USA i olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
USA i olympiska spelen
USA IOK-landskod

USA
Kommitté USA:s Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare 597 deltagare i 27 sporter
Fanbärare Lopez Lomong (öppning)
Khatuna Lorig (avslutning)
Medaljsummering
Guld
36
Silver
38
Brons
36
Totalt
110
Placering
2
USA i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
USA i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014
USA i andra olympiska spel
1906

USA deltog i de olympiska sommarspelen 2008 i Peking.[1]

Trupp[redigera | redigera wikitext]

Badminton Badminton Olympiska ringarna[redigera | redigera wikitext]

Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Raju Rai Singel, herrar N/A Finland Lång (FIN)
L 21-9 21-16
Gick inte vidare
Howard Bach
Bob Malaythong
Dubbel, herrar N/A Sydafrika C Dednam
and R Dednam (RSA)
 W 21-10,21-16
Kina Cai
och Fu
L 21-9 21-10
Gick inte vidare
Eva Lee Singel, damer Kanada A Rice (CAN)
 L 21-15 19-21 21-19
Gick inte vidare
Mesinee ”May” Mangkalakiri
Eva Lee
Dubbel, damer N/A Singapore J Yanmei
och L Yujia (SIN)
 L 21-12 21-12
Gick inte vidare

Baseball Baseball Olympiska ringarna[redigera | redigera wikitext]

USA kom på tredje plats i den olympiska basebollturneringen.

Lag G W L RS RA Vinst% GB Tiebreaker
 Sydkorea 7 7 0 41 22 100% - -
 Kuba 7 6 1 52 23 85,7% 1 -
 USA 7 5 2 40 22 71,4% 2 -
 Japan 7 4 3 30 14 57,1% 3 -
 Taiwan 7 2 5 29 33 28,6% 5 1-0
 Kanada 7 2 5 29 20 28,6% 5 0-1
 Nederländerna 7 1 6 9 50 14,3% 6 1-0
 Kina 7 1 6 14 60 14,3% 6 0-1

Semifinaler

Final

Basket Basket Olympiska ringarna[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Lag V F PF PA PDiff Poäng
 USA 5 0 515 354 +161 10
 Spanien 4 1 418 369 +49 9
 Grekland 3 2 415 375 +40 8
 Kina 2 3 366 400 -34 7
 Tyskland 1 4 330 390 -60 6
 Angola 0 5 321 477 -156 5
2008-08-10
 USA 101 – 70  Kina
2008-08-12
 Angola 76 – 97  USA
2008-08-14
 USA 92 – 69  Grekland
2008-08-16
 Spanien 82 – 119  USA
2008-08-18
 USA 106 – 57  Tyskland
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  A2  Argentina Argentina 80  
B3  Grekland Grekland 78  
  A2  Argentina Argentina 81  
  B1  USA USA 101  
B1  USA USA 116
  A4  Australien Australien 85  
    B1  USA USA 118
  B2  Spanien Spanien 107
  B2  Spanien Spanien 72  
A3  Kroatien Kroatien 59  
  B2  Spanien Spanien 91 Bronsmatch
  A1  Litauen Litauen 86  
A1  Litauen Litauen 94 A2  Argentina Argentina 87
  B4  Kina Kina 68   A1  Litauen Litauen 75

Damer[redigera | redigera wikitext]

Lag V F PF PA PDiff Poäng
 USA 5 0 491 276 +215 10
 Kina 4 1 358 346 +12 9
 Spanien 3 2 350 354 -4 8
 Tjeckien 2 3 353 326 +27 7
 Nya Zeeland 1 4 320 423 -103 6
 Mali 0 5 255 402 -147 5
2008-08-09
 Tjeckien 57 – 97  USA
2008-08-11
 Kina 63 – 108  USA
2008-08-13
 Mali 41 – 97  USA
2008-08-15
 USA 93 – 55  Spanien
2008-08-17
 Nya Zeeland 60 – 96  USA
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  A2  Ryssland Ryssland 84  
B3  Spanien Spanien 65  
  A2  Ryssland Ryssland 52  
  B1  USA USA 67  
B1  USA USA 104
  A4  Sydkorea Sydkorea 60  
    B1  USA USA 118
  A1  Australien Australien 107
  B2  Kina Kina 77  
A3  Vitryssland Vitryssland 62  
  B2  Kina Kina 56 Bronsmatch
  A1  Australien Australien 90  
A1  Australien Australien 76 A2  Ryssland Ryssland 94
  B4  Tjeckien Tjeckien 46   B2  Kina Kina 81

Bordtennis Bordtennis Olympiska ringarna[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
David Zhuang Singel Nigeria Toriola (NGR)
L 3 – 4
Gick inte vidare
  • Singel, damer
Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Wang Chen Singel Bye Ungern Toth (HUN)
W 4 – 1
Sydkorea Kim (KOR)
W 4 – 3
Singapore Li (SIN)
L 1 – 4
Gick inte vidare
Gao Jun Singel Bye Slovakien Odorova (SVK)
W 4 – 2
Japan Hirano (JPN)
W 4 – 1
Dominikanska republiken Wu (DOM)
L 3 – 4
Gick inte vidare
Crystal Huang Singel Republiken Kongo Yang (CGO)
L 2 – 4
Gick inte vidare
  • Lag, damer
Lag Poäng Matcher Vinster Förluster GW GL
 Singapore 6 3 3 0 9 0
 USA 5 3 2 1 6 4
 Nederländerna 4 3 1 2 4 6
 Nigeria 3 3 0 3 0 9

13 augusti

 Singapore 3–0  USA
 Nederländerna 1–3  USA

14 augusti

 USA 3–0  Nigeria
  Bronsmatcher, omgång 1     Bronsmatcher, omgång 2     Bronsmatch
                                                   
      4   Sydkorea 3 3 3  
  7   USA 1 3 3 3     7   USA 1 2 2    
  12   Rumänien 3 0 1 0         4   Sydkorea 3 3 3
      5   Japan 1 1 0
      3   Hongkong 3 2 2 3 0    
  9   Österrike 1 1 1     5   Japan 0 3 3 1 3  
  5   Japan 3 3 3  

Boxning Boxning Olympiska ringarna[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Viktklass Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Luis Yáñez Lätt flugvikt Spanien de la Nieve (ESP)
W 12-9
Mongoliet Pürevdorj (MGL)
L 7-8
Gick inte vidare
Raushee Warren Flugvikt Sydkorea Lee (KOR)
L 8-9
Gick inte vidare
Raynell Williams Fjädervikt Italien di Savino (ITA)
W 9-1
Frankrike Djelkhir (FRA)
L 7-9
Gick inte vidare
Sadam Ali Lättvikt Rumänien Popescu (ROU)
L 5-20
Gick inte vidare
Javier Molina Lätt weltervikt Bulgarien Georgiev (BUL)
L 1-14
Gick inte vidare
Demetrius Andrade Weltervikt Georgien Jvania (GEO)
W 11-9
Ryssland Balanov (RUS)
W 14-3
Sydkorea Jung-Joo (KOR)
L 11-9
Gick inte vidare
Shawn Estrada Medelvikt Argentina Maderna (ARG)
W 10-2
Storbritannien DeGale (GBR)
L 5-11
Gick inte vidare
Deontay Wilder Tungvikt Algeriet Touilbini (ALG)
W 10-4
Marocko Arjaoui (MAR)
W 10-10
Italien Russo (ITA)
L 1-7 Bronze
Gick inte vidare

