Frankrike i olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Frankrike i olympiska spelen
Frankrike IOK-landskod

FRA
KommittéComité National Olympique et Sportif Français
Olympiska sommarspelen 2008 i Peking
Deltagare323 deltagare i 23 sporter
FanbärareTony Estanguet
Medaljsummering
Guld
7
Silver
16
Brons
17
Totalt
40

Placering
10
Frankrike i olympiska sommarspelen
1896  1900  1904  1908  1912  1920  1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1996  2000  2004  2008  2012  2016
Frankrike i olympiska vinterspelen
1924  1928  1932  1936  1948  1952  1956  1960  1964  1968  1972  1976  1980  1984  1988  1992  1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018

Frankrike i olympiska sommarspelen 2008 bestod av 323 idrottare som blivit uttagna av Frankrikes olympiska kommitté.[1]

Badminton[redigera | redigera wikitext]

Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Erwin Kehlhoffner Singel Australien S Gomez (AUS)
W 19-21, 22-20, 21-15
Zambia E Mambwe (ZAM)
W 21-15, 21-17
Kina Chen J (CHN)
L 10-21, 6-21
Gick inte vidare
  • Damer
Namn Gren 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Pi Hongyan Singel Peru C Rivero (PER)
W 21-6, 21-9
Japan E Hirose (JPN)
W 21-12, 16-21, 21-6
Kina Zhang N (CHN)
L 8-21, 21-19, 19-21
Gick inte vidare

Bordtennis[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Patrick Chila Singel Bye Ungern Janos Jacab (HUN)
L 3-4
Gick inte vidare
Damien Eloi Singel Bye Egypten Ahmed Ali Saleh (EGY)
W 4-3
Japan Jun Mizutani (JPN)
L 3-4
Gick inte vidare
Christophe Legout Singel Bye Vietnam Doan Kien Quoc (VIE)
L 2-4
Gick inte vidare


  • Singel, damer
Idrottare Gren Grundomgång Omgång 1 Omgång 2 Omgång 3 Omgång 4 Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Xian Yi Fang Singel Bye Polen Xu Jie (POL)
W 4-3
Hongkong Lau Sui Fei (HKG)
L 1-4
Gick inte vidare


Boxning[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Viktklass Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Nordine Oubaali Lätt flugvikt Uzbekistan Sultonov (UZB)
W 8-7
Kina Shiming (CHN)
L 3-+3
Gick inte vidare
Jérôme Thomas Flugvikt Dominikanska republiken Payano (DOM)
L 6-10
Gick inte vidare
Ali Hallab Bantamvikt Indien Kumar (IND)
L 5-12
Gick inte vidare
Khedafi Djelkhir Fjädervikt Australien Fleming (AUS)
W 13-9
USA Williams (USA)
W9-7
Mexiko Reyes (MEX)
W 14-9
Azerbajdzjan Imranov (AZE)
W RET
Ukraina Lomachenko (UKR)
L RSC
2
Daouda Sow Lättvikt Nordkorea Guk (PRK)
W 13-3
Puerto Rico Pedraza (PUR)
W 13-9
Kina Qing (CHN)
W 9-6
Kuba Ugás (CUB)
W 15-8
Ryssland Aleksei Tishchenko (RUS)
L 9-11
2
Alexis Vastine Lätt weltervikt Litauen Kavaliauskas (LTU)
W 13-2
Ryssland Saunders (RUS)
W 11-7
Mongoliet Erdene (MGL)
W 12-4
Dominikanska republiken Díaz (DOM)
L 10-12
Gick inte vidare
Jaoid Chiguer Weltervikt Turkmenistan Bashirov (TKM)
W 17-6
Uzbekistan Mahmudov (UZB)
L 3-8
Gick inte vidare
Jean-Mickaël Raymond Medelvikt Uzbekistan Rasulov (UZB)
L 2-8
Gick inte vidare
John M'Bumba Tungvikt Colombia Bianco (COL)
W 11-5
Ryssland Chakhkeiv (RUS)
L 9-18
Gick inte vidare

Brottning[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Gren Kvalifikation 1/8 Final Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Final Placering
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Sebastien Hidalgo Grekisk-romersk,
fjädervikt
Bye  Monzon (CUB)
L 1-2, 3-3, 0-6
Gick inte vidare
Steeve Guenot Grekisk-romersk,
lättvikt
 Milian (CUB)
W 3-0, 2-1
 Loerincz (HUN)
W 0-2, 1-1, 1-1
 Siamionau (BLR)
W 2-1, 1-1
 Bayakhmetov (KAZ)
W 1-1, 3-0
 Begaliev (KGZ)
W 3-0, 3-1 Gold medal icon.svg
Christophe Guenot Grekisk-romersk,
weltervikt
Bye  Kvirkelia (GEO)
L 0-5, 0-5
Gick inte vidare Bye  Schneider (GER)
W 2-1, 2-1
 Bacsi (HUN)
W 3-1, 0-4, 4-2 Bronze medal icon.svg
Melonin Noumonvi Grekisk-romersk,
mellanvikt
Bye  Minguzzi (ITA)
L 1-1, 1-1
Gick inte vidare Bye  Mishin (RUS)
W 0-3, 1-1, 1-1
 Abrahamian (SWE)
L 0-4, 1-1
Yannick Szczepaniak Grekisk-romersk,
supertungvikt
Bye  Ivanov (BUL)
W 1-1, 1-1, 1-1
 Deák-Bárdos (HUN)
W 1-1, 0-2, 1-1
 Baroev (RUS)
L 1-2, 1-1
 Mizgaitis (LTU)
L 1-2, 1-2
Vincent Aka Akesse Fristil,
tungvikt
Bye  Gazyumov (AZE)
L 0-4, 0-4
Gick inte vidare
Vanessa Boubryemm Fristil,
flugvikt
 Caripa (VEN)
W 1-0, 1-0
 Rakhmanova (RUS)
W 3-1, 3-2
 Chun (USA)
L 1-6, 1-2
Gick inte vidare
Lise Golliot-Legrand Fristil,
mellanvikt
Bye  Mendez (ESP)
W 1-0, 2-0
 Michalik (POL)
W 1-0, 0-3, 3-1
 Kartashova (RUS)
L 2-1, 1-2, 0-6
 Shalygina (KAZ)
L 0-5, 2-3
Audrey Prieto Fristil,
tungvikt
 Schaetzle (GER)
L 4-2, 0-F
Gick inte vidare

