Lagtävlingen i fälttävlan i ridsport vid olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Olympiska sommarspelen 2008
Ridsport Equestrian pictogram.svg
lagtävlingen i fälttävlan
Information
Datum9-12 augusti
Deltagare53
ArenaHong Kong Sports Institute
Olympic Rings black.svg Föregående Följande Olympic Rings black.svg
Aten 2004 London 2012
Ridsport vid olympiska sommarspelen 2008
Individuellt Gren

Lag
Detaljer Dressyr

Detaljer
Detaljer Fälttävlan

Detaljer
Detaljer Hoppning

Detaljer

Lagtävlingen i fälttävlan i ridsport vid olympiska sommarspelen 2008 var en av sex ridsportgrenar som avgjordes under de olympiska sommarspelen 2008.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
Lag  Tyskland
Peter Thomsen
Frank Ostholt
Andreas Dibowski
Ingrid Klimke
Hinrich Romeike
 Australien
Shane Rose
Sonja Johnson
Lucinda Fredericks
Clayton Fredericks
Megan Jones
 Storbritannien
Sharon Hunt
Daisy Dick
William Fox-Pitt
Kristina Cook
Mary King

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Ställning efter dressyr[redigera | redigera wikitext]

Nation Individuella resultat Lagstraff Lagplacering
Ryttare Häst Straff
 Australien Clayton Fredericks Ben Along Time 37,00 102,80 1
Lucinda Fredericks Headley Britannia 30,40
Megan Jones Irish Jester 35,40
Sonja Johnson Ringwould Jaguar 45,20
Shane Rose All Luck 53,30
 Tyskland Peter Thomsen The Ghost Of Hamish 53,30 110,50 2
Frank Ostholt Mr, Medicott 44,60
Hinrich Romeike Marius 37,40
Ingrid Klimke Butts Abraxxas 33,50
Andreas Dibowski Butts Leon 39,60
 USA Amy Tryon Poggio II 46,50 115,60 3
Gina Miles Mckinlaigh 39,30
Rebecca Holder Courageous Comet 35,70
Karen O'Connor Mandiba 41,90
Phillip Dutton Connaught 40,60
 Storbritannien Daisy Dick Spring Along 51,70 121,80 4
William Fox-Pitt Parkmore Ed 50,20
Kristina Cook Miners Frolic 40,20
Sharon Hunt Tankers Town 43,50
Mary King Call Again Cavalier 38,10
 Italien Vittoria Panizzon Rock Model 50,60 127,40 5
Stefano Brecciaroli Cappa Hill 50,00
Fabio Magni Southern King V 49,60
Susanna Bordone Ava 37,80
Roberto Rotatori Irham De Viages 40,00
 Nya Zeeland Mark Todd Gandalf 49,40 136,50 6
Heelan Tompkins Sugoi 55,60
Andrew Nicholson Lord Killinghurst 44,60
Joe Meyer Snip 43,90
Caroline Powell Lenamore 48,00
 Sverige Katrin Norling Pandora 52,00 140,00 7
Linda Algotsson Stand By Me 41,50
Viktoria Carlerbäck Bally's Geronimo 46,50
Magnus Gällerdal Keymaster 54,60
Dag Albert Tubber Rebel 65,60
 Frankrike Didier Dhennin Ismene Du Temple 42,80 152,70 8
Nicolas Touzaint Galan De Sauvagere 1000,00
Eric Vigeanel Coronado Prior 53,00
Jean Renaud Adde Haston D'Elpegere 56,90
 Kanada Kyle Carter Madison Park 63,50 153,20 9
Sandra Donnelly Buenos Aries 60,20
Selena O'Hanlon Colombo 44,10
Samantha Taylor Livewire 70,70
Mike Winter King Pin 48,90
 Irland Austin O'Connor Hobby Du Mee 52,80 160,80 10
Geoffrey Curran Kilkishen 61,70
Louise Lyons Watership Down 57,40
Patricia Ryan Fernhill Clover Mist 78,70
Niall Griffin Lorgaine 50,60
 Brasilien Marcelo Tosi Super Rocky 64,80 180,30 11
Jeferson Moreira Escudiero 55,90
Saulo Tristao Totsie 79,60
Andre Paro Land Heir 59,60