Brottning Brottning Olympiska ringarna[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Klass Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Henry Cejudo Fristil, bantamvikt Bye Bulgarien Radoslav Velikov (BUL)
0 – 1, 3 – 2, 4 – 3
Georgien Gochashvili (GEO)
1 – 3, 3 – 2, 3 – 0
Azerbajdzjan Namig Sevdimov (AZE)
5 – 3, 2 – 3, 3 – 4
Japan Tomohiro Matsunaga (JPN)
2 – 2, 3 – 0 Guld
Doug Schwab Fristil, lättvikt Ukraina Andriy Stadnik (UKR) 2 – 0, 4 – 0 Gick inte vidare
Ben Askren Fristil, weltervikt Ungern Istvan Vereb (HUN) 0 – 2, F Kuba Iván Fundora (CUB) 1 – 3, 0, 4 Gick inte vidare
Andy Hrovat Fristil, mellanvikt Bye Kuba Reineris Salas (CUB) 3 – 0, 1 – 3, 2 – 2 Gick inte vidare
Daniel Cormier Fristil, tungvikt Kuba Michel Batista (CUB) (withdrew[2]) Gick inte vidare
Steve Mocco Fristil, supertungvikt Indien Rajiv Tomar (IND) 1 – 0, 3 – 0 Kina Liang Lei (CHN) 1 – 0, 3 – 0 Ryssland Akhmedov (RUS) 1 – 0, 0 – 1, 0 – 2 Iran Fardin Masoumi (IRI) 1 – 3, 1 – 4 Gick inte vidare
Spenser Mango Grekisk-romersk stil , bantamvikt Bye Rumänien Munteanu (ROU)
PP 3:1
Sydkorea Park (KOR)
PP 1:3
Gick inte vidare
Jake Deitchler Grekisk-romersk stil, lättvikt Bye Kirgizistan Begaliev (KGZ)
PP 1:3
Gick inte vidare
T.C. Dantzler Grekisk-romersk stil, weltervikt Ungern Bacsi (HUN)
PP 1:3
Gick inte vidare
Brad Vering Grekisk-romersk stil, mellanvikt Polen Michalkiewicz (POL)
PP 3:1
Armenien Forov (ARM)
PP 1:3
Gick inte vidare
Adam Wheeler Grekisk-romersk stil, tungvikt Bye Ungern Virag (HUN)
PP 3:1
Kina Jiang (CHN)
PP 3:1
Tyskland Englich (GER)
PP 1:3
Gick inte vidare
Dremiel Byers Grekisk-romersk stil, supertungvikt Ukraina Chernetskyi (UKR)
PP 3:1
Kina Liu (CHN)
PP 3:1
Sverige Sjoberg (SWE)
PP 1:3
Gick inte vidare
Tävlande Gren Bronsomgång 1 Bronsomgång 2 Bronsmedalj
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Jake Deitchler Grekisk-romersk, lättvikt Ukraina Vardanyan (UKR)
PP 1:3
Gick inte vidare
Adam Wheeler Grekisk-romersk, tungvikt Sydkorea Han (KOR)
PP 3:1 Brons
Damer
Idrottare Klass Kvalomgång Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Clarissa Chun Fristil, flugvikt Bye Sverige Mattsson (SWE)
6 – 1, 2 – 1
Frankrike Boubryemm (FRA)
2 – 1, 4 – 1
Japan Icho(JPN)
0 – 1, 3 – 0, 1 – 1
Gick inte vidare
Marcie Van Dusen Fristil, lättvikt Bye Ukraina Synyshyn (UKR)
4 – 0, 1 – 1, 0 – 7
Colombia Rentería (COL)
2 – 7, 3 – 5
Gick inte vidare
Randi Miller Fristil, mellanvikt Egypten Farac (EGY)
3 – 0, 5 – 0
Ukraina Ostapchuk (UKR)
5 – 2, 3 – 1
Japan Icho (JPN)
9 – 0, 5 – 0
Gick inte vidare
Ali Bernard Fristil, tungvikt Bye Nigeria Amarachi Obiajunwa (NGR) F Kina Wang Jiao (CHN) 1' – 3, 3 – 7 Gick inte vidare
Tävlande Gren Bronsomgång 1 Bronsomgång 2 Bronsmedalj
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Clarissa Chun Fristil, flugvikt Ukraina Merleni (UKR)
0 – 2, 1 – 4
Randi Miller Fristil, mellanvikt Azerbajdzjan Zamula (AZE)
5 – 0, 5 – 0
Kanada Dugrenier (CAN)
3 – 3, 3 – 1 Bronze

Bågskytte Bågskytte Olympiska ringarna[redigera | redigera wikitext]

  • Herrar
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Brady Ellison Individuellt 664 15 Kanada Burnes
(CAN) (50)
W 111-89
Kanada Lyon
(CAN) (47)
L 107-113
Gick inte vidare
Butch Johnson Individuellt 653 40 Ryssland Abramov
(RUS) (25)
W 109(+26)-109(+25)
Sydkorea Dong-Hyun
(KOR) (8)
L 106-115
Gick inte vidare
Vic Wunderle Individuellt 652 41 Mexiko |Velez
(MEX) (24)
W 106-102
Italien di Buo
(ITA) (9)
W 108(+19)-108(+17)
Sydkorea Dong-Hyun
(KOR) (8)
W 113-111
Mexiko Serrano
(MEX) (1)
L 106-113
Gick inte vidare
Brady Ellison
Butch Johnson
Vic Wunderle
Lag 1969 10 N/A Kinesiska Taipei (Taiwan)
(7)
L 218-222
Gick inte vidare 9
  • Damer
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Jennifer Nichols Individuellt 637 24 Indonesien Rochmawati (INA) (41)
W 114-101
Japan Hayakawa (JPN)

(9)
L 103-105

Gick inte vidare
Khatuna Lorig Individuellt 635 26 Frankrike Arnold (FRA) (39)
W 107-105
Storbritannien Williamson (GBR) (7)
W 112-109
Colombia Rendon (COL) (10)
W 107-95
Sydkorea Yun (KOR) (2)
L 105-111
Gick inte vidare

Cykling Cykling Olympiska ringarna[redigera | redigera wikitext]

Cycling (BMX) pictogram.svg BMX[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Poäng Placering Poäng Placering Tid Placering
Kyle Bennett BMX 36.421 12 14 4 Q 14 6 Gick inte vidare
Mike Day BMX 35.692 1 3 1 Q 5 1 Q 36.606 Silver
Donny Robinson BMX 36.810 24 11 3 Q 10 3 Q 36.972 Brons
Damer
Cyklist Gren Seedning Semifinal Final
Tid Placering Poäng Placering Tid Placering
Jill Kintner BMX 37.913 7 9 2 Q 38.647 Brons

Official Olympic cycling – BMX schedule

Cycling (mountain biking) pictogram.svg Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Cyklist Gren Tid Placering
Adam Craig Mountainbike – 1 varv 29
Todd Wells Mountainbike – 3 varv 43
Damer
Cyklist Gren Tid Placering
Georgia Gould Mountainbike 1:50.51 8
Mary McConneloug Mountainbike 1:50.34 7

Cycling (road) pictogram.svg Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Cyklist Proffslag Gren Tid Placering
George Hincapie USA Team Columbia Linjelopp 6:26:25 (+2:36) 40
Levi Leipheimer Luxemburg Astana Linjelopp 6:24:09 (+0:20) 11
Tempolopp 1:03:21 (+1:10) Bronze medal icon.svg
Jason McCartney Danmark CSC–Saxo Bank Linjelopp DNF
Christian Vande Velde USA Garmin–Chipotle–H30 Linjelopp 6:24:19 (+0:30) 17
David Zabriskie USA Garmin–Chipotle–H30 Linjelopp Did not finish
Tempolopp 1:05:18 (+3:06) 12
Damer
Cyklist Gren Tid Placering
Kristin Armstrong Linjelopp 3:33:07 (+0:43) 25
Tempolopp 34:51.72 Gold medal icon.svg
Amber Neben Linjelopp 3:33:17 (+0:53) 33
Christine Thorburn Linjelopp 3:41:08 (+8:44) 52
Tempolopp 35:54.16 5