Bågskytte[redigera | redigera wikitext]

Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Romain Girouille Individuellt 641 51 Australien Sky Kim (AUS) (14)
L 110–112
Gick inte vidare
Jean-Charles Valladont Individuellt 656 35 Australien Michael Naray (AUS) (30)
L 106–108
Gick inte vidare
  • Damer
Namn Gren Rankingrunda 32-delsfinal 16-delsfinal 8-delsfinal Kvartsfinal Semifinal Final
Poäng Seed Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Plats
Virginie Arnold Individuellt 626 39 USA Khatuna Lorig (USA) (26)
L 105–107
Gick inte vidare
Sophie Dodemont Individuellt 632 32 Tyskland Anja Hitzler (GER) (33)
L 106–107
Gick inte vidare
Bérengère Schuh Individuellt 645 14 Italien Pia Carmen Maria Lionetti (ITA) (51)
W 112–107
Japan Sayoko Kitabatake (JPN) (46)
W 112–100
Sydkorea Joo Hyun-Jung (KOR) (3)
L 104–109
Gick inte vidare

Virginie Arnold
Sophie Dodemont
Berengère Schuh

Lag 1903 5 N/A Bye Polen Polen (4)
W 218-211
Sydkorea Sydkorea (1)
L 213-184
Storbritannien Storbritannien (2)
W 203-201
Brons


Cykling[redigera | redigera wikitext]

Cycling (BMX) pictogram.svg BMX[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Seedning Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Thomas Allier BMX 36.649 19 16 6 Gick inte vidare
Damien Godet BMX 36.008 3 13 4 Q 14 4 Q DNF 8

Women

Cyklist Gren Seedning Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Anne-Caroline Chausson BMX 36.660 1st Q 4 pnts 1st Q 35.976 1Gold medal icon.svg Guld
Laëtitia Le Corguillé BMX 37.145 3rd Q 4 pnts 1st Q 38.042 2Silver medal icon.svg Silver

Cycling (mountain biking) pictogram.svg Mountainbike[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Julien Absalon Mountainbike 1:55:59 1Gold medal icon.svg Guld
Jean-Christophe Péraud Mountainbike 1:57:06 2Silver medal icon.svg Silver
Cédric Ravanel Mountainbike 2:01:38 14

Damer

Cyklist Gren Tid Placering
Laurence Leboucher Mountainbike 2:00:55 17

Cycling (road) pictogram.svg Landsväg[redigera | redigera wikitext]

Herrar

Cyklist Gren Tid Placering
Cyril Dessel Linjelopp DNF
Pierrick Fédrigo Linjelopp DNF
Rémi Pauriol Linjelopp 6h 26' 17 (+2:28) 34
Jérôme Pineau Linjelopp 6h 24' 11 (+0:22) 14
Pierre Rolland Linjelopp DNF

Damer

Cyklist Gren Tid Placering
Jeannie Longo-Ciprelli Linjelopp 3h 32' 57 (+0:33) 24
Tempolopp 35' 52 (+1:01) 4
Maryline Salvetat Linjelopp 3h 32' 45 (+0:21) 14
Tempolopp 38' 09 (+3:18) 20
Christel Ferrier Bruneau Linjelopp 3h 32' 45 (+0:21) 13

Cycling (track) pictogram.svg Bana[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Sprint

Individual

Cyklist Gren Kvalificering 1/16-final 1/8-final 1/8-final uppsamling Kvartsfinal Semifinal Finals/
Klassificeringslopp
Time
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tider
Motståndare
Tider
Motståndare
Tider
Hastighet (km/h)
Placering
Kévin Sireau Sprint 10.098
71.301
4 Q  Blatchford (USA)
W 10.742
67.026
 Bos (NED)
L
 Watanabe (JPN)
 Bayley (AUS)
W 10.570
68.117
 Kenny (GBR)
L, L
Gick inte vidare  Mulder (NED)
 Bos (NED)
 Awang (MAS)
W 10.719
67.170
5
Mickaël Bourgain Sprint 10.123
71.125
5 Q  Kitatsuru (JPN)
W 10.672
67.466
 Chiappa (ITA)
W 10.734
67.076
 Bos (NED)
W 10.524, W 10.463
 Hoy (GBR)
L, L
 Levy (GER)
W 11.047, L, W 10.560
Bronze medal icon.svg

Lag

Cyklist Gren Kvalificering Första omgången Final/
Bronslopp
Finalplacering
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tider
Hastighet (km/h)
Grégory Baugé
Kévin Sireau
Arnaud Tournant
Lagsprint 43.541
62.010
2 Q  Malaysia
W 43.656
61.847
2 QF  Storbritannien
L 43.651
61.854
Silver medal icon.svg
Förföljelser
Cyklist Gren Kvalomgång 1:a omgången Final
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Placering Motståndare
Tid
Placering
Fabien Sanchez Förföljelse 4:33.100
52.727
15 Gick inte vidare
Damien Gaudin
Matthieu Ladagnous
Christophe Riblon
Nicolas Rousseau
Lagförföljelse 4:03.679
59.094
5 Q  Danmark
L DSQ
DSQ Gick inte vidare DSQ
Keirin
Cyklist Gren 1:a omgången Uppsamling 2:a omgången Final/
klassificering
Slutplacering
Placering Placering Placering Placering
Grégory Baugé Keirin 4 1 Q 5 1 7
Arnaud Tournant Keirin 4 1 Q 3 Q 6 6
Poänglopp
Cyklist Gren Varvpoäng/
varv efter
Sprintpoäng Totalpoäng Placering
Christophe Riblon Poänglopp -20 3 -17 21
Matthieu Ladagnous
Jérôme Neuville
Madison -1 12 - 7
Damer
Sprint
Cyklist Gren Kvalificering 1/8-final 1/8-final uppsamling Kvartsfinal Semifinal Final/
klassificering
Tid
Hastighet (km/h)
Placering Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tid
Hastighet (km/h)
Motståndare
Tider
Motståndare
Tider
Motståndare
Tider
Hastighet (km/h)
Placering
Clara Sanchez Sprint 11.365
63.352
6 Q  Tsylinskaya (BLR)
W 11.607
62.031
 Meares (AUS)
L, L
Gick inte vidare  Tsylinskaya (BLR)
 Reed (USA)
 Krupeckaitė (LTU)
W 12.264
58.708
5
Poänglopp
Cyklist Gren Varvpoäng Sprintpoäng Totalpoäng Placering
Pascale Jeuland Poänglopp 0 8 8 7

