete Event Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Bronsmatch
Opposition
Result
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Miguel Albarracín Extra lättvikt (-60 kg) BYE Flag of Germany.svg Gussenberg (GER)
L 0000–0012
Gick inte vidare
Jorge Lencina Halv lättvikt (-66 kg) Flag of Mongolia.svg Dashdavaa (MGL)
W 1011–0001
Flag of Russia.svg Dzhafarov (RUS)
W 1001–0001
Flag of Georgia.svg Margoshvili (GEO)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Ariel Sganga Halv mellanvikt (-81 kg) Flag of Australia.svg Endicott-Davies (AUS)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Eduardo Costa Gramajo Mellanvikt (-90 kg) BYE Flag of Belarus (1995–2012).svg Kukharenka (BLR)
W 1000–0100
Flag of the Netherlands.svg Huizinga (NED)
L 0000–1010
Gick inte vidare
Daniela Krukower Halv mellanvikt (-63 kg) BYE Flag of Cuba.svg González (CUB)
L WO
5
Elizabeth Copes Mellanvikt (-70 kg) BYE Flag of Spain.svg Blanco (ESP)
L 0000–1011
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Javier Correa Herrarnas K-1 500 m 1:38.675 2 QS 1:39.525 2 Q 1:40.639 8
Herrarnas K-1 1000 m 3:28.492 4 QS 3:31.934 4 Gick inte vidare
Fernanda Lauro Damernas K-1 500 m 1:59.474 6 QS 2:00.198 9 Gick inte vidare

Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Coach: Jorge Ruiz

  1. Pablo Moreira (GK)
  2. Juan Pablo Hourquebie
  3. Maximiliano Caldas
  4. Matías Vila
  5. Ezequiel Paulón
  6. Mario Almada
  7. Carlos Retegui
  8. Rodrigo Vila

  1. Tomás MacCormik
  2. Jorge Lombi
  3. Fernando Zylberberg
  4. Germán Orozco
  5. Matías Paredes
  6. Juan Manuel Vivaldi
  7. Lucas Rey
  8. Lucas Cammareri
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Pts
Flag of the Netherlands.svg Nederländerna 5 5 0 0 16 9 +7 15
Flag of Australia.svg Australien 5 3 1 1 14 10 +10 10
Flag of New Zealand.svg Nya Zeeland 5 3 0 2 13 11 +2 9
Flag of India.svg Indien 5 1 1 3 11 13 −2 4
Flag of South Africa.svg Sydafrika 5 1 0 4 9 15 −6 3
Flag of Argentina.svg Argentina 5 0 2 3 8 13 −5 2
Damer

Coach: Sergio Vigil

  1. Mariela Antoniska (GK)
  2. Magdalena Aicega (c)
  3. Marina di Giacomo
  4. Ayelén Stepnik
  5. Alejandra Gulla
  6. Luciana Aymar
  7. Vanina Oneto
  8. Soledad García
  9. Mariana González Oliva
  10. Mercedes Margalot
  11. María de la Paz Hernández
  12. Cecilia Rognoni
  13. Paola Vukojicic (GK)
  14. Mariné Russo
  15. Inés Arrondo
  16. Claudia Burkart
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Pts
Flag of the People's Republic of China.svg Kina 4 4 0 0 11 2 +9 12
Flag of Argentina.svg Argentina 4 3 0 1 12 4 +8 9
Flag of Japan.svg Japan 4 2 0 2 5 7 −2 6
Flag of New Zealand.svg Nya Zeeland 4 1 0 3 3 9 −6 3
Flag of Spain.svg Spanien 4 0 0 4 3 12 −9 0
Slutspel
  Semifinaler Final
24 augusti 2004
2 (4)
 
2 (2)
 
 
26 augusti 2004
   
1
 
2
Bronsmatch
24 augusti 2004 26 augusti 2004
0 (3)
1
Flag of Germany.svg Tyskland (p.s.)
0 (4)
 
0

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Kval Final Totalt
Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång A Omgång B
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Martín Dopazo Furka du Village Individuell hoppning 8 =47 8 16 =40 8 24 =37 Q 8 =12 17 25 =23 25 =23
Federico Sztyrle Who Knows Lilly 5 =31 Gav upp Gick inte vidare
Gregorio Werthein Calwaro DNF Gick inte vidare
Lucas Werthein Warren 9 =54 Q DNF Gick inte vidare
Martín Dopazo
Federico Sztyrle
Gregorio Werthein
Lucas Werthein
Se ovan Lagtävling i hoppning i.u. 22 =15 Gick inte vidare 22 =15