Official Olympic cycling – road schedule

Cycling (track) pictogram.svg Bana[redigera | redigera wikitext]

Förföljelser
Cyklist Gren Kval 1:a omgången Finaler
Tid Placering Motståndare
Tid
Placering Motståndare
Tid
Placering
Taylor Phinney Herrarnas förföljelse 4:22.860 7 Q  Hayden Roulston (NZL)
 4:26.644
8 Gick inte vidare
Sarah Hammer Damernas förföljelse 3:35.471 5 Q  Alison Shanks (NZL)
 3:34.237
5 Gick inte vidare
Sprinter
Cyklist Gren Kvalificering 1/16-final
(uppsamling)
1/8-final
(uppsamling)
Kvartsfinal Semifinal Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet
Motståndare
Tid
Hastighet
Motståndare
Tid
Hastighet
Motståndare
Tid
Hastighet
Motståndare
Tid
Hastighet
Placering
Michael Blatchford Herrarnas sprint 10.470
68.767
15 Q  Mickaël Bourgain (FRA)
 L, L
Gick inte vidare 15
Michael Blatchford
Adam Duvendeck
Giddeon Massie
Herrarnas lagsprint 45.346
59.542
8 Q  Storbritannien
L 45.423
59.441
Gick inte vidare 8
Jennie Reed Damernas sprint 11.4000
63.157
8 Q  Simona Krupeckaitė (LTU)
 W 11.955
60.225
 Willy Kanis (NED)
 L
Gick inte vidare 7
Keirin
Cyklist Gren 1:a rundan Uppsamling 2:a rundan Final
Placering Placering Placering Placering
Giddeon Massie Herrarnas keirin 3 R 4 Gick inte vidare =21
Poänglopp
Cyklist Gren Totalpoäng Placering
Bobby Lea Herrarnas poänglopp Avbröt
Sarah Hammer Damernas poänglopp Avbröt
Michael Friedman
Bobby Lea
Herrarnas Madison 3
(4 varv efter)
16

Official Olympic cycling – track schedule

Fotboll Fotboll Olympiska ringarna[redigera | redigera wikitext]

*Huvudartikel: Fotboll vid olympiska sommarspelen 2008

Damer[redigera | redigera wikitext]

Nr Namn Klubb Född SM Mål Yellow card.svg Gult kortGult kortRött kort Rött kort
Målvakter
1 Hope Solo USA Washington 30 juli 1981 (36 år) 6 0 0 0 0
18 Nicole Barnhart USA Stanford 10 oktober 1981 (36 år) 0 0 0 0 0
Försvarare
2 Heather Mitts USA Florida 9 juni 1978 (39 år) 6 0 0 0 0
3 Christie Rampone (C) USA Monmouth 24 juni 1975 (42 år) 6 0 0 0 0
4 Rachel Buehler USA Stanford 8 juni 1985 (32 år) 2 0 0 0 0
14 Stephanie Cox USA Portland 3 april 1986 (31 år) 1(4) 0 0 0 0
15 Kate Markgraf USA Notre Dame 23 augusti 1976 (41 år) 5 0 0 0 0
17 Lori Chalupny USA North Carolina 29 januari 1984 (33 år) 5 1 0 0 0
Mittfältare
5 Lindsay Tarpley USA North Carolina 22 september 1983 (34 år) 6 1 0 0 0
7 Shannon Boxx USA Notre Dame 27 juni 1977 (40 år) 6 0 0 0 0
9 Heather O'Reilly USA North Carolina 2 januari 1985 (32 år) 6 2 0 0 0
10 Aly Wagner USA Santa Clara 10 augusti 1980 (37 år) (1) 0 0 0 0
11 Carli Lloyd USA Rutgers 16 juli 1982 (35 år) 6 2 0 0 0
13 Tobin Heath USA North Carolina 29 maj 1988 (29 år) (3) 0 0 0 0
16 Angela Hucles USA Virginia 5 juli 1978 (39 år) 6 4 0 0 0
Anfallare
6 Natasha Kai USA Hawaii 22 maj 1983 (34 år) 1(5) 1 0 0 0
8 Amy Rodriguez USA Southern California 17 februari 1987 (30 år) 5(1) 1 0 0 0
12 Lauren Cheney USA UCLA 30 september 1987 (30 år) (3) 0 0 0 0
Coach
Sverige Pia Sundhage 13 februari 1960 (57 år)
  • Grupp G
Lag S V O F GM IM MS P
 USA 3 2 0 1 5 2 +3 6
 Norge 3 2 0 1 4 5 −1 6
 Japan 3 1 1 1 7 4 +3 4
 Nya Zeeland 3 0 1 2 2 7 −5 1
6 augusti 2008 Norge  2 – 0  USA Qinhuangdao Olympic Sports Center Stadium, Qinhuangdao
19.45 Larsen Kaurin Mål 2′
Wiik Mål 4′
(2 – 0)
Rapport
Publik: 17 673
Domare: Nicole Petignat (Schweiz)

9 augusti 2008 USA  1 – 0  Japan Qinhuangdao Olympic Sports Center Stadium, Qinhuangdao
17.00 Lloyd Mål 27′ (1 – 0)
Rapport
Publik: 16 912
Domare: Pannipar Kamnueng (Thailand)

12 augusti 2008 USA  4 – 0  Nya Zeeland Shenyang Olympic Stadium, Shenyang
19.45 O'Reilly Mål 1′
Rodriguez Mål 43′
Tarpley Mål 56′
Hucles Mål 60′
(2 – 0)
Rapport
Publik: 12 453
Domare: Dagmar Damkova (Tjeckien)
  • Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  F1   Brasilien 2  
G2   Norge 1  
  F1   Brasilien 4  
  F2   Tyskland 1  
E2   Sverige 0
  F2   Tyskland 2  
    F1   Brasilien 0
  G1   USA 1
  G1   USA 2  
E3   Kanada 1  
  G1   USA 4 Bronsmatch
  G3   Japan 2  
E1   Kina 0 F2   Tyskland 2
  G3   Japan 2   G3   Japan 0
  • Kvartsfinal
15 augusti 2008
18.00
USA  2 – 1  Kanada Shanghai Stadium, Shanghai
Hucles Mål 12′
Kai Mål 101′
(1 – 1; 1 – 1) Mål 30′ Sinclair Publik: 26 129
Domare: Jenny Palmqvist, Sverige

  • Semifinal
18 augusti 2008
21.00
USA  4 – 2  Japan Beijing Workers' Stadium, Peking
Hucles Mål 41′80′
Chalupny Mål 44′
O'Reilly Mål 70′
(2 – 1) Mål 16′ Ohno
Mål 90+3′ Arakawa
Publik: 50 937
Domare: Nicole Petignat, Schweiz

Final[redigera | redigera wikitext]

21 augusti 2008
21.00
Brasilien  2 0 – 1  USA 1 Beijing Workers' Stadium, Peking
(0 – 0; 0 – 0) Mål 96′ Lloyd Publik: 51 612
Domare: Dagmar Damkova, Tjeckien