Ställningar efter dressyr och cross-country[redigera | redigera wikitext]

Nation Individuella resultat Totalt
Lagstraff
Lagplacering
Ryttare Häst Cross-country
Straff
Totalstraff
 Tyskland Peter Thomsen The Ghost Of Hamish 25,60 98,90 158,10 1
Frank Ostholt Mr, Medicott 13,20 57,80
Hinrich Romeike Marius 12,80 50,20
Ingrid Klimke Butts Abraxxas 17,20 50,70
Andreas Dibowski Butts Leon 17,60 57,20
 Australien Clayton Fredericks Ben Along Time 16,40 53,40 162,00 2
Lucinda Fredericks Headley Britannia 27,20 57,60
Megan Jones Irish Jester 15,60 51,00
Sonja Johnson Ringwould Jaguar 13,60 58,80
Shane Rose All Luck 9,20 62,50
 Storbritannien Daisy Dick Spring Along 17,20 68,90 173,70 3
William Fox-Pitt Parkmore Ed 10,00 60,20
Kristina Cook Miners Frolic 17,20 57,40
Sharon Hunt Tankers Town 27,60 91,10
Mary King Call Again Cavalier 18,00 56,10
 Italien Vittoria Panizzon Rock Model 18,40 69,00 198,40 4
Stefano Brecciaroli Cappa Hill 42,00 112,00
Fabio Magni Southern King V 50,00 119,60
Susanna Bordone Ava 28,80 66,60
Roberto Rotatori Irham De Viages 22,80 62,80
 Sverige Katrin Norling Pandora 16,00 68,00 200,50 5
Linda Algotsson Stand By Me 22,80 64,30
Viktoria Carlerbäck Bally's Geronimo 26,40 72,90
Magnus Gällerdal Keymaster 13,60 68,20
Dag Albert Tubber Rebel 27,60 93,20 #
 Nya Zeeland Mark Todd Gandalf 27,20 76,60 210,90 6
Heelan Tompkins Sugoi 35,20 130,80
Andrew Nicholson Lord Killinghurst Eliminerad 1000,00
Joe Meyer Snip 21,20 65,10
Caroline Powell Lenamore 21,20 69,20
 USA Amy Tryon Poggio II Eliminerad 1000,00 234,00 7
Gina Miles Mckinlaigh 16,80 56,10
Rebecca Holder Courageous Comet 22,00 117,70
Karen O'Connor Mandiba 44,80 126,70
Phillip Dutton Connaught 19,60 60,20
 Irland Austin O'Connor Hobby Du Mee 34,40 87,20 265,10 8
Geoffrey Curran Kilkishen 30,40 87,20
Louise Lyons Watership Down 28,40 85,80
Patricia Ryan Fernhill Clover Mist 34,80 113,50
Niall Griffin Lorgaine 26,40 97,00
 Kanada Kyle Carter Madison Park 18,40 81,90 287,00 9
Sandra Donnelly Buenos Aries 24,00 84,20
Selena O'Hanlon Colombo 36,80 120,90
Samantha Taylor Livewire 69,60 180,30
Mike Winter King Pin 56,80 125,70
 Brasilien Marcelo Tosi Super Rocky 24,80 89,60 295,10 10
Jeferson Moreira Escudiero 50,80 106,70
Saulo Tristao Totsie Eliminerad 1000,00
Andre Paro Land Heir 39,20 98,80
 Frankrike Didier Dhennin Ismene Du Temple 14,00 56,80 1135,80 11
Nicolas Touzaint Galan De Sauvagere Gav upp 1000,00
Eric Vigeanel Coronado Prior 26,00 79,00
Jean Renaud Adde Haston D'Elpegere Eliminerad 1000,000