Friidrott[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar
  • Noteringar – Placeringarna avser endast löparens eget heat
  • Q = Kvalificerad till nästa omgång
  • q = Kvalificerade sig till nästa omgång som den snabbaste idrottaren eller, i fältgrenarna, via placering utan att uppnå kvalgränsen.
  • NR = Nationellt rekord
  • N/A = Omgången ingick inte i grenen
  • Bye = Idrottaren behövde inte delta i denna omgång

Herrar
Bana och landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Mehdi Baala 1 500 m 3:35.87 1 Q i.u. 3:37.47 2 Q 3:34.21 3
Samuel Coco-Viloin 110 m häck 13.60 4 Q 13.51 4 q 13.65 8 Gick inte vidare
Yohann Diniz 50 km gång i.u. DNF
Leslie Djhone 400 m 45.12 1 Q i.u. 44.79 SB 1 Q 45.11 5
Ladji Doucouré 110 m häck 13.52 2 Q 13.39 2 Q 13.22 SB 3 Q 13.24 4
Martial Mbandjock 100 m 10.26 2 Q 10.16 3 Q 10.18 8 Gick inte vidare
Mahiedine Mekhissi-Benabbad 3 000 m hinder 8:16.95 SB 2 Q i.u. 8:10.49 PB 2
Simon Munyutu Maraton i.u. 2:25:50 57
Ronald Pognon 100 m 10.26 3 Q 10.21 5 Gick inte vidare
Eddy Riva 50 km gång i.u. 4:00.49 28
Bouabdellah Tahri 3 000 m hinder 8:23.42 1 Q i.u. 8:14.79 5
Vincent Zouaoui-Dandrieux 8:27.91 7 i.u. Gick inte vidare
David Alerte
Christophe Lemaitre
Martial Mbandjock
Issa Aimé Nthépé
Ronald Pognon
Manuel Reynaert
4 x 100 m 39.53 6 i.u. Gick inte vidare
Leslie Djhone
Richard Maunier
Ydrissa M'Barke
Brice Panel
Teddy Venel
4 x 400 m 3:03.19 8 i.u. Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Distans Placering Distans Placering
Jérôme Clavier Stavhopp 5.65 3 q 5.60 7
Colomba Fofana Tresteg 16.42 29 Gick inte vidare
Mickaël Hanany Höjdhopp 2.25 =14 Gick inte vidare
Romain Mesnil Stavhopp 5.55 =14 Gick inte vidare
Yves Niaré Kulstötning 19.73 23 Gick inte vidare
Salim Sdiri Längdhopp 7.81 21 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – Tiokamp
Idrottare Gren 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Placering
Romain Barras Resultat 11.26 7.08 15.42 1.96 49.51 14.21 45.17 5.00 65.40 4:29.29 8253 SB 5
Poäng 804 833 816 767 837 948 770 910 819 749
Damer
Bana & landsväg
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Christine Arron 100 m 11.37 1 Q 11.36 4 Gick inte vidare
Christelle Daunay Maraton i.u. 2:31:48 20
Sophie Duarte 3 000 m hinder 9:38.08 7 i.u. Gick inte vidare
Élodie Guégan 800 m 2:03.85 3 Q i.u. DNF Gick inte vidare
Muriel Hurtis-Houairi 200 m 22.72 2 Q 22.89 2 Q 22.71 5 Gick inte vidare
Adriana Lamalle 100 m häck DNS i.u. Gick inte vidare
Reïna-Flor Okori 12.98 3 q i.u. 13.05 6 Gick inte vidare
Christine Arron
Muriel Hurtis-Houairi
Ayodele Ikuesan
Lina Jacques-Sebastien
Carima Louami
Myriam Soumaré
4 x 100 m DNF i.u. Gick inte vidare
Phara Anacharsis
Solen Desert
Élodie Guégan
Aurore Kassambara
Virginie Michanol
Thélia Sigere
4 x 400 m 3:26.61 SB 5 i.u. Gick inte vidare
Fältgrenar
Idrottare Gren Kval Final
Längd Placering Längd Placering
Vanessa Boslak Stavhopp 4.50 SB 2 q 4.55 SB 9
Marion Buisson 4.15 23 Gick inte vidare
Stéphanie Falzon Släggkastning 68.94 14 Gick inte vidare
Manuela Montebrun 72.81 4 Q 72.54 5
Teresa Nzola Meso Tresteg 14.11 14 Gick inte vidare
Amélie Perrin Släggkastning NM Gick inte vidare
Mélina Robert-Michon Diskuskastning 62.21 SB 5 Q 60.66 8
Melanie Skotnik Höjdhopp 1.89 16 Gick inte vidare
Kombinerade grenar – Sjukamp
Mångkampare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Marie Collonvillé Resultat 13.57 1.86 12.42 25.06 6.21 46.14 2:11.81 6302 SB 12*
Poäng 1040 1054 689 881 915 785 938
Antoinette Nana Djimou Ida Resultat 13.85 1.71 13.12 24.90 6.16 49.32 2:20.96 6055 18*
Poäng 1000 867 735 896 899 847 811