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Nr Namn Klubb Födelsedag SM Mål Yellow card.svg Gult kortGult kortRött kort Rött kort
Målvakter
1 Chris Seitz USA Real Salt Lake 21 0 0 0 0 0
18 Brad Guzan* USA Chivas USA 23 0 0 0 0 0
Försvarare
2 Marvell Wynne Kanada Toronto FC 22 0 0 0 0 0
3 Michael Orozco Mexiko Club San Luis 22 0 0 0 0 0
5 Dax McCarty USA FC Dallas 21 0 0 0 0 0
13 Patrick Ianni USA Houston Dynamo 23 0 0 0 0 0
15 Michael Parkhurst* USA New England Revolution 24 0 0 0 0 0
Mittfältare
4 Michael Bradley Nederländerna SC Heerenveen 21 0 0 0 0 0
6 Maurice Edu Kanada Toronto FC 22 0 0 0 0 0
7 Stuart Holden USA Houston Dynamo 23 0 0 0 0 0
8 Danny Szetela Italien Brescia 21 0 0 0 0 0
10 Benny Feilhaber England Derby County 23 0 0 0 0 0
11 Freddy Adu Frankrike Monaco 19 0 0 0 0 0
16 Sacha Kljestan USA Chivas USA 23 0 0 0 0 0
Anfallare
9 Charlie Davies Sverige Hammarby 22 0 0 0 0 0
12 Jozy Altidore Spanien Villarreal 18 0 0 0 0 0
14 Robbie Rogers USA Columbus Crew 21 0 0 0 0 0
17 Brian McBride* USA Chicago Fire 36 0 0 0 0 0
Coach
Polen Piotr Nowak 43
  • Grupp B
Lag S V O F GM IM MS P
 Nigeria 3 2 1 0 4 2 +2 7
 Nederländerna 3 1 2 0 3 2 +1 5
 USA 3 1 1 1 4 4 0 4
 Japan 3 0 0 3 1 4 −3 0
2008-08-07 Japan U23  0 – 1  USA U23 Tianjin Olympic Center Stadium, Tianjin
17.00 (Rapport) Holden Mål 47′ Publik: 57 102
Domare: Badara Diatta, Senegal

2008-08-10 USA U23  2 – 2  Nederländerna U23 Tianjin Olympic Center Stadium, Tianjin
19.45 Kljestan Mål 64′
Altidore Mål 72′
(Rapport) Babel Mål 16′
Sibon Mål 90+3′
Publik: 45 016
Domare: Michael Hester, Nya Zeeland

2008-08-13 Nigeria U23  2 – 1  USA U23 Beijing Workers' Stadium, Beijing
17.00 Isaac Mål 39′
Obinna Mål 79′
(Rapport) Kljestan Mål 88′ (str.) Publik: 48 096
Domare: Wolfgang Stark, Tyskland

Friidrott Friidrott Olympiska ringarna[redigera | redigera wikitext]

