Maraton för damer i friidrott vid olympiska sommarspelen 1984

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid
olympiska sommarspelen 1984
Athletics pictogram.svg
Löpning
100 m   herrar   damer
200 m herrar damer
400 m herrar damer
800 m herrar damer
1 500 m herrar damer
3 000 m damer
5 000 m herrar
10 000 m herrar
100 m häck damer
110 m häck herrar
400 m häck herrar damer
3 000 m hinder herrar
4 x 100 m stafett herrar damer
4 x 400 m stafett herrar damer
Långdistans
Maraton herrar damer
20 km gång herrar
50 km gång herrar
Hopp och kastgrenar
Längdhopp herrar damer
Tresteg herrar
Höjdhopp herrar damer
Stavhopp herrar
Kulstötning herrar damer
Diskus herrar damer
Spjutkastning herrar damer
Slägga herrar
Kombinerade grenar
Sjukamp damer
Tiokamp herrar

Maraton för damer vid olympiska sommarspelen 1984 i Los Angeles avgjordes den 5 augusti.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Maraton Joan Benoit
 USA
2:24.52 Grete Waitz
 Norge
2:26.18 Rosa Mota
 Portugal
2:26.57

Slutliga resultat[redigera | redigera wikitext]

Placering Final Tid
Med 1.png  Joan Benoit (USA) 2:24:52
Med 2.png  Grete Waitz (NOR) 2:26:18
Med 3.png  Rosa Mota (POR) 2:26:57
4.  Ingrid Kristiansen (NOR) 2:27:34
5.  Lorraine Moller (NZL) 2:28:54
6.  Priscilla Welch (GBR) 2:28:54
7.  Lisa Martin (AUS) 2:29.03
8.  Sylvie Ruegger (CAN) 2:29:09
9.  Laura Fogli (ITA) 2:29:28
10.  Tujia Toivonen (FIN) 2:32:07
11.  Joyce Smith (GBR) 2:32:48
12.  Alba Milana (ITA) 2:33:01
13.  Dorthe Rasmussen (DEN) 2:33:40
14.  Sarah Rowell (GBR) 2:34:08
15.  Sinikka Keskitalo (FIN) 2:35:15
16.  Charlotte Teske (FRG) 2:35:56
17.  Anna Marie Malone (CAN) 2:36:33
18.  Midde Hamrin (SWE) 2:36:41
19.  Nanae Sasaki (JPN) 2:37:04
20.  Paola Moro (ITA) 2:37:06
21.  Ria Van Landeghem (BEL) 2:37:11
22.  Carla Beurskens (NED) 2:37:51
23.  Regina Joyce (IRL) 2:37:57
24.  Marie-Christine Deurbroeck (BEL) 2:38:01
25.  Maria Trujillo (MEX) 2:38:50
26.  Bente Moe (NOR) 2:40:52
27.  Mary O'Connor (NZL) 2:41:22
28.  Carey May (IRL) 2:41:27
29.  Francine Peeters (BEL) 2:42:22
30.  Zehava Shmueli (ISR) 2:42:27
31.  Winnie Lai Chu Ng (HKG) 2:42:38
32.  Monica Regonesi (CHI) 2:44:44
33.  Naydi Nazario (PUR) 2:45:49
34.  Yuko Gordon (HKG) 2:46:12
35.  Ena Guevara (PER) 2:46:50
36.  Julie Brown (USA) 2:47:33
37.  Gabriela Andersen-Schiess (SUI) 2:48:42
38.  Rita Borralho (POR) 2:50:58
39.  Conceição Ferreira (POR) 2:50:58
40.  Maria Cardenas (MEX) 2:51:03
41.  Maria Luisa Ronquillo (MEX) 2:51:04
42.  Nelly Wright (BOL) 2:51:35
43.  Mary Wagaki (KEN) 2:52:00
44.  Eleonora Mendonca (BRA) 2:52:19
 Ifeoma Mbanugo (NGR) DNF
 Akemi Masuda (JPN) DNF
 Jacqueline Gareau (CAN) DNF
 Julie Isphording (USA) DNF
 Anne Audain (NZL) DNF
 Leda Díaz de Cano (HON) DNF

Referenser[redigera | redigera wikitext]