Slutresultat efter hoppningen[redigera | redigera wikitext]

Nation Individuella resultat Totalt lag-
straff
Lagplacering
Ryttare Häst Hoppning
Straff
Totalstraff
 Tyskland Peter Thomsen The Ghost Of Hamish 4,00 102,90 # 166,10 1
Frank Ostholt Mr, Medicott 0,00 57,80 #
Hinrich Romeike Marius 4,00 54,20
Ingrid Klimke Abraxxas 4,00 54,70
Andreas Dibowski Butts Leon 0,00 57,20
 Australien Clayton Fredericks Ben Along Time 4,00 57,40 171,20 2
Lucinda Fredericks Headley Britannia 2,00 59,60 #
Megan Jones Irish Jester 4,00 55,00
Sonja Johnson Ringwould Jaguar 0,00 58,80
Shane Rose All Luck 8,00 70,50 #
 Storbritannien Daisy Dick Spring Along 11,00 79,90 # 185,70 3
William Fox-Pitt Parkmore Ed 4,00 64,20
Kristina Cook Miners Frolic 0,00 57,40
Sharon Hunt Tankers Town 4,00 95,10 #
Mary King Call Again Cavalier 8,00 64,10
 Sverige Katrin Norling Pandora 5,00 73,00 230,50 4
Linda Algotsson Stand By Me 0,00 64,30
Viktoria Carlerbäck Bally's Geronimo Gav upp 1000,00 #
Magnus Gällerdal Keymaster Gav upp 1000,00 #
Dag Albert Tubber Rebel 27,60 93,20
 Nya Zeeland Mark Todd Gandalf 1,00 77,60 240,90 5
Heelan Tompkins Sugoi 8,00 138,80 #
Andrew Nicholson Lord Killinghurst Eliminerad 1000,00 #
Joe Meyer Snip 25,00 90,10
Caroline Powell Lenamore 4,00 73,20
 Italien Vittoria Panizzon Rock Model 0,00 69,00 246,40 6
Stefano Brecciaroli Cappa Hill 4,00 116,00 #
Fabio Magni Southern King V 0,00 119,60 #
Susanna Bordone Ava 20,00 86,60
Roberto Rotatori Irham De Viages 28,00 90,80
 USA Amy Tryon Poggio II Eliminerad 1000,00 # 250,00 7
Gina Miles Mckinlaigh 0,00 56,10
Rebecca Holder Courageous Comet 8,00 125,70
Karen O'Connor Mandiba 5,00 131,70 #
Phillip Dutton Connaught 8,00 68,20
 Irland Austin O'Connor Hobby Du Mee 0,00 87,20 276,10 8
Geoffrey Curran Kilkishen 2,00 89,20
Louise Lyons Watership Down 9,00 94,80
Patricia Ryan Fernhill Clover Mist 13,00 126,50 #
Niall Griffin Lorgaine 12,00 109,00 #
 Kanada Kyle Carter Madison Park 14,00 95,90 321,00 9
Sandra Donnelly Buenos Aries 8,00 92,20
Selena O'Hanlon Colombo 12,00 132,90
Samantha Taylor Livewire 8,00 188,30 #
Mike Winter King Pin 20,00 145,70 #
 Brasilien Marcelo Tosi Super Rocky 0,00 89,60 334,10 10
Jeferson Moreira Escudiero 4,00 110,70
Saulo Tristao Totsie Eliminerad 1000,00 #
Andre Paro Land Heir 35,00 133,80
 Frankrike Didier Dhennin Ismene Du Temple 3,00 59,80 1138,80 11
Nicolas Touzaint Galan De Sauvagere Gav upp 1000,00 #
Eric Vigeanel Coronado Prior 0,00 79,00
Jean Renaud Adde Haston D'Elpegere Eliminerad 1000,000

Referenser[redigera | redigera wikitext]


Externa länkar[redigera | redigera wikitext]