*Huvudartikel: Friidrott vid olympiska sommarspelen 2008

Herrar
Kvinnor
Förkortningar
  • Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
  • Q = Kvalificerad till nästa omgång
  • q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången ingick inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång
Herrar
Bana och landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Walter Dix[3] 100 m 10.35 3 Q 10.08 2 Q 9.95 2 Q 9.91 3
Tyson Gay[3] 10.22 1 Q 10.09 2 Q 10.05 5 Gick inte vidare
Darvis Patton[3] 10.25 2 Q 10.04 2 Q 10.03 4 Q 10.03 8
Shawn Crawford[3] 200 m 20.61 1 Q 20.42 2 Q 20.12 2 Q 19.96 2
Walter Dix[3] 20.77 2 Q 20.27 2 Q 20.19 3 Q 19.98 3
Wallace Spearmon[3] 20.46 1 Q 20.39 2 Q 20.14 3 Q DSQ
LaShawn Merritt[4] 400 m 44.96 1 Q i.u. 44.12 1 Q 43.75 1
David Neville[4] 45.22 2 Q i.u. 44.91 2 Q 44.80 3
Jeremy Wariner[4] 45.23 1 Q i.u. 44.15 1 Q 44.74 2
Christian Smith[5] 800 m 1:48.20 4 i.u. Gick inte vidare
Nick Symmonds[5] 1:46.01 1 Q i.u. 1:46.96 5 Gick inte vidare
Andrew Wheating[5] 1:47.05 4 i.u. Gick inte vidare
Leonel Manzano[6] 1 500 m 3:36.67 1 Q i.u. 3:50.33 12 Gick inte vidare
Bernard Lagat[6] 3:41.98 4 Q i.u. 3:37.79 6 Gick inte vidare
Lopez Lomong[6] 3:36.70 5 Q i.u. 3:41.00 12 Gick inte vidare
Ian Dobson[7] 5 000 m 14:05.47 9 i.u. Gick inte vidare
Bernard Lagat[7] 13:39.70 1 Q i.u. 13:26.89 9
Matt Tegenkamp[7] 13:37.36 1 Q i.u. 13:33.13 13
Abdi Abdirahman[7] 10 000 m i.u. 27:52.53 15
Galen Rupp[7] i.u. 27:36.99 13
Jorge Torres[7] 28:13.93 25
David Oliver[8] 110 m häck 13.30 1 Q 13.16 1 Q 13.31 1 Q 13.18 3
David Payne[8] 13.42 1 Q 13.24 1 Q 13.21 2 Q 13.17 2
Terrence Trammell[8] DNF Did not advance
Kerron Clement[9] 400 m häck 49.42 1 Q i.u. 48.27 1 Q 47.98 2
Bershawn Jackson[9] 49.20 1 Q i.u. 48.02 2 Q 48.06 3
Angelo Taylor[9] 48.67 1 Q i.u. 47.94 1 Q 47.25 1
Anthony Famiglietti[10] 3 000 m hinder 8:17.34 3 Q i.u. 8:31.21 13
Josh McAdams[10] 8:33.26 9 i.u. Gick inte vidare
William Nelson[10] 8:36.66 11 i.u. Gick inte vidare
Walter Dix
Leroy Dixon
Tyson Gay
Rodney Martin
Travis Padgett
Darvis Patton
4 x 100 m[11] DNF i.u. Did not advance
Kerron Clement*
LaShawn Merritt
David Neville
Jeremy Wariner
Angelo Taylor
Reggie Witherspoon*
4 x 400 m[11] 2:59.98 1 Q i.u. 2:55.39 OR 1
Ryan Hall[12] Maraton i.u. 2:12:33 10
Dathan Ritzenhein[12] i.u. 2:11:59 9
Brian Sell[12] i.u. 2:16:07 22
Kevin Eastler[13] 20 km gång i.u. 1:28:44 43
Philip Dunn[13] 50 km gång i.u. 4:08:32 39
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Brian Johnson[14] Längdhopp 7.79 22 Gick inte vidare
Miguel Pate[14] 7.34 38 Gick inte vidare
Trevell Quinley[14] 7.87 19 Gick inte vidare
Kenta Bell[15] Tresteg 16.55 25 Gick inte vidare
Rafeeq Curry[15] 16.88 18 Gick inte vidare
Aarik Wilson[15] 15.97 33 Gick inte vidare
Dusty Jonas[16] Höjdhopp 2.20 =26 Gick inte vidare
Andra Manson[16] 2.25 13 Gick inte vidare
Jesse Williams[16] 2.25 =19 Gick inte vidare
Jeff Hartwig[17] Stavhopp 5.55 =20 Gick inte vidare
Derek Miles[17] 5.65 =9 q 5.70 4
Brad Walker[17] NM Gick inte vidare
Christian Cantwell[18] Kulstötning 20.48 4 Q 21.09 2
Reese Hoffa[18] 20.41 6 Q 20.53 7
Adam Nelson[18] 20.56 2 Q NM
Casey Malone[19] Diskuskastning 61.26 19 Gick inte vidare
Michael Robertson[19] 61.64 16 Gick inte vidare
Ian Waltz[19] 60.02 25 Gick inte vidare
Breaux Greer[20] Spjutkastning 73.68 22 Gick inte vidare
Mike Hazle[20] 72.75 25 Gick inte vidare
Leigh Smith[20] 76.55 18 Gick inte vidare
AG Kruger[21] Släggkastning 71.21 27 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – Tiokamp
Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Bryan Clay[22] Resultat 10.44 7.78 16.27 1.99 48.92 13.94 53.79 5.00 70.97 5:06.59 8791 1
Poäng 989 1005 868 794 865 984 950 910 904 522
Trey Hardee[22] Resultat 10.52 7.72 13.49 2.05 47.75 14.20 44.35 NM DNS DNF
Poäng 970 990 697 850 921 949 737 0 0
Tom Pappas[22] Resultat 11.12 7.41 DNS DNF
Poäng 834 913 0
Damer
Bana & landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Torri Edwards[3] 100 m 11.26 1 Q 11.31 1 Q 11.18 2 Q 11.20 8
Muna Lee[3] 11.33 1 Q 11.08 2 Q 11.06 2 Q 11.07 5
Lauryn Williams[3] 11.38 2 Q 11.07 2 Q 11.10 3 Q 11.03 4
Allyson Felix[3] 200 m 23.02 1 Q 22.74 2 Q 22.33 1 Q 21.93 2
Marshevet Hooker[3] 23.07 1 Q 22.76 3 Q 22.50 2 Q 22.34 5
Muna Lee[3] 22.71 1 Q 22.83 2 Q 22.29 3 Q 22.01 4
Sanya Richards[4] 400 m 50.54 1 Q i.u. 49.90 1 Q 49.93 3
DeeDee Trotter[4] 51.41 4 Q i.u. 51.87 7 Gick inte vidare
Mary Wineberg[4] 51.46 2 Q i.u. 51.13 5 Gick inte vidare
Hazel Clark[5] 800 m 2:01:59 5 i.u. Gick inte vidare
Alice Schmidt[5] 2:02:33 6 i.u. Gick inte vid
Nicole Teter[5] DNF i.u. Gick inte vidare
Erin Donohue[6] 1 500 m 4:16.05 8 i.u. Gick inte vidare
Shannon Rowbury[6] 4:03.89 4 Q i.u. 4:03.58 7
Christin Wurth-Thomas[6] 4:09.70 8 i.u. Gick inte vidare
Shalane Flanagan[7] 5 000 m 14:59.69 6 Q i.u. 15:50.80 10
Kara Goucher[7] 15:00.98 7 Q i.u. 15:49.39 9
Jennifer Rhines[7] 15:15.12 6 Q i.u. 16:34.63 14
Amy Yoder Begley[7] 10 000 m i.u. 32:38.28 26
Shalane Flanagan[7] i.u. 30:22.22 3
Kara Goucher[7] i.u. 30:55.16 10
Damu Cherry[23] 100 m häck 12.92 3 Q i.u. 12.62 1 Q 12.65 4
Dawn Harper[23] 12.73 2 Q i.u. 12.66 2 Q 12.54 1
Lolo Jones[23] 12.71 1 Q i.u. 12.43 1 Q 12.72 7
Queen Harrison[9] 400 m häck 55.96 4 Q i.u. 55.88 7 Gick inte vidare
Sheena Tosta[9] 56.12 5 Q i.u. 54.07 1 Q 53.70 2
Tiffany Williams[9] 55.51 1 Q i.u. 54.99 3 Q 57.55 8
Lindsey Anderson[10] 3 000 m hinder 9:36.81 8 i.u. Gick inte vidare
Jennifer Barringer[10] 9:29.20 3 Q i.u. 9:22.26 9
Anna Willard[10] 9:28.52 6 Q i.u. 9:25.63 10
Torri Edwards
Muna Lee
Mechelle Lewis
LaShauntea Moore
Angela Williams
Lauryn Williams
4 x 100 m[11] DSQ i.u. Gick inte vidare
Allyson Felix
Natasha Hastings
Monique Henderson
Sanya Richards
Mary Wineberg
4 x 400 m[11] 3:33.45 1 Q i.u. 3:18.54 1
Deena Kastor[12] Maraton i.u. DNF
Magdalena Lewy Boulet[12] i.u. DNF
Blake Russell[12] i.u. 2:33:13 27
Joanne Dow[13] 20 km gång i.u. 1:34.15 31
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Funmi Jimoh[14] Längdhopp 6.61 =9 q 6.29 12
Brittney Reese[14] 6.87 1 Q 6.76 5
Grace Upshaw[14] 6.68 6 Q 6.58 8
Shani Marks[15] Tresteg 13.44 28 Gick inte vidare
Erica McLain[15] 13.52 26 Gick inte vidare
Amy Acuff[16] Höjdhopp 1.89 =19 Gick inte vidare
Sharon Day[16] 1.85 =24 Gick inte vidare
Chaunte Howard[16] 1.93 =8 q 1.99 6
Erica Bartolina[17] Stavhopp NM Gick inte vidare
April Steiner Bennett[17] 4.50 =6 q 4.55 8
Jennifer Stuczynski[17] 4.50 =2 q 4.80 2
Jillian Camarena[18] Kulstötning 18.51 12 Q 18.24 12
Michelle Carter[18] 18.49 13 Q 17.74 15
Kristin Heaston[18] 17.34 23 Did not advance
Suzy Powell-Roos[19] Diskuskastning 58.02 26 Gick inte vidare
Aretha Thurmond[19] 61.90 6 Q 59.80 10
Stephanie Brown Trafton[19] 62.77 1 Q 64.74 1
Kim Kreiner[20] Spjutkastning 55.13 38 Gick inte vidare
Kara Patterson[20] 54.39 41 Gick inte vidare
Amber Campbell[21] Släggkastning 67.86 21 Gick inte vidare
Jessica Cosby[21] NM Gick inte vidare
Loree Smith[21] 63.60 39 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – Sjukamp
Mångkampare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Hyleas Fountain[24] Resultat 12.78 1.89 13.36 23.21 6.38 41.93 2:15.45 6619 2*
Poäng 1158 1093 751 1058 1058 704 886
Jacquelyn Johnson[24] Resultat 13.22 1.77 11.82 24.74 5.88 DNS DNF
Poäng 1091 941 649 911 911 0
Diana Pickler[24] Resultat 14.28 DNS DNF
Poäng 939 0

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Weston Kelsey Värja, individuellt BYE  Jeannet (FRA)
L 11–15
Gick inte vidare
Gerek Meinhardt Florett, individuellt i.u.  Nagaty (EGY)
W 15–3
 Zhu J (CHN)
L 9–15
Gick inte vidare
Timothy Morehouse Sabel, individuellt BYE  Sanson (FRA)
L 12–15
Gick inte vidare
Jason Rogers  Thiam (SEN)
W 15–7
 Smart (USA)
L 3–15
Gick inte vidare
Keeth Smart BYE  Rogers (USA)
W 15–3
 Szilagyi (HUN)
W 15–10
 Pillet (FRA)
L 13–15
Gick inte vidare
Timothy Morehouse
Jason Rogers
Keeth Smart
James Williams
Sabel, lag i.u.  Ungern
W 45–44
 Ryssland
W 45–44
 Frankrike
L 37–45
2
Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Kelley Hurley Värja, individuellt i.u.  Jung H-J (KOR)
L 6–15
Gick inte vidare
Emily Cross Florett, individuellt BYE  Su Ww (CHN)
L 7–15
Gick inte vidare
Erinn Smart  Emanuel (GBR)
W 15–7
 Maîtrejean (FRA)
L 9–15
Gick inte vidare
Hanna Thompson  Khelfaoui (ALG)
W 11–2
 Golubykskyi (GER)
L 5–13
Gick inte vidare
Emily Cross
Erinn Smart
Hanna Thompson
Doris Willette
Florett, lag i.u.  Polen
W 31–30
 Ungern
W 33–35
 Ryssland
L 11–28
1
Sada Jacobson Sabel, individuellt BYE  González (CUB)
W 15–11
 Charlan (UKR)
W 15–13
 Chomrova (UKR)
W 15–11
 Velikaja (RUS)
W 15–11
 Zagunis (USA)
L 8–15
2
Becca Ward BYE  Navarro (ESP)
W 12–7
 Nagy (HUN)
W 15–5
 Besbes (TUN)
W 15–14
 Zagunis (USA)
L 11–15
 Velikaja (RUS)
W 15–14
3
Mariel Zagunis BYE  Sassine (CAN)
W 15–10
 Jóźwiak (POL)
W 15–13
 Bao Yy (CHN)
W 15–9
 Ward (USA)
W 15–11
 Jacobson (USA)
W 15–8
1
Sada Jacobson
Becca Ward
Dagmara Wozniak
Mariel Zagunis
Sabel, lag i.u.  Sydafrika
W 45–8
 Ukraina
L 39–45
 Frankrike
W 45–38
3