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Santiago Fernández Singelsculler 7:22,52 1 SA/B/C BYE 7:00,90 2 FA 6:55,17 4
Marcos Morales
Walter Naneder
Tvåa utan styrman 7:02,29 4 R 6:28,98 2 SA/B 7:19,57 6 FB 6:27,88 10
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Analía Marín Singelsculler 8:01,56 4 R 7:51,94 4 SC/D 7:58,07 3 FC DNF 18
Milka Kraljev
Lucía Palermo
Lättvikts-dubbelsculler 7:25,11 6 R 7:23,22 5 FC BYE 7:54,32 17

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Mariano Reutemann Mistral 29 5 24 7 23 23 15 13 11 10 9 140 15
Alejandro Colla Finnjolle 20 21 25 18 5 20 14 20 21 19 16 174 22
Javier Conte
Juan de la Fuente
470 26 20 5 1 21 1 11 13 9 23 17 121 13

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Catalina Walther Mistral 19 23 21 19 19 20 21 23 23 20 OCS 208 22
Serena Amato Europajolle 5 2 22 8 13 22 2 11 4 10 9 86 6
Paula Reinoso
María Fernanda Sesto
470 15 7 11 6 15 16 3 14 9 11 11 102 12

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Diego Romero Laser 40 6 11 2 18 43 23 5 5 12 12 134 12
Carlos Espínola
Santiago Lange
Tornado 7 1 6 5 6 11 5 8 4 3 9 54 3

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Alejandro Hernando Herrarnas −68 kg Flag of Denmark.svg Roesen (DEN)
L 10–11
Gick inte vidare
Vanina Sánchez Damernas −67 kg Flag of the Philippines.svg Rivero (PHI)
L 10–10 SUP
Gick inte vidare

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Agustín Calleri Damsingel Flag of Slovakia.svg Beck (SVK)
W 2–6, 6–3, 8–6
Flag of Russia.svg Andreev (RUS)
L RET
Gick inte vidare
Juan Ignacio Chela Flag of Belarus (1995–2012).svg Mirnji (BLR)
L 6–3, 7–6(7–0), 4–6
Gick inte vidare
Mariano Zabaleta Flag of South Korea (1997–2011).svg Lee H-T (KOR)
L 6–4, 3–6, 2–6
Gick inte vidare
Juan Ignacio Chela
Mariano Zabaleta
Damdubbel i.u. Flag of Russia.svg Andreev /
Davydenko (RUS)
L 6–3, 3–6, 4–6
Gick inte vidare
Gastón Etlis
Martín Rodríguez
i.u. Flag of Spain.svg López /
Robredo (ESP)
W 6–3, 6–4
Flag of Chile.svg González /
Massú (CHI)
L 3–6, 6–7(2–7)
Gick inte vidare
Damer
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Mariana Díaz Oliva Herrsingel Flag of Russia.svg Kuznetsova (RUS)
L 3–6, 3–6
Gick inte vidare
Gisela Dulko Flag of Croatia.svg Šprem (CRO)
L 6–7(6–8), 5–7
Gick inte vidare
Paola Suárez Flag of France.svg Dechy (FRA)
W 6–7(1–7), 7–6(7–5), 9–7
Flag of Colombia.svg Zuluaga (COL)
L 6–4, 6–7(1–7), 1–6
Gick inte vidare
Paola Suárez
Patricia Tarabini
Herrdubbel i.u. Flag of Spain.svg Medina Garrigues/
Sánchez Vicario (ESP)
W 6–7(8–10), 7–5, 6–2
Flag of Japan.svg Morigami /
Obata (JPN)
W 6–4, 6–2
Flag of France.svg Dechy /
Testud (FRA)
W 6–4, 1–6, 6–4
Flag of the People's Republic of China.svg Li T /
Sun Tt (CHN)
L 2–6, 6–2, 7–9
Flag of Japan.svg Asagoe /
Sugiyama (JPN)
W 6–3, 6–3
3

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Triathlet Gren Simning (1,5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid Placering
Daniel Fontana Herrarnas triathlon 18:25 0:19 1:05:11 0:20 32:59 1:57:14,20 28
Nancy Álvarez Damernas triathlon 20:58 0:21 1:17:29 0:25 42:23 2:21:38,66 43

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/ARG/summer/2004/ Sports-reference.com (engelska)