Maraton för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1984

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Herrarnas maraton
vid de XXIII:e olympiska sommarspelen
Anläggning Los Angeles Memorial Coliseum
Datum 12 augusti
Nationer 60
Deltagare 107
Vinnartid 2.09,21
Medaljörer
← Moskva 1980   Los Angeles 1984 →
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1984
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
3 000 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer

Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer

Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer

Maraton för herrar vid olympiska sommarspelen 1984 i Los Angeles avgjordes 12 augusti.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Maraton Carlos Lopes
 Portugal
2:09.21
(OR)
John Treacy
 Irland
2:09.56 Charlie Spedding
 Storbritannien
2:09.58

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Placering Final Tid
1  Carlos Lopes (POR) 2'09:21
2  John Treacy (IRL) 2'09:56
3  Charlie Spedding (GBR) 2'09:58
4  Takeshi So (JPN) 2'10:55
5  Robert de Castella (AUS) 2'11:09
6  Juma Ikangaa (TAN) 2'11:10
7  Joseph Nzau (KEN) 2'11:28
8  Djama Robleh (DJI) 2'11:39
9  Jerry Kiernan (IRL) 2'12:20
10  Rod Dixon (NZL) 2'12:57
11  Pete Pfitzinger (USA) 2'13:53
12  Hugh Jones (GBR) 2'13:57
13  Jorge González (PUR) 2'14:00
14  Toshihiko Seko (JPN) 2'14:13
15  Alberto Salazar (USA) 2'14:19
16  Mehmet Terzi (TUR) 2'14:20
17  Shigeru So (JPN) 2'14:38
18  Ralf Salzmann (FRG) 2'15:29
19  Henrik Jørgensen (DEN) 2'15:55
20  Hussein Ahmed Salah (DJI) 2'15:59
21  Agapius Masong (TAN) 2'16:25
22  Gidamis Shahanga (TAN) 2'16:27
23  Eloi Schleder (BRA) 2'16:35
24  Karel Lismont (BEL) 2'17:07
25  Allan Zachariasen (DEN) 2'17:10
26  Michail Koussis (GRE) 2'17:38
27  Pertti Tiainen (FIN) 2'17:43
28  Alain Lazare (FRA) 2'17:52
29  Vincent Ruguga (UGA) 2'17:54
30  Armand Parmentier (BEL) 2'18:10
31  César Mercado (PUR) 2'19:09
32  Charmarke Abdilahi (DJI) 2'19:11
33  Øyvind Dahl (NOR) 2'19:28
34  Derek Froude (NZL) 2'19:44
35  Giovanni d'Aleo (ITA) 2'20:12
36  Jesús Herrera (MEX) 2'20:33
37  Lee Hong-Yul (KOR) 2'20:56
38  Juan Camacho (BOL) 2'21:04
39  Cor Vriend (NED) 2'21:08
40  France Ntaole (LES) 2'21:09
41  Johan Geirnaert (BEL) 2'21:35
42  Jacques Boxberger (FRA) 2'22:00
43  Marco Marchei (ITA) 2'22:38
44  Art Boileau (CAN) 2'22:43
45  Samuel Hlawe (SWZ) 2'22:45
46  Baikuntha Manandhar (NEP) 2'22:52
47  Ahmed Mohamed Ismail (SOM) 2'23:27
48  Chae Hong-Nak (KOR) 2'23:33
49  Joseph Maisiba Otieno (KEN) 2'24:13
50  Bruno Lafranchi (SUI) 2'24:38
51  Dick Hooper (IRL) 2'24:41
52  Derrick Adamson (JAM) 2'25:02
53  Claudio Cabán (PUR) 2'27:16
54  Marc Agoata (LUX) 2'27:41
55  Wilson Theleso (BOT) 2'29:20
56  Chang-Ming Chen (TPE) 2'29:53
57  Alejandro Silva (CHI) 2'29:53
58  Kim Won-Sick (KOR) 2'30:57
59  Rubén Aguiar (ARG) 2'31:18
60  Sabag Shemtov (ISR) 2'31:34
61  Vincent Rakabaele (LES) 2'32:15
62  Marios Kassianidis (CYP) 2'32:51
63  Arjun Pandit (NEP) 2'32:53
64  Ismael Mahmoud (JOR) 2'33:30
65  Alain Bordeleau (CAN) 2'34:27
66  Tau John Tokwepota (PNG) 2'36:36
67  Patric Nyambariro-Nhauro (ZIM) 2'37:18
68  Kimurgor Ngeny (KEN) 2'37:19
69  Amira Prasad Yadav (NEP) 2'38:10
70  Adolphe Ambowode (CAF) 2'41:26
71  Carloa Avila (HON) 2'42:03
72  Jules Randrianarivelo (MAD) 2'43:05
73  Ahmed Abdul Lahij (SOM) 2'44:39
74  George Mambosasa (MAW) 2'46:14
75  Marlon Williams (ISV) 2'46:50
76  Johnaon Mbangiwa (BOT) 2'48:12
77  Leonardo Illut (PHI) 2'49:39
78  Dieudonné LaMothe (HAI) 2'52:18
 Awadh Shaban Al-Sameer (OMA) DNF
 Ahmet Altun (TUR) DNF
 David Edge (CAN) DNF
 Matthews Kambale (MAW) DNF
 Ronald Lanzoni (CRC) DNF
 Bigboy Matlapeng (BOT) DNF
 Tommy Persson (SWE) DNF
 Kjell-Erik Ståhl (SWE) DNF
 Domingo Tibaduiza (COL) DNF
 Rodolfo Gómez (MEX) DNF
 Gerard Nijboer (NED) DNF
 Gerhard Hartmann (AUT) DNF
 Omar Aguilar (CHI) DNF
 Filippos Filippou (CYP) DNF
 Juan Carlos Traspaderne (ESP) DNF
 Santiago de la Parte (ESP) DNF
 Martti Vainio (FIN) DNF
 Geoff Smith (GBR) DNF
 Nimley Twegbe (LBR) DNF
 Miguel Angel Cruz (MEX) DNF
 Cor Lambregts (NED) DNF
 Stig Roar Husby (NOR) DNF
 Cidálio Caetano (POR) DNF
 Delfim Moreira (POR) DNF
 Mehmet Yurdadön (TUR) DNF
 Wilaon Achia (UGA) DNF
 John Tuttle (USA) DNF
 Rumbanza Situ (ZAI) DNF
 Tommy Lazarua (ZIM) DNF

Referenser[redigera | redigera wikitext]