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Artistisk gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Lag
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Alexander Artemev Lag 14.875 15.250 Q 13.675 15.825 15.175 14.925 89.725 19 Q i.u. 15.350 i.u.
Raj Bhavsar 14.175 14.050 15.325 16.175 15.625 i.u. i.u. 13.750 15.325 16.125 15.575 i.u.
Joe Hagerty 15.275 13.925 i.u. 15.700 15.350 15.400 i.u. 14.625 i.u. 15.550 i.u.
Jonathan Horton 15.350 13.925 15.325 15.950 15.525 15.575 Q 91.650 8 Q 15.575 i.u. 15.625 16.200 15.625 15.700 i.u.
Justin Spring 14.400 i.u. 14.175 15.900 15.800 15.375 i.u. 15.200 i.u. 15.900 15.850 15.675 i.u.
Kevin Tan i.u. 14.100 15.725 i.u. 14.425 i.u. i.u. 12.775 15.425 i.u.
Totalt 59.900 57.325 60.550 63.850 62.300 61.275 365.200 6 Q 45.400 41.875 46.375 48.225 47.050 46.925 275.850 3
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F PH R V PB HB
Alexander Artemev Mångkamp 14.625 15.525 14.275 15.975 15.200 15.075 90.675 12
Bygelhäst i.u. 14.975 i.u. 14.975 7
Jonathan Horton Mångkamp 15.600 13.675 15.575 16.100 15.275 15.350 91.575 9
Räck i.u. 16.175 16.175 2
Damer
Lag
Gymnast Gren Kval Final
Redskap Totalt Placering Redskap Totalt Placering
F V UB BB F V UB BB
Shawn Johnson Lagmångkamp 15.425 Q 16.000 15.325 15.975 Q 62.725 1 Q 15.100 16.000 15.350 16.175 i.u.
Nastia Liukin 15.350 Q 15.100 15.950 Q 15.975 Q 62.375 2 Q 15.200 i.u. 16.900 15.975 i.u.
Chellsie Memmel* i.u. 15.050 i.u. i.u. 15.725 i.u.
Samantha Peszek* i.u. 14.800 i.u. Tävlade inte
Alicia Sacramone 14.425 15.850 Q i.u. 15.950 i.u. 14.125 15.675 i.u. 15.100 i.u.
Bridget Sloan 15.275 14.800 15.500 14.850 60.425 11** i.u. 15.200 i.u.
Totalt 62.225 61.125 63.400 60.050 246.800 2 Q 46.875 47.975 47.250 44.425 186.525 2
Individuella finaler
Gymnast Gren Redskap Totalt Placering
F V UB BB
Shawn Johnson Mångkamp 15.525 15.875 15.275 16.050 62.725 2
Fristående 15.500 i.u. 15.500 2
Bom i.u. 16.225 16.225 1
Nastia Liukin Mångkamp 15.525 15.025 16.650 16.125 63.325 1
Fristående 15.425 i.u. 15.425 3
Barr i.u. 16.725 i.u. 16.725 2
Bom i.u. 16.025 16.025 2
Alicia Sacramone Hopp i.u. 15.537 i.u. 15.537 4

Trampolin[redigera | redigera wikitext]

Gymnast Gren Kval Final
Poäng Placering Poäng Placering
Chris Estrada Herrar 65.90 15 Gick inte vidare
Erin Blanchard Damer 60.90 13

Judo Judo Olympiska ringarna[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Inledande omgång Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Taraje Williams-Murray Extra lättvikt (-60 kg) BYE  Hiraoka (JPN)
W 0001–0000
 Guédez (VEN)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Taylor Takata Halv lättvikt (-66 kg) BYE  Zintiridis (GRE)
W 0010–0000
 Elmont (NED)
W 0001–0000
 Arencibia (CUB)
L 0000–0010
Gick inte vidare BYE  El Hady (EGY)
L 0001–1000
Gick inte vidare
Ryan Reser Lättvikt (-73 kg) i.u.  Dashdavaa (MGL)
L 0100–0111
Gick inte vidare
Travis Stevens Halv mellanvikt (-81 kg) BYE  Cisneros (ESA)
W 1011–0000
 Bischof (GER)
L 0001–0011
Gick inte vidare  Azizov (AZE)
W 0200–0001
 Camilo (BRA)
L 0010–0011
Gick inte vidare
Brian Olson Mellanvikt (-90 kg) i.u.  Rosati (ARG)
L 0000–0001
Gick inte vidare
Adler Volmar Halv tungvikt (-100 kg) i.u.  Mekić (BIH)
L 0000–0200
Gick inte vidare
Daniel McCormick Tungvikt (+100 kg) BYE  Bathily (SEN)
W 0010–0001
 Gujejiani (GEO)
L 0000–1000
Gick inte vidare  Blas Jr. (GUM)
W 0100–0010
 Roudaki (IRI)
L 0001–1001
Gick inte vidare
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Sayaka Matsumoto Extra lättvikt (-48 kg)  Tani (JPN)
L 0000–0020
Gick inte vidare  Wu Sg (CHN)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Valerie Gotay Lättvikt (-57 kg)  Uralbayeva (KAZ)
W 1001–0100
 Fernández (ESP)
L 0000–0010
Gick inte vidare
Ronda Rousey Mellanvikt (-70 kg)  Surkieva (TKM)
W 1010–0000
 Piłocik (POL)
W 1000–0000
 Bosch (NED)
L 0000–1000
Gick inte vidare BYE  Ouerdane (ALG)
W 1001–0000
 Mészáros (HUN)
W 1010–0000
 Böhm (GER)
W 0010–0001
3

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Benn Fraker Herrarnas C-1 slalom 91.97 11 87.47 8 179.44 10 Q 92.27 8 Q 90.87 5 183.14 6
Scott Parsons Herrarnas K-1 slalom 84.91 3 135.63 20 220.54 20 Gick inte vidare
Casey Eichfeld
Rick Powell
Herrarnas C-2 slalom 101.69 10 151.65 11 253.34 11 Gick inte vidare
Heather Corrie Damernas K-1 slalom 105.78 12 105.53 13 211.31 10 Q 114.51 8 Q 156.37 8 270.88 8
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Rami Zur Herrarnas K-1 500 m 1:39.037 3 QS 1:47.163 6 Gick inte vidare
Herrarnas K-1 1000 m 3:38.693 7 QS 3:46.204 7 Gick inte vidare
Carrie Johnson Damernas K-1 500 m 1:50.221 4 QS 1:53.721 4 Gick inte vidare

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Christina Jones
Andrea Nott
Damernas duett 47.750 5 47.750 95.500 5 Q 47.750 95.500 5
Brooke Abel
Janet Culp
Kate Hooven*
Christina Jones
Becky Kim
Andrea Nott
Annabelle Orme
Jillian Penner
Kim Probst*
Damernas lagtävling 47.584 =5 i.u. 47.750 95.334 =5

Landhockey[redigera | redigera wikitext]