Fäktning[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Fabrice Jeannet Värja, individuellt  Kattjiourine (KGZ)
W 15–14
 Kelsey (USA)
W 15–11
 Tikhomirov (CAN)
W 15–7
 Jung J-S (KOR)
W 15–11
 Boczko (HUN)
W 15–12
 Tagliariol (ITA)
L 9–15
2
Jérôme Jeannet BYE  Novosjolov (EST)
W 15–14
 Abajo (ESP)
L 9–15
Gick inte vidare
Ulrich Robeiri BYE  Avdeev (RUS)
W 15–11
 Tagliariol (ITA)
L 11–15
Gick inte vidare
Fabrice Jeannet
Jérôme Jeannet
Jean-Michel Lucenay
Ulrich Robeiri
Värja, lag i.u. BYE  Venezuela
W 45–33
 Italien
W 45–39
 Polen
W 45-29
1
Brice Guyart Florett, individuellt i.u.  Ali (MAR)
W 15–3
 Le Pechoux (FRA)
L 10–15
Gick inte vidare
Erwann Le Pechoux i.u. BYE  Guyart (FRA)
W 15–10
 Sanzo (ITA)
L 9–10
Gick inte vidare
Nicolas Lopez Sabel, individuellt  Ouedraogo (BUR)
W 15–6
 Pozdnjakov (RUS)
W 15–8
 Oh E-S (KOR)
W 15–11
 Pina (ESP)
W 15–10
 Covaliu (ROU)
W 15–13
 Zhong M (CHN)
L 9–15
2
Julien Pillet BYE  Wang Jz (CHN)
W 15–14
 Dumitrescu (ROU)
W 15–13
 Smart (USA)
W 15–13
 Zhong M (CHN)
L 12–15
 Covaliu (ROU)
L 11–15
4
Boris Sanson BYE  Morehouse (USA)
W 15–12
 Tarantino (ITA)
L 7–15
Gick inte vidare
Vincent Anstett
Nicolas Lopez
Julien Pillet
Boris Sanson
Sabel, lag i.u.  Egypten
W 45–31
 Italien
W 45–41
 USA
W 45–37
1
Damer
Idrottare Gren Omgång 1 Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Laura Flessel-Colovic Värja, individuellt i.u.  Mills (ISR)
W 15–8
 Zhong Wp (CHN)
W 13–11
 Li N (CHN)
L 10–15
Gick inte vidare
Hajnalka Kiraly Picot i.u.  El Sayed (EGY)
W 15–7
 Samuelsson (SWE)
L 13–15
Gick inte vidare
Corinne Maîtrejean Florett, individuellt BYE  Smart (USA)
W 15–9
 Wächter (GER)
L 10–15
Gick inte vidare
Léonore Perrus Sabel, individuellt BYE  Besbes (TUN)
L 11–15
Gick inte vidare
Anne-Lise Touya BYE  Nagy (HUN)
L 13–15
Gick inte vidare
Carole Vergne BYE  Kim K-H (KOR)
L 14–15
Gick inte vidare
Solenn Mary
Léonore Perrus
Anne-Lise Touya
Carole Vergne
Sabel, lag i.u.  Kanada
W 45–22
 Kina
L 38–45
 USA
L 38–45
4

Gymnastik[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Tävlande Gren Redskap Kvalificering Final
Fristående Ranking Bygelhäst Ranking Ringar Ranking Hopp Ranking Barr Ranking Räck Ranking Total Ranking Total Ranking
Thomas Bouhail Mångkamp 15.125 25 13.850 50 13.700 66 16.625 3 Q 14.675# 56 14.575 38 88.550 27 Q 87.000 21
Hopp 16.662 2 Q 16.537 Silver medal icon.svg
Benoît Caranobe Mångkamp 15.125 26 14.250 37 15.100 28 16.500 9 Q 15.275 37 14.675 35 90.925 10 Q 91.925 Bronze medal icon.svg
Hopp 16.437 7 Q 16.062 5
Yann Cucherat Mångkamp 16.000 12 15.850 3 Q 31.850 84 Avancerade inte
Räck 15.850 3 Q 14.825 8
Danny Pinheiro Rodrigues Mångkamp 14.200 62 13.400# 61 15.800 7 Q 43.400 80 Avancerade inte
Ringar 15.800 7 Q 16.225 5
Hamilton Sabot Mångkamp 14.575 48 14.025 46 14.375 48 15.400 60 15.400 30 13.975# 59 87.750 30 Avancerade inte
Dimitri Karbanenko Mångkamp 14.050# 66 13.700 56 13.675# 67 16.125 24 15.500 24 15.450 9 88.500 28 Avancerade inte
Thomas Bouhail
Benoît Caranobe
Yann Cucherat
Danny Pinheiro Rodrigues
Hamilton Sabot
Dimitri Karbanenko
Mångkamp, lag 59.025 10 55.825 12 58.975 12 64.650 3 62.175 6 60.550 4 361.200 7 Q 272.875 8
Kvinnor
Tävlande Gren Redskap Kvalificering Final
Fristående Ranking Hopp Ranking Barr Ranking Bom Ranking Total Ranking Total Ranking
Marine Debauve Mångkamp 14.625 35 14.100# 49 28.725 87 Avancerade inte
Laetitia Dugain Mångkamp 14.350 52 14.625 34 14.975 26 14.325 33 58.275 22 Q 56.775 23
Katheleen Lindor Mångkamp 14.900 26 14.700 30 14.575 40 44.175 64 Avancerade inte
Pauline Morel Mångkamp 14.275# 55 14.800 24 13.750# 69 14.625 20 57.450 29 Avancerade inte
Marine Petit Mångkamp 14.850 31 14.325# 48 14.800 29 14.375 32 58.350 20 Q 57.975 19
Rose-Eliandre Bellemare Mångkamp 14.725 41 14.400 43 14.225 39 43.350 70 Avancerade inte
Marine Debauve
Laetitia Dugain
Katheleen Lindor
Pauline Morel
Marine Petit
Rose-Eliandre Bellemare
Mångkamp, lag 58.825 10 58.525 8 58.975 7 57.550 10 233.875 6 Q 175.275 7

