Mixed dubbel vid Australiska öppna 2009

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Australiska öppna 2009
Mästare :   Indien Sania Mirza
Indien Mahesh Bhupathi
Finalister :   Frankrike Nathalie Dechy
Israel Andy Ram
Finalresultat :   6–3, 6–1
Tävlingar
Singel   herrar   damer       pojkar   flickor
Dubbel   herrar   damer   mixed   pojkar   flickor

Sun Tiantian och Nenad Zimonjić var regerande mästare men Sun valde att inte delta, bara Zimonjić deltog det här året. Han spelade tillsammans med Anna-Lena Grönefeld. Paret förlorade i första omgången mot Cara Black och Leander Paes.

Sania Mirza och Mahesh Bhupathi finalbesegrade Nathalie Dechy och Andy Ram, 6-3, 6-1, och bärgade titeln.

Seedning[redigera | redigera wikitext]

  1. Zimbabwe Cara Black / Indien Leander Paes (Andra omgången)
  2. Kina Zi Yan / Bahamas Mark Knowles (Andra omgången)
  3. USA Lisa Raymond / Polen Marcin Matkowski (Första omgången)
  4. USA Liezel Huber / Storbritannien Jamie Murray (Andra omgången)

  1. Ukraina Alona Bondarenko / Brasilien André Sá (Första omgången)
  2. Tjeckien Květa Peschke / Tjeckien Pavel Vízner (Första omgången)
  3. Spanien Anabel Medina Garrigues / Spanien Tommy Robredo (Semifinal)
  4. Ukraina Kateryna Bondarenko / Australien Jordan Kerr (Första omgången)

Lottning[redigera | redigera wikitext]

Teckenförklaring[redigera wikitext]

  • Q = Kvalificerad via kvalturneringen
  • WC = Wild card
  • LL = Lucky loser
  • Alt = Reserv
  • SE = Dispens
  • PR = Skyddad ranking
  • w/o = Walkover
  • u = Uppgivet
  • d = Utkörd/diskvalificerad

Finalmatcher[redigera | redigera wikitext]

  Semifinaler Final
                         
  7  Spanien Anabel Medina Garrigues
 Spanien Tommy Robredo
67 4    
   Frankrike Nathalie Dechy
 Israel Andy Ram
7 6    
     Frankrike Nathalie Dechy
 Israel Andy Ram
3 1  
  WC  Indien Sania Mirza
 Indien Mahesh Bhupathi
6 6  
   Tjeckien Iveta Benešová
 Tjeckien Lukáš Dlouhý
4 1  
  WC  Indien Sania Mirza
 Indien Mahesh Bhupathi
6 6    

Övre halvan[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Kvartsfinaler   Semifinal
1  Zimbabwe C Black
 Indien L Paes
6 4 [10]  
   Tyskland A-L Grönefeld
 Serbien N Zimonjić
4 6 [7]     1  Zimbabwe C Black
 Indien L Paes
1 5    
ALT  Ryssland A Klejbanova
 Brasilien B Soares
3 4        Schweiz P Schnyder
 Sydafrika W Moodie
6 7    
   Schweiz P Schnyder
 Sydafrika W Moodie
6 6            Schweiz P Schnyder
 Sydafrika W Moodie
7 4 [10]  
   Kazakstan G Voskobojeva
 Zimbabwe K Ullyett
65 7 [10]       7  Spanien A Medina Garrigues
 Spanien T Robredo
5 6 [12]  
   Taiwan C-j Chuang
 Tyskland C Kas
7 5 [12]        Taiwan C-j Chuang
 Tyskland C Kas
6 1 [8]
   Ryssland E Vesnina
 Tjeckien M Damm
4 3     7  Spanien A Medina Garrigues
 Spanien T Robredo
4 6 [10]  
7  Spanien A Medina Garrigues
 Spanien T Robredo
6 6         7  Spanien A Medina Garrigues
 Spanien Tommy Robredo
67 4  
4  USA L Huber
 Storbritannien J Murray
6 7            Frankrike N Dechy
 Israel A Ram
7 6  
WC  Australien S Ferguson
 Australien C Guccione
2 5       4  USA L Huber
 Storbritannien J Murray
7 2 [4]  
   Frankrike N Dechy
 Israel A Ram
6 6        Frankrike N Dechy
 Israel A Ram
66 6 [10]  
   Australien R Stubbs
 Tjeckien F Cermak
1 4            Frankrike N Dechy
 Israel A Ram
7 6  
   Israel S Pe'er
 Sverige R Lindstedt
60 5            Slovakien D Cibulkova
 Österrike J Melzer
5 1    
   Slovakien D Cibulkova
 Österrike J Melzer
7 7          Slovakien D Cibulkova
 Österrike J Melzer
62 6 [10]
WC  Australien J Gajdosova
 Australien S Groth
6 6     WC  Australien J Gajdosova
 Australien S Groth
7 2 [5]  
8  Ukraina K Bondarenko
 Australien J Kerr
4 3    

Undre halvan[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Kvartsfinaler   Semifinal
5  Ukraina A Bondarenko
 Brasilien A Sá
6 4 [6]  
   Frankrike A Cornet
 Brasilien M Melo
3 6 [10]        Frankrike A Cornet
 Brasilien M Melo
6 4 [10]  
   Italien F Pennetta
 Serbien D Vemić
6 6        Italien F Pennetta
 Serbien D Vemić
3 6 [4]  
   Tjeckien V Uhlířová
 Polen M Fyrstenberg
4 4            Frankrike A Cornet
 Brasilien M Melo
       
   Italien M Santangelo
 Sverige S Aspelin
7 6            Tjeckien I Benešová
 Tjeckien L Dlouhý
w/o      
   Italien F Schiavone
 Sydafrika J Coetzee
5 3          Italien M Santangelo
 Sverige S Aspelin
6 2 [10]
   Tjeckien I Benešová
 Tjeckien L Dlouhý
7 4 [10]      Tjeckien I Benešová
 Tjeckien L Dlouhý
3 6 [12]  
3  USA L Raymond
 Polen M Matkowski
64 6 [5]          Tjeckien I Benešová
 Tjeckien L Dlouhý
4 1  
6  Tjeckien K Peschke
 Tjeckien P Vízner
2 4         WC  Indien S Mirza
 Indien M Bhupathi
6 6  
WC  Indien S Mirza
 Indien M Bhupathi
6 6       WC  Indien S Mirza
 Indien M Bhupathi
6 6    
WC  Australien A Rodionova
 Australien S Huss
7 7     WC  Australien A Rodionova
 Australien S Huss
1 2    
WC  Australien J Moore
 Australien C Ball
5 5         WC  Indien S Mirza
 Indien M Bhupathi
3 6 [10]
WC  Australien M Wejnert
 Australien B Tomic
3 2            Kanada A Wozniak
 Kanada D Nestor
6 4 [5]  
   Kanada A Wozniak
 Kanada D Nestor
6 6          Kanada A Wozniak
 Kanada D Nestor
710 6  
   Ryssland N Petrova
 Vitryssland M Mirnyj
3 3     2  Kina Z Yan
 Bahamas M Knowles
68 4    
2  Kina Z Yan
 Bahamas M Knowles
6 6