Damer

Coach: Lee Bodimeade

  1. Angela Loy
  2. Kelly Doton
  3. Jesse Gey
  4. Rachel Dawson
  5. Tiffany Snow
  6. Keli Smith
  7. Dana Sensenig
  8. Carrie Lingo
  1. Caroline Nichols
  2. Kate Barber (c)
  3. Katelyn Falgowski
  4. Dina Rizzo
  5. Amy Tran (GK)
  6. Kayla Bashore
  7. Lauren Crandall
  8. Lauren Powley

Reserver:

  1. Sara Silvetti
  2. Barbara Weinberg (GK)
Gruppspel
Pld W D L GF GA GD Pts
 Tyskland 5 4 0 1 12 8 +4 12
 Argentina 5 3 2 0 13 7 +6 11
 Storbritannien 5 2 2 1 7 9 −2 8
 USA 5 1 3 1 9 8 +1 6
 Japan 5 1 1 3 5 7 −2 4
 Nya Zeeland 5 0 0 5 6 13 −7 0

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Skytte
(10 meter luftpistol)
Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Löpning
(3000 m)
Totalpoäng Slutresultat
Poäng Placering MF-poäng Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Eli Bremer Herrar 165 34 916 14–21 =29 736 2:02,80 7 1328 140 14 1060 9:19,61 7 1164 5204 23
Sam Sacksen 178 23 1072 14–21 =29 736 2:08,99 25 1256 96 7 1104 9:32,90 17 1112 5280 18
Margaux Isaksen Damer 171 29 988 15–20 =24 760 2:20,30 20 1240 56 10 1144 10:40,41 14 1160 5292 21
Sheila Taormina 173 28 1012 4–31 36 496 2:08,86 1 1376 OR 0 1 1200 10:25,05 7 1220 5304 19

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Dressyr[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Häst Gren Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Fristil Totalt
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Courtney King-Dye Harmony's Mythilus Individuell dressyr 70,458 7 Q 70,800 8 Q 69,550 14 70,175 DSQ*
Debbie McDonald Brentina 63,000 34 Gick inte vidare
Steffen Peters Ravel 70,000 10 Q 71,800 4 Q 76,500 3 74,150 4
Courtney King-Dye
Debbie McDonald
Steffen Peters
Se ovan Lagtävling i dressyr 67,819 4 i.u. 67,819 DSQ*

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kvalificerad Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Phillip Dutton Connaught Individuell fälttävlan 40,60 # 14 19,60 60,20 14 8,00 68,20 16 Q Diskvalificerad*
Becky Holder Courageous Comet 35,70 5 82,00 117,70 48 8,00 125,70 43 Gick inte vidare 125,70 42
Gina Miles McKinlaigh 39,30 10 16,80 56,10 5 0,00 56,10 4 Q 0,00 56,10 2 56,10 2
Karen O'Connor Mandiba 41,90 16 84,80 # 126,70 54 5,00 131,70 45 Gick inte vidare 131,70 44
Amy Tryon Poggio II 46,50 # 24 Eliminerad Gick inte vidare
Phillip Dutton
Becky Holder
Gina Miles
Amy Tryon
Karen O'Connor
Se ovan Lagtävling i fälttävlan 115,60 3 118,40 234,00 7 16,00 250,00 7 i.u. 250,00 7

Hoppning[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Kval Final Totalt
Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång A Omgång B
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Laura Kraut Cedric Individuell hoppning 5 39 4 9 =22 Q 0 9 12 Q 8 =23 Gick inte vidare 8 =23
Beezie Madden Authentic 0 =1 11 11 29 Q 4 15 17 Q 0 =1 Q 4 4 =7 4 3
Will Simpson Carlsson vom Dach 0 =1 8 8 =16 Q 8 16 =18* Gick inte vidare 16 =18*
McLain Ward Sapphire 0 =1 0 0 =1 Q 4 4 =2 Q 4 =11 Q 0 4 =1 4 6
Laura Kraut
Beezie Madden
Will Simpson
McLain Ward
Se ovan Lagtävling i hoppning i.u. 12 =1 Q 8 =20 =1 20 1

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Ken Jurkowski Singelsculler 7:25,13 4 QF i.u. 6:53,26 3 SA/B 7:11,52 5 FB 7:22,75 11
Cameron Winklevoss
Tyler Winklevoss
Tvåa utan styrman 7:13,64 5 R 6:36,87 1 SA/B i.u. 6:36,65 2 FA 7:05,58 6
Elliot Hovey
Wes Piermarini
Dubbelsculler 6:39,37 5 R 6:26,05 4 FC i.u. BYE 6:33,15 13
Scott Gault
Matt Hughes
Jamie Schroeder
Sam Stitt
Scullerfyra 5:45,77 3 SA/B BYE i.u. 5:52,81 2 FA 5:47,63 5
David Banks
Brett Newlin
Giuseppe Lanzone
Paul Teti
Fyra utan styrman 6:03,96 3 SA/B BYE i.u. 5:57,52 5 FB 6:07,17 9
Mike Altman
Will Daly
Tom Paradiso
Patrick Todd
Lättvikts-fyra utan styrman 5:56,54 4 R 6:27,43 3 SA/B i.u. 6:16,30 6 FB 6:07,79 11
Wyatt Allen
Micah Boyd
Steven Coppola
Beau Hoopman
Josh Inman
Marcus McElhenney
Matt Schnobrich
Bryan Volpenhein
Daniel Walsh
Åtta med styrman 5:29,60 2 R 5:38,95 1 FA i.u. 5:25,34 3


Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Michelle Guérette Singelsculler 7:49,14 2 QF i.u. 7:28,91 1 SA/B 7:35,69 2 FA 7:22,78 2
Anna Cummins
Portia McGee
Tvåa utan styrman 7:29,95 4 R 7:32,26 3 FB i.u. 7:33,17 7
Ellen Tomek
Megan Kalmoe
Dubbelsculler 7:11,17 3 R 6:58,54 1 FA i.u. 7:17,53 5
Jennifer Goldsack
Renee Hykel
Lättvikts-dubbelsculler 6:53,32 3 R 7:22,22 1 SA/B i.u. 7:12,15 4 FB 7:09,02 10
Jennifer Kaido
Lindsay Meyer
Lia Pernell
Margot Shumway
Scullerfyra 6:19,89 3 R 6:39,53 2 FA i.u. 6:25,86 5
Erin Cafaro
Anna Cummins
Caryn Davies
Susan Francia
Anna Goodale
Caroline Lind
Elle Logan
Lindsay Shoop
Mary Whipple
Åtta med styrman 6:06,53 1 FA BYE i.u. 6:05,34 1

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Ben Barger RS:X 21 22 24 26 26 32 25 18 25 31 EL 218 26
Andrew Campbell Laser 14 18 1 26 32 BFD 8 DSQ 31 CAN EL 174 26
Graham Biehl
Stuart McNay
470 26 12 OCS 17 15 1 4 1 6 23 EL 105 13
John Dane III
Austin Sperry
Starbåt 8 2 4 12 15 15 16 16 10 4 EL 86 11

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Nancy Rios RS:X 25 24 22 26 24 27 DNF DNF 26 22 EL 224 26
Anna Tunnicliffe Laser radial 4 5 6 5 6 3 15 2 2 CAN 4 37 1
Amanda Clark
Sara Mergenthaler
470 12 12 10 14 4 17 7 6 17 7 EL 89 12
Sally Barkow
Debbie Capozzi
Carrie Howe
Yngling 14 2 8 5 6 11 1 10 CAN CAN 10 63 8

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Zach Railey Finnjolle 2 5 2 2 7 8 7 19 CAN CAN i.u. 6 45 2
Chris Rast
Tim Wadlow
49er 5 14 15 16 5 10 1 1 1 3 8 4 CAN CAN CAN 22 89 6
John Lovell
Charlie Ogletree
Tornado 14 12 7 11 12 14 15 15 14 15 i.u. EL 114 15