Gymnastics (trampoline) pictogram.svg Trampolin[redigera | redigera wikitext]

Män
Tävlande Gren Heat Final
Poäng Ranking Poäng Ranking
Gregoire Pennes Individuellt 68.70 12 Avancerade inte

Handboll[redigera | redigera wikitext]

Damer
Frankrikes damlandslag i handboll – laguppställning
Spelare Tränare
Position Nr Namn Ålder Längd (cm) Vikt (kg) Klubb
M6 4 Kamto Njitam, Nina &&&&&&&&&&&&&025.&&&&&025 år – 5 juni 1983 (35 år) 178 74 Metz Handball Frankrike
H9 5 Ayglon, Camille &&&&&&&&&&&&&023.&&&&&023 år – 21 maj 1985 (33 år) 180 65 HBC Nîmes Frankrike
M6 8 Pecqueux-Rolland, Véronique &&&&&&&&&&&&&035.&&&&&035 år – 9 oktober 1972 (45 år) 173 65 Cercle Dijon Bourgogne Handball Frankrike
V6 9 Baudouin, Paule &&&&&&&&&&&&&023.&&&&&023 år – 25 oktober 1984 (33 år) 173 58 Issy-les-Moulineaux Handball Frankrike
H9 10 Herbrecht, Sophie &&&&&&&&&&&&&026.&&&&&026 år – 13 februari 1982 (36 år) 175 65 Issy-les-Moulineaux Handball Frankrike
H6 11 Cano, Stéphanie &&&&&&&&&&&&&034.&&&&&034 år – 17 april 1974 (44 år) 160 58 CA Bèglais Handball Frankrike
MV 12 Leynaud, Amandine &&&&&&&&&&&&&022.&&&&&022 år – 2 maj 1986 (32 år) 178 64 Metz Handball Frankrike
M6 13 Wendling, Isabelle &&&&&&&&&&&&&037.&&&&&037 år – 30 januari 1971 (47 år) 178 82 Metz Handball Frankrike
MV 16 Nicolas, Valérie &&&&&&&&&&&&&033.&&&&&033 år – 12 mars 1975 (43 år) 178 73 Ikast-Brande Elite Håndbold Danmark
M9 19 Vanparys-Torres, Christine &&&&&&&&&&&&&030.&&&&&030 år – 22 mars 1978 (40 år) 178 64 Metz Handball Frankrike
V6 20 Tervel, Raphaëlle &&&&&&&&&&&&&029.&&&&&029 år – 21 april 1979 (39 år) 178 68 Akaba Bera Bera Spanien
H6 21 Tounkara, Maakan &&&&&&&&&&&&&025.&&&&&025 år – 12 mars 1983 (35 år) 165 55 Le Havre AC Handball Frankrike
H9 23 Lacrabère, Alexandra &&&&&&&&&&&&&021.&&&&&021 år – 27 april 1987 (31 år) 178 73 CA Bèglais Handball Frankrike
V9 24 Signate, Mariama &&&&&&&&&&&&&023.&&&&&023 år – 22 juli 1985 (32 år) 188 72 CJF Fleury-Les-Aubrais Frankrike
Coach



Referenser

(1) (2) (3)


Gruppspel
Nr Land SM V O F GM IM MS Poäng
1  Norge 5 5 0 0 154 106 +48 10
2  Rumänien 5 4 0 1 150 114 +38 8
3  Kina 5 2 0 3 122 135 -13 4
4  Frankrike 5 2 0 3 121 128 -7 4
5  Kazakstan 5 1 1 3 109 137 -28 3
6  Angola 5 0 1 4 109 147 -38 1
Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  A2  Rumänien Rumänien 30  
B3  Ungern Ungern 34  
  B3  Ungern Ungern 20  
  B1  Ryssland Ryssland 22  
B1  Ryssland Ryssland(2ÖT) 32
  A4  Frankrike Frankrike 31  
    B1  Ryssland Ryssland 27
  A1  Norge Norge 34
  B2  Sydkorea Sydkorea 31  
A3  Kina Kina 23  
  B2  Sydkorea Sydkorea 28 Bronsmatch
  A1  Norge Norge 29  
A1  Norge Norge 31 B3  Ungern Ungern 28
  B4  Sverige Sverige 24   B2  Sydkorea Sydkorea 33
Herrar
Frankrikes herrlandslag i handboll – laguppställning
Spelare Tränare
Position Nr Namn Ålder Längd (cm) Vikt (kg) Klubb
H9 2 Fernandez, Jérôme &&&&&&&&&&&&&031.&&&&&031 år – 7 mars 1977 (41 år) 198 106 FC Barcelona Handbol Spanien
M6 3 Dinart, Didier &&&&&&&&&&&&&031.&&&&&031 år – 18 januari 1977 (41 år) 198 104 BM Ciudad Real Spanien
H9 4 Burdet, Cédric &&&&&&&&&&&&&033.&&&&&033 år – 15 november 1974 (43 år) 196 98 Montpellier HB Frankrike
M6 5 Gille, Guillaume &&&&&&&&&&&&&032.&&&&&032 år – 16 juli 1976 (41 år) 193 97 HSV Handball Tyskland
M9 6 Gille, Bertrand &&&&&&&&&&&&&030.&&&&&030 år – 24 mars 1978 (40 år) 188 98 HSV Handball Tyskland
M9 8 Narcisse, Daniel &&&&&&&&&&&&&028.&&&&&028 år – 16 december 1979 (38 år) 191 90 Chambéry Savoie Handball Frankrike
V6 11 Girault, Olivier &&&&&&&&&&&&&035.&&&&&035 år – 22 februari 1973 (45 år) 183 86 Paris Handball Frankrike
MV 12 Karaboué, Daouda &&&&&&&&&&&&&032.&&&&&032 år – 11 december 1975 (42 år) 198 92 Montpellier HB Frankrike
V9 13 Karabatić, Nikola &&&&&&&&&&&&&024.&&&&&024 år – 11 april 1984 (34 år) 196 102 THW Kiel Tyskland
M6 14 Kempe, Cristophe &&&&&&&&&&&&&033.&&&&&033 år – 2 maj 1975 (43 år) 193 105 Toulouse Union Handball Frankrike
MV 16 Omeyer, Thierry &&&&&&&&&&&&&031.&&&&&031 år – 2 november 1976 (41 år) 193 93 THW Kiel Tyskland
H9 18 Abati, Joël &&&&&&&&&&&&&038.&&&&&038 år – 25 april 1970 (48 år) 191 85 Montpellier HB Frankrike
H6 19 Abalo, Luc &&&&&&&&&&&&&023.&&&&&023 år – 6 september 1984 (33 år) 183 80 US d'Ivry Handball Frankrike
V6 21 Guigou, Michaël &&&&&&&&&&&&&026.&&&&&026 år – 28 januari 1982 (36 år) 178 78 Montpellier HB Frankrike
H9 26 Paty, Cédric &&&&&&&&&&&&&027.&&&&&027 år – 25 juli 1981 (36 år) 193 93 Chambéry Savoie Handball Frankrike
Coach



