Hoppa till innehållet

Phoenix Suns

Från Wikipedia
Phoenix Suns
Phoenix Suns Wordmark Logo 2012-current.png
Grundad1968
HemmaortPhoenix, Arizona, USA
ArenaFootprint Center
(Kapacitet: 19 023)
ÄgareMat Ishbia
OrdförandeJason Rowley
General managerJames Jones
TränareMonty Williams
Liga/serieNBA
ConferenceWestern
DivisionPacific
Klubbfärg(er)                        
Pensionerade tröjnummer
5, 6, 7, 33, 42, 44
Lagets färger
Lagets färger
Hemmaställ
Lagets färger
Lagets färger
Bortaställ
Lagets färger
Lagets färger
Tredjeställ
Meriter
00NBA-mästare: 0
00Conferencemästare: 3
(1976, 1993, 2021)
00Divisionsmästare: 8
(1981, 1993, 1995, 2005, 2006, 2007, 2021, 2022)
Klubbens webbplats (extern länk)
Phoenix Suns i en match mot Sacramento Kings under säsongen 2006/2007.

Phoenix Suns är en amerikansk basketorganisation, bildad 1968, vars lag är baserat i Phoenix i Arizona och spelar i NBA. De spelar sina hemmamatcher i Footprint Center.

Laget har spelat NBA-final tre gånger (säsongerna 1975/1976, 1992/1993 och 2020/2021) utan att ha lyckats att vinna mästerskapet. Alla tre gångerna förlorade de finalserien med 2–4 i matcher.

Phoenix spelar i Pacific Division i Western Conference och har gjort det sedan säsongen 1972/1973.

Man har vunnit sin Division åtta gånger (1980/1981, 1992/1993, 1994/1995, 2004/2005, 2005/2006, 2006/2007, 2020/2021 och 2021/2022) samt sin Conference tre gånger (1975/1976, 1992/1993 och 2020/2021).

Phoenix har stått som värd för NBA:s All Star-match tre gånger (1975, 1995 och 2009).

Framträdande tidigare spelare är bland andra Jason Kidd (1996–2001), Shaquille O'Neal (2008–2009), Charles Barkley (1992–1996), Steve Nash (1996–1998, 2004–2012), Amar'e Stoudemire (2002–2010) och Jason Richardson (2008–2010).

Spelartruppen 2024/2025[redigera | redigera wikitext]

Senast uppdaterad: 13 juli 2024.
Alla spelare som har kontrakt med Phoenix Suns.[1] Spelarnas löner är i amerikanska dollar[2] och är vad de skulle få ut om spelarna vore i NBA-truppen under säsongen.

Nr Namn Pos Lön 24/25 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
00 USA Royce O'Neale PF/SF $9 821 429 [3] 2028 2024 Brooklyn Nets
1 USA Devin Booker SG $52 368 085 [4] 2028 2015 Kentucky Wildcats
2 Nigeria Josh Okogie SG $7 804 878 [5] 2026 2022 Minnesota Timberwolves
3 USA Bradley Beal SG $50 203 930 [6] 2027 2023 Washington Wizards
8 USA Grayson Allen SG $15 625 000 [7] 2028 2023 Milwaukee Bucks
10 USA Damion Lee SG $2 800 834 [8] 2025 2023 Golden State Warriors
11 USA Bol Bol C $2 432 511 [9] 2025 2023 Orlando Magic
20 Bosnien och Hercegovina Jusuf Nurkić C $18 125 000 [10] 2026 2023 Portland Trail Blazers
21 USA David Roddy SF $2 847 240 [11] 2026 2024 Memphis Grizzlies
25 USA Nassir Little PF $6 750 000 [12] 2027 2023 Portland Trail Blazers
35 USA Kevin Durant PF/SF/SG $49 856 021 [13] 2026 2023 Brooklyn Nets
-- USA Ryan Dunn SF/PF $2 530 800 [14] 2028 2024 Virginia Cavaliers
-- USA Oso Ighodaro PF $1 157 153 [15] 2028 2024 Marquette Golden Eagles
-- USA Monté Morris PG $2 800 834 [16] 2025 2024 Minnesota Timberwolves
-- USA Mason Plumlee C $3 300 000 [17] 2025 2024 Los Angeles Clippers
-- USA Tyrese Samuel PF $1 160 544 [18] 2025 2024 Florida Gators
Tvåvägskontrakt
Nr Namn Pos Lön 24/25 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
-- USA Jalen Bridges SF $580 272 [19] 2025 2024 Baylor Bears
-- USA Collin Gillespie PG $578 577 [20] 2025 2024 Denver Nuggets
Positioner: PGSGSFPFC

Spelargalleri[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”Phoenix Suns”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/teams/suns. 
  2. ^ Collective bargaining agreement July 2023 – Article XXIX. National Basketball Players Association. 2023. sid. 448. https://imgix.cosmicjs.com/25da5eb0-15eb-11ee-b5b3-fbd321202bdf-Final-2023-NBA-Collective-Bargaining-Agreement-6-28-23.pdf 
  3. ^ ”Royce O'Neale”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/royce-oneale. 
  4. ^ ”Devin Booker”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/devin-booker. 
  5. ^ ”Josh Okogie”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/josh-okogie. 
  6. ^ ”Bradley Beal”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/bradley-beal. 
  7. ^ ”Grayson Allen”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/grayson-allen. 
  8. ^ ”Damion Lee”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/damion-lee. 
  9. ^ ”Bol Bol”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/bol-bol. 
  10. ^ ”Jusuf Nurkic”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jusuf-nurkic. 
  11. ^ ”David Roddy”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/david-roddy. 
  12. ^ ”Nassir Little”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/nassir-little. 
  13. ^ ”Kevin Durant”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/kevin-durant. 
  14. ^ ”Ryan Dunn”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/ryan-dunn. 
  15. ^ ”Oso Ighodaro”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/oso-ighodaro. 
  16. ^ ”Monte Morris”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/monte-morris. 
  17. ^ ”Mason Plumlee”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/mason-plumlee. 
  18. ^ ”Tyrese Samuel”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/tyrese-samuel. 
  19. ^ ”Jalen Bridges”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/jalen-bridges. 
  20. ^ ”Collin Gillespie”. Salary Swish. https://www.salaryswish.com/players/collin-gillespie. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]