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Simhopp Simhopp Olympiska ringarna[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Chris Colwill 3 m 464,75 7 Q 480,95 6 Q 425,90 12
Troy Dumais 448,40 12 Q 463,15 10 Q 472,50 6
David Boudia 10 m 481,70 6 Q 491,55 5 Q 441,45 10
Thomas Finchum 477,00 7 Q 474,95 7 Q 412,65 12
Chris Colwill
Jevon Tarantino
3 m parhoppning i.u. 410,73 4
David Boudia
Thomas Finchum
10 m parhoppning i.u. 440,64 5
Damer
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Nancilea Foster 3 m 300,15 11 Q 338,90 4 Q 316,70 8
Christina Loukas 312,60 8 Q 329,00 7 Q 315,70 9
Haley Ishimatsu 10 m 329,00 10 Q 292,95 14 Did not advance
Laura Wilkinson 370,70 5 Q 346,10 6 Q 311,80 9
Kelci Bryant
Ariel Rittenhouse
3 m parhoppning i.u. 314,40 4
Mary Beth Dunnichay
Haley Ishimatsu
10 m parhoppning i.u. 309,12 5


Simning Simning Olympiska ringarna [25][redigera | redigera wikitext]

Damer[redigera | redigera wikitext]

50m frisim

100m ryggsim

100m bröstsim

100m fjärilsim

100m frisim

200m ryggsim

200m bröstsim

200m fjärilsim

200m frisim

200m medley

400m frisim

400m medley

800m frisim

Maraton 10 km

4x100m frisim Lagkapp

4x100m medley Lagkapp

  • USA deltar ej i denna gren.

4x200m frisim Lagkapp

Herrar[redigera | redigera wikitext]

50m frisim

100m ryggsim

100m bröstsim

100m fjärilsim

100m frisim

200m ryggsim

200m bröstsim

200m fjärilsim

200m frisim

200m medley

400m frisim

400m medley

1500m frisim

Maraton 10 km

4x100m frisim Lagkapp

4x100m medley Lagkapp

  • USA deltar ej i denna gren.

4x200m frisim Lagkapp

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Mark López Herrarnas −68 kg  Bahave (AFG)
W 3–0
 Manz (GER)
W 3–1
 López (PER)
W 2–1
Bye  Son T-J (KOR)
L 2–3
2
Steven López Herrarnas −80 kg  B Tanrıkulu (TUR)
W 3–0
 Sarmiento (ITA)
L 1–2
Gick inte vidare  Konan (CIV)
W 3–0
 Ahmadov (AZE)
W 3–2
Gick inte vidare 3
Charlotte Craig Damernas −49 kg  Bezzola (SUI)
W 4–0
 Contreras (VEN)
L 2–3
Gick inte vidare
Diana López Damernas −57 kg  Premwaew (THA)
W 2–0
 A Tanrıkulu (TUR)
L 1–2
Gick inte vidare  Teo (MAS)
W 3–0
 Calabrese (ITA)
W 3–2
Gick inte vidare 3

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
James Blake Herrsingel  Guccione (AUS)
W 6–3, 7–6(7–3)
 Hrbatý (SVK)
W 7–6(7–3), 4–6, 6–3
 Simon (FRA)
W 6–4, 6–2
 Federer (SUI)
W 6–4, 7–6(7–2)
 González (CHI)
L 6–4, 5–7, 9–11
 Djokovic (SRB)
L 3–6, 6–7(4–7)
4
Robby Ginepri  Djokovic (SRB)
L 4–6, 4–6
Gick inte vidare
Sam Querrey  Andreev (RUS)
L 4–6, 4–6
Gick inte vidare
James Blake
Sam Querrey
Herrdubbel i.u.  Andreev /
Davydenko (RUS)
L 3–6, 4–6
Gick inte vidare
Bob Bryan
Mike Bryan
i.u.  Knowles /
Mullings (BAH)
W 6–2, 6–1
 Knowle /
Melzer (AUT)
W 7–6(7–2), 6–4
 Guccione /
Hewitt (AUS)
W 6–4, 6–3
 Federer /
Wawrinka (SUI)
L 6–7(6–8), 4–6
 Clément /
Llodra (FRA)
W 3–6, 6–3, 6–4
3
Damer
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Jill Craybas Damsingel  Schnyder (SUI)
L 3–6, 2–6
Gick inte vidare
Serena Williams  Govortsova (BLR)
W 6–3, 6–1
 Stosur (AUS)
W 6–2, 6–0
 Cornet (FRA)
W 3–6, 6–3, 6–4
 Dementieva (RUS)
L 6–4, 4–6, 3–6
Gick inte vidare
Venus Williams  Bacsinzsky (SUI)
W 6–3, 6–2
 Benešová (CZE)
W 6–1, 6–4
 Azarenka (BLR)
W 6–3, 6–2
 Li N (CHN)
L 5–7, 5–7
Gick inte vidare
Lindsay Davenport
Liezel Huber
Damdubbel i.u.  Jans /
Rosolska (POL)
W 6–2, 6–1
 Azarenka /
Pouttjek (BLR)
W 6–4, 4–6, 6–3
 Medina Garrigues /
Ruano Pascual (ESP)
L 7–5, 6–7(6–8), 6–8
Gick inte vidare
Serena Williams
Venus Williams
i.u.  Benešová /
Vaidišová (CZE)
W 4–6, 7–5, 6–1
 Morita /
Sugiyama (JPN)
W 7–5, 6–2
 Vesnina /
Zvonareva (RUS)
W 6–4, 6–0
 A Bondarenko /
K Bondarenko (UKR)
W 4–6, 6–4, 6–1
 Medina Garrigues /
Ruano Pascual (ESP)
W 6–2, 6–0
1

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Triathlet Gren Simning (1.5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid Placering
Hunter Kemper Herrarnas triathlon 18:04 0:30 59:06 0:28 31:40 1:49:48,75 7
Matt Reed 18:25 0:30 58:48 0:28 34:19 1:52:30,44 32
Jarrod Shoemaker 18:19 0:29 59:03 0:28 32:27 1:50:46,39 18
Laura Bennett Damernas triathlon 19:49 0:30 1:04:23 0:29 35:10 2:00:21,54 4
Julie Ertel 19:51 0:30 1:04:24 0:32 37:22 2:02:39,22 19
Sarah Haskins 19:50 0:32 1:04:18 0:32 36:10 2:01:22,57 11

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/USA/summer/2008/ Sports-reference.com (engelska)
  2. ^ Robinson, Alan (21 augusti 2008). ”Cormier out at 96 kg due to hydration problems”. USOC. http://wrestling.teamusa.org/news/article/5968. Läst 6 juni 2009. 
  3. ^ [a b c d e f g h i j k l] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  4. ^ [a b c d e f] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  5. ^ [a b c d e f] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  6. ^ [a b c d e f] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  7. ^ [a b c d e f g h i j k l] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  8. ^ [a b c] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  9. ^ [a b c d e f] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  10. ^ [a b c d e f] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  11. ^ [a b c d] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  12. ^ [a b c d e f] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  13. ^ [a b c] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  14. ^ [a b c d e f] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  15. ^ [a b c d e] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  16. ^ [a b c d e f] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  17. ^ [a b c d e f] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  18. ^ [a b c d e f] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  19. ^ [a b c d e f] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  20. ^ [a b c d e] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  21. ^ [a b c d] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  22. ^ [a b c] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  23. ^ [a b c] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  24. ^ [a b c] ”USATF – Team USA Roster”. USA Track & Field. http://www.usatf.org/events/2008/OlympicGames/roster.asp. Läst 7 oktober 2012. 
  25. ^ http://www.usaswimming.org/USASWeb/_Rainbow/Documents/305ea4d7-c44b-4437-a451-16153023a32a/U.S.%20Olympic%20Swim%20Team%20Roster.pdf%7CHela USA:s simningstrupp