Referenser

(1) (2) (3)


Gruppspel
Nr Land SM V O F GM IM MS Poäng
1  Frankrike 5 4 1 0 148 115 +33 9
2  Polen 5 3 1 1 147 128 +19 7
3  Kroatien 5 3 0 2 140 115 +25 6
4  Spanien 5 3 0 2 152 145 +7 6
5  Brasilien 5 1 0 4 129 153 -24 2
6  Kina 5 0 0 5 104 164 -60 0
Slutspel
  Kvartsfinal Semifinal Final
                           
  A2  Polen Polen 30  
B3  Island Island 32  
  B3  Island Island 36  
  A4  Spanien Spanien 30  
B1  Sydkorea Sydkorea 24
  A4  Spanien Spanien 29  
    B3  Island Island 23
  A1  Frankrike Frankrike 28
  B2  Danmark Danmark 24  
A3  Kroatien Kroatien 26  
  A3  Kroatien Kroatien 23 Bronsmatch
  A1  Frankrike Frankrike 25  
A1  Frankrike Frankrike 27 A4  Spanien Spanien 35
  B4  Ryssland Ryssland 24   A3  Kroatien Kroatien 29

Judo[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Inledande omgång Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Dimitri Dragin Extra lättvikt (-60 kg) BYE  Khergiani (GEO)
W 0101–0010
 Yekutiel (ISR)
W 1000–0000
 Kishmakhov (RUS)
W 0002–0000
 Paischer (AUT)
L 0000–1001
BYE  Sobirov (UZB)
L 0000–0001
5
Benjamin Darbelet Halv lättvikt (-66 kg) BYE  Rguig (MAR)
W 1002–0000
 Mehmedovic (CAN)
W 0001–0000
 Gadanov (RUS)
W 1010–0010
 Pak (PRK)
W 0201–0001
BYE  Uchishiba (JPN)
L 0000–1000
2
Anthony Rodriguez Halv mellanvikt (-81 kg) BYE  Cardenas (CUB)
L 0001–0110
Gick inte vidare
Yves-Matthieu Dafreville Mellanvikt (-90 kg) i.u.  González (CUB)
W 1000–0000
 Meloni (ITA)
W 0010–0000
 Santos (BRA)
W 1011–0001
 Benikhlef (ALG)
L 0000–0001
BYE  Mesbah (EGY)
L 0000–0001
5
Frederic Demontfaucon Halv tungvikt (-100 kg) i.u.  Ze'evi (ISR)
L 0001–0010
Gick inte vidare
Teddy Riner Tungvikt (+100 kg) BYE  Chedly (TUN)
W 0010–0000
 Ikhsangaliyev (KAZ)
W 1000–0000
 Tangriev (UZB)
L 0000–0001
Gick inte vidare BYE  Tölzer (GER)
W 0020–0010
 Schlittler (BRA)
W 1000–0000
 Gujejiani (GEO)
W 1011–0000
3
Damer
Idrottare Gren Sextondelsfinal Åttondelsfinal Kvartsfinal Semifinal Återkval 1 Återkval 2 Återkval 3 Final / BM
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Frédérique Jossinet Extra lättvikt (-48 kg)  Nurgazina (KAZ)
L 0000–1000
Gick inte vidare
Audrey La Rizza Halv lättvikt (-52 kg)  Heylen (BEL)
L 0000–0001
Gick inte vidare
Barbara Harel Lättvikt (-57 kg) BYE  Kye S-H (PRK)
W 0101–0010
 Quintavalle (ITA)
L 0001–0010
Gick inte vidare BYE  Bönisch (GER)
W 0001–0000
 Baczko (HUN)
W 0110–0010
 Xu Y (CHN)
L 0101–1000
5
Lucie Décosse Halv mellanvikt (-63 kg)  Žolnir (SLO)
W 1010–0000
 Schlesinger (ISR)
W 0011–0000
 von Harnier (GER)
W 1001–0001
 Won O-I (PRK)
W 0211–0000
BYE  Tanimoto (JPN)
L 0000–1000
2
Gévrise Émane Mellanvikt (-70 kg) BYE  Iglesias (ESP)
L 0000–0001
Gick inte vidare
Stéphanie Possamaï Halv tungvikt (-78 kg)  Briceño (ARG)
W 0001–0000
 Miled (TUN)
W 1010–0012
 Castillo (CUB)
L 0000–0030
Gick inte vidare BYE  Abikeyeva (KAZ)
W 1010–0001
 Wollert (GER)
W 0200–0000
 San Miguel (ESP)
W 0100–0010
3
Anne-Sophie Mondiere Tungvikt (+78 kg)  Shekerova (UZB)
W 0200–0000
 Tsukada (JPN)
L 0001–1000
Gick inte vidare BYE  Zambotti (MEX)
W 1010–0000
 Dorjgotov (MGL)
L 0000–1000
Gick inte vidare

Kanotsport[redigera | redigera wikitext]

Slalom
Kanotist Gren Omgång 1 Semifinal Final
Omgång 1 Placering Omgång 2 Placering Bästa Placering Tid Placering Tid Placering
Tony Estanguet Herrarnas C-1 slalom 89.99 8 86.09 6 176.08 6 Q 93.92 9 Gick inte vidare
Fabien Lefèvre Herrarnas K-1 slalom 85.66 9 84.70 2 168.06 2 Q 87.21 3 Q 86.09 2 173.30 2
Cédric Forgit
Martin Braud
Herrarnas C-2 slalom 96.17 4 92.39 1 188.56 2 Q 102.76 5 Q 95.43 1 198.19 4
Émilie Fer Damernas K-1 slalom 96.90 5 92.78 3 189.68 5 Q 98.50 2 Q 153.46 7 251.96 7
Sprint
Kanotist Gren Heat Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Mathieu Goubel Herrarnas C-1 500 m 1:49.527 3 QS 1:52.239 2 Q 1:49.056 4
Herrarnas C-1 1000 m 3:56.972 2 QS 3:57.607 1 Q 3:57.889 7
Arnaud Hybois Herrarnas K-1 500 m 1:37.902 4 QS 1:43.559 5 Gick inte vidare
Cyrille Carre
Philippe Colin
Herrarnas K-2 1000 m 3:18.968 3 QF BYE 3:16.532 6
Bertrand Hemonic
William Tchamba
Herrarnas C-2 500 m 1:43.453 6 QS 1:43.874 6 Gick inte vidare
Herrarnas C-2 1000 m 3:46.431 5 QS 3:48.406 6 Gick inte vidare
Sébastien Jouve
Vincent Lecrubier
Herrarnas K-2 500 m 1:29.805 2 QF BYE 1:31.312 7
Marie Delattre
Anne-Laure Viard
Damernas K-2 500 m 1.43.832 2 QF BYE 1.42.128 3

Konstsim[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Teknisk rutin Fri rutin (inledande) Fri rutin (final)
Poäng Placering Poäng Totalt (teknisk + fri) Placering Placering Totalt (teknisk + fri) Placering
Apolline Dreyfuss
Lila Meessemann-Bakir
Damernas duett 44.750 11 45.250 90.000 11 Q 45.583 90.333 11

Modern femkamp[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Skytte
(10 meter luftpistol)
Fäktning
(värja)
Simning
(200 m frisim)
Ridsport
(hästhoppning)
Löpning
(3000 m)
Totalpoäng Slutresultat
Poäng Placering MF-poäng Resultat Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng Straff Placering MF-poäng Tid Placering MF-poäng
Jean Maxence Berrou Herrar 176 26 1048 10–25 36 640 2:04,52 14 1308 140 13 1060 9:21,71 15 1116 5172 23
John Zakrzewski 168 33 952 19–16 10 856 2:04,23 12 1312 DNF 33 160 10:04,15 32 984 4264 34
Amelie Caze Damer 177 22 1060 22–13 5 928 2:11,29 2 1348 84 16 1116 10:59,82 22 1084 5536 9

Ridsport[redigera | redigera wikitext]

Dressyr[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Häst Gren Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Fristil Totalt
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Marc Boblet Whitini Star Individuell dressyr 66,125 21 Q 65,640 21 Gick inte vidare
Julia Chevanne Calimucho 63,250 32 Gick inte vidare
Hubert Perring Diabolo St Maurice 66,833 20 Q 62,680 25 Gick inte vidare
Marc Boblet
Julia Chevanne
Hubert Perring
Se ovan Lagtävling i dressyr 65,403 8 i.u. 65,403 7

Fälttävlan[redigera | redigera wikitext]

Ryttare Häst Gren Dressyr Terräng Hoppning Totalt
Kvalificerad Final
Straff Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Totalt Placering Straff Placering
Jean Renaud Adde Haston D'Elpegere Individuell fälttävlan 56,90 53 Eliminerad Gick inte vidare
Didier Dhennin Ismene Du Temple 42,80 17 14,00 56,80 7 3,00 59,80 11 Q 0,00 59,80 6 59,80 6
Nicolas Touzaint Galan De Sauvagere Drog sig ur – Hästskada*
Eric Vigeanel Coronado Prior 53,00 44 26,00 79,00 30 0.00 79,00 23 Q 4,00 83,00 20 83,00 20
Didier Dhennin
Eric Vigeanel
Jean Renaud Adde
Se ovan Lagtävling i fälttävlan 152,70 8 983,10 1135,80 11 3.00 1138,80 11 i.u. 1138,80 11

Rodd[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Idrottare Gren Heat Återkval Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Laurent Cadot
Erwan Peron
Tvåa utan styrman 6:46,57 1 SA/B BYE 6:44,29 5 FB 6:54,40 9
Adrien Hardy
Jean-Baptiste Macquet
Dubbelsculler 6:21,92 2 SA/B BYE 6:18,86 1 FA 6:33,36 5
Maxime Boisset
Frederic Dufour
Lättvikts-dubbelsculler 6:20,17 2 SA/B BYE 6:41,18 5 FB 6:32,65 11
Germain Chardin
Julien Desprès
Dorian Mortelette
Benjamin Rondeau
Fyra utan styrman 6:05,00 4 R 6:00,01 2 SA/B 5:56,73 3 FA 6:09,31 3
Julien Bahain
Cedric Berrest
Jonathan Coeffic
Pierre-Jean Peltier
Scullerfyra 5:41,75 2 SA/B BYE 5:53,04 3 FA 5:44,34 3
Jean-Christophe Bette
Guillaume Raineau
Franck Solforosi
Fabien Tilliet
Lättvikts-fyra utan styrman 5:51,68 2 SA/B BYE 6:07,26 2 FA 5:51,22 4
Damer
Idrottare Gren Heat Återkval Kvartsfinal Semifinal Final
Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering Tid Placering
Sophie Balmary Singelsculler 7:47,37 3 QF i.u. 7:37,01 2 SA/B 7:56,73 6 FB 7:58,88 12
Stephanie Dechand
Inene Pascal-Pretre
Tvåa utan styrman 7:42,92 5 R 7:41,87 4 FB i.u. 7:36,25 8

Segling[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Julien Bontemps RS:X 13 1 5 4 10 8 2 10 2 3 8 53 2
Jean Baptiste Bernaz Laser 19 1 12 9 6 10 30 5 34 CAN 12 104 8
Olivier Bausset
Nicolas Charbonnier
470 6 3 8 1 6 18 3 14 7 20 12 78 3
Pascal Rambeau
Xavier Rohart
Starbåt 12 1 5 4 7 6 9 9 8 2 18 69 6

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Damer
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Faustine Merret RS:X 8 28 10 7 11 19 17 18 7 3 EL 100 11
Sarah Steyaert Laser radial 11 1 21 3 29
BFD
1 3 10 11 CAN 16 77 5
Gwendolyn Lemaitre
Ingrid Petitjean
470 1 11 16 8 17 9 9 9 13 9 EL 85 11
Julie Gerecht
Anne Le Helley
Catherine Lepesant
Yngling 4 15 1 14 5 10 10 2 CAN CAN 10 56 5

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Öppen
Seglare Gren Lopp Summerad poäng Finalplacering
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Guillaume Florent Finnjolle 5 8 20 3 4 6 4 21 CAN CAN i.u. 8 58 3
Emmanuel Dyen
Yann Rocherieux
49er 7 8 4 5 11 13 11 13 14 7 6 17 CAN CAN CAN 10 109 10
Christophe Espagnon
Xavier Revil
Tornado 7 2 10 16 9 10 10 4 10 7 i.u. EL 69 11

M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;

Simning[redigera | redigera wikitext]

Simhopp[redigera | redigera wikitext]

Damer
Idrottare Gren Kval Semifinal Final
Poäng Placering Poäng Placering Poäng Placering
Claire Febvay 10 m 255,30 25 Gick inte vidare
Audrey Labeau 289,95 21 Gick inte vidare

Skytte[redigera | redigera wikitext]

Taekwondo[redigera | redigera wikitext]

Idrottare Gren Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaer Återkval Bronsmatch Final
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Motståndare
Resultat
Placering
Mickael Borot Herrarnas +80 kg  Keita (MLI)
L 5–6
Gick inte vidare
Gwladys Épangue Damernas −67 kg  Nurkina (KAZ)
W 3–0
 Benabderrassoul (MAR)
W 1–1 SUP
 Hwang K-S (KOR)
L 1–2
Bye  Morgan (AUS)
W 4–1
Gick inte vidare 3

Tennis[redigera | redigera wikitext]

Herrar
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Michaël Llodra Herrsingel  Štěpánek (CZE)
W 4–6, 7–6(7–5), 11–9
 Andreev (RUS)
L 4–6, 6–3, 1–6
Gick inte vidare
Paul-Henri Mathieu  Lapentti (ECU)
W 7–6(7–4), 6–2
 Davydenko (RUS)
W 7–5, 6–3
 Kiefer (GER)
W 6–3, 7–5
 González (CHI)
L 4–6, 4–6
Gick inte vidare
Gaël Monfils  Almagro (ESP)
W 6–4, 3–6, 6–3
 Hănescu (ROU)
W 6–4, 7–6(7–5)
 Nalbandian (ARG)
W 6–4, 6–4
 Đoković (SRB)
L 6–4, 1–6, 4–6
Gick inte vidare
Gilles Simon  Söderling (SWE)
W 6–4, 6–4
 Cañas (ARG)
W 7–5, 6–1
 Blake (USA)
L 4–6, 2–6
Gick inte vidare
Arnaud Clément
Michaël Llodra
Herrdubbel i.u.  Erlich /
Ram (ISR)
W 6–4, 6–4
 A Murray /
J Murray (GBR)
W 6–1, 6–3
 Andreev /
Davydenko (RUS)
W 6–2, 6–7(4–7), 6–4
 Aspelin /
Johansson (SWE)
L 6–7(6–8), 6–4, 17–19
 B Bryan /
M Bryan (USA)
L 6–3, 3–6, 4–6
4
Gaël Monfils
Gilles Simon
i.u.  Bhupathi /
Paes (IND)
L 3–6, 3–6
Gick inte vidare
Damer
Spelare Gren Omgång 1 Omgång 2 Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final / BM
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Motståndare
Poäng
Placering
Alizé Cornet Damsingel  Vaidišová (CZE)
W 4–6, 6–1, 6–4
 Peng S (CHN)
W 6–2, 6–2
 S Williams (USA)
L 6–3, 3–6, 4–6
Gick inte vidare
Tatiana Golovin Drog sig ur på grund av skada den 9 augusti 2008
Pauline Parmentier  Cibulková (SVK)
L 1–6, 5–7
Gick inte vidare
Virginie Razzano  Daniilidou (GRE)
W 6–3, 6–3
 Kanepi (EST)
L 4–6, 5–7
Gick inte vidare
Alizé Cornet
Virginie Razzano
Damdubbel i.u.  Chan Y-j /
Chuang C-j (TPE)
L 6–7(2–7), 7–6(7–3), 5–7
Gick inte vidare
Tatiana Golovin
Pauline Parmentier
Drog sig ur på grund av skada den 9 augusti 2008

Triathlon[redigera | redigera wikitext]

Triathlet Gren Simning (1.5 km) Trans 1 Cykling (40 km) Trans 2 Löpning (10 km) Total tid Placering
Frederic Belaubre Herrarnas triathlon 18:03 0:28 59:11 0:30 31:48 1:50:00,30 10
Tony Moulai 18:27 0:29 58:49 0:30 Fullföljde inte
Laurent Vidal 18:49 0:29 58:24 0:29 34:51 1:53:02,79 36
Jessica Harrison Damernas triathlon 19:56 0:30 1:04:14 0:32 36:19 2:01:31,74 12
Carole Péon 20:22 0:31 1:06:41 0:35 37:55 2:06:04,28 34

Tyngdlyftning[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/FRA/summer/2008/ Sports-reference.com (engelska)